Турската мечта отлетя
Слаба статия в полза на външната политика на Турция( и САЩ). Орхан Памук трябва да разбере, че на територията на ЕС и обединена Европа сега има ЕДИННА ХРИСТИЯНСКА ЦИВИЛИЗАЦИЯ, на основана на християнството независимо дали е православно , протестанти или католици, в които са вградени основните демократични ценности за равенство, свобода и правото на човека на обществена изява, залегнали във всички християнски религии. и станали ценности на европейската демокрация. А Турция живее своята ислямска цивилизация ,на основата на исляма, в която няма и помен от тези демократични ценности и прави исляма по- ниско развита религия спрямо християнството, стоящ в неговия 16 век на прага на Реформаторството. Сблъсъкът между двете цивилизации е най тежък тук на Балканите, поради поддържането на Турция на една по- ниско развита цивилизация и правенето и от САЩ на първи геополитически фактор на Балканите. А именно разликите между християнството и исляма, тяхното различно ниво ги прави дълбоко противоположни и антагонисти и поражда вечен идеологически сблъсък. Нужно е първо реформаторство в исляма и изравяне нивото му с християнството. Тогава и в Турция ще заработи европейската демокрация. А докато такава няма в турското общество ,няма и членство в ЕС.
fucked bastard! fuck your-self with your fucked islam,coran,imam etc.,etc.
И Орхан Памук свежда размишленията си , до казуса "Турция срещу "неверниците" . Така и той с нищо не изменя основното противоречие на 21-я век , между Християнстката цивилизация и Исляма . Съвремието ни и нервно дори , вече търси Геополитическата му Формула ...
Не познавам по-толерантни хора от французите- до момента, в който не се почувстват заплашени. В таъв момент е изнамерена и гилотината. А Орхан да не забравя, че точно Европа го спаси от линч, заедно с Америка, когато заговори за арменския геноцид. Мислех го за по-дълбок интелектуалец и че ще зададе яъпроса: Религиите очевидно са различни, ала какво ги кара да се противопоставят до смърт една на друга-това ли е волята на боговете?
Ето, в Турция биха могли да отидат емигрантите от Африка и Азия.
"И в училище, и по-късно, в университета чувах отговора: "Само че ние никога не сме имали Просвещение"." Ами време е вече и Турция да изживее своето Просвещение. Крайно време е. Само да се зъбят на по-развитите европейци доникъде няма да доведе. "Ако имахме толкова нефт, колкото арабите, щяхме ли да сме толкова богати и модерни, колкото и европейците?" Не, щяхте да сте още по-зле от сега. Това, което направи западноевропейците велики не беше помпането на нефт, а силата на мисълта.
Държава,чиято територия е 90% извйн Европа,чиято религия не е християнството не е за този съюз
НАЙ-КРАТКИЯ ВИЦ "ТУРЧИН ЕВРОПЕЕЦ" ;)
А ти си един долнопробен, комунистически боклук- пишман националист, мръсник, злобар, мързел....
izviniavam se za latineca,LELE KOLKO OMRAZA ,VSE EDNO GOVORIM ZA SU6TESTVA OT DRUGO IZMERENIE A NE ZA PROSTO HORA,I TO SUSEDI BLISKI PO NRAV I KUTURA,ZIALA BG ZIAPA TIAHNITE SERIALI I ZATAIAVA DUH I MIATA GUIBEZI NA PREVEDENI TURSKI MELODIJ,I SEGA NO6 V GURBA! MRUSNO PLEME STE!
A BE PROSTI GANIOVCI VIE STE EBANI,EBANI OT TEZI SU6TITE BEZBROI GODINI,NO EDNO NE RAZBIRAM NO KOE VIE E SAMO4UBSTVIETO NA RAZBITATA VI ....VAOB6TE MOGA LI DA Q NARE4A DURZAVA,NA KOE SE VAZDIGATE VAS KOJ VI BRUSNE ZA SLIVA,I VA6ITE EMIGRANTI ZA EVROPEISKI LI GI SMIATATE?VIE EVROPA LI STE?
ne moga da spra da se udivljvam na metodi4nosta s kojto balgarski medii prodaljavat da POBLIKUVAT O4OVADNO ANTIBALGARSKI,ANTIHRISTIANSKI PROISLAMSKI,RADIKALNI MNENIA I materiali.ne e li vreme i v bg po podobie na turcia da se vavede zakon za balgarskoto nacionalno dostoinstvo?ili njmame takova??
Vsi4kite mi vpe4atleniq ot anadola sa mnoogo izostanal kraj s mnoogo neveji. Do sega ne sym 4ul za u4en tur4in , dokato bylgarite sa naj-tyrsenite v evropejskite i amerikanski instituti. A ot vas mrysni i krastavi fesove stava samo 4ista4i na toaletni.
nazionalisma v BG e po-silno izjaven (za smetka na demokratijata i choveshkite prava), grajdanskoto obshtestvo - kude e to v BG?, ikonomicheski e za vseki jasno koja durjava kude e .... i "glupavite" turzi imat nobelov laureat v lizeto na Orhan Pamuk.
Оня "късия ръкав" дето коментира по горе да мълчи ! Изнасяйте се всички боклуци на юг у вашта тъпа туркса земя . Не Ви обичаме тук ..неверници мръсни . Ако можех Аз да се родя отново бих искал да се казвам Левски ! СВОБОДА за Нас или СМЪРТ за Вас гьотверени такива.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД