Цената на електроенергията за всички потребители ще бъде намалена с около 5% от 1 август, когато започва и следващият регулаторен период. Това заяви пред журналисти Лили Младенова от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, след края на днешното заседание на Обществения съвет към Министерство на икономиката и енергетиката. Намалението ще бъде отчетено както по регулирани цени, така и в свободно договорените. „До този момент няма риск за никой от участниците в системата, защото тя е балансирана”, обеща Младенова.
<p>Предвиденото намаление ще е факт, благодарение на приходите от емисии, които се очакват от парникови газове, както и на преструктуриране и обединяване на всички енергийни компоненти в една в цената на електроенергия.</p>
<p>По отношение на разходите на електроразпределителните дружества Младенова отбеляза, че всички разходи на ЕРП-та са намалени, но системата е балансирана за всички участници и няма риск за нито един участник. Новият модел на ценообразуване на електроенергията гарантира работа за всички.</p>