Източник: "Кориере дела Сера" Превод: Владислав Наков за "Гласове"
Интервю с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен: Мелони има важна роля, нейният директен контакт с Тръмп е положителен. Използване на общ дълг? На разположение съм да оценим предложенията.
"Всички искаме мир. Най-много го иска украинският народ. Трябваше да научим горчивия урок, че е необходимо да бъдем силни, за да поддържаме и защитаваме мира." Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен говори пред "Кориере дела сера" за новата геополитическа рамка и как ЕС трябва да се подготви за новите предизвикателства, с особено внимание към дебата за отбраната, който се развива тези дни в Италия.
- Ако сме в мирно време, защо ЕС трябва да се превъоръжава? И защо променихте името на плана за превъоръжаване на "Готовност 2030"?
- Европа винаги е била проект на мира и винаги ще бъде проект за мир. Но трябва да си силен, за да запазиш мира. Планът "Готовност 2030" обхваща по-широк спректър от въпроси, като разглежда различните измерения на сигурността и инструментите за поддържане на мира. Това е основният подход.
- След последната среща на върха на ЕС премиерът на Италия Джорджа Мелони препоръча "малко предпазливост" по отношение на посланията, свързани с необходимостта от подготовка за война. Първо планът за превъоръжаване, в сряда стратегията за подготовка на населението при кризи. Няма ли риск от увеличаване на чувството за несигурност сред гражданите?
- Като лекар мога да кажа, че "превенцията е по-добра от лечението" (казва го на италиански - бел.ред.). Със стратегията за готовност имаме широк подход за защита на хората. Ние не разглеждаме само военните рискове, но и рисковете от, например, глобална пандемия или природни бедствия. Това е като комплект за първа помощ, който е по-добре да имате, без да имате нужда от него, отколкото да имате нужда от него и да го нямате. Става дума за изграждане на устойчивост.
- Планът за превъоръжаване се основава на националните разходи. За италианската общественост е трудно да приеме, че в определен момент пенсиите и разходите за здравеопазването ще трябва да бъдат намалени, за да се инвестира в отбраната. Няма ли начин това да се избегне?
- "Готовност 2030" е мащабен инвестиционен план за иновации, научноизследователска и развойна дейност и иновативни стартиращи компании. А Италия ще спечели много от това, защото има много известна и силна отбранителна индустриална база. Това е инвестиционна програма, която ще увеличи просперитета. И това е от полза за италианската икономика и общество, но също и за инфраструктурите, които обслужват хората, като например болниците.
- Как по-конкретно?
- Имате гиганти като "Leonardo"(италианска мултинационална компания, специализирана в космическото дело, отбраната и сигурността - бел.пр.) и иновативни военноморски компании като "Fincantieri". Това са инвестиции в тези отрасли, които ще създадат добри работни места. Това е страхотна възможност за италианската индустрия. Знаем, че има много положителни въздействия и в гражданския сектор. Нека не забравяме, че GPS и интернет са изобретени във военната област, но днес те имат огромно значение в ежедневния живот на цивилните.
- Франция, Италия, Испания и Гърция поискаха да направят оценка на емитирането на общ отбранителен дълг. Марио Драги каза, че без общ дълг само Германия може да се превъоръжи. А "Лига", на вицепремиера Матео Салвини, твърди, че този план обслужва Берлин. Как отговаряте на това?
- Това, което имаме на масата сега е историческо споразумение: до 800 милиарда евро, които ще бъдат инвестирани в европейската икономика, следователно и в италианската, през следващите четири години. Но съм готова да разгледам всички възможности. Във всеки случай това е инвестиция в нашата конкурентоспособност. И тъй като Италия има силна индустрия, също ще спечели много, защото ще привлече инвестиции. "Leonardo" например обяви съвместно предприятие с "Rheinmetall", така че ще се възползва и от германските инвестиции. И това е добре, защото имаме нужда от уменията и знанията на италианската индустрия.
- В Италия опозицията оспорва плана за превъоръжаване. За "Демократическата партия" (ястребите в Италия - бел. пр.) той не е достатъчно амбициозен, защото не води до реална обща отбрана, а до превъоръжаване на 27 държави. Така ли е?
- Призивът за по-амбициозни действия при съвместните доставки е правилен, тъй като оперативната съвместимост между нашите въоръжени сили е изключително важна. Посветихме цялата програма "Safe" на стойност 150 милиарда евро за съвместни доставки и съвместни проекти. Знам от предишния си политически опит, че въоръжени сили на Италия са отлични. Най-добрият начин да изградим обща защита е да сме сигурни, че можем да работим заедно чрез оперативна съвместимост. Например, имаме нужда от един продукт, който всички въоръжени сили използват, а не 27 различни.
- САЩ и Русия изключват ЕС от масата на преговори за Украйна. Как мина срещата в Париж?
- "Коалицията на желаещите" расте и укрепва, много е сплотена. Основните постигнати резултати са три: Първият е силна подкрепа за Украйна в краткосрочен план, с военни ангажименти от няколко страни. Ние също предложихме аванс от заема на Г-7 за незабавна финансова помощ на Киев. Заем, който беше договорен по време на италианското председателство на Г-7; Второто е, че ще продължим да оказваме натиск върху Русия, което включва санкциите, докато не бъде постигнато справедливо и трайно мирно споразумение. Третото е укрепване на украинските въоръжени сили, които са най-добрата гаранция за сигурност, която Киев може да има. Програмата "Safe" дава възможност за съвместни покупки на държавите-членки с Украйна и инвестиции в украинската отбранителна индустрия.
- Има 26 страни от ЕС, които подкрепят Украйна и една, която е против. Може ли позицията на Унгария да отслаби на позицията на ЕС?
- През тези три години на жестока руска война в Украйна, Европейският съюз застана на страната на Киев от първия ден със силна подкрепа. По-голямата част от 27-те държави-членки последователно подкрепяха Украйна, а единственият скептик в крайна сметка никога не блокира решенията.
- Ще спечели ли Путин в крайна сметка?
- Целта на Путин беше да превземе Киев за три дни и Украйна за три седмици. Той се провали. Три години по-късно Украйна е страна кандидат за член в ЕС и е по-обединена от всякога. Целта на Путин беше да отслаби НАТО. Днес НАТО има още два нови члена: Финландия и Швеция. Съпротивата на Украйна и непоколебимата международна подкрепа доказват, че агресорът няма да надделее.
- Тръмп каза, че ЕС е създаден, за да "прецака" САЩ, а неговият вицепрезидент Ванс пък каза, че европейците са "смешници". Съединените щати все още ли са верен съюзник?
- Да, Съединените щати са наш партньор и съюзник от 75 години и съм убедена, че тези отношения ще продължат. Имаме различни възгледи по конкретни въпроси, като например търговията, но също така имаме споделени ценности и общи интереси. Вярвам в градивния диалог и работя усилено за него. По-добре е да работим заедно, отколкото един срещу друг и съм решена да свърша своята работа в това отношение.
- САЩ наложиха мита върху стоманата и алуминия. Сега и на автомобилите. А на 2 април ще обявят още. Как може ЕС да се защити?
- Ние сме в диалог със Съединените щати и искаме решение чрез преговори. Разбира се, ще защитаваме интересите си. Можем да отговорим, но нашият интерес е да има преговори, които водят до добри резултати и за двете страни. Отличителният белег на Европа е, че сме предсказуем и надежден партньор. Поради тази причина има интерес на глобално ниво за създаване на нови партньорства с ЕС. Диверсификацията на нашите пазари е също толкова важна, колкото укрепването на нашата конкурентоспособност.
- Италия е загрижена за въздействието на митата върху нейната икономика и възможна търговска война.
- Италия е известна като световен износител на висококачествени стоки. Защитата на ключови италиански сектори като производството, фармацевтиката, хранително-вкусовата промишленост и виното са жизненоважни за европейската икономика. Нашата цел е да постигнем решение чрез преговори за разрешаване на този търговски спор. Въпреки това трябва да сме готови да използваме всички инструменти, с които разполагаме, за да гарантираме, че италианските производители няма да бъдат несправедливо ощетени. Освен това ЕС ще сключва споразумения за търговско партньорство с други държави. В крайна сметка единният европейски пазар, без вътрешни бариери, е от решаващо значение за нашата сила и устойчивост.
- САЩ имат агресивна позиция спрямо Гренландия и Дания. Как трябва да реагира ЕС?
- Ние стоим твърдо зад Гренландия и Дания. Твърдо подкрепяме техния суверенитет и териториална цялост и правото им да начертаят своя собствен курс на развитие. Гренландия заслужава партньори, които я уважават и третират като равна. А ЕС се гордее, че е такъв партньор за тях.
- Притеснявате ли се, че Италия ще реши да не инвестира достатъчно в отбраната?
- Италия традиционно има много опитни въоръжени сили и силна отбранителна индустрия. Италианската армия е високо ценена. Същ така знам, че Италия винаги ще бъде силен партньор в защитата на мира. Има и втори аспект: Италия е член-основател на Европейския съюз и силен поддръжник на европейската идея, така че съм сигурна, че винаги ще защитава общия подход към предизвикателствата. Заедно работим за подобряване на нашата конкурентоспособност, за справяне с нелегалната миграция.
- В беда ли е идеята за ЕС?
- Според последните данни на Евробарометър 74% от европейците казват, че за тях е от полза и предимство да бъдат членове на ЕС. Това е най-високият процент, измерван някога, откакто този въпрос беше зададен през 80-те години на миналия век. Хората разбират, че в трудни времена е добре да се обединят усилията и че Европа е повече от 27 отделни държави-членки, взети заедно. Това е нашият дом, който защитаваме.
- Джоржда Мелони има отлични отношения с Тръмп и по някои въпроси са много близки. Това проблем ли е за ЕС?
- Точно обратното, смятам, че това е много положително. Познавам Джорджа Мелони като силен и страстен лидер с много важна роля на европейско ниво и е добре, че тя има пряк контакт. Колкото повече връзки има между двете страни на Атлантика, толкова по-добре.