Икономиките не могат вечно да растат

Икономиките не могат вечно да растат
През последните 2 хиляди години човечеството е направило огромни крачки напред, поради което често приемаме, че траекторията ни, независимо от пречките по пътя, върви все нагоре. Но грешим: в рамките на нашето столетие проблемите с екологията и природните ресурси по всяка вероятност ще спрат глобалното икономическо развитие. Ограниченията на ресурсите вече затрудняват икономическата дейност в много сектори, макар че това обикновено остава незабелязано.
<p>Вземете например редките изкопаеми &ndash; минерали и оксиди, които са жизненоважни за производството на редица технологии. Когато Китай неотдавна престана да ги изнася, внезапният недостиг застраши широк спектър от отрасли. Повечето коментатори бяха убедени, че кризата в предлагането ще бъде облекчена с отварянето на нови (или замразени) мини за редки елементи. Този оптимизъм пренебрегва фундаменталната физическа реалност. С изчерпването на най-качествените рудни залежи, добиващите ги се прехвърлят към залежите с по-ниска концентрация в по-трудни естествени условия. Тези мини водят до повече замърсяване и изискват по-големи количества енергия. С други думи разкриването на нови находища на редки елементи извън Китай ще доведе до зашеметяващи екологични последици.</p> <p>Или пък вземете за пример петрола, който доставя около 40% от търгуваната в света и над 95% от използваната в транспорта енергия. На петролните компании им се налага да работят все повече и повече за всеки нов барел от суровината. Количеството енергия, която те получават спрямо всяка единица, инвестирана в добива енергия, е намаляло от 100:1 в Тексас през 30-те години до около 15:1 на сухоземната територия на САЩ днес. Катранените пясъци в Алберта, Канада, дават възвръщаемост от само 4:1. Въглищата и природния газ все още осигуряват висока възвръщаемост на вложената енергия. Затова докато получаването на петрола ще става все по-трудно през следващите десетилетия, тези енергийни източници ще добиват все по-голямо значение за глобалната икономика.</p> <p>Но това са изкопаеми горива и тяхното изгаряне произвежда въглероден диоксид, който води до променя на климата. Ако прогнозираните от Световната банка нива на икономическо развитие се окажат верни, световното производство ще нарасне почти 10 пъти до 2100 г., до над 600 трилиона долара в сегашната им стойност. Така че дори страните да осъществят значителни намаления на въглеродните емисии на долар БВП, глобалните емисии на въглероден диоксид ще се утроят спрямо днешните нива до над 90 милиарда метрически тона годишно.</p> <p>Учените ни казват, че това утрояване на въглеродните емисии ще доведе до толкова екстремални топлинни вълни, суши и бури, че фермерите по всяка вероятност няма да могат да произвеждат храната, необходима за очакваното деветмилиардно население на света. А икономическите щети, причинени от подобни климатични промени, по всяка вероятност сами по себе си ще възпрепятстват развитието. Човечеството е в капан. За онези 2.7 млрд. души, които сега живеят с по-малко от 2 долара на ден, икономическото развитие е важно за задоволяването на най-основните изисквания на човешкото достойнство. А в много от по-богатите общества хората се нуждаят от растеж, за да плащат дълговете си, за да поддържат свободата си и гражданския мир. За да се генерира и стабилизира това развитие, те трябва да изразходват огромни количества енергия.</p> <p>Но нашият най-добър енергиен източник, изкопаемите горива, са основният фактор за климатичните промени, а ако те на свой ред не бъдат спрени, ще затормозят развитието. Не можем да живеем нито със, нито без икономическия растеж. Това противоречие е най-големият проблем на човечеството през настоящето столетие. И няма да го разрешим дотогава, докато общоприетата истина ни втълпява, че растежът може да продължи завинаги.</p> <p><em>*Томас Хомър-Диксън е професор по глобални системи в Центъра за иновации в международното управление към Училището за международни отношения "Болсели" във Ватерло, Канада.</em></p> <p><em>Текстът е публикуван в </em><a href="http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=1070237" title="http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=1070237"><em>сп. "Форин Полиси"</em></a>.</p>

Коментари

  • хамалин

    09 Апр 2011 21:34ч.

    на тоя тавариш4,ще му кажа здрасти.капитала на алчните дупета натрапва на хората бясно темпо на живот,с което се губи човешкия смисъл на съществуване.хората в германия например са се превърнали в роботизирани сенки.надпревара да се произвждат повече автомобили,надпревара да се сечат горите,да се изтощава почвата,да се замърсяват водите.бясно неконтролирано размножаване на хорта,бясно изтребване на животните.главоломно увеличаване на депрсиите,на наркоманиите(на алкохолиците),на захарната болест.тъпчене на гъзовете с фалшиви храни.бягство от природата.опасно оглупяване на масите.така не може да продължава много дълго и хи4 не трябва много пипе,за да се усети катастрофата.не се ли появят умни световни политици(всичко друго но не и такива палячовци като саркози и кукли като мама меркел),бъдещето на глобалното село е предизвестено.чоран пише в тетрадките си,че тая земя може и без хората.флобер го е казал,че с развитието на технологиите се доразвива човешката простотия.чехов го казва пък направо:95 % от хората &quot;нет&quot; ума.сега децата се раждат с маратонки и капут на пишките си:човек не знае,да ги съжалява ли

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • застаряваща

    10 Апр 2011 15:57ч.

    Има нещо любопитно в медийните внушения по всички икономически въпроси. Опитват се негласно да поставят знак за равенство или поне подобие между ЕС и СИВ навремето. Само че членките на СИВ не се конкурираха помежду си поради разпределение на ангажиментите, а в ЕС това е практика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи