Председателката на Норвежкия Нобелов комитет Берит Райс-Андерсен обявява лауреатите. Снимка: АП
Последвайте ”Гласове" в Телеграм.
Нобеловата награда за мир за тази година беше присъдена днес на беларуския правозащитник Алес Беляцки, руската неправителствена организация "Мемориал" и украинския Център за граждански свободи, съобщи Франс прес. Агенцията отбелязва, че наградата има голямо символично значение в контекста на продължаващата война в Украйна. Междувременно ЕС и НАТО изразиха подкрепа за носителите на тазгодишните нобелови награди за мир.
"Норвежкият Нобелов комитет би желал да награди трима забележителни борци за гражданските права, демокрацията и съвместното мирно съжителство в трите съседни държави - Беларус, Русия и Украйна", обяви неговата председателка Берит Райс-Андерсен.
"Със своите постоянни усилия в полза на човешките ценности, противопоставянето на милитаризма и защитата на принципите на правото, тазгодишните лауреати съживиха и почетоха визията на Алфред Нобел за мир и братство между народите, визия, от която имаме огромна нужда в днешния свят", каза Райс-Андерсен, цитирана от Асошиейтед прес.
Тя призова беларуските власти да освободят от затвора Алес Беляцки, съобщи Ройтерс.
Попитана от репортер дали решението на Норвежкия Нобелов комитет е "подарък" за 70-ия рожден ден на руския президент Владимир Путин днес, Райс-Андерсен отрече. "Винаги даваме наградата за нещо, а не срещу някого", подчерта тя. Райс-Андерсен добави, че наградата няма отношение към Путин, "освен че неговото правителство, подобно на това в Беларус, представлява авторитарно правителство, което потиска активистите правозащитници".
Как реагираха наградените?
Руската неправителствена организация "Мемориал", определи отличието като признание за правозащитната ѝ дейност, както и за усилията на нейните руски представители, които продължават да са подложени на "неописуеми атаки и репресии", предаде Ройтерс.
"Наградата насърчава решителността ни да подкрепим руските си колеги да работят от нови локации, въпреки насилственото разпускане на "Мемориал интернешънъл" в Москва", заяви пред агенцията Анке Гийсен, която е член на управителния съвет на организацията.
"Мемориал" осъди нов съдебен процес, който се води срещу нея днес - деня, когато получи Нобел за мир, предаде Франс прес.
"Точно когато целият свят ни поздравява за Нобеловата награда за мир, в Тверския съд (в Москва) се води процес за конфискуване на централата на "Мемориал", каза организацията, която бе забранена в Русия.

Алес Беляцки на съдебно заседание през 2011 г. Снимка: АП
Присъждането на Нобеловата награда за мир на хвърления в затвора беларуски активист за защита на човешките права Алес Беляцки е за всички политически затворници в Беларус, заяви беларуският опозиционен политик Павел Латушко, цитиран от Ройтерс.
Днес Беляцки беше удостоен с Нобел за мир заедно с руската правозащитна организация "Мемориал" и украинския Център за граждански свободи.
"Тя е не само за него, но и за всички политически затворници, които имаме в момента в Беларус. Това мотивира всички нас да се борим и сме сигурни, че ще победим диктатурата на (Александър) Лукашенко", каза Павел Латушко.
Говорителят на опозицията в Беларус Франак Вячорка определи присъждането на Нобеловата награда за мир на Беляцки като признание за целия беларуски народ, който се противопоставя на авторитарния лидер Александър Лукашенко. Той каза пред Ройтерс, че условията, при които Беляцки е държан в затвора, са в нечовешки, и изрази надежда, че наградата, споделена с руски и украински организации за защита на правата на човека, ще доведе до освобождаването му.
Представителят на Центъра за граждански свободи Володимир Яворски изрази изненада, че украинската правозащитна организация е сред тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за мир. Той каза, че отличието е важно за правозащитниците, тъй като "в продължение на много години ние работехме в една страна, която беше невидима", предаде Асошиейтед прес.
"Това е изненада за нас", заяви Яворски пред АП. "Дейностите в областта на човешките права обаче са основното оръжие против войната", добави той.
"Щастливи сме", каза Олександра Романцова, която е сред ръководителите на неправителствената организация. Тя добави, че все още има "много работа за вършене, за да бъде постигната победата".
Центърът за граждански свободи е основан през 2007 г., за да насърчава човешките права и демокрацията в Украйна по време на период на сътресения в страната.
Норвежкият Нобелов комитет даде признание за изключителната смелост на мъжете и жените, които се борят с автокрацията. Това написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Туитър по повод днешното решение тазгодишните Нобелови награди за мир да бъдат присъдени на беларуския правозащитник Алес Беляцки, руската неправителствена организация "Мемориал" и украинския Център за граждански свободи.
По думите на Фон дер Лайен наградените показват силата на гражданското общество да се бори за демокрация. Тя призовава историите на наградените да бъдат разказани и последвани. Помогнете светът да стане по-свободно място, добавя председателят на ЕК.
Поздравления отправя и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Правото да се говори истината е основно за свободните и отворени общества, допълва той.
Нобеловите награди за мир с парично изражение в размер на 900 000 долара ще бъдат връчени в Осло на 10 декември - датата на смъртта на шведския индустриалец Алфред Нобел, който ги основава в своето завещание от 1895 г.
Източник: БТА