Трети ден София остава без наземен градски транспорт заради протеста на работниците в него, които настояват за по-високо заплащане. Възможно е блокадата да остане до края на седмицата, а дори и в началото на следващата. Започва подготовка и на безсрочна ефективна стачка, която този път може да обхване и метрото. В момента протестите реално са гражданско неподчинение.
И в петък не се движат автобуси, трамваи и тролейбуси, но столичното метро работи, като мотрисите ще са повече на брой, а интервалите – скъсени. Позициите на синдикатите и Столичната община остават все така противоположни.
Кметът Васил Терзиев за пореден път заяви, че местната власт не може да си позволи исканото от работниците увеличение на заплатите за всички 7000 заети в общинския транспорт. Представителите на синдикатите пък обявиха, че според тях изчисленията на общината не са верни и има пари за по-голямо увеличение. Те искат среща с кмета още днес, за да покажат своите сметки.
Терзиев отговори през интервю пред Нова телевизия, че чака разчетите и след като ги прегледа, ще реши дали днес да има среща. В противен случай преговорите продължават в понеделник. При този вариант блокадата вероятно ще остане поне до началото на следващата седмица.
Вчера синдикатите в градския транспорт и местната власт не успяха да се разберат. Според синдикатите протестиращите работници са склонни увеличението да падне от 400 на 300 лева. От своя страна кметът Васил Терзиев представи два варианта за изход от кризата. Първият – увеличението да нарасне от 100 на 180 лева върху основните заплати. Другият вариант е да има повишение на заплатите със 100 лева служителите на авто- и електротранспорта да получават и удвоен бонус за труда си. Така за водачите там възнагражденията щели да нараснат със средно 300 лева.
Синдикатите настояват за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет в размер на 40.7 млн. лв. Оттам очакват 29 млн. лв. за столичния градски транспорт, 6.5 млн. лв. за градския транспорт във Варна, 0.7 млн. лв. за този в Русе и 4.5 млн. лв. за Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация“. От Министерството на финансите обаче вече отговориха, че средствата за общините и за Столичната община в частност, за тази година са увеличени и отпускане на нови суми не се предвижда.
Междувременно продължават коментарите, че протестът е политически мотивиран. Той открито се подкрепя от ГЕРБ и БСП, които пък са опозиция в София. Преди няколко дни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че софиянци "трябва да си изстрадат Промяната".
В същото време лидерът на транспортния синдикат към КТ "Подкрепа" Иван Кирилов е общински съветник в София от БСП. Така на практика е и работодател, тъй като общинският съвет е принципал на общинските транспортни дружества, и в същото време синдикалист. Друг общински съветник - Екатерина Йорданова от ГЕРБ е почетен председател на Съюза на транспортните синдикати (преди това тя оглавяваше транспортния синдикат към КНСБ, а в момента бившата и настоящата ѝ организация не са в добри отношения). Дългогодишен синдикалист беше и Ваня Григорова, която е общински съветник от групата на БСП.