Явор Дачков: Обадих се на Борисов, за да му кажа лично какво мисля за неговото управление

Явор Дачков: Обадих се на Борисов, за да му кажа лично какво мисля за неговото управление
"Антоний Странджев би трябвало да бъде изслушан в парламентарна комисия, която да го разпита подробно за целия политически натиск, който е оказван върху него, и за цялата работа, която е вършила митницата под ръководството на Ваньо Танов и Симеон Дянков в последната година и половина. Това е абсолютно задължително, както е задължително Бойко Борисов да подаде оставка и да бъде разследван за извършване на престъпление". Това заяви в интервю за "Канал 3" зам.-главният редактор на в. "Галерия" и директор на ГЛАСОВЕ Явор Дачков. И още: "Тезата, че съм търсил някакви думи от премиера, за да ги монтирам, е абсурдна. Аз просто му казах какво мисля за неговото управление и за него като министър-председател. Затова и по-късно казах, че разговорът ми с Борисов е бил личен. Исках да му запазя достойнството. Защото не звучи много сериозно фактът, че премиерът си вдига телефона в 22,00 часа и изслушва тирадата на един журналист за това какъв потрес представлява неговото управление".
<p><strong>- Яворе, ще признаеш ли, че изключително сериозно се уплаши, след като разбра какво съдържа флашката?</strong></p> <p>- Разбира се. Това пролича от начина, по който говорих с теб. Ти дори не повярва на това, което ти казах, и се обади на Криси Патрашкова. Но нека се върнем към слушането на записа и шока от това слушане. Аз все пак съм опитен човек и съм носил слушалки в различни радиа 20 години. Дадох си сметка, че това не е нито монтаж, нито фалшификат. Веднага разбрах, че тук става въпрос за нещо, което може да свали правителството. Ако България все още се води за европейска страна, това би трябвало да се случи. Стреснах се изключително много. Когато чух този запис, аз си дадох сметка, че или трябва да го публикуваме веднага, или ако го държим в себе си и по някакъв начин изтече информация, може да ни бъде попречено да го пуснем. Признавам, бях стреснат, но в никакъв случай не и повече, отколкото трябва.</p> <p><strong>- Аз наистина те разбирам, че си бил уплашен, това е напълно човешка реакция, защото такова нещо, защото от този разговор се срутва фундаментът на цялото поведение на премиера. Ако този разговор е автентичен.</strong></p> <p>- По скоро се срутва в очите на хората, които не са следили неговия път дотук или са възлагали наивни надежди. Аз имам опит с друг политик в този смисъл. Така че тук крушира митът за Бойко Борисов. Иначе неговото поведение не е изненада. Той се държи така, както се е държал цял живот. Лошото е, че се държи така, както се е държал навремето в групировката СИК.</p> <p><strong>- Честно казано, не знам как се е държал в групировката, не знам дали и ти знаеш как се е държал там...</strong></p> <p>- Така се държат хората от групировката. Това са реплики на мутра, а не на премиер. &bdquo;Мишо Бирата ми се обадИ...&rdquo;, &bdquo;Аз съм се разбрал с този да него закачам&rdquo;, &bdquo;Изтегли си хората от там&rdquo;... Така се говори в групировка. В държава се говори така, както говореше Антоний Странджев. Искам да кажа няколко коментарни изречения за разговора, който чухме преди малко (б. ред. &ndash; разговора със Странджев), защото са изключително важни. Стана ясно защо Антоний Странджев е изгонен от митниците. Той, заедно с Ваньо Танов, не се е подчинил на разпореждане на премиера. Както се вижда от разговора между тях, те, образно казано, са си вързали гащите, като Танов се е обадил на Дянков и не са изпълнили разпореждането на премиера. Бойко Борисов е опитал да осуети митническа проверка в тази фабрика, която е щяла да струва нейния лиценз завинаги. Проверката е осъществена, лицензът е отнет и въпреки че според Танов, който казва, че Михов никога оттук нататък не трябва да види лиценз, няколко месеца по-късно резултатът е следният &ndash; Антоний Старнджев вън от митниците, а лицензът на Михов е върнат.</p> <p><strong>- Върнат е от съда обаче.</strong></p> <p>- Бъркам или не, че ГЕРБ дори не позволиха да има конкуренция на последния избор за шеф на Върховния административен съд. ГЕРБ кадрува в съдебната система и това е очевидно. Прокуратурата е превърната в нещо като подзвено на МВР. Хора от прокуратурата ходят да докладват на министъра на вътрешните работи как им вървят работите. Така че това &ndash; съдът е върнал лиценза, го забрави. Освен това митницата не обжалва решението на съда. Това също е много важно. Михов е получил възможност да работи много бързо. Това е само част от брънката, за която Антоний Странджев говори. Много е важно нещо, което той каза. Още септември месец той е предложил системата на МВР да се върже към системата на митниците. Бавели са се до февруари, а ДАНС все още не е вързан. Трябва да се знае, че това е ключово за борбата с контрабандата и се прави абсолютно умишлено. Както напоследък се похвали с устройствата, които са закачили на касовите апарати на бензиностанциите, така че да отчитат бензина и парите. Това трябваше да се случи през юни миналата година. Всяко забавяне носи всеки ден печалби от стотици хиляди, ако не и милиони левове. Това забавяне не е плод на нечия управленска небрежност, а е плод на престъпна небрежност. И последно &ndash; Антоний Странджев би трябвало да бъде изслушан в парламентарна комисия, която да го разпита подробно за целия политически натиск, който е оказван върху него, и за цялата работа, която е вършила митницата под ръководството на Ваньо Танов и Симеон Дянков в последната година и половина. Това е абсолютно задължително, както е задължително Бойко Борисов да подаде оставка и да бъде разследван за извършване на престъпление. Това е задължително. Оттук нататък би трябвало прокуратурата да вземе нещата в свои ръце и да си свърши работата. Имаме всички данни за извършено престъпление, опит за възпрепятстване на извършване на митническа проверка, злоупотреба със служебно положение. Мисля, че г-н Странджев беше пределно ясен и в този смисъл.<br /><strong></strong></p> <p><strong>- Защо се обади на Бойко Борисов в четвъртък вечерта?</strong></p> <p>- По две причини. По-маловажната е, че исках да се уверя, че гласът му по телефон звучи, както звучи в записите, и да съм абсолютно сигурен, че той е същият по интонация и логика. Исках да си опресня свежия спомен от неговия глас в слушалката. Между другото, не вярвах, че той ще ми вдигне. По-важната причина е, че исках да му кажа лично онова, което мисля за неговото управление, преди да участвам в пресконференция, която може би ще му коства политическото бъдеще. Исках да му дам да разбере, че това не е лична война, че не участвам в никаква интрига или заговор срещу неговото правителство, че просто си върша работата. Исках да знае какво мисля за него, като министър-председател. Затова бях изумен от това, което той изнесе в парламента, защото този разговор беше личен. Почти десет минути говорих само аз, а той почти не взе думата. Така че тезата, че съм търсил някакви думи от него, за да ги монтирам, е абсурдна. Аз просто му казах какво мисля за неговото управление и за него като министър-председател. Затова и по-късно казах, че този разговор е личен. Защото исках да му запазя достойнството. Защото не звучи много сериозно фактът, че премиерът си вдига телефона в 22,00 часа и изслушва тирадата на един журналист за това какъв потрес представлява неговото управление. Колкото до глупавия опит на г-н Борисов да каже, че съм взел записа и съм го монтирал след това, ще кажа, че аз бях изключително изтощен и понеже нямах никакво доверие на абсолютно никого, съпругата ми цяла нощ е сваляла звуковите файлове като текст, за да могат на другия ден да бъдат раздадени на журналистите в писмен вид. Само това отне четири часа. А за репликата: &bdquo;Мишо Бирата ми се обадИ и требва да не го закачаме&rdquo;, за да я монтирам с този специфичен изказ на Бойко Борисов, трябва да работя три-четири години и да съм завършил Техническия университет в Масачузетс. Това е абсурдно.</p> <p><strong>- Ще се съгласиш ли, че третата цел на този разговор е била някаква все пак застраховка, един вид индулгенция, че виждаш ли, аз все пак съм коректен към теб...</strong></p> <p>- Индулгенция не е точната дума. Точната дума е: &bdquo;Искам да знаеш, че аз водя принципна битка с теб&rdquo;. Това беше. Нищо повече. Аз върша работата си като журналист. Няма медия, която да не разпространи тези материали, с които разполагах. И понеже чух Цветанов, който се е фиксирал върху темата за автентичността на записите и който още не е отговорил на въпроса &ndash; подслушвал ли е Танов или не, защото той подписва СРС-тата и може спокойно да отговори веднага на този въпрос, ще кажа на Цветанов и на Борисов, че те разиграха подобен сценарий по времето на тройната коалиция. Тогава подхвърлиха в пощенските кутии на депутатите записи на тогавашния зам.-шеф на ГДБОП Иван Иванов, който си искаше от разни мутри лаптоп и пушка.</p> <p><strong>- Не от мутри, а от алкохолни босове.</strong></p> <p>- Да, извинявам се. След това Ваньо Танов беше извикан във вътрешната комисия и в крайна сметка се стигна до оставката на Румен Петков. Тогава тройната коалиция обвиняваше ГЕРБ, че ги саботират преди поредния доклад на ЕК, че искат да съборят правителството, че злепоставят успехите на правителството пред Европа. От тройната коалиция говореха абсолютно същото, което днес Борисов и Цветанов говорят.</p> <p><strong>- Не дойде ли оставката на Румен Петков след онази среща с братя Галеви, на която присъства и Алексей Петров?</strong></p> <p>- Да, но Ваньо Танов започна да разказва тези истории във вътрешната комисия в парламента. Всичко започна от тези анонимни записи. Това беше началото. Пак казвам &ndash; въобще не е важно дали това е СРС, или е подслушано отвън. Важното е какво казват хората вътре, защото тези хора не са случайни. Това е министър-председателят на България и когато от публикувания разговор става ясно, че той се държи като шеф на групировка, която брани бизнеса на едни, а удря други, защото, забележете, той казва: &bdquo;Аз съм обещал да не го закачам&rdquo;. Значи той може да закача едни, а да не закача други. Той се държи като шеф на групировка, но групировката му е цялата ни страна. Това не му е за пръв път. Забелязали сте и други случаи, в които той казва: "Аз извадих 200 милиона, за да ви построя метро, сега извадих още 8 милиона и ви направих магистрала&rdquo;.</p> <p><strong>- Яворе, ще признаеш, че звучи невероятно Бойко Борисов да води такъв разговор за някакъв все пак не много крупен бизнесмен. Да го водеше за някой от елита на бизнеса в България, някак си да го разбера...</strong></p> <p>- Сашо, нали не си наивен и не мислиш, че той го прави, защото симпатизира на този, много симпатичен, като го видях по телевизията, Мишо Бирата. Взел е пари за това, драги мой. Това е повече от очевидно. Абсурдно е да мислите, че заради сините очи на някого Бойко Борисов, който се слави като изключително алчен и агресивен бизнесмен, ще тръгне да нарежда на шефа на митниците и на неговия заместник да изтеглят проверяваща група от бирена фабрика в Мездра. Това се прави, защото си поел ангажименти. Това не се прави, защото искаш да се изкараш симпатичен на някого.</p> <p><strong>- Защо Росен Петров се уплаши и оттегли поканата&nbsp;си за твое гостуване?</strong></p> <p>- Защото Красимир Гергов вдига телефона и казва кой да участва и кой да не участва. Защото всички национални телевизии са натиснати, а за съжаление журналистите в тях, с много малки изключения, се държат просто безобразно. Днес бях възмутен от Мартин Карбовски, който вместо миналата неделя да скъса от неудобни въпроси премиера, реши да се нахвърли по един много долнопробен, между другото, жълт начин на Кристина Патрашкова. Слава Богу, тя запази самообладание. Това е абсолютна срамота! Млад човек да се предаде така на властта... Вече не се учудвам защо България е единствената страна, в която не е имало някаква реакция срещу комунизма след 1944 г.</p> <p><strong>- Ама тука веднага чувам гласовете, които ще кажат &ndash; ти ли ще ме учиш на принципност и конформизъм, твой бог беше Иван Костов, когато говореше дитирамби за него от "Канал 1", сега пък си точно на обратното мнение за Иван Костов.</strong></p> <p>- Първо, Иван Костов никога не ми е бил идол и точно затова моето отношение към него се разви по този начин. Второ, когато той беше на власт, аз говорих нещата, които бих говорил и сега. Срещу ДС, срещу мафиотизирането, срещу корупцията. Когато Иван Костов започна и за мен, и публично да руши този образ, аз се разделих с него. Това е много проста биография, която мога да защитя абсолютно спокойно пред всеки. Между другото, казал съм публично, че подкрепям Иван Костов, защото ми се струва ефективен, когато той спре да бъде ефективен политик и добър управленец, аз ще спра да го подкрепям. Иван Костов загуби няколко избора и не подаде оставка, но по-лошото е, че той е част от този преход, за който говорим. Че днес не се обажда за корупцията, защото отговорът срещу него ще бъде унищожителен. Моята линия на поведение е била ясна. Има и стари броеве на ГЛАСОВЕ, които могат да се извадят и да се видят. Там пише какво съм говорил. Една от причините да се разделя радикално с Иван Костов е, че той стана гарант на управлението на мутрата. Той и Мартин Димитров, със смешната си Синя коалиция, подкрепяха безобразията на това управление, което е абсурдно от всякаква гледна точка. Опитаха се да изкарат един бивш член на БКП и стажант при мутрите десен политик. Те го легитимираха пред Европа. Всички тези хора са негодни и трябва да си отидат от българската политика.</p> <p><strong>- Казва говорителят на Алексей Петров.</strong></p> <p>- Ти също си говорител на Алексей Петров, доколкото чувам. Много е смешно, ако започнем да говорим така. Отиваш в телевизията на Красимир Гергов, там ти казват: "Ти си говорител на Алексей Петров". Отиваш в ТВ7 и ставаш говорител на Ахмед Доган и Делян Пеевски, отиваш като Карбовски във в. &bdquo;Стандарт&rdquo; и ставаш говорител на Тодор Батков. Глупости са това, Сашо. Има принципни неща, които могат да се говорят извън всякаква зависимост. За Алексей Петров ще ти кажа следното &ndash; след като този човек беше обявен за мафиот номер едно, ако е виновен, внесете в съда обвинение, осъдете го и го пратете зад решетките. Ако е невинен, му се извинете, защото го държахте в затвора почти една година без причина. Това е много проста и ясна позиция. Те имаха и все още имат цялата власт да направят това нещо. Питам защо все още няма обвинителен акт срещу Алексей Петров, защото първоначалните обвинения бяха много сериозни &ndash; трафик на проститутки, източване на ДДС от &bdquo;Кремиковци&rdquo;&nbsp; в особено големи размери, срещу него имаше обвинения от почти целия Наказателен кодекс. Първата ми работа тогава беше да кажа &ndash; дайте обвинителния акт, внесете го в съда и потърсете политическите покровители на Алексей Петров. Не може човек да работи в службите за сигурност 10 години, да има достъп до ниво &bdquo;Строго секретно&rdquo;, да е &bdquo;октопод&rdquo; и да няма нито един политик, който да го е покровителствал.</p> <p><em>С Явор Дачков разговаря Сашо Диков.</em></p> <p><em>Интервюто беше излъчено по "Канал 3" на 15 януари.</em></p>

Коментари

  • Партенко-Арарат Храчков Луд Янев

    17 Яну 2011 3:23ч.

    е бил &quot;журналист&quot; в някакво малко радио в София и е назначен в БНР от ченгето Вячеслав Тунев за водещ в &quot;Нощен Хоризонт&quot; и там се е проявявал като тъмно и даже мораво червен. По-късно почва да венцехвали Костов, но като не му се отворила далаверата, сега пък го плюе на лягане и ставане, получава флашки и се опитва да се представи за честе журналист, а всъщност лиже гумите на Трактор и работи за Гоце.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тази информация

    17 Яну 2011 3:29ч.

    беше казана с насмешка в същия този &quot;Нощен Хоризонт&quot; от водещия Румен Стоичков. И още много други хора знаят каква стока е Храчков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Watmark

    17 Яну 2011 4:27ч.

    Ха ха. Дачков звънял на ББ за да чуе гласъ му?! Всякаш не е по цял ден по медиите. Глупости Дачков. Глупости. Като не си глас на Трактора какво си тогава? Задник? Не по-скоро си въшка. Скачаш от Костов на Трактора. А след като го затворят на кого ще скочиш? Да разбира се не е моя грижа. Ти си имаш инстинкти. От глупостите на Гласове щяло да падне правителството? И се имаш за нещо значимо? Ха. Прекалено нагло за паразит.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хоризонт

    17 Яну 2011 5:13ч.

    Глупости! Дачков беше синя каска още по времето на Виденов. Аз съм го слушала още преди да отиде в Хоризонт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Питайте

    17 Яну 2011 6:37ч.

    Румен Стоичков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И.Иванов, Швеция

    17 Яну 2011 9:10ч.

    Всички позиции на журналиста с изключение на една, са защитими и са защитени от гледна точка на интересите на гражданите и обществото, на които трябва да служи един журналист. Една позиция - да се опитва да защитава и да оправдава факта, че предварително се е обадил на този, чиито власт и действия като журналист трябва да следи и разнищва за гражданите и обществото и оттук от когото за своята и на изданието си убедителност трябва да поддържа ненарушима санитарна дистанция без никакви среднощни контакти и интимничения &quot;Да си поговорим на четири очи като мъже, искам да ме разбереш правилно ...&quot;, е незащитима и не е защитена. Тази пропаднала позиция не отменя значимостта на публикуваното и окачественото от журналиста като абсурдно за една правова държава и за това гражданите и обществото му дължат заслужено признание. Но тя оставя един омерзителен привкус, че и при наличие в ръцете си на документ, че премиер на България си остава мутра по манталитет, слово и деяния, един журналист няма у себе си рефлекса на отвращение и презрение от такива, който да изключи търсенето от него на въпросното позорно лично общуване. С мутра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вуте

    17 Яну 2011 9:21ч.

    Явор Дачков няма да коментирам - един от малкото журналисти от западен тип, защото истинският журналист разследва, изнася истини, рискува спокойствието и на семейството си и е опонент на всяка власт, а не слуга. Но след прочетените коментари мога да повторя:&quot;Е, нема такава друга държава!&quot;. Народ ,който хвърля камъните не срещу престъпниците, а срещу онези,които казват,че са престъпници, заслужава съдбата си. Още Петко Славейков е изрекъл пророчески думи:&quot;Не сме народ, не сме народ, а мърша!&quot;. Какво повече? А другата седмица пак гледайте Ани Цолова, Мартин Карбовски, Цецка Близова и Люба Клозетич и им ръкопляскайте! После ровете в кофите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • E, Стоичков

    17 Яну 2011 14:34ч.

    Той кой е?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кр.Кабакчиев, дфн

    17 Яну 2011 16:23ч.

    Още веднъж поздравления за г-н Дачков - с когото иначе често не съм съгласен по едни или други въпроси! Той е един от малкото примери за това, че в България все пак може да има журналистика. Днес заслужава да си припомним и факта, че г-н Дачков много добре охарактеризира чрез предаването си по БНТ и онзи неграмотен (недообразован - без висше образование) индивид от Мадрид (от чиято т.н. партия дойде и героят на последните дни).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ели

    17 Яну 2011 16:57ч.

    Аз също оставам с недоумение за този среднощен разговор. Едно малко петно върху добре свършената журналистическа работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    17 Яну 2011 17:11ч.

    Без да изпитвам и най-малка сиппатия към неукия и самонадеят тулуп Бойко Борисов, не мога да не се стъписам пред комсомолския плам, с който доскоро тъмносиният Дачков се е поставил в услуга на страховитата алтернатива. Бих бил любопитен да науча какви предимства като политик, държавник и мъж вижда Дачков у подземния бос Алексей Петров-Трактора, та с такова настървение иска да го докара на власт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    17 Яну 2011 17:47ч.

    Каква бърза и чиста реакция, каква гражданска позиция ! Даже не е губил време да потърси от къде произхождат тези записи, а направо се е вдал в пласирането им, за народното добро, с безподобна четиринога вярност ! Дайта го за Стара планина този Дачков ! Би се получила прекрасна Кучешка радост, тип &quot;Стара планина&quot; ! Истински празник за безродните песове в опосканата ни политика !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • kiki

    17 Яну 2011 17:48ч.

    Яворе,в качеството си на какъв се обаждаш на премиера в 22 часа и го занимаваш с твоето виждане по въпроса с министрите ? След тези плюнки ,които изля по адрес на Бойко ,аз ако бях ,щях да ти затворя телефона ,бе подлога скапана !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    17 Яну 2011 18:27ч.

    &quot;честно казано&quot; са думите на сд:в този по този начин зададен ? ме смущава подозрението,че диков се прави на улав(сякаш не зная що за птица е бб)и си го е страх да бъде прям с мнението си за един бандюга.отговорите на яд са брилянтни,но те стават за едно умно общество.непоклатимо смятам,че бг простотията е безпределно грамадна(мое мнение:с глупак не се разговаря,по никое време.такъв се подминава,за да не те срита.има си други начини да го препъне човек.бб е и патологичен лъжец,което ще го уплете в собствената му малоумна паяжина)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Truman

    17 Яну 2011 19:19ч.

    ГОСПОДИН ДАЧКОВ СМЯТАМ ,ЧЕ СИ НАПРАВИЛ ГРЕШКА С ТОВА ОБАЖДАНЕ ДО ПРЕМИЕРА.НЕ ВИЖДАМ ПРИЧНИ И ОПРАВДАНИЕ ЗА ПОДОБЕН РАЗГОВОР.КАКВОТО ИМАТЕ ГО ИЗНАСЯЙТЕ..ТОВА Е ДОСТАТЪЧНО.ДРУГ ВЪПРОС Е ТОЙ ДА ТЕ ПОТЪРСИ..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НА ДАЧКАТА

    17 Яну 2011 19:51ч.

    сал едната поза му остана. Как се е гепил за брадичката, щото няма нищо в куфалницата и по-долу. Сега, ако го повикат и при Яне или Волен, ще отиде да им слугува. Както с педофилката Курвалезич обслужваха орално Командирчето. Хвала на такива другари и на техните кукловоди! Ура за целокупний и мъдър болгарский народ - народ послушник! Да живей! От ръководството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЧЕТЕТЕ И СЕ УЧЕТЕ

    17 Яну 2011 20:43ч.

    Точно преди 50 години на този ден напускащият поста си американски президент ген. Дуайт Айзенхауер произнесе прочутата си реч, в която за пръв път употреби термина „военно-промишлен комплекс“ и предупреди за опасността от неговата нарастваща мощ. Колко прав се оказа! Истината тук: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/ike-was-right-all-along-the-danger-of-the-militaryindustrial-complex-2186133.html и тук: http://www.forumat-bg.com/politika/1068-shte-uznaete-istinata-i-istinata-shte-vi-napravi-svobodni-

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ацетон

    17 Яну 2011 23:39ч.

    Кво ревете, защо никой не реве срещу Гергов например или срещу свинята Ппеевски или срещу Пъпката, който &quot;честно&quot; забогатял, а ви пречи ЯД, че &quot;предал&quot; Тариката от Драгалевци. Човекът няма ли право да живее по свой вкус? А смешници като Синчо са жалки, такива като него са трепали с тояги в Белене, щото партията и Първият са казали!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • учуден

    17 Яну 2011 23:48ч.

    А защо все пак Бойко Борисов вдига телефона и приема разговора с Явор Дачков, след като смята за недопустимо журналист да му звъни след 22 часа?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    17 Яну 2011 23:58ч.

    Нов бисер - аз съм бил трепач в Белене ?!?! А Дачков навярно е защитникът на трепаните там ! Може би нелегално. С ятак - Трактора. А ние да не сме знаели ! Но СРС-та не пропускат нищо ! Тук перото ми само спира ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Qest

    18 Яну 2011 0:49ч.

    Дачков се е обадил на Боко по нареждане на Трактора да го шантажира да се освободи от Цветанов и да седне на масата на преговори. Това е. Никой журналист не се обажда на премиер по нощите да му каже какво мисли за управлението му. И никой премиер не би си губил времето да слуша такава тирада. Би му треснал слушалката на втората минута. Боко е слушал, защото е имало послание и той го е чул до края. А посланието е било - мани Цоко, спираме компроматите и ще седнем да разберем като в доброто старо време... *** Дачков разбрал каква мутра е Боко, но не е разбрал каква мутра е Трактора...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ОСТАВЕТЕ БОРИСОВ ДА СИ ВЪРШИ РАБОТАТА, ПРЕСТАНЕТЕ ДА СЛУГУВАТЕ НА ТРАКТОРА, ПИШЕТЕ ПРОТИВ ДПС, ЗАЩОТ

    18 Яну 2011 1:09ч.

    Анкара поиска решаваща роля в световната политика Четвъртък, 13 Януари 2011г. Автор: Димитър В. Аврамов турция ще ни погълне, ако не сме единни! Ердоган мечтае да сложи под скиптъра си мюсюлманския свят и да го насочи срещу християнска Европа В края на миналата година Анкара даде недвусмислен знак, че ще се придържа към все по-агресивна геополитическа стратегия, която да й гарантирала водеща роля в международните отношения. Това бе ясно изразено в една забележителна по своето имперско високомерие реч на външния министър Ахмед Давутоглу пред турския дипломатически корпус. Според яростния неоосманист с професорска титла Високата порта &quot;няма повече да чака да бъде поканена на &quot;световната маса&quot; и сама ще определя кой да седне на нея&quot;. Тя имала опит, исторически традиции, мощ и потенциал да се справи с всяко предизвикателство и всички ще бъдели принудени да се съобразяват с това. Никой не можел да й наложи да направи нещо, което тя не желае. По същото време антитурските настроения в Европа се засилват. В редица държави /Дания, Норвегия, Белгия, Швейцария/ напоследък бяха приети специални закони, които да ограничат инвазията на имигрантите от югоизточната ни съседка, за ликвидиране на техните, никнещи като гъби гета и разселването им сред други общности. Друга част от тях са експулсирани заради различни престъпления, включително и за разпространение на радикален ислям. След акции на германските специални служби става ясно, че джамиите там са центрове за пропагандиране на уахабизма и за набиране на терористи за отрядите на Ал Каида в Афганистан и Пакистан. Засилва се и скептицизмът около евентуалното членство на голямата мюсюлманска държава в ЕС, което според някои би било &quot;удар в сърцето на християнска Европа&quot;. Блокирани са и преговорите за решаване на Кипърския проблем заради постоянните увъртания на Анкара и опитите й да тласка нещата в своя полза и да изведе от изолация окупираната от нейната армия северна част на острова. Според редица анализатори над Турция надвисва и заплахата от &quot;политически териториален, административен и културен полуразпад&quot;. Проблемът идва, след като парламентарно представената Партия на мира и демокрацията поиска спиране на геноцида над кюрдите, пълна автономия на техните райони в югоизточната част на страната и около 25 области да излязат извън опеката на правителството и Меджлиса в Анкара. Неотдавнашните самонадеяни изявления на външния министър Ахмед Давутоглу пред турския дипломатически корпус са само продължение на великодържавната стратегия, която управляващите в Анкара декларират публично без всякакво стеснение. Особено след като ислямистката Партия на справедливостта и развитието, начело с Реджеп Ердоган пое властта, а след последните рокади в кабинета в него влязоха откровени неоосманисти и поклонници на Шериата - какъвто е и ястребът с професорска титла Давутоглу. Ето част от неговите съждения- инструкции пред дипломатите: &quot;Турция няма да стои в периферията и сама ще определя кой да бъде поканен на &quot;световната маса&quot; и на кой стол да седне. Нашата страна навлиза в ново десетилетие с нова визия, която изключва тя да бъде на опашката на събитията. Ако ще се гради нов световен ред, основният камък в него ще бъде положен от Турция. Имаме опит, исторически традиции, мощ и потенциал да се справим с всяко предизвикателство. Не може да стоим в положение на статично изчакване, състоянието на страната предопределя нейната водеща роля на глобален и регионален фактор, с който всички останали ще бъдат принудени да се съобразяват. Турция има капацитет да предвижда и прогнозира къде какво ще се случи и да бъде готова с алтернативни решения, които да се приемат от международните играчи. Ние сме длъжни да усещаме зараждането на кризи в държавите от близкото обкръжение и да сме готови всеки момент да се намесваме с добре регулирани настройки в своите дипломатически ходове и инициативи. Нашите дипломати трябва да са подготвени за вдигане по тревога по всяко време. Трябва да е ясно, че никой не може да наложи на Анкара да направи нещо, което тя не желае&quot;... Тези не безопасни импровизации на министъра напомнят казаното от него на пресконференция в Ню Йорк, което смая журналистите с имперските си откровения и амбиции. Турция била достатъчно силна, за да определя политиката на държавите в Близкия изток, на Балканите и в Средна Азия - тях Високата порта причислява към т. нар. турски свят, включително България. Пред вестник &quot;Вашингтон пост&quot; последва друго признание, което само потвърждава нейната агресивна политика спрямо бившите вилаети. &quot;Нашата цел е, казва професорът от университета &quot;Мармара,&quot; да възстановим Османската империя под формата на Османска общност на народите&quot;. Със същото самонадеяно високомерие, на тържество в Истанбулския квартал &quot;Юскюдар,&quot; премиерът Ердоган не остави никакви съмнения за следваната от неговия кабинет стратегия. &quot;Пътят на Турция, обяви той, е към възстановяването на Османската империя. Ние, всички турци, сме рожби и наследници на Османския период и като такива нямаме право да останем вечно затворени и обсадени в Анкара. Трябва да се отваряме навън и това го правим сега. Правим това, което е достойно за нас и което заслужваме. Тази цел е напълно оправдана и ще я постигнем. Това е истината, тя обяснява как и защо Османската империя се е простирала чак да Индийския океан&quot;... След такива разсъждения на министър-председателя не ни учудват и думите на турски дипломат пред негов американски колега, разпространени от сайта &quot;Уйкилийкс&quot;: &quot;Ние сме на път да вземем реванш, заради поражението ни при втората обсада на Виена и така ще възстановим нашите позиции в Европа&quot;. Подобна политика обяснява и тревогата, изразена при една неотдавнашна среща на т. нар. Виенска група на европейските националисти. Тя се обяви против приемането на югоизточната ни съседка в ЕС и срещу &quot;проникването на турския политически и битов ислям&quot; на континента. На конференция под надслов &quot;Стратегии в борбата с ислямския тероризъм&quot; председателят на австрийската Партия на свободата Хайнц -Кристиан Страше бе категоричен: &quot; Турция е източник на световната мюсюлманска заплаха, тя изнася радикален ислям. Ердоган и неговото правителство ерозират светските устои, тласкат страната към Шериата и пренасят тази опасна политика в сърцето на Европа Може да си обясним и защо настроенията срещу Анкара проникнаха дори във Ватикана. Според поверителен доклад на американски дипломат, също публикуван в &quot;Уйкилийкс,&quot; папа Бенедикт XVI насаждал &quot;антитурски нагласи във Ватикана&quot;. Добре известно е и изявлението на бившия кардинал Йозеф Ратцингер, че &quot;една мюсюлманска страна като Турция няма място в ЕС. Ако това стане, то би отслабило позициите на християнските институции в континента&quot; И че &quot;ислямът винаги е носил на човечеството разруха, смърт и варварство&quot;. След референдума за промяна в Конституцията Ердоган успя да затвърди властта си и да постави известен намордник дори на съдебната система, която преди време поиска, но не успя да забрани неговата ислямистка партия и да лиши лидерите й от възможност да участват в политиката. Естествено това предизвика бурни реакции в европейските кръгове и световните медии, които нарекоха уж демократичните промени в основния закон &quot;фасадна козметика&quot; и параван за пълзяща ислямска диктатура. &quot;Ню Йорк таймс&quot; публикува съкрушителен коментар, в който четем: &quot;Религиозните консерватори получават власт над военните и съдиите - последните независими пазители на светската държава&quot;. Според експертът по международни отношения към Европейския съвет Хосе Игнасио, след референдума &quot;Ердоган демонстрира сила, нарастват опасенията, че консолидирането на власт и религия ще доведе до създаването на режим като в Иран&quot;. Американски конгресмени поискаха САЩ да преразгледат отношенията си с Анкара, чието правителство упорито разрушава светските устои на държавата в полза на Шериата и дори поддържа връзки с терористични организации. Това потвърди и видният експерт Майкъл Рубин на широк дебат в Конгреса: &quot;През последните осем години ПСР и Ердоган промениха страната и се съюзиха с най-радикалните елементи в Близкия изток, те подкрепят и ядрената програма на Иран. Дълго време президентите Джордж Буш и Барак Обама, както и техните дипломати, си затваряха очите. Ердоган действа по предварително изработен план, партията му вече напълно разруши светската образователна система на всички нива срина независимостта на съдебната власт, службите подслушват всеки дисидент, особено журналисти и интелектуалци. Това е един циничен политик, който ловко използва демокрацията, за да създаде автокрация. Западните правителства са дотолкова заслепени, че не видяха дневния ред на исляма, а за министър-председателят Ердоган това е една осъществена мечта и катастрофа за американските президенти, дипломати и генерали&quot;. Много остро реагира и професорът от Истанбулския университет &quot;Билге&quot; Соли Йозел: &quot; Министър-председателят има популистки инстинкти и вместо да ръководи разумно външната политика, екипът му отделя особено внимание на арабското направление. Той не приема нито едно мнение, различно от неговото, и дори се опитва да унищожи медиите, които го критикуват&quot;... Не са случайни и стават все по-видими и арогантни амбициите на Анкара да сложи под скиптъра си мюсюлманския свят и да го насочи срещу християнските държави в Европа . Затова в средата на миналата година в Истанбул бе организирана среща на т. нар. Турско-арабски форум с участието на Ердоган и Давутоглу, премиери и външни министри на Йордания, Ливан, Сирия, индустриалци, банкери и представители на Арабската лига - добре известно е, че ръководна роля в нея имат Анкара и родината на уахабизма - Саудитска Арабия. Декларацията, приета там, ясно показва намеренията на Високата порта да създаде Мюсюлмански съюз под свой контрол - което на практика означава възстановяване на Османската империя чрез пълно адаптиране около Анкара на нейните бивши вилаети. Затова в документа е предвидено все по-тясно сътрудничество в различни области: образование, търговия, енергетика, митниците, земеделието, здравеопазването, културата, дипломацията, уеднаквяване на визовите режими и пр. Отделно са финансовите потоци които текат към икономиката на Турция и касите на управляващата партия ПСР от Катар, Саудитска Арабия, Обединените емирства. От там идват и засилващите се антитурски настроения в Европа и отвъд океана, над които би трябвало да се замислят и някои балкански правителства

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до Син

    18 Яну 2011 3:02ч.

    Най-силните материали за лагерите в Белене са излизали в предаването на Дачков по БНТ, както и по-късно във вестника. А когато беше в Хоризонт и &quot;червен&quot;, според доносите на негови колеги имаше изключителни предавания с един мой близък, лежал в Белене - Божидар Витанов, син на говорителя от радио София Витанов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Борил

    18 Яну 2011 3:57ч.

    казаното за Трактора не трябва ли да важи и за Иван Костов - невинни до доказване на противното????? Трактора невинен, Костов виновен.Има някаква грешка в аршина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пресконференцията вече е била насрочена, когато Дачков е звъннал на Боко

    18 Яну 2011 4:42ч.

    Все пак постъпката на Явор Дачков е безсмислена, каквото и да е казал на Борисов - може би е било спонтанно и необмислено, но това не го оправдава, както и не снема отговорността на борисов за това, което казва на записа. И имайте предвид, че когато дачков се обажда на Боко, на сайта вече е качена новината за извънредната пресконференция, което автоматично обезсилва тезата за предложение за преговори или нещо подобно. От галерия вече са били решени да изнесат записите, което също така обезмисля и идеята на Явор Дачков да &quot;свери&quot; гласа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    18 Яну 2011 6:13ч.

    Не съм следил предаванията на Дачков за Белене, но сегашното му верноподаническо служене на най-мръсните мафиоти комуноиди като Ал. Петров, Станишев и Парванов обезсмисля всичко правено преди това от него. Не намирате ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Quest

    18 Яну 2011 6:16ч.

    Пресконференцията е била вече насрочена, за да почувства Боко краката си над огъня - или махаш Цветанов или утре те накисваме и теб. Ако го махнеш, на конференцията ще пуснем избирателно части от записите. ****

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Quest

    18 Яну 2011 6:19ч.

    Sin, Кеворк извади много преди Дачков факти за ужасиите в Белене. И после се оказа, че е кука на ДС. Масираното вадене на информация за лагерите в Белене, Скравена и т.н. също беше добре планирано активно мероприятие за ошашавяне на раята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до син

    20 Яну 2011 0:57ч.

    Амиии този Дачков се оказа такъв безподобев инфантил, че трудно се намират думи, за да бъде изразен неговият инфантилизъм. Някъде някой беше написал, че това е пълен провал и на д-р Михайлов, тъй като неговото създание очевидно се провали по всякакъв начин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 23.23

    21 Яну 2011 8:25ч.

    Qest ,Pravo v deciatkata!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Горки

    01 Фев 2011 1:13ч.

    Това са реплики на мутра, а не на премиер. „Мишо Бирата ми се обадИ...”, „Аз съм се разбрал с този да него закачам”, „Изтегли си хората от там”... Така се говори в групировка. В държава се говори така, както говореше Антоний Странджев.&quot; Наистина и мене ме респектира интелекта на А.Странджев ! Той трябва да стане вътрешен министър!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи