Тайна е колко зърно има в държавния резерв

Тайна е колко зърно има в държавния резерв
Състоянието на резерва на зърно е напълно в съответните норми. Количествата, които се съхраняват, обаче са класифицирана информация, твърди в интервю пред в. „Труд” зам.-председателят на Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси” Гълъб Донев. Според Донев страната ни не разполагаше със стратегически резерв на зърно, както е било преди 2005 г., когато сме имали такъв резерв. Това, което се съхранява като държавен резерв днес, може да се използва само при военно положение и при извънредни ситуации, свързани с бедствия, аварии и пр. „По закон ние не можем да се намесваме на пазара, особено когато става въпрос за растящи цени. Дейността на агенцията е да контролира заделянето, съхраняването и обновяването на държавния резерв от зърно по начин, който не оказва влияние върху пазарните цени. Не се намесва на пазара на зърно и не предприема или не извършва действия с цел стабилизиране на цените на зърното”.
<p><strong>- В какво състояние е държавният зърнен резерв, имат ли основание приказките, че се изпразва, г-н Донев?</strong></p> <p>- Състоянието на резерва на зърно е напълно в съответните норми. Всички количества, които се съхраняват, са определени с решение на правителството по номенклатурни списъци, по качество и т.н. Но какво е количеството, не мога да кажа, тъй като това е класифицирана информация. Така е и в останалите страни на Евросъюза. Никоя държава не обявява публично количествата зърно във военновременните си запаси. Ако обаче страната ни разполагаше и със стратегически резерв на зърно, неговото количество щеше да е публично достояние. Така е било преди 2005 г., когато сме имали такъв резерв. Що се отнася до качеството на зърното, всеки месец се взимат проби, прави се химическа обработка, когато се налага. Зърното е в нормите, отговаря на всички хлебопекарни качества, които трябва да притежава.</p> <p><strong>- Макар и класифицирана информация, запасите достатъчно ли са, за да няма опасения от зърнена криза?</strong></p> <p>- Това, което се съхранява като държавен резерв при нас, съгласно Закона за държавните резерви и военновременните запаси, може да се използва само при военно положение, при извънредни ситуации, свързани с бедствия, аварии, поражения и т.н. По друг начин то не може да се ползва. По закон ние не можем да се намесваме на пазара, особено когато става въпрос за растящи цени.</p> <p><strong>- Ще рече </strong>&ndash;<strong> не можете да покривате с част от военновременния резерв нуждите на пазара?</strong></p> <p>- Дейността на агенцията е да контролира заделянето, съхраняването и обновяването на държавния резерв от зърно по начин, който не оказва влияние върху пазарните цени. Не се намесва на пазара на зърно и не предприема или не извършва действия с цел стабилизиране на цените на зърното.</p> <p><strong>- Ще правите ли търгове за обмен на зърнения резерв и кога?</strong></p> <p>- Той се обновява периодично, когато изтече срокът на съхранение. Но преди това Министерският съвет или друг орган, който той е упълномощил, взима решение за това. Периодичността зависи от поредната реколта, от годността й и т.н.</p> <p><strong>- Кой извършва това обновяване?</strong></p> <p>- Всичко става през борсата. Обявяваме намерението предварително, така че всички търговци, които участват на борсата, да са информирани много време преди да направим самата операция на пазара.</p> <p><strong>- А имате ли планове за запасяване с по-големи количества зърно заради прогнозите, че следващата криза ще е хранителна?</strong></p> <p>- Това е от компетенцията на министерството на земеделието &ndash; и зърненият баланс, и стратегическият резерв. Държавният резерв от зърно, за който агенцията отговаря, не участва в зърнения баланс на страната. Количествата му се определят с нормативен акт на правителството и колкото е записано там, толкова запасяваме. Всичко е свързано с бюджетни средства.<br /><br /><em>Интервюто с Гълъб ДОНЕВ, зам.-председател на Държавна агенция &ldquo;Държавен резерв и военновременни запаси&rdquo;, е публикувано във в. "Труд".</em></p>

Коментари

  • gurgulica

    04 Фев 2011 18:10ч.

    Гълъбе, като беше шеф на ГИ по Труда, слушахме глупост след глупст сега пак! Стига бе рекетьор такъв. пед&#039;раст пед&#039;раст ама облечен във власт, както пее Куку Бенд и Трифонов

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи