Роналд Рейгън през 1988 г.: Търговията не е война

Роналд Рейгън през 1988 г.: Търговията не е война

40-ият американски президент от Републиканската партия обяснява защо тарифите и политиката на протекционизъм са вредни

Радио обръщение към нацията на Роналд Рейгън от 26 ноември 1988 г.

Скъпи сънародници,

Тази седмица, докато се подготвяме за Деня на благодарността, в Канада се проведоха важни избори и имам удоволствието отново да поздравя министър-председателя Мълроуни. Един от важните въпроси на изборите беше търговията. И както гражданите на САЩ по-рано този месец, така и нашите съседи, изпратиха силно послание, като отхвърлиха протекционизма и потвърдиха, че бъдещето е в повече търговия, а не в по-малко.

Докато разсъждаваме върху многото неща, за които трябва да сме благодарни тук в Америка, нека отделим време, за да признаем, че един от ключовите фактори зад големия просперитет на нашата нация е отворената търговска политика, която позволява на американския народ свободно да обменя стоки и услуги със свободни хора по целия свят. Свободата на търговия не е нова тема за Америка. През 1776 г. нашите бащи-основатели са подписали Декларацията за независимост, като обвинили британците в редица престъпления, сред които, цитирам - "прекъсване на нашата търговия с всички части на света" -  край на цитата.

През същата година шотландски икономист на име Адам Смит започнал друга революция с книга, озаглавена "Богатството на нациите", която изобличавала завинаги безумието на протекционизма. През последните 200 години аргументът срещу тарифите и търговските бариери не само спечели почти всеобщо съгласие сред икономистите, но също така се доказа в реалния свят, където видяхме, че нации със свободна търговия просперират, докато протекционистки държави изостават.

Последният експеримент на Америка с протекционизма беше катастрофа за работещите мъже и жени в тази страна. Когато Конгресът прие закона за митническите тарифи "Смут-Хоули" през 1930 г., ни беше казано, че той ще защити Америка от чуждестранна конкуренция и ще запази работните места в тази страна – същата реплика, която чуваме днес. Действителният резултат беше Голямата депресия, най-лошата икономическа катастрофа в нашата история – един на всеки четирима американци бе изхвърлен от работа. Две години по-късно, когато гласувах за първи път за президент, гласувах за Франклин Делано Рузвелт, който се противопостави на протекционизма и призова за отмяната на това катастрофално мито.

Оттогава насам американският народ остава верен на нашето наследство, като отхвърля притегателната сила на протекционизма. През последните години търговският дефицит накара някои заблудени политици да започнат да призовават към протекционизъм, предупреждавайки, че в противен случай ще загубим работни места. Но отново сгрешиха. Всъщност Съединените щати не само не губят работни места, ние създаваме повече работни места, отколкото всички страни от Западна Европа, Канада и Япония взети заедно. Изводът е ясен - че когато общата търговия на Америка се увеличава, работните места също се увеличават. И когато общата ни търговия намалява, намалява и броят на работните места.

Част от трудността при приемането на добрите новини за търговията се крие в думите ни. Твърде често говорим за търговия, докато използваме речника на войната. Във войната, за да спечели едната страна, другата трябва да загуби. Но търговията не е война. Търговията е икономически съюз, който е от полза и за двете страни. Няма губещи, има само победители. А търговията помага за укрепването на свободния свят.

И все пак днес протекционизмът се използва от някои американски политици като евтина форма на национализъм, като смокинов лист за тези, които не желаят да запазят военната сила на Америка и които нямат решителността да се противопоставят на истинските врагове – държави, които биха използвали насилие срещу нас или нашите съюзници. Нашите мирни търговски партньори не са наши врагове, те са наши съюзници. Трябва да се пазим от демагозите, които са готови да обявят търговска война на нашите приятели, отслабвайки икономиката ни, националната ни сигурност и целия свободен свят, докато цинично развяват американското знаме. Разрастването на международната икономика не е чужда инвазия, това е американски триумф, за който работихме упорито, и нещо централно за нашата визия за мирен и проспериращ свободен свят.

След Втората световна война Америка поведе пътя към премахването на търговските бариери и създаването на световна търговска система, която постави началото на десетилетия на несравним икономически растеж. И след една седмица, когато в Монреал ще се проведат важни многостранни търговски преговори, ние ще бъдем в челните редици на усилията за подобряване на тази система. Искаме да отворим повече пазари за нашите продукти, да се погрижим всички нации да спазват правилата и да търсим подобрения в области като разрешаване на спорове и селско стопанство. Също така искаме да пренесем предимствата на свободната търговия в нови области, включително услуги, инвестиции и защита на интелектуалната собственост. Нашите преговарящи ще работят усилено за всички нас.

Да, през 1776 г. нашите бащи-основатели са вярвали, че свободната търговия е нещо, за което си струва да се борим. Можем да празнуваме тяхната победа, защото днес търговията е в основата на съюза, който осигурява мира и гарантира свободата ни; това е източникът на нашия просперитет и пътят към още по-светлото бъдеще на Америка.

До следващата седмица, благодаря за вниманието и Бог да ви благослови.

Източник: segabg.com

 

 

 

 

 

Коментари

  • ала бала

    04 Фев 2025 12:12ч.

    Четох до абзаца, в който се обяснява как законът за протекционизма(от 1930) бил причина за Голямата Депресия(1929 г.) . Причина за Голямата депресия е кредитния балон от 20-те години, който много наподобява тоя от 2001-2007 ..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @!@

    04 Фев 2025 15:42ч.

    Е, да де!... Той, Законът е приет през 1930 г, ОБАЧЕ бил "причината" за Голямата Депресия... през 1929-та?! "What the Fuck", както се казва! Ето това е жив пример за демагогия и манипулация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    04 Фев 2025 15:50ч.

    Това че има фактологически грешки е факт... Но, основното е, че чичо Дончо явно не е чел достатъчно, както и че съветниците му или не могат или не желаят да му обяснят, как стоят нещата... Доказано е, че който тръгне по пътя на търговските войни, далеч не стига и обикновено плаща жестока цена. Малоумието с митата води само до свиване и срив на доставките, като в крайна сметка увеличената цена за определени обмитени стоки, които налагащия мита сам не може да произвежда и продължава да внася отвън и заради така изкуствено създадения дефицит я плаща ВИНАГИ крайния потребител, т.е. обикновения човек!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Неправителствените организации обаче са война

    04 Фев 2025 12:21ч.

    НПО се очертават като най-големият проблем пре оцеляването на човечеството днес. Тази чума е като СПИН„ Придобин имунен дефицит на обществата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НПОфоб

    04 Фев 2025 13:50ч.

    Точно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българина

    04 Фев 2025 12:22ч.

    светът не колония на сащ и юдеите, и никой не е длъжен да работи за високия стандарт на американците чрез кухия долар

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хах

    04 Фев 2025 12:24ч.

    Рейгън е наговорил немалко глуопости през живота си, но тая реч държи първите места. А че закон от 1930 е причинил Голямата Депресия от 1929 е наистина уникално изкривяване на времепространството;) Че в предните десет години е имало кредитен бум, наподобяващ тоя отпреди голямата финансова криза 2007-2009, е маловажно и не касае причините за ГД

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станислав

    04 Фев 2025 12:30ч.

    Пак любимецът на българските либерали! Не съм чул Рейгън да е отменял ембаргото срещу Куба. Освен това наложи зверско ембарго срещу целия Източен блок. Търговията с Канада не е война, но всички отношения със социалистическите страни са война!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куи Боно

    04 Фев 2025 12:35ч.

    При Рейгън започна масовото изнасяне на индустрия към Китай, така че е нормално да говори подобни неща - иначе вносни мита биха обезмислили упражнението и печалбите;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Има свидетелства, че Рейгън е проявявал симптоми на Алцхаймер още преди президентството си и именно затова е лансиран на този пост, за да управлява Дълбоката държава от негово име. Вероятно посветените са имали идея да направят дубъл с дедо Джо

    04 Фев 2025 12:35ч.

    Обаче този път не им излезе пасианса, най-вече поради липсата на колаборация от страна на Кремъл. Там няма вече на власт хора като вербуваните Шеварнадзе и Яковлев, движещи нещата зад добронамерения белязан галфон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • капитализмът от неолиберален тип - извечното тържество на екстензиите

    04 Фев 2025 12:48ч.

    Тъкмо с рейгъномиката и тачъризма започна големият неолиберален упадък и корпоративизацията на политиката в Северна Америка. Това бе окончателна победа на глобалната финансова диктатура. Появата на виртуални финанси със съответните им инструменти и деривати подрони производителния капитализъм в западния свят, обричайки ги (и капитализма, и Запада) завинаги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    04 Фев 2025 12:57ч.

    в антрефилето на второстепенния актьор има неверни и спорни неща, особено от дистанцията на времето. то си е пропагандно. в този смисъл, защо го е публикувала бившата газета, понастоящем либерасткш рупор, е ясно. но защо гласовете го публикуват - не сффащам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • алюзионист свири на тромпет

    04 Фев 2025 13:16ч.

    Намек. Демек, сравнявайте...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Долна центаджийска измет

    04 Фев 2025 14:03ч.

    Дачков,многониковата гнусна отрепка колко си плаща за да не бъде трит и гнусните му изхождания да осмърдяват сайта ? Колкото до теб,отрепко смрадлива многоникова - наистина,добре огледай снимката - точно както завърши животеца си този Алцхаймер,с пълен памперс,така ще приключите и всички укронацистки екскременти

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    04 Фев 2025 14:50ч.

    "Демек, сравнявайте..." - сравнили сме. "там" не ходим, от хигиенни съолражения. и явор ме ядосва чат-пат, но това е палажението, и неговата не е лесна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жорко

    04 Фев 2025 13:12ч.

    Точно протекционизмът е причината за войни - примери в историята безброй: Стогодишната война и двете световни войни, ако щете и Студената война. Наистина Рейгън е бил тра-ла-ла! Но май и американците не му отстъпват!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жорко

    04 Фев 2025 13:12ч.

    Точно протекционизмът е причината за войни - примери в историята безброй: Стогодишната война и двете световни войни, ако щете и Студената война. Наистина Рейгън е бил тра-ла-ла! Но май и американците не му отстъпват!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    04 Фев 2025 13:15ч.

    Добре вижте снимката рублофилни отпадъци, това е човекът, който ви разкова кочината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • налбант

    04 Фев 2025 13:17ч.

    Я обясни как точно я разкова, че прелюбопитно е това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Долна центаджийска измет

    04 Фев 2025 14:05ч.

    Колко си плаща гнусната многоникова укропитешка отрепка за да се изхожда под всяка новина в този сайт,Дачков ? Колко е мизата този мазен клошар да овонява всяка новина ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 13:15

    04 Фев 2025 14:06ч.

    По добре оглеждай ти снимката,мръсна пропаднала укропитешка подлого - ще свършиш по същия жалък начин както Алцхаймера хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    04 Фев 2025 13:43ч.

    Комично е днешните либерални империалисти да вадят от архива стари лъжи от времената на "Дясната революция" на Рейган и да ги разпространяват по света, стигайки с легендите си чак до затънтени убежища на демодирани суеверия и невежество от рода на град София. Въпреки смелите фантазии на речеписците на Рони, в периода, когато САЩ изпреварват Англия(1880-1918), те отглеждат младата си прохождаща промишленост зад бариерата на едни от най-високите мита срещу внос. Чак след Втората световна война те ги свалят, просто защото конкурентите им по света са разорени. Рони твърди, че е създавал работни места, но тъкмо при него могъщата щатска промишленост започна да се преобразува в "Пояса на ръждата"; а най-богатият град в света Детройт се превърна в мизансцена на филмите за Робокоп. |Жалка история. Финансите и имотният мехур станаха "мотори на растежа".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен, знаещ сте

    04 Фев 2025 16:37ч.

    Продължавам: протекционизма и либерализацията са двете сменящи се търговски политики при капитализма. Ако се учеше икономическа история, щеше да се знае, че Великобритания многократно го е правила! Нищо лошо, нищо необяснимо от гледна точка на специалистите. А ако имаше и научна критика, щеше да се знае и какво е рейгъномика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кор Кароли

    04 Фев 2025 14:23ч.

    А COCOM (Coordinating Committee for Multilateral Export Controls / Координационен комитет за многостранен контрол на износа) навярно беше комитет за насърчаване на търговията?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не, той беше

    04 Фев 2025 17:16ч.

    ...комитет за изключване на СИВ от развитието на техническия прогрес. По идеологически причини, въпреки "свободите и справедливостите" на евроатлантиците. Свободният пазар, разбира се, го имаше както и в следващите десетилетия, само в главите на безмозъчните политици

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    04 Фев 2025 16:44ч.

    Отвореният пазар не е свободен пазар..Справка-комодор Пери, доктрината Монро, Атлантическата Харта(Рузвелт дава петдесет критични за Битката за Атлантика миноносеца от ПСВ в замяна Чърчъл бастисва ,отваряйки Британската Империя и стерлинговата зона), Бретънууд, планът Маршал...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    04 Фев 2025 16:49ч.

    И Рейгън започна и при Буш-старши приключиха турговската война с Япония-по това време втората икономика в Света и първа експортна...От тогава Япония вече е втора лига.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    04 Фев 2025 17:02ч.

    В цялата си история(която е миг от Вечностааааа) САЩ приказват за морал и свят, основан на правила, стига да ги променят когато и както на тях им отърва. Още един аргумент срещу диктатура на който и да е Хегемон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Протекционизма

    04 Фев 2025 18:30ч.

    Протекционизма защитава по слабите и пречи на експанзията на технологично и икономически по-силните. През 1988 г. САЩ все още бяха технологичен и икономически лидер и имаха интерес от отворен пазар и свободна конкуренция, защото тя бе в тяхна полза. През 2025 г. САЩ са вече технологично изостанали и с разрушена, виртуална и неефективна икономика и стоките им не издържат на свободна конкуренция. Технологичният и икономически лидер е Китай и затова Китай се бори за свободен световен пазар, а САЩ за да се защитят от конкуренцията, въвеждат протекционизъм, първо прикрит като санкции, а сега вече и открито, като мита.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи