Любомир Левчев: уроци по разочарование*

Любомир Левчев: уроци по разочарование*
Той говори красиво. Думите, които оставя върху белия лист, са красиви. Той обича думите и не ги затваря в кабинета си. Изпраща ги навън, при хората. При част от тях, при протестиращите, е и сърцето му. Признава, че не си го е взел от площада, от улиците. То е там. То е израз на неговата свобода...
<p>&nbsp;</p> <p>&nbsp;</p> <p>Свобода...Едно понятие, което все по-често излиза от всякакви кръгове, от различни ъгли, от различни групи; все по-често го споменаваме. Четем за него, разсъждаваме и анализираме. Ето например &bdquo;Свобода&rdquo; на Дж. Франзен. Една посока към личната свобода, твърде недостатъчна, ако е ценност сама за себе си, ако не е обвързана с по-далечния ден на обществото.</p> <p>Поетът обича думата свобода. Има свободата да каже, че понякога се срамува от БСП (от тая &bdquo;плутократична партия&rdquo;). Свободата да каже, че сега има &bdquo;свобода на словото&rdquo;, а някога (разбирай по време на социализма) не я е имало. Но не стига по-далече от тази констатация &ndash; и не се вижда като част от цялото, като участник в една несвобода. Иска му се моралът да не е само думи. Но другото е поведението. И то е своеобразен писец...</p> <p><strong>"Час по всичко"</strong></p> <p>Това телевизионно предаване имаше премислена и не лоша концепция според дъщеря ми Стефка, по онова време ученичка в Националната гимназия за древни езици и култури. Идеята е да участва един клас. Редакторът Дора Паскалева решава, че в класа учениците са малко и че трябва да се &bdquo;подсилят&rdquo;. Така в диалога с Любомир Левчев е елитът на випуска &ndash; &bdquo;прибавени&rdquo; са Атанас Герджиков, Десислава Лилова, Шулца (Росен Карадимов, формален и неформален лидер на гимназията). Това според учениците си е чиста фалшификация и е естествено да ги възмути. Но те си имат разработена технология срещу онези, които не харесват и които се опитват да им поставят оценки, а знаят по-малко от тях. Технологията е за &bdquo;проваляне на стажанти&rdquo;. Идеята е &bdquo;прекопирана&rdquo; от &bdquo;Способ за Алкивиад&rdquo;. И нашите деца са търсили трудни въпроси за тези знаещи по-малко от тях хора &ndash; и то без помощта на гугъл, със старателно събираните си знания, с ненаситното си четене. Те са свикнали да им говорят на &bdquo;Вие&rdquo;. С уважение.</p> <p>Дора Паскалева ги инструктира: да прочетат стихотворенията на Левчев. Десетина от тях са ги чели. Но заедно с другите се събират на групи. Изчитат всичко. И очакват да видят бунтаря поет, онзи, написал &bdquo;Момчето с разрязаните крачоли&rdquo; (о, тези панталони, това западно влияние!). Авторът е популярен сред четящите го именно като поет бунтар, а не като председател на СБП. (Тук учениците ще съзрат втората фалшификация, когато застанат очи в очи с поета.) В гимназията няма униформа. Просто прилично облекло. (За телевизионния час купувам ученическа престилка.) (Пак фалшификация, казват децата!)</p> <p>Понеже поетът е и силно изразена обществена фигура, сиреч твърде зает е, снимките за предаването ще бъдат вечерта. С цялата си отговорност децата са подготвени &ndash; и точни. Но поетът закъснява. Доста. Учениците нямат отношение към институциите, не могат да разберат как времето на един човек е по-ценно от времето на всичките (около 35 човека, а ако прибавим и учителите, и телевизионния екип...).</p> <p>Левчев подценява тази аудитория, която е чела и последвалите му творби, не само онези, бунтарските. Сякаш не забелязва ироничните погледи. Сякаш не вижда разочарованието. А децата виждат не очаквания Левчев, а луксозно облечен човек, който се държи снизходително с тях. Не се извинява за закъснението си. Леко арогантен, без уважение, той обяснява на аудиторията що е то маракаси. Но защо? Те очакват сериозен разговор, а не някакво дребнотемие и лекционен тон. Става Васето:</p> <p>- <em>Вие къде си паркирахте колата, гледахме и не я видяхме...</em></p> <p>Този въпрос разклаща самообладанието на високия председател, но последва добър смях:</p> <p><em>- На две преки оттука, за да не ме питате за нея.</em></p> <p>Учениците са подготвили сложни въпроси &ndash; за литературата, за отношението му към ъндърграунда, да речем пънка, а той разказва как дрънкат маракасите. Пазарно-площадният оттенък (според дъщеря ми) възмущава учениците и те взривяват сценария - и на редактора, и своя собствен. На въпроса на Десислава Лилова Левчев отговаря:</p> <p><em>- Ти да мълчиш.</em></p> <p>Директорката на НГДЕК Гергина Тончева прави знаци &ndash; да се върнат към темата и дъщеря ми, която харесва стиховете на поета, забележителното му ранно творчество според нея, го пита за промените в начина му на писане &ndash; и като тема, и като техника. Получава определението &bdquo;дървен философ&rdquo;.</p> <p>Записът е спрян. Скандал. Ние, родителите, сме &bdquo;уведомени&rdquo;. &bdquo;Час по всичко&rdquo; се записва втори път. Излъчва се. Участниците не познават себе си. Знаех, казва дъщеря ми, че монтажът е нещо повече от техническо средство &ndash; но си мислех, че в публицистиката е само за акценти, а не за фалшификация... Разочарованието е огромно. Може би и Гергина Тончева се е почувствала зле след този запис &ndash; защото тя ги учи да имат собствено мнение, тя ги е водила при Людмила Живкова, която им е говорила на &bdquo;Вие&rdquo;, както и учителите им.</p> <p>И така, учениците виждат разминаване между поведение и слово. Те вярват на онова, което е написал. Виждат пред себе си човек, който сякаш е извън написаното от него. &bdquo;Час по всичко&rdquo; е урокът за разочарованието. За фалшификацията. И за онази несвобода на представителя на една институция. Личен избор при възможност за свобода!</p> <p><strong>Почетен караул</strong></p> <p>Работех в Съюза на писателите. 16 години. Нямаше как да остана сляпа и глуха за много неща. Левчев беше определил желанието си да ме няма в тази сграда така: &bdquo;Да се махне&rdquo;. След злополучния &bdquo;час по всичко&rdquo; ме видя пред съюза: &bdquo;Трябваше да се досетя, че онова момиче е твоя дъщеря&rdquo;.</p> <p>Няма да забравя много неща. И онзи почетен караул, който организира той, когато почина Людмила Живкова. Огромен портрет, букети &ndash; и ние, работещите в тази сграда, се сменяхме пред портрета й. Замръзвахме в почтителна поза. Тя заслужаваше това. Но доколкото познавах делата й, тя не обичаше позите.</p> <p>А този почетен караул беше поза. Мнозина го възприеха точно така. Поза на един човек, за да бъде забелязан от когото трябва.</p> <p><strong>Както кажеш, бате Тимчо</strong></p> <p>Колко години са минали? Но не мога да забравя тези думи и още някои. Бях партиен секретар на списание &bdquo;Пламък&rdquo;. В Съюза на писателите имаше две партийни организации &ndash; едната беше &bdquo;писателска&rdquo;. В другата, където бях и аз, бяха журналистите, администрацията, сервитьорите &ndash; с една дума неписателите. За някои от ръководителите делението на &bdquo;писатели&rdquo; и &bdquo;други&rdquo; беше нещо естествено. Не можехме да почиваме в станцията на &bdquo;Писател&rdquo; в никоя друга смяна, освен в първа. След тази смяна започваше битката за стаи, особено в смяната, в която имаше традиционното посещение на другаря Тодор Живков. Но първа смяна! Това беше една мечта, едно неописуемо тържество на настроението и смеха, на приятелството и взаимността. Винаги в тази смяна бяха Валери Петров, Христо Ганев, Антон Дончев, Калина Ковачева, Петър Рашков; била е и Багряна, Любен Дилов...Валери Петров с лавров венец &ndash; председател на жури, заобиколен от деца и детски рисунки; карнавали и танци, футбол...И онази круша, вече отсечена, която често страдаше от отскочилата топка &ndash; а веднъж, когато синът ми, Данчо, запрати топката в клоните и се изкатери да я вземе, клоните потрепнаха, друснаха от крушите си и Валери Петров извика: &rdquo;Нито круша за втора смяна!&rdquo;. Той беше и си остава олицетворение на истинската свобода на думите, на таланта &ndash; цветно и великолепно слово, истинно и неразочароващо, независимо дали е писано или просто е част от диалог.</p> <p>Това е нещо съвсем различно от думите, които съм чула в кабинета на Левчев. В &bdquo;Пламък&rdquo; беше поместено стихотворение на Иван Радоев. Левчев беше видял в него намек срещу себе си. И аз, като партиен секретар, бях един от хората, които трябваше да съберат редакцията и да &bdquo;предупредят&rdquo; редакторите, че това не &bdquo;бива да се повтаря&rdquo;, че ще следват наказания. Съвсем конкретно това обещание за възмездие беше насочено към главния редактор &ndash; Петър Караангов.</p> <p>Мисля, че колегите от редакцията дори и не разбраха на онова кратко събиране какъв облак им бе надвиснал над главата. Заплахите бяха дует (с партийния секретар на &bdquo;първа&rdquo;), в който се открояваше покорният глас на поета:</p> <p><em>- Както кажеш, бате Тимчо...</em></p> <p>Ние, упълномощените да &bdquo;предупредим&rdquo;, не занесохме този тон на колегите си. Казахме, че ръководството не е съгласно с поместеното стихотворение. Толкова.</p> <p>&bdquo;Ляво&rdquo; ли е отношението към един творец като Иван Радоев? Отношението на председател на творчески съюз към друг писател? Ако ляво означава справедливо &ndash; едва ли. По-скоро този щрих подсказва за някакво нагаждачество. Какво има в този далечен случай? Видимо желание да се спазва определена &bdquo;линия&rdquo;. Склонна съм дори да мисля, че &bdquo;отгоре&rdquo; имаше по-разкрепостени хора, че треперенето над &bdquo;линията&rdquo; си беше личен избор в името на личната кариера. И малко странно ми е сега да чуя определения като &bdquo;плутократична партия&rdquo; от човек, който някога пред обществото така красиво лансираше идеята. Всъщност, както казват някои, той живееше &bdquo;извън нея&rdquo;.</p> <p><strong>Интервю</strong></p> <p>Андрей Германов ми каза да направя интервю с Левчев. Уговарям се за определен час. Определил е час и на чуждестранен фоторепортер. Чакаме. Не минути &ndash; часове. Чуждестранният колега започва да проявява нетърпение. Тогава една от колежките, хващаща окото, бе помолена да минава през коридора &ndash; да влезе в едната стая, да излезе... след малко &ndash; пак така. Просто да отвлече фоторепортера от видимо нарастващото му недоволство.</p> <p>Но положението беше неспасяемо.</p> <p>Левчев беше зает човек.</p> <p>Нямаше време за много неща, които не се отнасят до него. Спорили сме със Соня Бакиш &ndash; все ми се струваше, че един талантлив автор трябва да е и личност, да уважава другите не според позициите им, да има своите човешки качества. Според нея времето ще погребе много от фактите за някои творци, но творчеството ще остане. Може и така да е. Но си мисля за онези уроци по разочарование, които ни оставят някои хора. Онези уроци, с които живеем, докато сме. Които по някакъв начин стават част от нас.</p> <p>Ако БСП според Левчев върви &bdquo;към самоубийство&rdquo;, ако той сега се срамува от нея, с какво някога е разчупил догмите, защо е останал с юношеското си бунтарство, а после е приел да носи на главата си един неувяхващ лавров венец, да му се наслаждава... И кое от сърцата му сега е на площада?<br />Борис Димовски, с когото съм имала щастието да работя и с когото съм споделила много часове от живота си, със своя първичен усет за човешката природа отричаше неколцина &bdquo;известни&rdquo;. Съветваше ме да стоя по-далече от тях. Единият е поетът, написал някога &bdquo;Момчето с разрязаните крачоли&rdquo;.</p> <p>* <em>Заглавието е на "Гласове".</em></p>

Коментари

  • Ценко Пендаров

    11 Окт 2013 1:02ч.

    Донякъде си прилича с Владимир Левчев, не ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    11 Окт 2013 2:06ч.

    никога не съм си губил времето с него;като човек е смрад.този лит труп и селски слагач трови обшеството

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    11 Окт 2013 2:29ч.

    ах,забравих,"никой не може да ми забрани да обичам другаря" леф чев...този мазен плужек

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hunter Douglas

    11 Окт 2013 4:52ч.

    Неблаговонна органична материя е този "априлски поет".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Камелия

    11 Окт 2013 6:41ч.

    Семейство нагаждачи, хора на всички времена.Абсолютно негнусливи, те консумират всякакви идеи само за да са на гребена на вълната и да се възползват максимално.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи