Красимир Вълчев: "Добродетели и религии" ще се учи в първи клас най-рано от 2026/2027 г.

Красимир Вълчев: "Добродетели и религии" ще се учи в първи клас най-рано от 2026/2027 г.

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Предметът по добродетели и религии може да бъде въведен най-рано през учебната 2026/2027 година в първи клас, каза пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев. Той добави, че това ще бъде изцяло светско образование, пише БТА.

Министърът отбеляза, че няма да има задължителен час по религия, а задължително избираем час. Този термин звучи еклектично, но той съществува отдавна в системата и означава, че часът ще бъде от задължителния учебен план, но ще има възможност за избор между програмите. Задължително ще бъде час по добро, а не изучаване на религия в професионалния й смисъл, обясни Вълчев. Той добави, вероятно предметът ще се нарича "Добродетели и религии".

По думите му "има внушение,че едва ли не църквата ще влезе в училище", но подчерта, че "този час категорично ще се води от учители, квалифицирани от университетите". Говорим за изцяло светско образование. Това, което предлагаме (като предмет) "Добродетели и религии" са две алтернативни пътеки към една и съща цел - да направим децата добри, ценностно формирани. Нравственото развитие е цел на всяка образователна система, каза още министър Вълчев. Той посочи, че в сряда ще бъде представена програма, която ще бъде фокусирана към много повече добродетели и етика, ще има елементи на изучаване на религия в познавателен и сравнителен аспект, плуралистично, а не догматично, но акцентът ще бъде върху добродетелите.

Министърът на образованието коментира и дуалната форма на обучение. Според него годишният план-прием трябва да се съобрази с нуждите на бизнеса. "Имаме нужда от повече технически кадри. Недостигът им е най-големият проблем на социално-икономическото развитие. На сто души, които се пенсионират, едва 62-ма са младите хора, които влизат, а при техническите кадри едва 40, които ги заместват. Затова с план-приемът, със стипендиите, с дуалната форма на обучение, с допълнително финансиране на професионалните гимназии правим така, че да насочим повече паралелки и ученици в професионалното образование", каза Вълчев. По думите му също е важно кариерното ориентиране, нагласата на родителите и посещенията на учениците в индустриални предприятия.

В Пазарджик министърът посети открит урок на ученици от Начално училище "Васил Друмев", ученическа учебна практика по хлебопроизводство, лабораторна работа и дуално обучение в Професионалната гимназия по химични и хранителни технологии /ПГХХТ. След това Красимир Вълчев се срещна с директори, учители и представители на бизнеса от региона.

Източник: "24 часа"

 

 

Коментари

  • джо гладника

    05 Май 2025 15:57ч.

    в първи клас? а защо не от детските ясли!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    05 Май 2025 17:19ч.

    в Англия има над 3000 джамии, над 130 шериатски съдилища и над 50 шериатски съвета. 70% от мюсюлманските жени не работят, но получават държавна подкрепа и безплатно жилище. 63% от мюсюлманите не работят, но получават подкрепа от държавата и безплатни жилища. средно в такива семейства растат от 6 до 8 деца. всички те имат безплатно жилище. във всяко английско училище децата изучават исляма, а най-разпространеното рождено име в Англия е Мохамед. и това не е имиграция, това е окупация...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    05 Май 2025 19:07ч.

    Не е само в Англия. Всеки, бил на запад преди 30 -40 години и сега, веднага ще види промяната. Не можеш да се разминеш чалми, бурки и прочее. Мръсно, боклуци навсякъде. Всеки по-голям европейски град започва да прилича на Близкия Изток. Масово по площадите се виждат молещи се мюсюлмани, пеещи ходжи. Вечер да те е страх да ходиш по улиците в определени квартали . Учете теология, добродетели, християнака религия-ня в основата на цялата християнска цивилизация. Иначе утре рискувате синът ви да се обреже, а дъщеря ви да се забули.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи