Валентин Велчев: Технологичното безсмъртие е ад в силициева обвивка, без Бог няма спасение

Валентин Велчев: Технологичното безсмъртие е ад в силициева обвивка, без Бог няма спасение

Разговор на СПЖ с българския православен апологет и учен-математик и биолог Валентин Велчев автор на книгата „Великият Дизайнер. Задочен дебат със Стивън Хокинг" за границите между човека и машината, заплахата от технокулта, илюзията за „възкресение чрез изкуствен интелект“ и трансхуманистките мечти за безсмъртие без Бога. Какво губи човекът, когато изкуственият интелект изземе труда, творчеството и смисъла, и защо православието остава последната крепост срещу идолите на технокрацията.

– Г-н Велчев, Вие сте човек на точните науки и богослов. Потърсихме Ви за разговор именно заради това. В последното десетилетие сме свидетели на невиждан технологичен прогрес. Преди десет години прогнозите, че изкуственият интелект може да достигне човешкия, се приемаха със скептицизъм, но днес подобен сценарий изглежда въпрос на близко бъдеще. Възможно ли е сливане между човек и машина – радикална промяна на човешката природа?

– Ще започна малко по-отдалеч. Като малък четох книгата на Айзък Азимов „Аз, роботът“, която ми направи силно впечатление. В „позитронния мозък“ на роботите, според автора, трябва да бъдат заложени три заповеди за защита на човека, които и до днес се възприемат като „морален кодекс“ в роботиката и изкуствения интелект (ИИ). Азимов обаче бе предвидил, че е възможно да се стигне до редица заплетени и неразрешими житейски ситуации, с които роботите няма да могат да се справят.

Друг интересен момент беше, че в роботите като че ли се зараждаха някакви „чувства“ – например „възгордяване“ (у по-новите модели спрямо предишните, с по-ограничени „възможности“), „емпатия“ към хората и животните и пр. Аз съм скептичен, че могат да се програмират истински чувства в машините – т.е. ние, хората, като „Божий образ“, винаги ще останем над онова, което е направено по „човешки образ и подобие“!

Колкото до въпроса дали е възможно сливането на човека с машината и изменяне на човешката природа – смятам, че това категорично не може да се случи, защото, както поясних, машините не могат да постигнат човешката душевност, дадена ни от Бога. Възможно е в зрителната, слуховата, двигателната и други зони на мозъка да бъде имплантиран чип, чрез който слепите да прогледнат, глухите да чуват, хромите да проходят, но това няма да измени човешката природа. Дори генното инженерство не може да я промени – то би могло да създаде по-здрави органи в тялото, но не може да повлияе на съзнанието и психиката ни, които се оформят по твърде сложен начин, в зависимост от свободните избори на личността.

– Отците на Църквата говорят за човека като „образ Божий“. Как православното богословие гледа на визията за технологична сингулярност – момента, в който изкуственият интелект би могъл да надмине човешкия разум?

- Нека разгледаме въпроса по-обстойно. ИИ черпи информация от някаква база данни – възможно е това да е цялата налична в интернет информация, която е огромна. Освен това може да я обработва милиони и милиарди пъти по-бързо от човешкия мозък и да извлича определени знания. Но всичко, което прави ИИ, е компилация от идеи – вид „комбинаторика“, т.е. комбиниране на наличните знания по всички възможни начини, така че от тях, чрез силогизми, да се извлекат нови идеи и теории.

Но нивото на въпросните нови теории, генерирани от ИИ, си остава едно и също. Нека поясня – да допуснем, че в момента разполагаме само с познанията на Нютоновата физика и тя е заложена в базата данни на ИИ. Тогава той ще може да изчислява действията на физични системи само на това ниво, но никога няма да достигне до квантовата механика или Теорията на относителността. С други думи – в творческо отношение човешкият интелект винаги ще превъзхожда ИИ.

Смятам, че го превъзхождаме и по друга линия – способността практически да боравим с безкрайно малки вероятности. Човешкият разум може съвсем лесно да създаде действаща система от цилиндър и бутало. Но от гледна точка на теорията на вероятностите, такава система никога не би могла да възникне случайно, защото формите и размерите на частите ѝ са безброй. Ако се образува цилиндър, то вероятността случайно да възникне и бутало с подходяща форма и размер е безкрайно малка – т.е. практически невъзможна. Именно това, че човешкият мозък може на практика да реализира такива безкрайно малки вероятности, показва, че винаги ще превъзхождаме ИИ – дори той да е продукт на мощен квантов компютър.

– Моментът на сингулярност се представя от някои като „възкресение чрез изкуствен интелект“. Как Църквата трябва да отговори на тези „нови евангелия“ за безсмъртие? Трансхуманизмът поставя в центъра си идеята, че човекът трябва да бъде надмогнат, „подобрен“. Как православното разбиране за човешката природа и личност отговаря на тази парадигма?

- Частично вече отговорих. Човешкото тяло може да бъде подобрено чрез електронни импланти или генно инженерство, но съзнанието, чувствата, свободната воля са трансцедентни и никаква технология не може да им повлияе. Разбира се, ако тялото ни е в изправност, със сигурност ще се чувстваме по-добре, но мотивите, намеренията, съзнателните избори и решения ще си останат свързани с личността ни – т.е. със „скрития в сърцето човек“, както го нарича Библията – онзи, който желае да се изгражда, или не, по подобието на Бога!

Възкресение чрез изкуствен интелект не може да има! Ако говорим за мъртъв човек, чиято душа вече е пред Божия престол, то никакво действие на ИИ не ще я върне в тялото!

– Фигури като Илон Мъск не само създават технологии, но формулират цели антропологични и цивилизационни визии. Виждате ли в тази технократска идеология проявление на нова гностическа ерес – опит за спасение чрез знание и техника, но без Бога?

- Дори да си представим, че Мъск, с помощта на ИИ, генното инженерство и други технологии, успее да предизвика непрекъсната регенерация на всички клетки, органи и системи в човешкото тяло – т.е. да направи човека безсмъртен – това пак не би било „спасение на човека“ чрез гносис, т.е. чрез знание.

Нека си припомним, че Бог постави херувима с пламенния меч на изхода на Едемската градина, за да не яде човекът от „дървото на живота“ и да стане безсмъртен. Такова „безсмъртие“ би обрекло хората на „вечни мъки“ тук на земята, защото грехът щеше вечно да ги разяжда. Пълната раздяла с греха е възможна само в Христа – когато човекът се облече в новото „духовно тяло“ (по думите на апостола: „сее се душевно тяло, а възкръсва духовно тяло“), което Бог ще му дарува при възкресението на мъртвите. Именно това тяло ще ни направи „богове по благодат“, за да участваме във вечния блажен живот на Бога.

– Доналд Тръмп често е представян като политически изразител на „християнска Америка“, а около него гравитират техноконсервативни среди. Може ли подобен съюз между вяра и власт да служи на Евангелието, или е опасна илюзия?

- Колкото до Доналд Тръмп и техноконсервативните среди около него – вече поясних какви могат да бъдат последиците от действията им за „християнска Америка“ и дори за целия свят. По-сериозно се тревожа от неговите религиозни ментори. Например „пастор“ Паола Уайт, която принадлежи на протестантите харизматици. За тях е добре известно, че споделят множество метафизични, окултни и ню-ейдж ереси. „Духовните“ феномени, които ги съпътстват – пророчества, видения, „свещен смях“, въргаляне по земята, издаване на животински звуци и пр. – са чиста проба демонични проявления.

„Пастор“ Уайт напоследък се увлича по радикалния юдаизъм и съветва последователите си, включително Тръмп, да спазват ученията и ритуалите на ортодоксалните равини, които се готвят да построят Третия храм и да приемат новия еврейски „месия“.

Друга част от най-близките политици на Тръмп са католици, а новият папа Лъв XIV (Робърт Превост) – американец, също изразява готовност да съветва американския президент. От последните му речи личи, че възнамерява да продължи линията на папа Франциск – и ако го последва в икуменизма, женското свещенство и подкрепата за ЛГБТ-идеологиите, съществува опасност „християнска Америка“ отново да се върне на старото си дередже от времето на Байдън.

– Днес милиарди хора по света се възхищават на бъдеще, в което човек ще колонизира Марс, ще живее чрез чипове, ще се слива с машини. Как православието може да изгради автентичен апологетичен език, който не само да разобличава идолите на технокултурата, но и да предлага жив отговор на копнежа по смисъл, истина и безсмъртие, който я подхранва?

- Трябва честно да призная, че съществува твърде сериозна опасност от експоненциалното нарастване на мощта на ИИ, което се случва не с години, а буквално с дни и месеци. По-рано отбелязах, че превъзхождаме ИИ по творчески и трансцедентни способности, но сега ще обърна внимание на онези сфери, в които ИИ не само ни изпреварва, но може да се окаже сериозна заплаха за нас.

Първо – в бъдеще машините ще могат да вършат всички физически и творчески дейности далеч по-бързо и прецизно от човека. Големите компании могат да заменят служителите си с интелигентни роботи, оставяйки минимален персонал за творчески насоки и техническа поддръжка. Така огромна част от хората ще останат излишни и безработни. Не е сигурно дали ще получават възнаграждение, а при евентуални бунтове – роботите-полицаи лесно ще вземат надмощие.

Второ – тези „излишни хора“ ще изгубят всякаква мотивация за труд и обучение, тъй като никога няма да бъдат конкурентоспособни спрямо ИИ. Той ще прави всичко по-добре – от изчисления и чертежи до поезия, музика и кино. Бог е създал човека за творчество и труд, но ако това му бъде отнето, духът ще започне да угасва. А болката от духовното угасване е по-жестока от всичко останало – сравнима единствено с мъките на ада.

Трето – използването на ИИ във военната област твърде скоро може да доведе до нашето физическо самоунищожение.

Боя се, че в такъв момент Църквата вече няма да може да помогне – ще трябва да се намеси Сам Господ от небесата!

Източник: СПЖ

 

 

Коментари

  • банаджия

    20 Май 2025 9:01ч.

    Въпросният учен математик е неспособен да разбере най-простите сметки с вероятности и поради това книгата му е пълна с некакви чудовищни глупотевини. Да си гледа там свещичките и бабичките и да остави науката на грамотните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вежливия лос

    20 Май 2025 9:53ч.

    Макс Планк (https://novini.bg/article/2025031100082064507): "Като човек, който е посветил целия си живот на най-здравомислещата наука, изучаването на материята, ето какво мога да ви кажа в резултат от моите изследвания за атомите: Материя не съществува!" Цялата материя възниква и съществува единствено посредством сила, която придава вибрация на частиците на атома и поддържа единството на тази миниатюрна Слънчева система, каквато е атомът… Зад тази сила трябва да предполагаме съществуването на съзнателен и интелигентен Разум. Този Разум е матрицата на всичко материално. Както религията, така и науката изискват вяра в Бог. За вярващите Бог е в началото, а за физиците Той е в края на всяко разсъждение. За първите Той е основата, за вторите – венецът, увенчаващ конструкцията на всеки обобщен мироглед. Че Бог е съществувал, преди да има човешки същества на Земята, че Той държи във всемогъщата си десница за вечни времена целия свят, вярващи и невярващи, и че Той ще остане възкачен на ниво, непостижимо за човешкото разбиране, дълго след като Земята и всичко върху нея се е превърнало в развалини; онези, които изповядват тази вяра и които, вдъхновени от нея, с благоговение и пълно доверие се чувстват незастрашени от житейските опасности под закрилата на Всемогъщия – само те могат да се причислят към истински религиозните".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • банаджия

    20 Май 2025 10:10ч.

    Нерде Макс Планк, нерде неграмотника Велчев. На ум като Планк можем да простим метафизичните залитания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До банаджия

    20 Май 2025 11:09ч.

    Не разбирам защо не си жулиш биричката и слушаш Тони Сторарио, Шушана, Великия Криско, Коцето от студенския град, Николинкя Чакърдъкова или някои от останалите 1000 интелектуални чалгари, ами си губиш ценото време със статии от които и бъкел не разбираш ? Българския мъдрец за 2025 г. 100 Кила е казал: Сека жаба да си знае гьола!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    20 Май 2025 14:13ч.

    Tайното световно правителство планира да създаде през следващите 250 г. Шестата раса, която ще служи за колонизиране на други планети. тя трябва да е устойчив синтез между биоматерия и електронни чипове, да издържа на радиация, да живее в токсична среда и при вирусни и биомолекулярни нападения, да се храни с космическа енергия etc., както и да се размножава безполово (чрез генно инженерствo или другояче казано - чрез клониране на клетки). с други думи: човекът навлезе в епоха, когато вече се чувства повелител (господар) на Живота на планетата, натрупал е някакви знания и умения за генно манипулиране на съществуващата тук понастоящем биомаса и не желае да се съобразява със законите на Еволюцията (и на изградените на тяхна база обществени стереотипи). е, оттук започва и самоунищожението на Човечеството, което ни е познато във вида му до момента и в бъдеще ще има само безполови индивиди... Напред към прогреса !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вежливия лос

    20 Май 2025 9:38ч.

    Фамилията му е Велчев, а не Велев. В текста е вярно, но в заглавието е объркано.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    20 Май 2025 13:55ч.

    Не ми се спори, нито мога да бъда върнат в изходни позиции от моето юношество. Има фундаментални въпроси и съответно - разбирания, с които сравнително едноплоскостното третиране на Реалност, Човек, Съзидание в тази статия, не кореспондират с тях. ** Бих искал да отбележа няколко неща: - Какво дефинира "изключителността" на човека, че само той можел да има творческо отношение? Винаги Количественото натрупване, води до Качествено изменение. Дори скокообразно. Какво значение има дали мозъка е органичен или квантов и т.н.? Защо трябва душа да бъде предполагана (тя е наличност), дадена само за разума на човека (не е свързана с тялото), докато влагане на душа в друг разум да се изключва априори? Също и определенията за Чувства, Съзнание и Свободна воля са далеч не безспорни. Дадени били по всякакви вектори само на човека и трябвало да се вярва на приети схизми, а не на реалността. Която пък не това за което я предполагаме? И кое гарантира, че т.нар. "реалност" е действителна? Агломерацията "Душевно тяло" и последният продукт "Духовно тяло", което възкръсвало, не е изгравирана за вечеността в непоклатимост, а отдавна се допускат други комбинаторни варианти разглеждани из не само строго теологичните кръгове. Единственото което твърдо знаем е, че ние нищо не знаем. Още по-малко за ИИ в дълбочина и векторите за развитието му в бъдещето. Безспорно, поне за някой хора е, че интелектуалната самотност на човека може и трябва да се допълва с някакъв друг, чуждороден интелект. За да запазим известна нормалност. Защо не и с наш ИИ? Все е Нещо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    20 Май 2025 14:25ч.

    "Какво дефинира "изключителността" на човека, че само той можел да има творческо отношение? Винаги Количественото натрупване, води до Качествено изменение. Дори скокообразно." +++++++++++++++

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "И кое гарантира, че т.нар. "реалност" е действителна?"

    20 Май 2025 18:39ч.

    Нищо откъм самата реалност, освен доверието, но то е нагласа, атитюд, но не и рационалност. Същевременно, ако се трансцендентализира разумът, се оказва, че той е светоносен, а не световен. При това положение съществуващото под формата на реалност, е само симулирано, доколкото бива осветявано изначално/извън системата на опредметените си нарочвания. Т.е. действителността или е самото издействащо осветяване на свят в неговото идказващо нарочване, или е просто съотносима с наратива си "реалност" на онова, което бива съзнателно проецирано в границите на този нарочващ наратив. Ала тъкмо една такава относителност предполага симулативността на света, а не неговата фундаменталност като истина и действителност, нямаща нищо общо с трансценденталното съзнателно съучастие в нарочването й откъм субект на опита.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • автопоправка

    20 Май 2025 18:40ч.

    *идказващо = иЗказващо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Пастор" Паола Уайт

    20 Май 2025 17:23ч.

    много звучи като оня доктор Фалачи, който нашумя по пандемията. И сега вместо да правят биолаборатории по целия свят, ще правят ферми за изкуствен интелект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "но съзнанието, чувствата, свободната воля са трансцедентни и никаква технология не може да им повлияе"

    20 Май 2025 18:21ч.

    Те не са точно тарнсцендентни, а трансцендентални. Те са трансцендентни спрямо системата на изкуствения интелект, но една такава трансцендентност е ендогенно условна. Трансцендентно е нещо, което тотално и изначално превъзхожда създадената система на познавателни нарочвания откъм наличния (човешки?) субект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • крайно невежествен въпрос

    20 Май 2025 18:25ч.

    Цитат: "проявление на нова гностическа ерес – опит за спасение чрез знание и техника, но без Бога?". Първо, гностиците не отричат Бога като първоизточник на силите за спасение. И второ, ако се използва гносис в някое източно или западно учение, това не изисква на всяка цена доктрината за спасение (сотерология). Има религиозни доктрини, които работят с Бога и чрез божественото изначално извън подобна доктрина, която между другото е късна и западна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи