Бившият директор на "Булгаргаз" Николай Павлов
Прокуратурата е започнала проверка за престъпление по служба от висши ръководители в Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП). От държавното обвинение съобщиха, че става дума за случая „Булгаргаз“ и бившия му вече шеф Николай Павлов.
Онзи ден прокуратурата съобщи, че до момента МВР не е събрало доказателства, за да бъдат повдигнати обвинения по казуса, а единственият разпитан бил Павлов и той обяснил всичко по разследването за неизгодна сделка, като според държавното обвинение с действията му е постигната единствено печалба и са избегнати загуби на дружеството.
Наблюдаващите прокурори обаче са установили, че има докладни записки на МВР, от които се вижда как висши ръководители поставили ръкописни резолюции с указания да започне досъдебно производство и Николай Павлов да бъде задържан за 24 часа.

На първата от тях, с дата 27 януари, пише: „Да се обезпечи Павлов със заповед за задържане до 24 часа“. На следващия ден е издадена нова докладна записка, в която се казва: „Да се започне ДП“.
„В тази връзка наблюдаващите прокурори са счели, че е нарушена разпоредбата на чл. 15 от Закона за МВР, съгласно която горестоящите ръководители на разследващите органи „нямат право да дават указания за извършването на действия по разследването и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването“. Предвид горното относимите по случая материали са отделени и е започната проверка за установяване на всички релевантни обстоятелства“, заявиха от прокуратурата.
Разследването в „Булгаргаз“ е за това, че длъжностно лице е сключило неизгодна сделка с търговията с газ на борсата и за престъпление по служба чрез бездействие в периода от март 2020 г. до 13 декември м.г. От прокуратурата обявиха, че разследваните факти по делото нямат връзка с формирането на цената на газа за потреблението, а Павлов е нямал отношение към сделките на борсата, които били сключени след доклад до Павлов, според който „Булгаргаз“ щяло да претърпи голяма загуба от неустойки към своите доставчици. Те били дължими при неприети минимални годишни количества по дългосрочните договори с доставчиците предвид по-малко заявените количества от клиенти на дружеството.