Муравей Радев: Актуализацията на бюджета е неизбежна

Муравей Радев: Актуализацията на бюджета е неизбежна
"Ако не се стигне до актуализация на бюджета, служебното правителство ще е с вързани ръце", смята бившият финансов министър
<p>&quot;Актуализацията на бюджета е неизбежна, тя е необходима. Най-добре е бърза актуализация в едни разумни, балансирани параметри, подобно на тези, които правителството сега предлага. Финансовото министерство подхожда съвсем отговорно, а политическите сили са безотговорни с това си поведение.&quot; Това заяви в ефира на БНР Муравей Радев &ndash; финансов министър на България в периода 1997-2001 година.</p> <p>&quot;Виждаме, че управляващата БСП се старае да занижи параметрите, които нейното правителство предлага, защото гледа да минимизира поредния си управленски провал, явен вече. Опозицията, която очаква утре да стане управляваща, обратното &ndash; гледа да ги направи максимални, за да може да осигури максимално спокойствие на следващия кабинет&quot;, посочи експертът.</p> <p>&quot;Това, което правителството обаче предлага, на мен ми се струва, че е сравнително балансиран и приемлив проект, защото той създава достатъчно възможности, които при едно добро и отговорно управление могат и да не се използват в целия размер&quot;, каза още Радев.</p> <p>&quot;Има няколко добри и няколко слаби страни този модел, каза Радев и посочи добрите страни: Една от добрите страни е, че дефицитът е под лимитираната граница от 3%, след което има процедура по свръхдефицит. Втората добра страна е, че се повишава годишният таван на лимита на дълга, заложен в този бюджет, с който да покрие новия дефицит от 725 млн. и да покрие разрешената от ЕС държавна помощ за стабилизиране на банковия сектор в България &ndash; нещо, от което явно обществото има нужда в момента.</p> <p>Също така той обезпечава една държавна гаранция от 2 млрд. лв. за Гаранционния фонд плюс още 500 млн. за допълнително капитализиране на Фонда, ако това се наложи. Освен това остават два буфера, с които може да маневрира следващото правителство&quot;, анализира финансистът.</p> <p>Радев вижда обаче и няколко сериозни слабости в този модел: &quot;Основната е, че правителството признава, че приходите няма да се изпълнят с около 500 млн. и толкова залага в проекта на промяна. Моите очаквания са това неизпълнение на приходната част да достигне 1 млрд. лв. в края на годината. Другата слабост &ndash; съществени неясноти около европейските фондове и ролята на държавния бюджет в авансовите плащания по тези спрени няколко програми и евентуалното тяхно по-нататъшно развитие, пускане или възстановяване на тези средства.</p> <p>Най-голямата слабост е, че бюджетните дупки, които вече са открити, се запълват с нов дефицит, вместо с икономия на разходи или с вътрешни компенсации в сега съществуващата рамка. Решават се пожарникарски текущи финансови проблеми, а не се работи да се разкрият и отстранят причините за тях. Липсват крайно необходимите структурни реформи в безнадеждно раздутата бюджетна сфера. Ако това не се промени в бъдещо управление, и неговият провал ще бъде сигурен.&quot;</p> <p>Според Муравей Радев страната ни може да си позволи да емитира нов дълг, въпросът е това да не стане практика. Той изказа мнение, че ако не се стигне до актуализация на бюджета, служебното правителство ще е с вързани ръце и няма да може да реагира, ако тази паника, която се задава като втора вълна на паника в банковия сектор, достигне някакви по-сериозни размери. Според него КТБ е далеч от фалита.&nbsp;</p>

Коментари

  • баба Мравка

    17 Юли 2014 23:37ч.

    С това име, тичай се скрий в мравуняка, мравчо крадлив!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дедо ви

    18 Юли 2014 0:19ч.

    Като слуша чиляк кой иска актуализация на бюджета, веднага светва една силна лампа, която не свети на всякъде с една и съща светлина, а на всяка стена се повява думите: \&quot;това искат крадците, това иска седесарията\&quot;. Е,айде олан, сега няма да им уйдисваме на крадливите намерения! \&quot;Няма веке клъста минджа, на чукии ша живей\&#039;ят от сига нататък и бойко, и бойко!\&quot;

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Муравей:

    19 Юли 2014 1:29ч.

    Може да се използва част от фискалния резерв, а защо не и от сребърния фонд и да се даде на търговските банки срещу по-висока лихва, отколкото в момента получават в БНБ. Тази идея не беше представена добре. Не е важно, че 20-30 милиона лева повече ще влязат в бюджета, а друго – че даваш 1-2 милиарда и повече лева на търговските банки и с това увеличаваш тяхната ликвидност. А когато банките имат повече пари, ще търсят повече клиенти, на които да дадат кредити, за да плащат лихвите. Когато има по-голямо предлагане на кредити, лихвеният процент пада...2011г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи