Американската телевизионна звезда от филма "Бягство от затвора" Уентуърт Милър призна публично, че е гей и отказа да отиде на кинофестивала в Санкт Петербург от 13 до 22 септември, в знак на протест срещу руските закони, насочени срещу хомосексуалистите, съобщава Libération.fr.
<p><em>Скъпа г-жо Авербах, благодаря ви за приятната покана. Щях да бъда щастлив да кажа "да", тъй като съм имал голямото удоволствие да посетя Русия и имам руски предци. Но въпреки това, като хомосексуалист, ще трябва да откажа.<br /></em></p>
<p>Така на 21 август Уентуърт Милър официално призна<em>, </em>че е хомосексуалист в писмо до директорката на филмовия фестивал в Санкт Петербург. В писмото си актьорът се позовава на закона, приет през юни в Русия, който наказва с глоба и задържане до 15 дни за всеки акт на "хомосексуална пропаганда" сред малолетни.</p>
<p>В писмото си, публикувано в сайта на Glaad Media Awards (Gay and Lesbian Alliance Against Defamation), 41-годишният актьор продължава: <em>Аз съм дълбоко разстроен от отношението и третирането на хомосексуалните мъже и жени от руското правителство. Ситуацията е неприемлива и аз не мога да участвам в събитие, организирано от една страна, в която хора като мен систематично са лишавани от своите основни права да живеят и да обичат открито.</em></p>
<p>Уентуърт Милър завършва сухо писмото си<em>:</em> <em>Може би един ден, ако и когато обстоятелствата се подобрят, ще се почувствам свободен да взема друго решение. В очакване съм.</em></p>