АЕЦ "Козлодуй" работи на половин мощност, ползваме по-скъп ток

АЕЦ "Козлодуй" работи на половин мощност, ползваме по-скъп ток
От съображения за национална сигурност производството на електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" от въглища и от възобновяеми енергийни източници е ограничено за сметка на електроенергията, добивана от водните централи. Това съобщи зам.-министърът на икономиката и енергетиката Божан Стоянов, цитиран от Агенция "Фокус". „В момента много от язовирите са пълни с много вода, която трябва да се отработи, за да не станат наводнения”, обясни Божан Стоянов.
<p>По думите му това не дава друга алтернатива, освен да се ограничи производството на ток от други източници, а българите ще ползват по-скъпия ток.</p> <p>Атомната централа работи на половин мощност от сряда заради излишъка от ток, намаленото потребление, пълните язовири и почти спрения износ на ток.</p> <p>&bdquo;Енергийната система на страната е в изключително трудно положение, защото потреблението е изключително свито. Имаме задължителни ангажименти за изкупуване на скъпа енергия, която, общо взето, не ни трябва. В момента също така имаме много водна енергия. И имаме ангажименти да изкупуваме скъпа енергия от нови възобновяеми енергийни източници. Това са оперативните проблеми, а в същото време &ndash; финансовото състояние е лошо&rdquo;, каза Божан Стоянов.</p> <p>Днес в Министерството на икономиката и енергетиката се очаква да има среща с въгледобивния сектор за да се обсъди тежката ситуация. Миньорите се готвят за стачка, ако не се намери решение.</p> <p>В момента около 1500 души от &bdquo;Мини Марица Изток" са в платен отпуск заради намалелите заявки за въглища. В принудителна отпуска са и близо 2000 миньори от Югозападния въгледобивен район.</p>

Коментари