Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Русия ще се откаже от мораториума върху разполагането на ядрени ракети със среден и малък обсег, тъй като САЩ са разположили такива оръжия в различни региони по света, заяви руският външен министър Сергей Лавров пред Риа "Новости".
Запитан от държавната информационна агенция РИА дали Русия може да се оттегли от Договора за нов СТАРТ преди изтичането му през февруари 2026 г., Лавров коментира, че в момента "няма условия“ за стратегически диалог с Вашингтон.
"Днес е ясно, че например нашият мораториум върху разполагането на ракети с малък и среден обсег вече не е практически жизнеспособен и ще трябва да бъде изоставен", заявява Лавров.
Според него "САЩ арогантно пренебрегнаха предупрежденията на Русия и Китай и на практика пристъпиха към разполагането на оръжия от този клас в различни региони на света. Както недвусмислено заяви руският президент Владимир Путин, ние ще отговорим на това и ще отговорим пропорционално. Неотдавнашното ни изпитание на най-новата хиперзвукова система със среден обсег „Орешник“, което проведохме в бойни условия, убедително показа нашите възможности и решимост да приложим компенсаторни мерки."
"Обективната реалност е, че в резултат на деструктивната политика на Съединените щати основите на стратегическата стабилност са значително разклатени, а на някои места и разрушени. В същото време, поради крайно антируския заряд на все още действащите американски власти, в момента няма условия за диалог с Вашингтон. Докато американците не се откажат от сегашния си антируски курс, ние няма да водим никакви преговори с тях за контрол на въоръженията.", добави руският външен министър.
Все пак според Лавров "Това не означава, че Русия няма да приложи редица мерки за поддържане на приемливо ниво на предсказуемост в ядрено-ракетната сфера на доброволна основа, което ние и правим. По-специално, продължаваме да се придържаме към количествените ограничения на съответните оръжия, предвидени в Договора СТАРТ. Освен това едностранният мораториум на Русия върху разполагането на наземно базирани ракети със среден и по-малък обсег на действие остава в сила. Предприемат се и някои други стъпки. Въпреки това, както многократно сме заявявали, значението на тези мерки зависи пряко от степента, в която те отговарят на нашите интереси. Оценяваме ситуацията въз основа на анализ на дестабилизиращите действия на Съединените щати и НАТО в стратегическата сфера и съответно на развитието на произтичащите от тях заплахи. Днес е ясно, че например нашият мораториум върху разполагането на ракети със среден и малък обсег вече не е практически жизнеспособен и ще трябва да бъде отменен. "
"Не виждаме причина да гадаем какво ще се случи след февруари 2026 г., когато Договорът СТАРТ престане да съществува. През следващата година все още може да се случи много. Така че на този етап би било преждевременно и неразумно да обявяваме евентуалните си ходове в тази чувствителна област.", добави Лавров.
"Неведнъж сме изтъквали, че можем да бъдем заинтересовани от цялостна работа за намаляване на конфликтния потенциал само с акцент върху премахването на първопричините за фундаменталните противоречия в областта на сигурността. Сред тях на първо място е дългогодишното разширяване на НАТО на изток. Именно то до голяма степен провокира украинската криза и продължава да представлява заплаха за сигурността на Русия. Въпросите за контрола над въоръженията хипотетично също биха могли да бъдат обсъдени, но само като един от елементите на по-широк дневен ред.", завърши Лавров.
Договорът за ликвидиране на ракетите със среден обсег (INF), подписан от Михаил Горбачов и Роналд Рейгън през 1987 г., отбеляза първия път, когато суперсилите се споразумяват да намалят ядрените си арсенали и премахнаха цяла категория ядрени оръжия.
През 2019 г. Съединените щати при управлението на Доналд Тръмп официално се оттеглиха от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег (INF), след като заявиха, че Москва нарушава споразумението - обвинение, което Кремъл многократно отрече и отхвърли като претекст.
След това Русия наложи мораториум върху собственото си разработване на ракети, които преди това бяха забранени от Договора - балистични и крилати ракети с наземно базиране с обсег от 500 км до 5500 км.
Украйна
Лавров коментира и възможността за преговори между Москва и Киев и ролята на Доналд Тръмп за прекратяване на конфликта.
"Ако Вашингтон наистина искаше да сложи край на конфликта, щеше да спре доставките на оръжие за Киев, да изиска от сателитите си да последват примера му и да нареди на киевските си марионетки да прекратят огъня и да възобновят преговорния процес без никакви условия, отменяйки указа на Зеленски, с който си забрани да преговаря с ръководството на Русия." Каза Лавров и добави: "Позицията на нашата страна по отношение на споразумението е добре известна и остава непроменена. Готови сме за преговори, но те трябва да са насочени към отстраняване на първопричините за украинската криза и да отчитат реалната ситуация „на място“."
Лавров обяви още, че "засега, съдейки по това, което виждаме и четем, Киев и Западът са започнали да обсъждат възможността за някакъв вид прекратяване на огъня и примирие, за да получат глътка въздух и по време на него да увеличат военния потенциал на украинските въоръжени сили, а след това да възобновят усилията за нанасяне на „стратегическо поражение“ на Русия. Разбира се, това е път в задънена улица. Път, който не води до никъде. Тук не може да има никакво съмнение."
Сирия
За ситуацията в Сирия Лавров каза, че "Несъмнено настъпилата смяна на властта и промяната в ситуацията „на терен“ внасят известни корекции по отношение на руското военно присъствие в Сирия. Става въпрос не само за запазване на нашите бази или опорни пунктове, но и за условията на тяхната експлоатация, поддръжка и поддръжка, както и за сътрудничеството с местната страна. Тези теми биха могли да бъдат предмет на преговори с новото сирийско ръководство."
Източник: Риа "Новости"