Две опашки в Балчик, един голям срам

Две опашки в Балчик, един голям срам

Автор: Диян Иванов, segabg.com

- Искаме да видим цветята.

- Не може, трябва ви друг билет.

- Но ние имаме билет за цветята.

- Не, тези цветя са други.

Диалогът се състои в Балчик, в средата на чудно красивото пространство на Ботаническата градина и комплекс "Двореца". Конкретно е между две възрастни жени и служители преди няколко дни, но се води постоянно. 14-та година двете институции не могат да се разберат - за всеобщ срам (на персонал и посетители, като често за посетителите срамът преминава в унижение) събират отделни входни такси на две отделни каси. Във въпросния случай жените са излезли от оранжерията с кактусите на Ботаническата градина и са се насочили към близките дървета и водоскоци - спрени са от контрольори. Жените обясняват, че нямат намерение да разглеждат сградите в "Двореца", а само цветята наоколо. Но им е обяснено, че следва да се върнат и платят втори вход, тъй като тия цветя не са като ония, на територията на "Двореца" са - диалогът се води на "граничната бразда".

 

Още елементи от "контролно-пропусквателния режим": преди входовете на двата комплекса, на градската улица към тях, служители с градираща нервност (писнало им е да повтарят едно и също) разясняват на хората: на тази каса се плаща за това, на оная долу за другото; който иска за двете - и на двете. Българският език се редува с румънски. Естествено, повечето посетители желаят да разгледат и двете места, но въпреки обясненията се объркват - нервират се и те. Суматохи, недоумения, чакане... Които, освен неприятни усещания, не костват и малко пари (за четиричленно семейство, например, двата входа излизат около 55 лв.). На едната каса касиерката обяснява: тук пакетът е толкова, билетите струват еди колко; но на другата колко ще струва, питайте там.

Ситуацията е такава от 2012 г., след като правителството (първото на ГЕРБ) прехвърли за управление земята на Софийския университет (Ботаническа градина e негова структура). Настанаха гръмовни скандали, нерешени до днес. Принципната, изказвана доста пъти позиция на университета, е, че събираната от градината такса важи за цялата територия и само при влизане в сградите на "Двореца" може да се събира втори вход, защото "Двореца" притежава управлението единствено върху тях. Обаче от "Двореца", който е културен институт и представлява групова културна ценност от национално значение, смятат, че за част от територията се грижат точно те, те са призвани да опазват и развиват културното наследство, включително водни огледала, кипариси, лехи и т.н. Също и че техният статут е по-висш правно. И двете страни се позовават на редица юридически, административни, исторически аспекти. Съответно във времето са валяли и "по-битови" обвинения - че едните припечелват от културните ценности, ползвайки ги за хотели; другите искали, подобно на градината си във Варна (Eкопарка), да инсталират барбекюта, хапка, пийка. Миналото включва още и обвинения за препречени тоалетни за персонала на "врага", умишлен саботаж на гости и ред други низости, ако са истина.   

 

Всъщност, "Сега" се опита да разбере дали днес се полагат усилия за разрешаване на проблема с двете каси в Балчик. Или, въпреки всеобщия срам, двете каси са си непреодолима наложила се действителност. И от двете страни се чу "това наистина е абсурд, трябва да се спре, отворени сме за диалог"; но и от двете твърдо се счита, че вината е отсреща, като се усеща силен взаимен негативизъм.

Директорът на "Двореца"  Жени Михайлова заяви, че проблемът може да бъде решен чрез един билет с два касови бона и съответен софтуер. Имало разговори миналата година на висшестоящите инстанции, но липсвала информация до какво са довели. "Ние като паметник на културата не може да не събираме вход, той по закон следва да се събира. За разлика от Ботаническата градина, имаме спуснат бюджет, който следва да се изпълнява, държавата ни е задължила да генерираме определена сума. Ние сме потърпевши от ситуацията. Отворени за разговори сме, стига те да са в интерес на държавата и хората. Но същата грижа трябва да я има и от другата страна", каза още Михайлова.

Веселина Илиева, ръководител на Ботаническата градина, пък коментира, че потъва от срам в случаите, когато нейни служители са гонени, пристъпвайки уж в територията на "Двореца", в невъзможност да си вършат работата; по същия начин като престъпници били третирани и туристите. "86 000 лв. на година данъци и такси плаща университета на община Балчик за земята, те не плащат. Искат 50 на 50 от приходите, няма как. Те вземат 100 процента от приходите от легловата база, а туристите се разхождат и по алеите, разглеждат растенията. Не може за хора, които не спят, а само се разхождат, пак те да вземат парите. 194 декара обработваме, оградите ние ги поддържаме, всичко ние правим - от-до. Те говорят за водоскоци и т.н., не е вярно. Чудим се какво да правим. Ако вие имате идея - кажете", добави и Илиева.

Накратко - светлината в тунела е от влака. А реално, цялото това пространство - и градината, и "Двореца", пролетта и лятото е безумно красиво. И двете страни, очевидно е, колкото да се карат и отричат взаимно, успяват да го поддържат. Да се чуди човек как толкова много прелест и грозота живеят съвместно!

Източник: segabg.com

 

 

 

Коментари

  • Нели

    27 Апр 2025 8:44ч.

    Това го преживяхме със семейството ми преди 7-8 години.Пълен абсурд! При това на безумна цена. Парите не бяха основното, но отказахме да плащаме за хрумките на кретените, които вършеят там. Призовавам хората да спрат да ходят там. Докато има посетители , това ще продължава.Нека секнат приходите и тогава ще видите развой.Нито стотинка за лапачите - и община, и университет, и министерство!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    27 Апр 2025 9:46ч.

    Направено е заради тръпката : Българска майка юнашка, цял ден се реди на опашка " !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Семейство

    27 Апр 2025 11:05ч.

    със средни доходи сме, но ни се видя много скъпо да посетим и двете и Ботан.градина,и Двореца.И ние се отказахме , отвратени от лакомията им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Луй XIV

    27 Апр 2025 8:46ч.

    Демокрация бе! Всеки демократ си събира свои пари на своя каса! Няма авторитет, който да се разпореди! Защото отричаме авторитетите и авторитарното! Хаосът, кражбата и противопоставянето са залели цялата държава! Но сме в ЕС и НАТОООООО! Налагат ни евро зони и Истанбулски конвенти! Цифрово евро, ваксини, Брюкселска корупция, участие във войни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нели

    27 Апр 2025 8:56ч.

    Перифразирам класиците - майната им на евроценностите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не че нещо, ама това БЕШЕ решено.

    27 Апр 2025 10:21ч.

    Информацията е от първа ръка - аз писах софтуера, нашата фирма изгради системата за допуск - свързаност, бариери. Билет, който се плаща на едно място, с бар код, който се сканира и се ползва за вход. Еднократни, дневни и не знам си още какви си билети. Това работеше. Как са си делкали парите после не знам и не ме интересува. Но системата си работеше перфектно. Защо сега я няма - това е въпросът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Допълнение:

    27 Апр 2025 10:51ч.

    Беше направено преди 12-13 години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Преписан новоговор

    27 Апр 2025 12:40ч.

    "Диалогът се състои в Балчик" - тази граматика не сме я учили в училище. Измислиха я вестникарите, сайтовете, телевизиите - техните мисирки (по определението на Борисов).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пак по-добре е от

    27 Апр 2025 12:58ч.

    "Диалогът се случи в Балчик"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изобщо не е добре

    27 Апр 2025 13:48ч.

    една стилистична грешка да се обявява за по-добра от друга стилистична грешка. Неграмотните ни мисирки дори не разбират как осакатяват прекрасния български език. Свещеният език на нашите деди... Осакатен от мисирките.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Открийте разликите

    27 Апр 2025 13:32ч.

    А как е бил решен въпросът по времето на омразния социализъм? Имало ли е такси? Имам ясен спомен от Царевец във Велико Търново и НИМ (по онова време все още в сградата на съдебната палата). И на двете места имаше будки, на които издаваха билети - за чужденци. Входът за български граждани беше безплатен. Така беше и в регионалните музеи, и в архитектурните (Стария град в Пловдив) и етнографските комплекси (напр. Етъра, църквите в Несебър). Ако някогашната ни Народна република е можела да ги поддържа и развива, то за днешната ни, уж по-богата капиталистическа държава, това би трябвало да е дори по-лесно? Или? Прочем, таксите, заплащани от посетителите влизат в номиналния БВП, както и разходването на субсидиите, получавани от централния и местните бюджети. И двете по същество са преразпределение на вече създадена стойност. Така ги определяше и икономическата статистика на НРБ. Те не влизаха в Националния доход (грубо и манипулативно приравняван към БВП) на НРБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    27 Апр 2025 13:35ч.

    И аз призовавам да не се ходи там и да се захранват простотии. Има много други красиви преживявания за по-малко пари. Но основно клиентите посетители са като онези от историческия парк, т.е. с умствени предизвикателства

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    27 Апр 2025 16:50ч.

    Две държавни институции не са в състояние да се разберат помежду си. Тогава да върнат двореца и парка отново на румънците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуряк

    27 Апр 2025 17:40ч.

    " Българска работа – това е работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръководство или нескопосано ръководство, която сякаш по задължение свършва със скандал.“ Цитат, Иван Хаджийски.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    27 Апр 2025 20:11ч.

    Парцалът "Сега" можел да напише нещо вярно. Не е за вярване! Може и да е заради ограниченото финансиране по линия на USAID.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи