ДДС трябва да се намалява като единна ставка

ДДС трябва да се намалява като единна ставка
"Ако в период от девет месеца правителство си свърши работата, то от май – юни ние ще видим ясни сигнали, че икономиката вече започва да излиза от кризата. Това е и нашата цел." Това каза Симеон Дянков, вицепремиер и министър на финансите, в интервю за предаването на Дарик радио „Седмицата”. На въпрос за данъчната система на България Дянков каза, че тази с единна ставка е по-добрата система.
<strong>&bdquo;Напоследък над 40 страни в света са минали на такава система&rdquo;, посочи още финансовият министър</strong>. Той поясни, че в България ще има плосък данък, докато ГЕРБ е на власт. Дянков допълни, че ставката е правилната и ако има някакви промени в данъчното законодателство, то те няма да стават в следващия Бюджет 2010, а след това. Според него трябва да се гледа за намаляване на ДДС, но като единно ДДС, а не чрез някаква диференциация по сектори.<br /> <br /><strong> &bdquo;В Бюджет 2010 не искам да има никакви промени в данъчното законодателство.</strong> Не е време в криза да се правят промени&rdquo;, заяви още финансовият министър Дянков. Той каза, че от 2011 до 2012 година трябва да се намали ДДС от сегашните 20% първо до 18% и ако икономиката тръгне на добре, да падне дори до 16%. <p><strong>Вицепремиерът не изключи възможността възрастта за пенсиониране да бъде увеличена още през следващата година.</strong> Подчертавайки, че въпросът подлежи на сериозно обсъждане, Дянков беше категоричен, че пенсионната възраст на мъжете и жените в България трябва да бъде изравнена. Според него подобна стъпка ще бъде приложена постепенно, като идеята е в първите три години българите в пенсионна възраст да имат право да избират дали да излязат в пенсия по старата или по новата система.<br /><br /><strong>Това е една от няколкото мерки, които са необходими на България, за да можем ние да си решим проблема с покачването на пенсиите във времето</strong>, каза министърът. По думите му в момента задължителната пенсионна възраст, особено за жените в България е твърде ниска. Дянков обясни, че и МВФ, и Европейската комисия ни предлага това от три-четири години да се изравни поне на 63 години, а може би дори и на 64 години.<br /><br /><strong>Симеон Дянков допълни, че в момента здравните услуги в нас струват с 40 % повече от това, което се плаща по клинични пътеки.</strong> За да се реши този проблем, трябва да се стигне до истинския ценоразпис на услугите, което ще бъде направено от това правителство. Единият начин да се покрие реалната стойност на лечението е да се увеличи здравната вноска, а другият - системата да се отвори реално за частните здравни фондове. Според финансовия министър тъкмо те може да поемат финансирането на лечението на редките и скъпи болести.</p> <p>&nbsp;</p>

Коментари