Столтенберг: НАТО е готова за въоръжен конфликт при неуспех на преговорите с Русия

 Столтенберг: НАТО е готова за въоръжен конфликт при неуспех на преговорите с Русия
НАТО е готова за "нов въоръжен конфликт в Европа", ако преговорите с Русия претърпят неуспех, заяви генералният секретар на Пакта Йенс Столтенберг пред "Файненшъл таймс".  "Запознат съм с историята на Русия. В продължение на векове страната е в конфликт със съседите си", коментира Столтенберг, но посочва, че "Русия има алтернатива: да си сътрудничи, да работи с НАТО". Столтенберг обаче уверява, че "политически път" е възможен, както е възможно на "руските тревоги" да бъде отговорено.

 

Москва разположи около 100 000 войници близо до границата си с Украйна през последните месеци, което породи опасения, че планира нова атака срещу страната, след като нахлу там през 2014 г. и анексира полуостров Крим. Президентът Владимир Путин отрича да има план за нахлуване в Украйна. Той предупреждава обаче, че може да се стигне до военни действия, ако САЩ и НАТО игнорират исканията на Москва за нови споразумения за отбрана, които сериозно биха намалили капацитета на САЩ и НАТО в Европа. Русия твърди, че тези способности представляват заплаха за нейните граници.

"Възможно е заедно да намерим път, политически път напред, а също и да се справим с притесненията на Русия. Конфликтът обаче остава", посочва Йенс Столтенберг. "Трябва да се надяваме и да работим усилено за най-доброто, но да бъдем подготвени за най-лошото", допълва той.

Днес генералният секретар на НАТО има среща с външния министър на Украйна Дмитро Кулеба.

Преговори във формат НАТО-Русия са насрочени за сряда в Брюксел, веднага след руско-американската среща в Женева, която започна днес. Начело на руската делегация е заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков, а на американската - първият заместник-държавен секретар Уенди Шърман. Снощи двамата имаха предварителна среща на работна вечеря, продължила около 2 часа. И Москва, и Вашингтон заявиха, че не очакват пробив на преговорите днес.

След срещата с Шърман,  водещият преговарящ на Русия Сергей Рябков заяви, че обстановката със сигурността може да се влоши допълнително, ако Съединените щати и НАТО не проявят интерес към диалог по предложените от Москва гаранции за сигурност. Той настоя на преговорите в Женева днес да бъде разгледан въпросът за отказ от членство на Украйна в НАТО.

Рязков каза, че разговорът им по време на вечерята в Женева "е бил труден, но делови".

"Потопихме се в темата за предстоящите дела. Мисля, че утре няма да губим време", казва той в коментар, предаден от руската държавна агенция Риа. "Никога не губя оптимизма си, винаги се ръководя от него", допълва Рябков.

Исканията на Русия включват забрана на Украйна и други страни да се присъединят към НАТО и вето на Кремъл върху дейностите на алианса в страните членки, които се присъединиха след разпадането на Съветския съюз.

Според Столтенберг и двете са неприемливи, защото нарушават "основните принципи" на НАТО за предлагане на членство на всички и еднаква защита на съюзниците.

По думите му САЩ и НАТО са готови да говорят с Русия за възможни мерки за намаляване на риска, "като контрол на въоръженията, за усилията да се опитаме да има повече прозрачност по отношение на военната дейност, ученията, а също и по комуникационните линии".

Изключването на разполагането на американски ракети в Украйна и обсъждането на по-широки правила за ракетните системи в Европа са две области, в които Вашингтон вижда възможен обхват за споразумение, казва високопоставен служител на администрацията на Байдън преди преговорите. Според "Файненшъл таймс" това ще зависи от факта дали "Русия желае да поеме реципрочен ангажимент".

САЩ също така "желаят да проучат възможността за реципрочни ограничения на размера и обхвата на [военните] учения, включително както стратегически бомбардировачи близо до територията на другия, така и наземни учения", казва още служителят, като добавя, че никакви твърди ангажименти няма да се поемат в Женева.

Вашингтон категорично отрича съобщенията в медиите, че може да предложи изтегляне на част от войските, разположени в Източна Европа, в замяна на това Русия да намали броя на разположените по границата с Украйна военни. Вместо това официални лица казват, че САЩ и други съюзници от НАТО са готови да увеличат това присъствие, ако Путин предприеме някакви военни действия.

САЩ, ЕС и други западни партньори предупреждават, че ще наложат финансови санкции на Русия в случай на военна ескалация. САЩ също така подготвят потенциални ограничения на търговията с Русия и обсъждат възможността за контрол на износа на съюзници и партньори в Европа и Азия, твърдят хора, запознати с дискусиите в Белия дом.

Докато Кремъл изразява надежда за бързи решения от преговорите, Столтенберг казва, че ще са необходими "поредица от срещи", за да се намерят взаимно приемливи резултати.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Столтенберг

    10 Яну 2022 12:43ч.

    Имаме войски и сме готови да издържим най – малко ТРИ дни !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гошо

    10 Яну 2022 12:46ч.

    Каракочев, защо един прост човек да не е генсек на нещо толкова кухо и безмислено като НАТО-то. Съвсем логично е, както е логично, че след този потенциален въоръжен конфликт НАТО-то вече ще поумряло - за щастие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЛЕЛЕ, МИРОТВОРЕЦ

    10 Яну 2022 12:47ч.

    Откито вече си искаме войната като наказание за непослушни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха ха ха

    10 Яну 2022 12:51ч.

    Блажени са вярващите в НАТО! Вие сте една рекетьорска организацийка, която не е готова за нищо друго, освен да кешира държавите членки :DDD

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • георгиев

    10 Яну 2022 12:56ч.

    Не се смейте! Столтенберг е готов от пролетта на миналата година. Тогава предложи да сложим слънчеви панели на танковете. Бъдете сигурни, че вече е направено.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каракочев

    10 Яну 2022 13:05ч.

    Дачков, трий ме, но изказването на Столтенберг е най-голямата п-р-о-с-т-о-т-и-я, която съм чувал в последно време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дано

    10 Яну 2022 13:09ч.

    Дано влезете в такъв конфликт с Русия. Тя яко ще ви проветри мозъците. За пореден път ще ядете руската хурка след похода през 1242 г. след похода на Бонапарт и след похода на Хитлер.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    10 Яну 2022 13:22ч.

    Нека нещата се решат на "поле боя". Една истинска джентълменска битка. :))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Този дангалак или е много добре платен

    10 Яну 2022 13:23ч.

    с бъдещи постове в банковото дело или е много изкъкаригал!Не знам,мисля че е първото!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А на бас!

    10 Яну 2022 13:27ч.

    Русия е по-готова!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Напомняне

    10 Яну 2022 13:31ч.

    Всеки знае как завършват битките с Русия. Май сте позабравили?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Flick

    10 Яну 2022 13:32ч.

    От цялата статия важното е това: "Преговори във формат НАТО-Русия са насрочени за сряда в Брюксел, веднага след руско-американската среща в Женева". В резюме: 1. НАТО ще бъде информирано за взетите решения на срещата САЩ-Русия, които трябва да изпълнява и 2. Чрез тази среща на НАТО ще бъде спестено (официално) поредното унижение като някакъв авторитет в преговорите. А Столтенберг може да си живее в паралелната реалност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Катил

    10 Яну 2022 13:32ч.

    Тоя пустиняк дава ли си сметка какви ги плещи? Ако той лично е готов, да отива на Изток, а не кабинетни лозунги. Кой е готов? България ли, или другите източноевропейци? Или пък на Запад? Точно на 10-та минута от час 0, кабинета му ще е пара, но радиоактивна.... Това ли иска? Толкова луди никога не са управлявали!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kubis

    10 Яну 2022 13:33ч.

    Този да не е луд! Или може би самоубиец! Да започва след като иска да напада, но без България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    10 Яну 2022 13:35ч.

    Наше дело - ПРАВОЕ, победа будет за нами! С любовью и благодарностью !!! За Родину, за Путина Слава Российской Федерации товариши !!! Ура!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • RED

    10 Яну 2022 13:40ч.

    Най-накрая.. айде , че сме нетърпеливи да започнем война!!! Ние така сме я втасали, че само война ни трябва... Браво на НАТО, браво на Путин... спретнете си един бой на наша територия.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво, Столтенберг,отличен, сядай си на мястото

    10 Яну 2022 13:42ч.

    Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила. Перфектно усвоен новговор. Никаква банка, отиваш на фронта!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НАТО е готова за "нов въоръжен конфликт в Европа"

    10 Яну 2022 13:48ч.

    Защо бе серсемино "въоръжен конфликт в Европа"? Като имат САЩ и Русия нещо да си уреждат, да го правят на своите територии, защо в Европа? Ние какво общо имаме със кавгата между САЩ и Русия? Кой си ти, че да решаваш за Европа? Като толкова им се иска на американците война с Русия, ами да заповядат. Но това не са талибанските гащници, това е Русия и кьотека ще бъде голям. Стой та гледай!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НАТО е “готова”

    10 Яну 2022 13:49ч.

    И НАТО ли е джендър?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    10 Яну 2022 13:49ч.

    Тези съвсем откачиха. Говорят за Русия като за някоя от малките, незначителни държави.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    10 Яну 2022 13:51ч.

    "Москва разположи около 100 000 войници близо до границата си с Украйна" Много е интересно, къде искат Русия да разположи войската си? Или искат напълно да разпусне армията си?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Столтенберг: НАТО е готова за въоръжен конфликт при неуспех на преговорите с Русия

    10 Яну 2022 13:53ч.

    Столтенберг в окопите на първа линия! Рамо до рамо с Ленчето с кремчето и Монито Атланси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дори на майтап

    10 Яну 2022 13:57ч.

    Не бива да се говорят такива глупости. Ядреният праг в руската отбранителна доктрина е нисък... Какво призовава този неадекватник ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Москва разположи около 100 000 войници близо до границата си с Украйна

    10 Яну 2022 14:04ч.

    Военните експерти изчисляват , че ако РФ подготвя интервенция в Украйна, необходими са й минимум 250 - 300 хил. групировка по западните граници. 100 хил. войски очевидно демонстрират че Русия има само отбранителни намерения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    10 Яну 2022 14:06ч.

    Явно се задава нова Ялта. Да видим ние от победените ли / пак/ще бъдем или от победителите! Ако има такива? А норвежецът е "Буриданов приятел", видимо!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тццц

    10 Яну 2022 14:19ч.

    НАТО може и да е готова, но ЕС не е. Брюкселските зелки не са научили още руски, когато после трябва да дават показания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Америка върви надолу морално и материално, че само

    10 Яну 2022 15:13ч.

    една война може да я "стегне" -- да изтика вътрешните проблеми на заден план.... да е в режим на оцеляване с общ враг,та дано забрави, че половинатаса гладни.... Психологически трик: общият враг обединява разпокъсаните лица .....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ипм

    10 Яну 2022 15:28ч.

    Напалеон, товарищ гитлер, нещата стават от третия опит, а удари ли китайския другар в гръб да сложи ръка на апетитния руски природен ресурс, вовката ще изпусне въздуха окончателно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ахаааа

    10 Яну 2022 15:30ч.

    Ето защо от вчера вървят оптимистични прогнози за края на "пандемията". Защото предстои война. Разбираемо е, не може да водят военни действия и да поддържат режим на пандемия. Трябва да изберат едно от двете. Очевидно са избрали. За тях важното е да има Голямо нулиране, без значение по какъв начин ще се постигне. Само че, дори най-перфектният план няма сто процентова гаранция. А колкото по-арогантна е едната страна, толкова повече сама намалява шансовете си за победа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хайде

    10 Яну 2022 15:40ч.

    Тоя в НАТО ги избират с кастинг по малоумие. Вземи Пасито и Иво Иннджев и заминавайте в Украйна!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Столтенберг ще надживее НАТО

    10 Яну 2022 16:04ч.

    Но ще продължи да бъде нищожество

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • https://youtu.be/0198XQINjp4

    10 Яну 2022 16:05ч.

    Не пипайте Русия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДО : Военните експерти изчисляват , че ако РФ подготвя интервенция в Украйна, необходими са й минимум 250 - 300 хил

    10 Яну 2022 16:22ч.

    То останалите около 200 000 хиляди са в Украйна вече, без да броим запасняците

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "НАТО е готова за въоръжен конфликт при неуспех на преговорите с Русия"

    10 Яну 2022 17:26ч.

    Готови сте да седнете върху таралеж с гол з@дник? Мигар? Пак?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • pontifex maximus

    10 Яну 2022 17:27ч.

    Интересно-дали наистина Столтенберг е готов да отиде на източния фронт??? Защото аз няма да отида-нека му е ясно. Защото не искам. И предлагам всички, които искат още утре да тръгват... Времето е подходящо...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тоя изперкал пенсионер

    10 Яну 2022 17:42ч.

    незабавно за обявява всеобща мобилизация на норвежките лосове и начело на брюкселските лъвове чиновници да тръгва на поход. НИЕ СМЕ "ПАС"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock - Столтенберг: НАТО е готова за въоръжен конфликт

    10 Яну 2022 18:17ч.

    Видно е, че уважаемият начални Столтенберг не му е ясно, какво точно ще се случи щом пукне първият изстрел е конфликта. След 10 мин. половин Европа ще е остъклена, след още няколко - два океана ще се надигнат и ще измият един цял, друг континент. *** Така започва един нов Каменен век!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За тях важното е да има Голямо нулиране, без значение по какъв начин ще се постигне.

    10 Яну 2022 18:23ч.

    А-а-а-а, не ! Не е без значение, ни най-малко ! ТЕ искат да "нулират" само нас, а те да си живуркат райски с прислугата на Нова Зеландия и частните островчета в Пасифика и Карибите... Затова искат да ни изтребят истимарската - с пландемии , псевдоваксини, "зелени икономики", джендърастия... Но не и с нюкове ! От нюкове ТЕ не могат да се скрият даже в Австралия и Нова Зеландия, затова Ядрената Война е забранена !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гейовете били готови да умират,ще видим

    10 Яну 2022 18:56ч.

    Тези еврогейове нямат и най малко представа, колко милиони мъже и жени ще се вдигнат да защитават велика Русия ,да я защитават на живот и смърт, за люта разплата, за всички мъки и страдания ,които англоевросаксите са причинили на Русия и на руския народ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • България

    10 Яну 2022 19:07ч.

    България не е готова и никога няма да е готова за въоръжен конфликт срещу Русия!България трябва да излезе от двата корумпирани съюза: ЕС и НАТО

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кака Сийка

    10 Яну 2022 20:42ч.

    Кучетата си лаят, керванът си върви... НАТО демонстрира последни издихания и съвсем скоро очаквам да приключи съществуването си. И Русия, и САЩ, и Китай, и ЕС имат горе-долу еднакво репресивна политика към гражданите си, но това не пречи на факта, че в момента руснаците са с 10-15 г. по-напред от американците. Допълнително се договориха с китайците по военните въпроси, и донякъде с индийците. А както е тръгнало, нищо чудно и САЩ да се поразделят на отделни държавни обединения, поне 3-4. И който не е чел Оруел, да се вземе в ръце.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ala_Bala

    10 Яну 2022 23:09ч.

    Джендърското поколение, което отгледахте през последните 30 години ли ще се бие за вас? Нали разчитате на нападението на наемници от афро-американски произход служещи за пари. НАТО само на теория е отбранителен съюз. След разпускането на Варшавския договор, НАТО служи само за източване на пари от собствените им народи от генерали, чиято работа е гонят секретарките и ординарците по щабовете. Този гей не ни го показвайте, защото е много противен!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ASD

    11 Яну 2022 12:17ч.

    Наистина плашещо е хора които би трябвало да са експерти /като бившия шеф на НАТО/ да говорят подобни "небивалици". Да НАТО има огромно предимство в техника и хора струпани по границата с Русия, но руските хиперзвукови ракети БУКВАЛНО ЩЕ ИЗПАРЯТ всичко /включително и на територията на САЩ/ в рамките на броени минути. Виждал съм доста планове и стратегии на НАТО, какво ще се случи след първите ТРИ дни ПЕТ дни ДЕСЕТ дни и т.н. Явно "експертите" пропускат, какво ще се случи след първия половин час.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    14 Яну 2022 10:16ч.

    вземе да се гръмнеш ние искаме мир а не воина мен украина не ме интересува сащ освен да се заяждат с русия други интереси на 20 000 км нямат нато да се закрие незабавно тъи като генерира огромни разходи и напрежение по света мир и дружба за човечеството без вируси ваксини и смърт

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи