"Банкова ваканция е наличен инструмент, но не смятам, че е необходим и добър за прилагане в момента в България. В системата на банките е пълно с пари. А този инструмент дава точно обратния сигнал. Валутният борд е желязно стабилен и в цялата финансова система параметрите доказват нейната изключителна стабилност."
<p>Това каза лидерът на ЕНП Мария Капон по повод информациите, че от ГЕРБ, ДПС и в лицето на директора на БНБ Иван Искров се готвят да въведат банкова ваканция в страната.</p>
<p>"Ако толкова някои иска да демонстрира срещу слуховете и глупавите политически спекулации свърхвъзможности, то можем да вземем няколко милиарда от европейския стабилизационен механизъм, специално създаден за банките. Там има над 60 млрд евро", подчерта Капон.</p>
<p>"Надявам се всички внимателно да следят поведението и предложението на Централната банка - те са овластени не да прекарват идеите на някоя политическа партия, а да търсят подкрепа за своите предложения", каза още лидерът на ЕНП и добави: Никой не трябва да спекулира с положението само за да дойде три месеца, три седмици, три дена или три часа по-бързо на власт. "Тази разрушителна амбиция погубва страната ни", коментира в заключение Мария Капон. </p>