Карл Билд: Европа трябва да се подготви да поеме значително финансово бреме заради Украйна

Карл Билд: Европа трябва да се подготви да поеме значително финансово бреме заради Украйна

Европа трябва да се подготви да поеме значително финансово бреме заради войната в Украйна. Ще има и напрежение със САЩ заради отношенията с Китай, ако Доналд Тръмп спечели надпреварата за Белия дом през ноември. Това заяви бившият шведски премиер Карл Билд, който е съпредседател на неправителствената организация "Европейски съвет за външна политика".

Бившият шведски премиер и външен министър, който в момента е съпредседател на мозъчния тръст Европейския съвет за външни отношения говори пред Euronews по време на Forum Alpbach, базирания в Тирол политически конгрес.

Тръмп „е изключително непредвидим, но очевидно ще има значителни напрежения отвъд Атлантика“, ако спечели президентските избори, каза Билд.

„Ние, в Европа, имаме свои възгледи за териториалната цялост, които са важни от наша гледна точка, но него всъщност не го интересуват, така че ще има напрежение.“

„Ние, европейците, ще трябва да увеличим финансовата си подкрепа за Украйна“, каза Билд. Той изчисли, че разходите ще възлизат на между 0,2% и 0,3% от БВП на ЕС, но каза: „Можем да го направим, ако има политическа воля“.

Билд също отбеляза отношенията между ЕС и Китай като потенциална причина за трансатлантическо напрежение, ако Тръмп спечели.

„Той ще увеличи митата от всякакъв вид за Китай и това ще има много негативен ефект върху световната търговия“, на мнение е Билд. "Ще Европа ще последва ли Америка в мащабни увеличения на митата за Китай? Не мисля, че ще го направим и не мисля, че трябва, защото това би имало отрицателен ефект и върху икономиката ни, а това може да увеличи допълнително напрежението отвъд Атлантическия океан."

Билд каза, че ЕС трябва да развие по-голям независим отбранителен капацитет. „Ние сме по-зависими от американците сега, отколкото сме били от много дълго време“, каза той, отбелязвайки по-специално ядреното възпиране.

„Путин разчита на своя ядрен капацитет поради политически натиск и поради други причини“, каза той, като предупреди, че в момента Европа може да противодейства на тази заплаха само с капацитета на САЩ.

Повишено разузнаване, способности за командване и контрол и по-големи сухопътни сили също са необходими, каза той, „защото в края на деня войната се решава от това, което се случва на място – виждаме това да се случва в Полша и Германия, но очевидно са необходими много повече трябва да се направи.”

Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия, избран наскоро за втори мандат, обеща да подсили отбранителната политика по време на втория си мандат – но това няма да е лесно, предупреди Билд.

„Ще бъде доста трудна задача да се определят мандатът и обхватът на комисаря по отбраната в конкуренция с работата, която се извършва в рамките на НАТО, и приоритетите, дадени на решенията на националните правителства.“

Ролята на Обединеното кралство също е проблематична, добави той, тъй като то е „една от, ако не и най-важните [военни] сили за намеса, които имаме в Европа, а те са извън ЕС“.

Тъй като голяма част от европейската отбранителна индустрия е силно интегрирана с тази на Обединеното кралство, „когато става въпрос за изграждане на ЕС и европейска идентичност в отбранителната политика, трябва да подредим отношенията с Обединеното кралство“, каза Билд.

 

 

Коментари

  • Да САЩ ще кешират през украина пак

    29 Авг 2024 13:41ч.

    Идиотите от ЕС ЕС ще плащат през усраина на фашингтон

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    30 Авг 2024 1:02ч.

    Тъпа шведска тикво, а къде ви бяха възгледите за териториалната цялост когато отделите Косово?Вечните ви Наглосаксонски двойни стандарти. Е, с Русия ще си счупи те зъбите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аква

    31 Авг 2024 2:19ч.

    ЕС НЕ ТРЯБВА СЕ МЪЧИ ПОВЕЧЕ С УКРАЙНА. Това е загубена кауза, време и пари. Европейците да се обърнат към вътрешните си болки и проблеми, кризи и нездравословни занимания. ИМАМЕ ПО- ВАЖНИ ПРОБЛЕМИ ОТ НЯКАКВА СИ УКРАЙНА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    29 Авг 2024 13:50ч.

    А не е ли по-добре ЕСССР да отиде при СССР?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитър

    29 Авг 2024 13:56ч.

    Не беше ли точно този кретен, който в качеството на външен министър заяви, че най-големият враг на западната цивилизация е православието?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Същият кретен

    29 Авг 2024 14:21ч.

    Дърт педераст

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Той е,...

    29 Авг 2024 14:23ч.

    ...да. Явно дебилът не информиран, че Украйна се води православна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    29 Авг 2024 15:26ч.

    Димитър, това го беше казал Бженински. А Карл Билд сега като казва "ние" има впредвид "вие" т.е. всички нас. Той едва ли и 5 евро ще извади от джоба си за Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АрхМихаил

    29 Авг 2024 14:10ч.

    Карл Билд: "Имигрантите могат да допринесат за икономиката на Европа "(октомври 2015). Този е "велик" визионер, направо пророк, стига да правите обратното на това, което казва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 29 Авг 2024 14:10ч. Карл Билд: "Имигрантите могат да допринесат за икономиката на Европа "(октомври 2015). Този е "велик" визионер, направо пророк, стига да правите обратното на това, което казва.

    29 Авг 2024 14:25ч.

    Това е образът на мъжката Бербок.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Галя

    29 Авг 2024 14:26ч.

    Той не случайно е на това място сложен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    29 Авг 2024 15:27ч.

    Не, никак не е случайно! Уикилийкс публикуваха за него конкретно, че в ЦРУ по времето на Буш, Карл Линд е бил наричан "Тефлоновия Карл" т.е. безгръбначен и удобен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Резонен

    29 Авг 2024 14:14ч.

    въпрос - защо да се намесваме във войната на Украйна, след като не е член на ЕС, и да поемаме единствено вреди за държавите си без никакви ползи за страните си?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мужик

    29 Авг 2024 14:40ч.

    Щото помним Хитлер, затова.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кантария

    29 Авг 2024 15:07ч.

    и 1945-та помните. приятно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ъ-м

    29 Авг 2024 16:02ч.

    А помниш ли за кого Хитлер казва, че е негов идол? Хенри Форд!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Л. Лазарова

    30 Авг 2024 1:09ч.

    След като руснаците забиват знамето в Берлин ген. Рокосовски казва на ген. Жуков:"Победихме фашизма и няма да ни го простят"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Галя от Посолството

    29 Авг 2024 14:15ч.

    Борел вече се похвали,че 1,4млрд. евро от руските активи вече са откраднати за да се плати военна техника за нацистите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мужик

    29 Авг 2024 14:41ч.

    Замразени са, Мунчо. А вие крадете перални.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Обективни истини

    29 Авг 2024 14:16ч.

    Лично аз и всички, които познавам няма да извадиме и едно пени(разбирай стотинка) за Украйна и още по-малко за оръжия. Виж при всякаква перспектива за мир ще им подаря един кашон малцов скоч.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европа трябва да се подготви да поеме значително финансово бреме заради войната в Украйна

    29 Авг 2024 14:24ч.

    И що цял континент трябва да ходи у киреча под натиска на хегемона, който пък много желае бързо да се намести и в Русия, ма не му се удава? Колкото до потъването, ето една много хубава статия с навързани хронологически събития: https://alexkrainer.substack.com/p/the-coming-collapse-of-britain

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо

    29 Авг 2024 14:32ч.

    Цял живот ми казват че трябва да работя.....за да може друг да живее.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    29 Авг 2024 14:32ч.

    Другари, снишаването приключи! Дайте да дадем, другари! Всички са разпределители и усвоители на готови пари, но когато става дума за реално, конкурентно и лишено от лицемерна, лайняна, идеологическа покривка ЗАРАБОТВАНЕ на стойност и осигуряване на входящи потоци - там никакви ги няма! Търсят начин да изядат пак някакви готови пари. Прегледайте пак статията на Антонов - тези почове теглят кредити като за последно и танцуват разюдани, бесовски танци около ритуалния огън на собственото си приключване! Дребнав двуличник - веднага ще ме накичат с това позорищно прозвище, какво си се стиснал за още някакъв си под половин процент?! Украинците пожертваха цялата си трана, поголовието, мъжкото цялото, пък и ще ни завещаят някаква остатъчна територия, където ще сложим нашите велики и непобедими ракети, които утре ще шибнат в упор Кремъл! Нали целият зор беше точно за това - да се припълзи колкото се може по-близо! Трябваше да има някакъв справедлив отговор на онези окопали се под пясъците на северната мексиканска пустиня подли РУСКИ ДИВИЗИИ. А ти се стискаш за някакви си 0,3 %?! Трябва да си биеш гъза в тавана от радост и гордост, защото по традиция утре големият български бизнес ще води консорциумите, които ще възстановяват 404. Така братятя от параходството БМФ няма да товарят флота ни с несвойствени задачи по превозване на онези чували, а ще пускат официални търговски фактури на тъпите корейци и китайци, които ще строят. В този дух могат да се наредят още безчетно количество дивотии. Пак за парите на държавата: нали не сте забравили, че току-що сме теглили поредните 8 млрд. лв. Някой ще рече - кеф, като следваме светлия пример на БХ и глутницата герб, а те разбират от пари, ще заработим 16 млрд. от успешни инвестиции. Другарки и другари, никакви инвестиции няма! Т.н. ИНВЕСТИРАНЕ е само ПОКРИВАЛО за "срама" от краденето. Ако не може да се открадне, защо да се инвестира - това е веруюто на БХ и компания. А защо теглят тогава, ще попита някой?! Сага са в такъв клинч, че всеки не отделя поглед от канчето на другарчето! Ще ви дам само един пример. Обикновено се говори в абсолютни числа, които вече никой не отразява в тази безкрайна финансова вакханалия. Разгеле, днес стана дума, че директните трансфери от бюджета за покриване на недостига в НОИ към този момент са достигнали 5,5 % от БВП, с тенденция скоро да станат 6. Лесно се помни, направете го. Ех, пари, пари! Парите лесно се изяждат, лесно се изпиват - ама добре, че поне сал споменът остава! Ако не беше БХ да плати за хартиените фърчила, никога нямаше и да сънуваме за 2 % от БВП за отбрана. Еднократно и ... забравете. А за пенсиите ГОНИМ - 6%. Какво са някакви още 0,3 % за 404. Дадохте по 0,2 % за мечките на Южния и за пингвините на Северния полюс, а за 404 се стискате?! Не ви е срам!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 404

    29 Авг 2024 14:51ч.

    Аз не искам нито стотинка от данъците ми да отиват за укропитeшката гнъс. Не аз съм ги карал да воюват. Чучулото байдън и рошавият кретен джонсън им заповядаха да скъсат мирните споразумения и да се бият. Ние какво общо имаме? Укропия не е член на ЕС, укропия не ни е никаква !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Случаен

    29 Авг 2024 14:56ч.

    Кой ще поеме основната част от това бреме?Бедна България,защото ние сме съгласни с всичко,стига да идва от запад.А този "Европейски съвет за външна политика" познайте на чия хранилка е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    29 Авг 2024 15:05ч.

    Карл Билд да си погледне Швецията на какво е заприличала с неговите мигранти па после да дава акъл за кво да си харча моите пари. В Швеция изкараха и армията по улиците, но и тя не може да се оправи с бандите от мигранти. Квото повикало, тва се обадило.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дада

    29 Авг 2024 16:03ч.

    А бе може. Тя и Германия може да се справи, ама не и разрешажат началниците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чезаре Ламброзо

    29 Авг 2024 15:19ч.

    Съпредседател на мозъчния тръст....:DDDD

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    29 Авг 2024 15:19ч.

    Този е сертифициран кретен. По медицинска спецификация. Първо, ние финансовото бреме заради тъпата Украйна и капризните й, нахални, префинени "бежанци" отдавна го носим. И второ- имигрантите спомагат САМО за престъпността! Особено за изнасилванията! И за изпразване на социалните фондове. За това "спомагат" и за нищо друго! Аз арабин да работи не съм видяла. За вас не знам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всъщност не сме длъжни да поемаме финансово бреме заради Усрайна, не сме гласували за това, нито за Урсула

    29 Авг 2024 15:33ч.

    Да плати Б. Джонсън, който накара да се откаже от Истанбулското споразумение Зеленски, вече непрезидент на Усрайна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво на 202 в 14.51 ч.,

    29 Авг 2024 17:24ч.

    Много правилно разсъждава, подкрепяме мнението му, една от многото безименни български жени!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи