Различна музика, увеличена докрай, била използвана като средство за изтезание по време на чилийската диктатура. Това разкрива британско проучване, публикувано по повод 40-ата годишнина от военния преврат в страната, пише "Фигаро".
<p>Хулио Иглесиас може да се похвали, че е разтуптял сърцата на милиони жени по света през 40-годишната си кариера. Това, с което по-малко може да се гордее испанският певец, е, че негови песни били използвани като инструменти за мъчение при Пиночет.</p>
<p>С тази цел била използвана и оригиналната музика от филма "Портокал с часовников механизъм" на Стенли Кубрик, както и песента на Джордж Харисън <em>My Sweet Lord. </em>Те били пускани, увеличени докрай, на задържаните, за да бъдат пречупени психологически, твърди Катя Чорник, изследовател в Университета в Манчестър.</p>
<p>Тя се опира на свидетелствата на бивши затворници и на член на чилийските тайни служби при Пиночет, по време на чиято диктатура бяха убити 3200 души, 38 хиляди бяха измъчвани, а стотици изчезнаха.</p>
<p>Чорник хвърля светлина върху една практика, която днес често е приписвана на американската армия. Пускането на максимално увеличена музика дни наред било използвано, за да бъдат причинени психологически и физически увреждания на задържаните, обяснява изследователката.</p>
<p>Бивш затворник разказал как мъчителите му имали навика да пускат <em>Gigi l'Amoroso</em> на Далида, преди да го отведат на разпит, а след това продължавали да го измъчват със същата песен, увеличена докрай.</p>