Австро-канадската компания „Магна” и американският автомобилен гигант „Дженерал моторс” се договориха, автомобилният концерн „Опел” да премине под контрола на австрийско-канадската компания „Магна”. Тя, заедно с руската банка „Сбербанк”, ще закупи мажоритарен дял от „Опел”. Преговорите приключиха рано тази сутрин в Берлин.
<p><strong>Сделката е получила подкрепата на правителството в Германия.</strong> Новината съобщи германският финансов министър Пеер Щайнбрюк след продължила до рано тази сутрин кризисна среща в канцлерството в Берлин. Ако и парламентарните комисии по бюджет и финанси на провинциите Хесен и Северен Рейн-Вестфалия одобрят сделката, това ще открие пътя за отпускането на преходен спасителен кредит за Опел.<br /> <br /><strong>Според условията в сделката германското правителство ще предостави на „Опел” краткосрочен кредит в размер на 1,5 милиарда евро.</strong><br />Целта на тази договореност е поддържане работоспособността на „Опел” в случай, че „Дженерал моторс” банкрутира.</p>
<p> </p>