Автор: С. Л. Кантан, medium.com
Тръмп отново е тук и митата също... по-големи и по-добри!
Целите на Тръмп са искрени - да върне производството в Америка. Въпреки това, след десетилетия на деиндустриализация, опитите за MAGA с мита̀ и търговски войни ще се провалят (отново).
Ето защо:
Има три причини, поради които Тръмп не може да върне производството:
* Уолстрийт
* Липса на умения и инфраструктура
* Доминацията на Китай

Както се вижда от графиките по-горе, делът на САЩ в световното производство е намалял, докато Китай вече е 2 пъти по-голям от САЩ (по отношение на добавената стойност).
Що се отнася до икономическите последици, производството сега представлява само 10 % от БВП на САЩ, а броят на американците, заети в производството, е намалял с една трета от 1979 г., когато е бил пикът му.
Това са дългосрочни тенденции, които Тръмп не можа да обърне през първия си мандат. Няма да може да го направи и този път.
Да вземем стоманата, любимата на Тръмп. Преди време дори руските лидери открито се възхищаваха на американската стоманодобивна промишленост. Но поради конкуренцията от страна на СССР, Япония и Германия по време на Студената война и на Китай след това... делът на САЩ в световното производство на стомана е намалял от 50 % на 4 %.

И така, защо САЩ се отказаха от производството, което е жизненоважно не само за добрите работни места, но и за националната сигурност?
С една дума: неолиберализъм.
Тази идеология, основаваща се на максимизиране на печалбите за корпорациите и акционерите, разруши американската и западната икономика. През 80-те години на миналия век тя се продаваше като „рейгъномика“ и „тачеризъм“ в САЩ и Обединеното кралство.
Холивуд даде своя принос с филми като „Уолстрийт“, които популяризираха фразата „Алчността е добро нещо“.

От началото на 1980 г. САЩ бързо се превърнаха в страна, основана на услугите и софтуера, които са високодоходни сектори. Производството е трудоемко и капиталоемко, с много ниски маржове на печалба. Ето защо капиталистическите лидери на Америка решиха да изнесат производството в Китай и други развиващи се страни. Вместо да инвестират във фабрики, работници и научни изследвания, алчните финансисти, които контролират бордовете на директорите на всички големи корпорации, похарчиха ТРИЛИОНИ долари за обратно изкупуване на акции и дивиденти. Благодарение на този финансов инженеринг американският фондов пазар е на стойност 50 трилиона долара. Всичко това е фугаси!(б.пр. Bing Videos)
Резултатът, разбира се, е трагичен. Дори могъщият военнопромишлен комплекс на САЩ вече не може да произвежда ракети и изтребители без компоненти от китайски доставчици. А капацитетът на Китай в областта на корабостроенето е зашеметяващ - 270 пъти по-голям от този на САЩ.
Една от основните причини за неуспеха на НАТО в неговата марионетна война срещу Путин е, че Русия успя да произведе повече оръжия и боеприпаси от САЩ и Европа взети заедно! Китай и Русия разполагат с хиперзвукови ракети, докато САЩ се борят да овладеят тази технология.
Това се случва, когато една държава се управлява от счетоводители и мениджъри на хедж фондове.
Каква е дефиницията за тази лудост? Да правиш едно и също нещо, но да очакваш различни резултати!
Нека видим какво се случи по време на Тръмп 1.0, когато той наложи мита върху стоманата и алуминия.

Първо, производството на стомана се повиши малко, а след това се върна на нивото от последните 15 години - около 80 милиона тона годишно. А какво стана с работните места в стоманодобивната промишленост? Увеличиха се с по-малко от 5000 и след това намаляха, когато Тръмп напусна поста си.
Алуминият всъщност беше по-зле. Сега САЩ произвеждат със 70 % по-малко алуминий, отколкото през 2012 година.
Друга причина, поради която САЩ не могат да възстановят производството си, е разпадащата се инфраструктура, за което са необходими трилиони долари и пълно пренареждане на политическите и корпоративните приоритети. Инфраструктурните проблеми в САЩ са огромни. Пътищата, мостовете, дигите (язовирите), водоснабдителните системи, метрото, електрическата мрежа и т.н. остаряват и се сриват. Цели 45 000 моста в Америка са конструктивно неизправни.
След десетилетия на изнасяне на производството в САЩ вече просто няма квалифицирани работници за производството. Само 8 % от работната сила в САЩ е в сферата на производството, а само 5 % са хардкор технически работници - останалите са в сектори като хранително-вкусовата промишленост, производството на напитки и тютюневите изделия.
Чуйте как Тим Кук, главен изпълнителен директор на Apple, обяснява защо неговата емблематична компания предпочита да има заводи в Китай. Подсказка: не става дума за евтина работна ръка.
Ако Тръмп и неговите съветници смятат, че митата ще забавят Китай, трябва да погледнат търговския излишък на Китай през последните осем години на търговска война, мита и санкции. Търговският излишък на Китай се е увеличил повече от два пъти до рекордната сума от близо 1 трилион долара.

Не забравяйте, че Байдън не само запази митата на Тръмп, но и наложи още по-драконовски санкции на успешните китайски технологични компании. Светът е напреднал. Има пазар и извън САЩ. За Китай най-големите му търговски партньори са страните от АСЕАН и членовете на инициативата „Пояс и път“ (BRI).
На САЩ се падат едва около 10% от външната търговия на Китай. По този начин любимото твърдение на Тръмп: „Те се нуждаят от нас повече, отколкото ние от тях“, вече не е валидно.
По същия начин неговите нападки срещу съюзници и васали като Канада, ЕС и Австралия само ще изолират САЩ. Скоро всички, които са мишена на Тръмп, ще сключат помежду си споразумения за търговско сътрудничество.
Чувал ли е Тръмп за „Дилемата на Трифин“?
Двете му фундаментални схващания за търговията и върховенството на долара са в пряко противоречие едно с друго! Това означава, че американският долар НЕ МОЖЕ да бъде световна резервна валута, ако САЩ нямат търговски дефицит. С други думи, ако щатският долар трябва да бъде предпочитаната валута за световната търговия и FOREX, тогава САЩ трябва да имат огромни търговски дефицити с останалия свят. Как иначе другите държави ще придобият щатски долар?
Интересно е, че Тръмп също така призна, че САЩ ще бъдат страна от третия свят без изключителната привилегия на долара.
Дилемата на Трифин няма просто решение. В един многополюсен свят американският долар бавно ще загуби своята хегемония и империята на САЩ ще се разпадне.
Дедоларизацията е неизбежна.
През 1988 г. списание „The Economist“ прогнозира на снимката на корицата си гибелта (изгарянето) на щатския долар до 2018 г. Сега в списанието от 2025 г. Тръмп подпалва долара!

И така, какво трябва да направи Тръмп? Как може да съживи производството в САЩ?
Първо, той трябва да приеме свободната търговия и конкуренцията. Митата и протекционизмът няма да направят производството отново велико. Вместо да наказва други държави, Тръмп трябва да предоставя субсидии и данъчни облекчения на американските корпорации в зависимост от тяхното производство и броя на служителите. На тези компании също така трябва да се попречи да разхищават печалбите си за обратно изкупуване на акции и дивиденти. Всъщност обратното изкупуване на акции трябва да се забрани изцяло.
САЩ трябва да се съсредоточат върху професионалните колежи, в които студентите придобиват реални умения, които могат да се използват в производството. Край на безсмислените специалности като история или изследвания на пола.
САЩ трябва също така да бъдат смирени и да осъзнаят, че ситуацията се е променила. Те трябва да поканят китайски компании да открият заводи в САЩ, за да могат американците да се учат от китайците - точно както Китай направи с американските, европейските и японските компании преди три десетилетия.
Вярвате или не, но някога САЩ са били отличници в производството. Така че, късмет, Америка!

Източник: medium.com
Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова