БСП ще върне подоходното облагане

БСП ще върне подоходното облагане
"В БСП винаги е имало дебат за плоския данък, още когато се обсъждаше неговото въвеждане, каза в студиото на бТВ Пламен Орешарски, финансов министър в правителството на Сергей Станишев. Според него още тогава е имало немалка част от представителите на партията, които не са го одобрявали. Сега обаче при променените икономически условия той очаква да се запише в програмата за изборите отмяна на този данък и въвеждането на прогресивно подоходно облагане. "Новите лица в политиката представляват опасност за икономиката", коментира финансистът Левон Хампарцумян от Асоциацията на банките в България.
<p>Той изтъкна, че в тази сфера има нужда от хора с опит, като подчерта, че &bdquo;икономиката не е публичен дом&rdquo;.</p> <p>Левон Хампарцумян контрира, че въпросът дали данъкът е висок или нисък, измества фокуса на дебата от това за какво се харчат постъпленията от него и дали имат необходимия социално-икономически ефект.</p> <p>&bdquo;В добри години приносът на плоския данък е да насърчи предприемачеството,&rdquo; коментира той.</p> <p>В разговора участва и финансистът Емил Хърсев, който коментира ефекта на данъчното законодателство върху бизнеса, цитирайки фразата, че &bdquo;има много начини да убиеш котка, но те до един са ефективни&rdquo;. Именно тук се намесва ловкостта на политиците&rdquo;, коментира Емил Хърсев, цитирайки мисъл на Конфуций.<br /><br />И тримата експерти се обединиха около тезата, че евентуалното &bdquo;спасяване&rdquo; на българската икономика чрез заем отвън би имало прекалено неблагоприятни последици.</p> <p>&bdquo;Не можем да изядем повече, отколкото сме произвели и това е икономическият закон,&rdquo; посочи Емил Хърсев.</p> <p>&bdquo;Лошо е да вземаш заеми, които не знаеш как ще платиш,&rdquo; смята &nbsp;Левон Хампарцумян.</p> <p>&bdquo;Ако се изкушим да вземем заеми, след време ще плащаме много висока цена,&rdquo; предупреди и социалистът Пламен Орешарски.</p> <p>Той допълни, че заплатите са свързани с конкурентоспособността. &bdquo;Без реални промени в икономиката волевото увеличение на минималната работна заплата най-малкото означава повече хора на улицата,&rdquo; категоричен е той.<br /><br />Тримата финансисти не спестиха критики към управлението на финансовия министър в кабинета &bdquo;Борисов&rdquo; Симеон Дянков, когото обвиниха за несигурността на бизнес средата в България през последните няколко години.</p> <p>&bdquo;Има проблеми с възстановяването на нормалния бизнесклимат. Такъв няма заради лошата външна среда, но и заради хаотична вътрешна политика, която внесе голяма несигурност в икономическите среди,&rdquo; коментира Пламен Орешарски, според когото бизнесът в България се нуждае от сигурност и предсказуемост на данъчната политика.</p> <p>По думите му е необходимо спешно премахване на административни мерки от &bdquo;рекетьорски тип&rdquo;.</p> <p>Това мнение подкрепи и Левон Хампарцумян, според когото малкият и среден бизнес първо е бил задушен от спрените плащания за свършена работа през 2009 г., а след това е подложен на &bdquo;рекет&rdquo; чрез постоянни данъчни проверки.</p> <p>Емил Хърсев направо изригна срещу &bdquo;европейските глупости&rdquo; за щастливите кокошки и прасета, които според него пречели на малкия бизнес в България. Според Хампарцумян обаче</p> <p>&bdquo;Дянков е нанесъл много повече щети на българската икономика от Брюксел&rdquo;. &bdquo;ЕС не е пречката за нашия икономически растеж, причините са вътрешни,&rdquo; категоричен е той.</p> <p>Към критиките срещу предишното управление на страната Емил Хърсев добави и количествените ограничения за обществените поръчки, които свели броя на участниците в конкурсите до толкова, че да се &bdquo;броят на пръсти&rdquo;.</p> <p>Експертите увериха, че кипърският сценарий няма как да се развие в България.</p> <p>&bdquo;Случаят с Кипър е много специфичен, защото финансовият сектор в страната е 5-6 пъти по-голям от брутния й вътрешен продукт.</p> <p>&bdquo;Кипър засега няма нищо общо с България, но ако България вземе заем, ще изпадне пред същата опасност,&rdquo; предупреди той.</p> <p>Емил Хърсев обясни, че след отпадането на първоначалните идеи за еднократно облагане и на влоговете до 100 000 евро, в момента дребните вложители няма да пострадат. &bdquo;Идеята на Тройката е да удари парите в офшорните сметки,&rdquo; обясни той.</p> <p>Той се опасява, че до изборите ще се чуят доста тези как ще се намаляват данъци и ще се увеличават разходите. Но това едва ли е реално, тъй като работната заплата е свързана с конкурентността. Колкото заплащането е по-високо, толкова по-голяма ще е безработицата. Волево увеличение на заплатата ще изхвърли повече хора извън заетите, твърди Орешарски.</p> <p>Експертът на БСП е убеден, че първият кръг задачи на новото правителство трябва да са свързани с възстановяване на нормалния бизнес климат в страната. Тъй като у нас отсъства икономически растеж, не само поради лоша външна среда, но и поради сериозни вътрешни грешки на управлението, това трябва да се промени рязко.</p> <p>Според Орешарски не трябва да има експреименти в данъчната политика, това плаши бизнеса. Ако икономиката остане в депресия, никакво подобярване на благосъстоянието на хората няма да има. Заеми, които ще похарчим с тази цел, няма също да ни дадат решение, а само нови дългове.</p> <p>&ldquo;Премахване на административния натиск от рекетьорски тип, развил се в последните години, когато данъчните се нахвърлиха върху малкия и среден бизнес, за сметка на големите играчи в бизнеса, които нямаха такива проблеми, е наложително&rdquo;, твърди Пламен Орешарски.</p> <p>Той посочи, че според данните, за януари има само 20 милиона евро чужди инвестиции, което на практика означава, че всички инвеститори са се изтеглили от страната при това ниво на вложенията.</p>

Коментари

  • Nina

    26 Март 2013 0:44ч.

    Обръщам внимание на автора на статията,че Орешарски не е социалист. Tова че беше министър на финансите в правителствотов на Тройната коалиция, при това наи-добрият финансов министър на прехода и че е депутат от гражданската квота на Коалиция за България, говори добре за умението на социалистите да привличат в отбора си kачествени хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • pancho

    26 Март 2013 0:56ч.

    Аз не съм комунист и никога няма да бъда,но смятам че Орешарски е най-добрия,и СДС изгуби много с номерата които му правиха и го отблъснаха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 1

    31 Март 2013 7:36ч.

    Тези и тримата са качествени. Без значение политически убеждения.Разбират за коя "мара" става дума. Познават механизмите на финансовата игра и имат опит. В сравнение с тях Дянков е слабичък.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • х

    25 Юли 2013 17:21ч.

    Тогава защо сега бързате да вземете заем от ЕДИН МИЛИАРД, комунисти мръсни, начело точно с Орешарски!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Йорданов

    18 Авг 2013 21:52ч.

    Наи -качествен е химика банкер Хампарцунян които се е образовал за банкер от посещение на семинари -смях ама смях

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи