Държавите от ЕС са провели 43 референдума: от приемане на еврото до влизане/излизане от Евросъюза

Държавите от ЕС са провели 43 референдума: от приемане на еврото до влизане/излизане от Евросъюза

Автор: obektivno.bg

Референдумите дават на гражданите пряко право на глас по въпроси, които иначе биха били решени от избрани (или неизбрани) представители. По този начин, като инструменти на пряката демокрация, референдумите могат да насърчат участието на гражданите и да легитимират важни решения.

Въпреки че степента, в която държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) използват референдуми, варира значително, няколко проучвания показват, че използването на референдуми и други инструменти на пряката демокрация се е увеличило през последните десетилетия, както в ЕС, така и по света, показва изследването „Референдуми по въпроси, свързани с ЕС“, публикувано на сайта на Европейския парламент.

От 1972 г. насам в Европа са проведени 58 референдума по въпроси, свързани с ЕС: за членство в съюза, ратифициране на договори или специфични политически въпроси (например приемането на еврото). 43 от 58-те референдума са свикани от държави членки на ЕС или от страни, които към момента на свикване на референдума са били кандидатки за членство в ЕС, докато останалите 14 са проведени в страни извън ЕС по въпроси, свързани с ЕС (например Швейцария, Норвегия и Лихтенщайн). В същото време, докато по-голямата част от държавите членки са провели един референдум за европейската интеграция, най-вече свързан с членството, само малка част от тях са прибягвали до референдуми по-често.

През последните години референдумите по въпроси, свързани с ЕС, поемат в нова посока. Докато преди това референдумите са засягали главно членството в ЕС и ратифицирането на договори, някои скорошни примери са фокусирани върху въпроси от „съществено национално значение“. Примерите включват референдума от 2015 г. относно предложенията на ЕС за спасителен план в Гърция, референдума от 2016 г. относно схемата на ЕС за преселване в отговор на бежанската криза в Унгария и референдума от 2016 г. относно Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна в Нидерландия. Референдум за членството на Украйна в ЕС предстои да се проведе в Унгария, обяви премиерът Виктор Орбан.

Референдумите, свързани с членството в ЕС, имат най-висока избирателна активност (средно около 75%) в сравнение с други видове референдуми, определящи съдържанието на членството, като например тези за преразглеждане на договори (общо 66%), предложената конституция на ЕС (50%) и референдумите по политически въпроси (около 40%).

Референдумите срещат силна критика в някои държави, тъй като управляващите не искат да приемат решения, които са взети не от тях, а от народа.

Гласуването на референдуми е въведено в процеса на европейска интеграция през 1972 г., когато Франция провежда първия референдум за разширяването на тогавашните Европейски общности.

22 от 27-те държави-членки на ЕС, както и 3 държави извън ЕС (Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн), са провели поне един референдум по въпроси, свързани с ЕС. Предвид традицията си на пряка демокрация, само Швейцария отчита 8 референдума за ЕС до момента, докато в Германия, Белгия, Португалия, Кипър и България все още не е проведен референдум за ЕС. По-голямата част от референдумите за ЕС (24 от 58) се отнасят до референдуми за членство в ЕС, като 7 от тях са се провели в Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.

Степента, в която държавите използват референдуми по въпроси, свързани с ЕС, се различава значително: Ирландия (9), Дания (7) и извън ЕС Швейцария (8) заедно представляват почти половината (24) от общо 58 референдума за ЕС, докато в други държави (напр. Белгия, България, Кипър, Германия и Португалия) не са проведени референдуми.

Референдуми по въпроси, свързани с ЕС (1972-2016):

Източник: Referendums on EU issues, Micaela Del Monte, European Parliamentary Research Service

Референдуми за членство са организирани в 11 от 13-те държави, присъединили се към ЕС от 2004 г. насам, с изключение на Кипър и България. Трябва да се отбележи, че нито една от шестте страни-основателки (Белгия, Франция, Германия, Италия, Люксембург и Нидерландия) не поставя въпроса за присъединяването пред собствените си граждани. Практиката започва едва през 1972 г., като Ирландия и Дания одобряват, а Норвегия отхвърля членството в ЕС.

Референдумите за членство в ЕС са приети като инструмент за повишаване на легитимността на процеса. Това обаче не важи за България, където нямаше референдум за членството ни в ЕС.

Първият знак, че нещо е на път да се промени, е през 1992 г., когато датчаните отхвърлят Договора от Маастрихт, а французите го одобряват само с малка разлика (51,1%). След това датчаните провеждат втори референдум на следващата година, след като договорят четири изключения.

Референдумите по конкретен политически въпрос, свързан с ЕС, са най-рядко провежданите референдуми, въпреки че стават все по-популярни от 2012 г. насам. Примери за това са датският и шведският референдуми за присъединяване към еврозоната (съответно през 2000 г. и 2003 г.), като и двата доведоха до отхвърляне на приемането на единната европейска валута.

От 2012 г. насам се наблюдава постоянно увеличение на процента на референдумите в ЕС относно политиките на ЕС и за първи път Нидерландия проведе референдум, иницииран от гражданите, относно Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна през 2016 г., който отхвърли споразумението.

Преди 2012 г. държавите членки, провеждащи референдуми по политически въпроси, включват: Франция, която през 1972 г. проведе първия в историята референдум по въпрос на ЕС; Италия през 1989 г.; след това Дания и Швеция за единната европейска валута, съответно през 2000 г. и 2003 г.

Експерти посочват промяна в нагласите: от национални референдуми за членство в ЕС към все повече референдуми, оспорващи политиките на ЕС и преразглеждането на договори, като по този начин поставят под въпрос напредъка на ЕС към по-тесен съюз. Същите експерти твърдят, че това се дължи главно на партийни изчисления, когато например правителството иска народен вот, за да подкрепи избора му по даден въпрос на ЕС. В сила е и обратната тенденция, в България, където управляващите не желаят народният вот да решава дали да приемем еврото като своя валута в настоящия момент.

 

Източник: "Обективно"

 

 

Коментари

  • Вий тия държави не ги гледайте.

    16 Май 2025 7:21ч.

    Глейте си ракийцата, салатката, далаверката и да има хитачи и банан в корекома и вкъщи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и шушаната на макс

    16 Май 2025 7:23ч.

    нек'сме живи, нек'ни е*ат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Демек, сал ние сме окупирани послушковци

    16 Май 2025 8:32ч.

    щом и не сме мирисали подобно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отвратителния фашистки концлагер "Европа" е антицивилизация, която, покрай задачите по жътвата на засятото от плана "Маршал" е създадена за ликвидиране на славянското православие.

    16 Май 2025 9:23ч.

    Единствената задача пред българите днес е да се спасят като народ чрез излизане от ЕСОТАН, тези отровни близнаци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • $$44

    16 Май 2025 7:25ч.

    У нас референдума няма да има,но ако арестувате главатаря на шайката заедно с още 2-3 бандити около него останалите евро любители ще се разбягат. Страхливи са .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кой ще го арестува

    16 Май 2025 7:30ч.

    съвременниците на вълю мечката и ненко балдювеца ли

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "съвременните" трябваше да е

    16 Май 2025 7:32ч.

    пусти непоканен редактор

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От 1972 г. насам в Европа са проведени 58 референдума

    16 Май 2025 7:59ч.

    Колко референдума са проведени в този период в Русийката /СССР/ ? Проведе ли Лидера референдум дали руското крепостничество иска една войничка, наричана СВО , в която да се гътнат за 3,5 години 1 000 000 /един милион/ руснаци ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Масовата подкрепата за Лидера е достатъчен референдум.

    16 Май 2025 8:03ч.

    Над 90%. Плъхове с плъхове евроатлантически.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мало са за Крим,Севастопол, ЛНР, ДНР, Херсон,Запорожие

    16 Май 2025 8:36ч.

    Косово откъснаха от Югославия без референдум. Позор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 7:59

    16 Май 2025 9:44ч.

    Ибрикчия,колко плаща Пеевски за споменаване на Русия без никаква връзка ? За тубичката лепило ще ти стигне ли,клошар пропаднал?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ама хей

    16 Май 2025 10:33ч.

    Ама, хей - нерде ЕС, нерде Русия?! За специализирана помощ си, щом и по този въпрос Русия ти е в устата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    16 Май 2025 10:40ч.

    Значи викаш е хубаво, че България вместо да следва светлия европейски пример и да провежда референдуми по важните въпроси, всъщност се управлява от недемократични и антиреферендумски лидери, които копират Путин и еднолично и недемократично взимат важните решения? Или що наричаш лидерите на евроатлантизЪма у нас Боко, Шиши, Кирчо, Славчо и сие "сатрапи", които отказват да провеждат "референдум дали българското крепостничество" иска еди-какво си?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Масовата подкрепата за Лидера

    16 Май 2025 11:29ч.

    Не е достатъчно масова ! При Леонид Илич Брежнев беше 98 % , а при Джугашвили 99,99 %, лысый карлик вече надмина Льоня, скоро ще надмине и Сталин. Така че тепърва ще качва още подкрепата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    16 Май 2025 14:24ч.

    Балък, а трябва да взима пример от Европата, където лидер може да управлява еднолично и с подкрепа от 15% от населението, като наш Боко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърта копейка

    16 Май 2025 8:22ч.

    Никакъв референдум, достатъчно е да се спре гласуването на гурбетчиите и копейките ще се стопят до 1..2%.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • твоето си е чист фашизъм

    16 Май 2025 8:35ч.

    кърът и белите фарове плачат за тебе

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 8:22

    16 Май 2025 9:45ч.

    Достатъчно е ти и подобните ти около пет процента гьотферени да ви бъде забранено да гласувате и нещата ще се оправят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българия или мафията читанка инфо

    16 Май 2025 8:34ч.

    Противжконституционно е приемането на еврото. Първо защото еврозоната е в криза, ЕС е в криза, и това евро не е онова за което сме обещали да приемем - особено в електронен вариант. Три са причините да не приемем еврото, КРИЗАТА В ЕС И ЕВРОЗОНАТА, ТОВА - ЧЕ НЕ СМЕ ПОДПИСВАЛИ ЗА ЕЛЕКТРОННО ЕВРО, И ТОВА - ЧЕ МАФИЯТА СЕ КАНИ ДА ОПОСКА ВАЛУТНИЯТ РЕЗЕРВ. https://www.youtube.com/shorts/nNDJXUp1mok?feature=share А ЕВРОТО да въведат, е за да открадната 12 000 лева от всеки българин. Левът сега струва 12 000 лева на всеки българин, толкова е внесъл всеки във валутният резерв, а мафията ще ги открадне. 50 000 на домакинство. 70-80 милиарда. Които могат да бъдат върнати на всеки, или за 3-години да се стигне доходите в Германия, с мултипликацията създаваща работни места, оборудване и завъртане на парите. Парите, заплатите и пенсиите не се ядат, не изчезват, а отиват в бизнесът и работниците, после в държавата като данъци. Коя партия и политик, са загрижени - че хлябът и млякото са пълен боклук, на 10 пъти повече левове от НРБ, но тогава заплатите купуваха повече и ставаше за ядене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интересно

    16 Май 2025 10:37ч.

    Интересно ще е се чуе коментар от г-н Дачков на тази статия. Нали каза преди 3 дни, че българите не трябва да бъдат питани за еврото... да не би и той да е съгласен с крадливата пасмина, че референдумите са само за "зрелите" демокрации?...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    16 Май 2025 11:22ч.

    За забраната на КРИВИТЕ КРАСТАВИЦИ дали е имало референдум?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    16 Май 2025 11:38ч.

    Държавите - да. Териториите - не.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи