Делян Пеевски вече е едноличен лидер на ДПС и съответно притежател на марката на партията. Това стана, след като в понеделник единият съпредседател на формацията - Джевдет Чакъров, който оглавяваше фракцията на Ахмед Доган, се срещна с Пеевски и подаде оставка. Така вече и де юре, и де факто ДПС остава само с един председател - лидера на "Ново начало".
Решението на Чакъров да се оттегли от поста видимо се случва под натиск - то идва дни след повдигнати обвинения на сина му и запори на фирмите му. И най-вече - в деня, в който Върховният касационен съд гледа делото на ДПС-Доган за промените в ръководството на партията. То е по жалба на Джевдет Чакъров в качеството му на съпредседател на движението срещу решение на Софийския градски съд, който отказа да заличи Пеевски и още няколко от приближените му от ръководството на партията. Решението на върховните магистрати ще излезе на по-късен етап, но оставката сега на Чакъров на практика го обезсмисля.
Капитулацията на Чакъров
Обявяването на капитулацията на Чакъров стана по познатия начин от предходни преминавания на различни фигури, най-вече кметове от ДПС на Доган, към Пеевски. От пресцентъра на "ДПС - Ново начало" разпространиха снимка как Чакъров и Пеевски се здрависват, придружена със съобщение, че двамата са провели "задълбочен и конструктивен разговор", в който са решили, че трябва да бъде затворена страницата на разединение и конфронтация". "Обединение в името на хората и целостта на партията е единственият път, който ще гарантира изпълнението на всички ангажименти и очаквания, които възлагат избирателите", се казва още в съобщението. В него се обявява и че в името на това обединение Чакъров подава оставка.
Реакцията на ДПС-Доган
Депутатите от парламентарната група на ДПС-Доган се събират в ранния следобед на извънредно заседание, за да обсъдят ситуацията около оттеглянето на Чакъров и да вземат решение как да действат оттук нататък, но различни политически фигури от фракцията на Доган определиха срещата му с Пеевски като "солова акция". "Това действие е еднолично на Чакъров и по никакъв начин не обвързва ръководството, парламентарната група и структурите на партията. ... Ако имахме решение на партията и на всички структури, нещата биха изглеждали по-различно от една снимка на един човек с друг човек", заяви за БНР бившият кмет на Кърджали Хасан Азис. Като "солова акция" определи действията на Чакъров пред националното радио и евродепутатът Илхан Кючюк.
От ръководството на фракцията на Доган казват, че засега няма други нейни депутати, които да са с Чакъров и които биха могли да се присъединят към крилото на Пеевски и това да разцепи групата. Крилото около почетния председател има 19 народни представители, а това около Пеевски - 29.
Оттеглянето на Чакъров идва и в момент, когато в структурите на ДПС-Доган от известно време има сериозно напрежение. Членове на младежката организация и активисти във фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган" подлагат на сериозна критика поведението на Чакъров и депутатите от парламентарната група за политиката им. Особено след като лидерът на "Новото начало" продължи агресивната си политика по привличането на кметове, които са на страната на Доган. При това в региони като Разград и Силистра, където фракцията на почетния председател спечели парламентарния вот в сравнение с "Новото начало" на Пеевски. Вследствие на този разнобой в редиците на ДПС-Доган, който заплашваше да разцепи формацията, преди две седмици беше създаден председателски съвет начело с почетния председател, който трябваше да подпомага председателя Чакъров и ръководството. Освен това преди десетина дни хората на Доган загубиха и партийната си централа в София, която обитават от създаването на ДПС преди 35 години. Причината беше, че на последните парламентарни избори фракцията на Доган се яви с регистрацията на други партии и това послужи за аргумент на областния управител на София да отнеме помещенията. За вота Пеевски успя чрез Върховния административен съд да вземе регистрацията на ДПС, което му позволи да претендира за централа и бързо получи такава от служебния кабинет на Димитър Главчев.

По познатата схема
Преминаването на Джевдет Чакъров към лагера на Пеевски става видимо под натиск. От обезпечителна заповед на Софийския градски съд става ясно, че неговият син Сами Чакъров е обвиняем като досъдебно производствено (ДП № 24/2025) водено от Комисията за противодействие на корупцията и Софийската градска прокуратура (прокурорска преписка 10912/2025). Заповедта е издадена от съдия Атанас Н. Атанасов в полза на Софийската градска прокуратура на 22 май, като тя е следствие на определение от 13 май. Непосредствено след него от 15 май има наложени запори и от държавен съдебен изпълнител, което е по частно наказателно дело № 3077/2025 г. Това е любопитен момент, тъй като това би могло да означава, че тъжителят по него е частно лице. Често обаче под този показател попадат и дела, свързани с мерки за неотклонение.
В решението на СГС са изброени над 40 фирми, в които Сами Чакъров има дял. Това включва инвестиции в един от най-големите соларни паркове в страната".
От началото на войната в ДПС той е под постоянна атака от приближените на Пеевски медии. Засега няма яснота за естеството на повдигнатите обвинения. Комисията за противодействие на корупцията също не е разкривала информация за действията си. Последно през миналото лято в началото на сблъсъка Пеевски - Доган тя излезе с публична информация по казуса с огромния необезпечен кредит от ББР за "Роудуей кънстракшън". Тогава обвиняем се оказа считания за изключително приближен до Доган бизнесмен Румен Гайтански-Вълка. Прокуратурата също не е обявявала привличането на Чакъров-младши като обвиняем. Заплахите с действия на силови държавни структури не само спрямо политически и бизнес опоненти, а и към техни деца и роднини, са сред изпитания арсенал на Пеевски през годините. Освен цялото семейство на големият му враг Цветан Василев, обвинения през годините са получавали и синовете на основателя на "Техномаркет" Николай Китов, собственикът на "Литекс" Гриша Ганчев и още много други."
Източник: capital.bg