Испания влиза в рецесия според централната банка на страната

Испания влиза в рецесия според централната банка на страната
Испанската икономика е регистрирала спад през последното тримесечие на 2011 г., като БВП на страната се е свил с 0,3% спрямо предишното тримесечие и е регистрирал слаб растеж от 0,7% за цялата 2011 г., сочат неокончателни официални данни, оповестени днес.
<p>За първи път от четвъртото тримесечие на 2009 г. испанската икономика регистрира спад, а Испанската централна банка предвижда връщане към рецесия през 2012 г.</p> <p>Резултатът потвърждава слабите резултати на испанската икономика през 2011 г., които бяха белязани от рекордна безработица от 22,85% в края на декември.</p> <p>Икономическата дейност е пострадала през последното тримесечие заради "по-негативен принос на националното търсене, компенсирано отчасти от положителния принос на външния сектор, който е регистрирал ръст спрямо предишното тримесечие", съобщи Националният статистически институт в комюнике.</p> <p>Окончателните данни ще бъдат публикувани на 16 февруари. Лишена от основния си двигател, строителството, през 2008 г., когато започна световната икономическа криза, страната се колебае между рецесия и слаб растеж, а броят на безработните расте. След спада на БВП с 3,7% през 2009 г. Испания регистрира слаб растеж от 0,1% през 2010 г.</p>

Коментари