Ердоган стана майстор в изнудването с мигрантите

Ердоган стана майстор в изнудването с мигрантите
От миналия уикенд кадрите заливат турския телевизионен екран с усещането за дежавю. Близо пет години след пика на миграционната криза през 2015-а, неспирният спектакъл на бежанци, натъпкани в автобуси и надуваеми салове, трескаво забързани към гръцките брегове, отново влезе в турските домове. Само че този път мигрантите се насочиха към турско-гръцката граница директно по призива на Анкара.

 

Снимка: АФП

 

Медийната операция, умело режисирана от турските власти, 

 

отговаря на двойната цел на Реджеп Тайип Ердоган: да засили натиска над ЕС и да успокои духовете в собствената си страна. Зает с военната ескалация с режима на Башар ал Асад и, в по-широк смисъл, с Русия, която е съюзник на Дамаск, турският президент иска да накара европейците да се ангажират повече със сирийския конфликт на негова страна. Преди всичко той се надява да ги накара да разширят финансовия си принос за онези 3,6 млн. бежанци, които вече се намират на турска територия, като същевременно очаква нова вълна от Идлиб, където близо един милион цивилни бягат от бомбите, струпвайки се пред вратите на Турция.

 

“Какво направихме вчера? Отворихме вратите”, заяви Ердоган в събота, 29 февруари, само два дни след смъртта на 34 турски войници в зоната на сирийските бунтовници, подкрепени от Анкара. Преди да добави: “Няма да затворим тези врати… Защо? Защото Европейският съюз би трябвало да спазва обещанията си”. Косвен намек за прочутото, вече остаряло споразумение от 2016 г. между Брюксел и Анкара, с което Турция се ангажира да се бори срещу незаконните преминавания на границата в замяна на помощ от 6 млрд. евро. Ердоган заяви впрочем в понеделник, че е отхвърлил един милиард евро допълнителна европейска помощ. 

 

Не за първи път Ердоган размахва заплашителния призрак на нова миграционна криза. 

 

След драстичния спад в броя на тръгналите за Гърция (над един милион от началото на 2015 до началото на 2016 г.), кандидатите за нелегално пътуване от Турция в последно време бяха около 2500 на месец. Миналото лято се оказаха във възход, за да надхвърлят, според Върховния комисариат за бежанците, 10 хиляди през септември 2019 г. - илюстрация за умишлено разхлабената политика по границите. Но този път турският президент директно привежда думите си в действие в това, което прилича на 

 

пиар кампания за вътрешна употреба. 

 

Пред погледа на официалните камери хиляди бежанци тръгват с автобуси от Истанбул или големите градове в Югоизточна Турция към Одрин, за сухопътната граница, или към Измир и Чанаккале, за морската граница. Турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу, който прави в Туитър всекидневна равносметка, заяви в неделя, че броят на заминаващите вече е 100 хиляди - пропускайки да уточни, че гръцката граница е затворена. “Това е чиста манипулация. В последно време недоволството от бежанците нарасна и Ердоган се опасява, че това ще навреди на вече накърнената му популярност. Той е притиснат и се опитва да разшири електоралната си база”, казва европейски източник, запознат с въпроса. 

 

Заложници на това голямо изнудване, бежанците плащат висока цена. Едва стигнали на границата, те виждат как мечтата им за Европа се дави в гъст облак сълзотворен газ. И противно на мълвата, това не са отчаяни жители на Идлиб, където турската врата остава заключена - а 

 

главно афганистански, пакистански или пък ирански мигранти, 

 

които тъпчат на граничната межда с Гърция. “Изправен пред тази нова катастрофа, която се очертава на вратите на Европа, ЕС е притиснат в ъгъла, доверява същият източник. Ако не направим нищо, това ще навреди сериозно на репутацията ни. А ако утре подпишем нов чек, това ще докаже, че Ердоган е прав”.

 

Превод от френски: Галя Дачкова

 

 

 

 

 

Коментари

  • vov

    05 Март 2020 14:59ч.

    И решението е елементарно. Да застанат с Русия на страната на Сирия. Мирът ще настъпи в рамките на едно денонощие. Но на САЩ не им изнася и техните проксита в Брюксел се ослушват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ежко Бежко

    05 Март 2020 15:13ч.

    Найджъл Фараж преди пет години каза в европейския парламент: не гласувайте 4 милиарда евро за Турция за бежанците. Това ще се превърне в изнудване. Милиардите станаха шест. С новата вълна кой знае колко още ще плащаме на Ердоган. Тогава всички оплюха Найджъл. Той вече си отиде в ГБ. А ние европейците ко праим? Според мен изход от ЕС и пълна смяна на управленците в България на всички нива. Нещо като Пиночет, ама без външна помощ, ако е възможно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • реал политик

    05 Март 2020 15:56ч.

    Европа без Русия е обречена да стане неоосмански или ислямистки халифат. Държавата Турция може да остане светска държава с що-годе нормална демокрация само ако започне да дружи с Русия в интерес на мира и взаимната сигурност, напук на всякакви исторически наслагвания и лоши спомени. В това отношение Путин направи немалко и Ердоган също има определени заслуги, но явно засега е воден от измамни проислямистки сакралности (които не споделя с Путин), подхранвани от моментното статукво в света. Самите НАТО и ЕС в лицето на вечно лицемерния Запад подхранват въпросните неоосманските мераци, защото хвърлят луди средства, за да поддържат бясна русофобия, вместо да видят в какво се състои истинската заплаха за западната цивилизация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • благодарности

    05 Март 2020 17:34ч.

    Ердото благодари на Путин за приема, Валията Бостан фес,. благодари на Ердото, раята благодарим на Ердото , че спим спокойно , след думите му "българите да спят спокойно", които казал на валията да ни ги предаде, да благодарим и на Пеевски, че ги научихме от неговия вестник. Дълбоко темане наш любим бащица Ердо, че вече ще спим спокойно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мильо Лудия

    05 Март 2020 18:03ч.

    Вижте какъв пасквил е публикувало лицето Сорос в ФТ: Сорос: Турция заслужава подкрепа срещу военните престъпления на Путин в Сирия Като се съсредоточава върху бежанската криза, която Русия създаде, Европа се захваща със симптома, а не с причината, пише основателят на „Отворено общество” Сорос: Турция заслужава подкрепа срещу военните престъпления на Путин в Сирия Сирийските бежанци тръгнаха към Гърция. Снимка: Bloomberg От началото на намесата си в Сирия през септември 2015 г. Русия не само се стреми да задържи на власт на най-верния си арабски съюзник, сирийският президент Башар Асад. Тя също иска да си възвърне регионалното и глобалното влияние, което загуби след падането на Съветския съюз, пише за Financial Times Джордж Сорос, основател и председател на Soros Fund Management и на фондация „Отворено общество”. Владимир Путин се стреми да използва сътресенията в Близкия изток, за да заличи международните норми и напредъка на международното хуманитарно право, постигнати след Втората световна война. Всъщност предизвикването на хуманитарната катастрофа, превърнала почти 6 милиона сирийци в бежанци, не бе страничен ефект от стратегията на руския президент в Сирия. Това беше една от основните му цели. ОЩЕ ПО ТЕМАТА ЕС: Турция ползва „миграционен натиск“ за политически цели Санкциите на ЕС за сондажите на Турция в Кипър - причина за мигрантската криза? Георги Димов: Ердоган ще поиска поне още 2 млрд. евро Вярвам, че Асад е най-варварският владетел, който светът е виждал след Йосиф Сталин. Когато неговият собствен народ се надигна срещу него, той разработи военна стратегия, предназначена да нанесе възможно най-голяма вреда на цивилните му противници. Той нарочно се целеше в болници, училища и детски градини, опитвайки се да убие или осакати оказващите помощ. Той използва отровни газове и химически атаки в хода на конфликта, оставил повече от половин милион загинали. Междувременно Путин му осигури въздушната сила, без която Асад нямаше да може да изпълни стратегията си. През май 2019 г. Русия бомбардира четири болници за 12 часа, както бе документирано от разследване на New York Times. На 26 февруари тази година пък, според ООН, 10 училища бяха взети на прицел в рамките на един ден, включително детски градини. Местните здравни служители твърдят, че откакто сирийският режим и неговият руски съюзник започнаха кампанията за контрол над провинция Идлиб през април 2019 г., поне 49 медицински заведения са били мишени на удари. Друго разследване сочи, че броят може да е достигнал 60. Русия също така атакува най-малко 14 лагера с вътрешно разселени лица по време на битката за Идлиб. През последните седмици атаките срещу лагери в близост до турската граница се умножиха, като изтласкаха стотици хиляди хора в посока към Турция. Това паникьоса Анкара, като я накара да насърчи бежанците, които вече са на нейна територия, да се насочат към Европа. Това от своя страна предизвика бежанска криза на турската граница с Гърция. Сирийското гражданско общество и международните правозащитни групи неколкократно са изтъквали това систематично атакуване на цивилни и основна гражданска инфраструктура. Но без резултат. Тъй като Русия е постоянен член на Съвета за сигурност, тя използва ветото си многократно - 14 пъти от началото на войната в Сирия - за да блокира усилията за отчетност. Това включва ветото, заедно с Китай, върху резолюция, подкрепена от 65 страни и останалата част от Съвета за сигурност, която щеше да отнесе военните престъпления, извършени в Сирия, към Международния наказателен съд. Единственото правителство, което изправи военни сили в защита на цивилните, блокирани в Идлиб от Асад и неговия руски съюзник, е Турция. Въздушните удари на руски самолети (Москва отрича ролята им) убиха 34 турски войници в края на миналия месец. Но Турция не се осмели да атакува пряко Русия, защото руските военновъздушни сили са по-силни от турските. Русия разполага с ядрени оръжия, а Турция не. Турция вместо това реши да отмъсти на силите на Асад, използвайки военни дронове. Ето как на Путин му се разминаха безнаказано убийствата. През 2014 г. призовах Европа да се събуди за заплахата, която Русия представлява за нейните стратегически интереси, макар и в различен контекст и география. Русия нахлу в Украйна, знаейки, че Европа ще се стреми да избегне конфронтация с Москва. Това, което се случва в Идлиб сега, обаче следва същия модел: Европа избягва конфронтация с Русия относно нейната политика в Сирия, когато всъщност трябва да се изправи срещу нея. Като се съсредоточава върху бежанската криза, която Русия създаде, Европа се захваща със симптома, а не с причината. Европа, която има за цел да ограничи притока на бежанци, трябва да признае, че Турция вече е поела основната тежест по настаняването на милионите сирийци, изселени от тяхната страна. Турция вече приютява 3,5 милиона сирийски бежанци на своя територия. Тя не може да поеме допълнителния милион, който Асад и Путин тласкат към границите й. Европа не бива да забравя и начина, по който Турция може да се отнася със собствения си народ - вижте безразсъдната сила, която тя използва срещу кюрдите. Но поне по отношение на Сирия, Турция заслужава подкрепата на Европа. Ето защо Европа трябва да се стреми да засили преговорната позиция на турския президент Реджеп Ердоган спрямо Путин в опита му да постигне прекратяване на огъня, което да осигури "безопасна зона" в Идлиб за сирийските бежанци. Надявам се, че това също ще постави военните престъпления на Путин в центъра на европейския разговор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    05 Март 2020 19:19ч.

    наи лесно ще се справим с изнудването като затворим границата за турските тирове за европа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лудия Мильо

    05 Март 2020 20:03ч.

    Ердоган подписа с Путин. Край на критиките!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • санкции

    06 Март 2020 21:00ч.

    Турция трябва да бъде изолирана, а Гърция безусловно подкрепена- от целия ЕС и от САЩ. Гърция пази в момента нашествието на варварите, подстрекавани от диктатора Ердоган. Трябва да се приложат комплекс от мерки спрямо неоосманистка Турция: дерогиране споразуменията , затваряне на границите за транспортни превози, отказ на издаване на визи на турци, спиране на търговията с Турция, твърд отпор на бежанските орди , поставяне на ултиматуми, никакви пари за Ердоган. Турската икономика- и без това е зле- ще се съсипе постепенно. Турците миналата година ходеха в Гърция на почивка, защото е по-евтино, по-красиво, по-добро обслужване и има пиене. В Турция на всичко отгоре има полусух режим- алкохол се предлага само в много скъпи ресторанти. Простият народ и масовият консуматор пият айран и вода. Без Европа Турция ще рухне, руснаците няма да и помогнат, защото и те имат трудности, пък и нямат пари за турците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи