Татяна Буруджиева: Дори ИТН няма да може да смени министър или своя премиер

Татяна Буруджиева: Дори ИТН няма да може да смени министър или своя премиер
Ще има ли редовно правителство, зад което да застане мнозинство от 121 депутати в 46-ото народно събрание - това е въпросът на въпросите за дневния ред на България през август. Зададохме три въпроса на политолози и социолози. Вижте отговора на политолога доц. д-р Татяна Буруджиева.

 

- Профилът на предложения за премиер Пламен Николов - плюсове ли носи, или минуси?

 

-  Профилът на всеки извън политиката предполага авторитет, престиж, опит, лични и обществени качества, които могат да бъдат полезни в политиката. При предложения премиер може да съдим основно за личните му качества дотолкова, доколкото изобщо имаме все пак някаква представа.

 

Вижда се, че е амбициозен човек, който, започвайки нещо да работи, се мъчи да стигне до по-високи резултати. Това са полезни качества за един политик. Оттук нататък проблемът на преден план е липсата на визия какво се прави в политиката, както и липсата за разбиране за политики. В този смисъл вероятно ще се учи в ход и става ключово важно да се знае кой го съветва и чие мнение приема, за да взема решения. Да си премиер, е политическа отговорност и политическа функция, а не експертна.

 

Имаме достатъчно опит в България през последните 30 години с експерти, които бяха слагани на политически длъжности, и резултатите не са особено обнадеждаващи. Това за мен е един опасен популизъм. Не може да искаме от гражданите да имат експертна оценка за това какво означава да си политик и защо е важно да си политик.

 

В политическите науки се прави ясно разграничение между двете функции, защото няма как експертът, просто защото е такъв, да бъде политик. Политиката е професионална дейност. При нея, както в обществото, действат закони и тенденции, които трябва да познаваш.

 

Достатъчно беше един път да се изяви медийно бъдещият министър-председател, за да предизвика притеснения по повод на това, че не знае дали един международен договор е сключен между България и друга държава, или между другата държава и трета държава. Политиката изисква професионални знания. С каквито и експерти да се заобиколи един човек, който е извън политиката, няма как 24 часа тези експерти да му наливат информация – това са факти и събития, които трябва да се знаят.

 

- Ще има ли мнозинство зад състава на Министерския съвет, предложен от “Има такъв народ”?

 

ИТН ще следват заявеното от тях - за министри ще бъдат предложени хора от тяхната парламентарна група, тоест основно експерти.

 

Оттук проблемът с това правителство е следният - практиката не само в България, но и по света показва, че правителство, зад което стоят разнообразни малки парламентарни групи, без да има подкрепа от някоя мощна парламентарна група, няма гаранция, че може да бъде сменено в момента, в който не върши точно работата, за която е избрано. Неслучайно техните партньори искат подписване на споразумения, защото иначе гласуват на тъмно за правителство, което след това може да се окаже вечно. Спомнете си Беров – ако той не беше подал оставка, този кабинет сигурно щеше да продължи да си функционира, въпреки непрекъснатите вотове на недоверие. При такъв диференциран и силно раздробен парламент дори ИТН в един момент няма да могат да сменят някой министър или своя министър-председател, или да бламират кабинета, ако той не работи за политиките, които са му поставили, защото с тези малки парламентарни групи може да се формират много различни и динамични мнозинства.

 

Когато си експерт в своята област, но не си достатъчно компетентен в самото правене на политики, може да се окаже, че взимаш решения и правиш действия, чийто резултат не е в синхрон с това, което си положил като политическа цел.

 

В този смисъл правителството изглежда както много крехко, така и многодълговечно.

 

Президентът Румен Радев обяви, че държи да има правителство, и призова политическите сили да го направят още с първия мандат. Ако слушате добре какво говорят политиците, няма политическа сила, включително ГЕРБ, която да не е за тези неща, които се обсъждат. Всички казват, че се борят срещу корупцията. Всички казват, че трябва да има повече пари за образование и наука, а ГЕРБ в края на мандата си доста сериозно увеличи финансирането в тази сфера, включително заплатите на учителите и преподавателския състав в университетите.

 

От 30 г. говорим за реформа в здравеопазването – няма никой, който да каже, че не трябва да има реформа там. Няма противоречия за нещата, за които се говори. Те изникват, когато се стигне до конкретните детайли. Там такива разговори нямаше или поне публично не стана ясно какво са си говорили. Публично се заяви близост за неща, които са априори ясни, че са близки за всички. Да се запитаме обаче защо в момента има напрежение. Ако има някаква яснота, тя е, че всички политически сили са съгласни, че правителството на първо място трябва да се заеме с плана за възстановяване и развитие и бюджета.

 

Има ли шанс БСП да направи правителство, ако получи третия мандат?

 

- Тук големият въпрос е могат ли политическите сили да проведат диалог и преговори така, че да свършат заедно работа, като “заедно” означава да знаят кои ще работят заедно. Дотук показаха, че това не е възможно. Това е препъникамък към формирането на всеки следващ кабинет. При БСП положението би било много по-чисто, защото това е партия с традиции, включително в парламентаризма, и ако те предложат правителство, то ще бъде експертно и ще подберат хора, които би могло да бъдат подкрепени.

 

Друг е въпросът, че правителство с мандат извън този на ИТН е възможно единствено и само ако ИТН или ГЕРБ решат да го подкрепят. Според сметките, ако ИТН оттегли подкрепа от следващ кабинет, защото те самите не са успели да формират такъв, и ако ГЕРБ направи същото – няма мнозинство. Така че или ИТН трябва да приеме, че извън техния мандат ще се състави правителство, или остава ГЕРБ в цялост или в частност да подкрепят БСП, ако третият мандат отиде към левицата.

 

Източник: "24 часа"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Николай Николов

    02 Авг 2021 11:37ч.

    Папагалите на властта работят усилено.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • абв

    02 Авг 2021 11:46ч.

    И Слави Трифонов не беше някакъв голям шоумен, но стана такъв благодарение, на хората с които работи и най вече на сценаристите, които му пишеха скечовете и сценариите на предаванията му. Правеха предавания, имаше и хумористи, оркестър, певици и певци, и даже балет, и се създаваха концепции за предаванията и винаги имаше следваща идея, която да е водеща в предаването на Слави Трифонов. А последният беше човека, който управляваше цялото шоу, но и плащаше заплатите на екипа си. Той сега няма да има механизма на парите, но хората, които слага за политици, ще работят с власт, а не с пари. Така, че е много важен екипа с който се работи. И ИТН мисля че ще подходи по същия начин, като създаде екип, който да помогне да се създаде правителство. А този екип ще бъде от истински политици. Така, че да не се бърза да се оплаче Слави Трифонов и партията ИТН. Не знам само каква роля ще има Слави Трифонов в държавата, или ще си остане само в шоуто.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хехе

    02 Авг 2021 12:06ч.

    Шоуто се задържа толкова години в национален ефир не заради сценаристите му, които много често плагиатсваха и нямаха елементарно културно и качествено ниво, а благодарение на задкулисните "сценаристи", коитоо му уреждаха запазен национален ефир в гледаемо време, финансираха го срещу "скромни" политически поръчки кой полит. опонент да осмее и обругае, и кой политкоректен и удобен да венцехвали. Неслучайно всеки талантлив и свяободолюбив, който попадаше в това шоу, след това си е тръгвал със скандално скарване със Салвуцата. И се реализираха добре, всеки със своят талант - Евгени Милошев, Любо Нейков, Росен Петров, Любен Дилов и т.н. Основната роля на славуцата в шоуто е била авторитарно шефство, което да контролира подчинените си да не се отклонят от политкоректната линия на мутренското задкулисие. А сега, когато е изпаднал в криза - още повече. Опита с Божков, но се отказа, защото трябваше да поеме лично твърде много отговорност за "изчегъртването" на враговете на Черепа. А след това се постави в зависимост от Д(п)С "библиотекарите", които директно си го направляват и синхронизират действията, а за него остава само послушанието. Но се усети, че това върви и със задушаващи хватки и вече мисли как да избяга от ангажиментите си към тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    02 Авг 2021 13:11ч.

    Първото, НАЙ-ВАЖНО нещо, което не зависи от министър-председате, нито от министерски съвет е КОРЕКТЕН бюджет на България. Още от приемането му от НС трябва да се знае колко пари влизат и колко се харчат. Т.н. "политоложка" хвали ГЕРБ, че са раздавали пари. Само идиот може да одобрява тези неща. Не трябва да има раздаване на пари, които НЕ СА ОДОБРЕНИ от НС. Идиотите от НС гласуват бюджет: приходи 27 милиарда лева и разходи 15.8 милиарда лева. РАЗЛИКА над 11 милиарда лева. Пари, които се раздават БЕЗКОНТРОЛНО. И така е ВСЯКА година. Бойко дал на учителите??? Разходите за полицаите са НАЙ-ВИСОКИ от всички разходи - 2 милиарда лева. За образование - 808 милиона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    02 Авг 2021 15:49ч.

    Големите групировки, от типа на нашите Мултигруп или СИК, подобни на които има много по света, само че са се постарали бизнесът им да е „чист“, са основните инициатори на политическите процеси. Те си избират „сламения човек“, който ще се радва на своите пет минути слава. Техните цели за управление са основно икономически, но съдържат и немалко политика, понеже подобно на комунизма, трябва да има идеология, която да оправдае техните печалби и задкулисно управление, да работи за тях. Нормална и свободна икономика не върши работа, нито силна държава, понеже при едни справедливи и честни правила, винаги може и едни справедливи и честни хора да им объркат работата. А и силната държава също. Затова днес имаме неолибералния подход, атака по държавността, институции, полиция, армия, прокуратура, патриотизъм, заедно с все повече пари, които бизнесът прави така, че държавата да налива в него чрез всякакви програми. Т.е. всичко работи за този бизнес. Мисълта ми е, че хората продължават да считат, че в основата на всякакви конспирации са самите държави или техните тайни служби, държави като Русия, САЩ, Израел, а всъщност с тази неолиберална политика и непрестанно сменяеми политици, непрестанно реформирани институции, мания по мандатност и млади хора, главните играчи са самите бизнесмени и самите групировки. Когато една групировка вземе изборите в САЩ, се случва едно, а после другата като дойде, се случва друго, държавите нямат вече стабилна линия на поведение, защото просто нямат държава. “Няма такава държава“ е точно мутренския подход, да се обвини държавата във всички грехове, за да се унищожи. Групировките просто си поставят млади и зелени лица, които нищо не означават, лесно се забравят и сменят. Трифонов е пример за това как без да се замисли разигра няколко сценария за управление и лица за премиер. Точно това показва, че нито един от кадрите му няма особено голяма стойност в неговите очи и няма нещо повече от останалите. Търси се само ефекта да мине. Проблемът е защо хората продължават да кълват на самата идеология, с която им отнемат държавите. Вижте и Христо Иванов, първа точка да си възвърнем държавата, а кога тя се връща при гражданите, ами когато се разруши напълно и не представлява абсолютно нищо. Тогава има само едни граждани без държава и всъщност това означава, че държавата е тяхна. Или на Маджо или на друга групировка. Но колко добре звучи - реформи, мандатност, млади хора, борба с корупцията, дрън... дрън...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ключово важно да се знае кой го съветва и чие мнение приема, за да взема решения

    02 Авг 2021 18:06ч.

    Няма страшно нали Райчеви са там. Кой знае, накрая може дори и голфър да стане.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Консерватор

    03 Авг 2021 7:50ч.

    На пръв поглед идеята на щоумените за подобно слабо и глупаво правителство, изглежда направо тъпа. Мисля обаче, че замисълът е много умен и той не идва от ИТН. Слабо правителство без програма, без коалиционно споразумение, без личности, без политици, без лидер. Правителство без парламентарно мнозинство и зависещо във всеки един момент от плаващи мнозинства, по различни интереси. Правителство, което ще оправдава всякакви безобразия в името на стабилността и запазване на парламентарната подкрепа. Правителство , което няма да може да се контролира дори от собствената си партия, а от избирателите, по никакъв начин! Правителство, което ще изпълнява единствено ролята на създаделите си и ще има живот колкото те кажат! Блестящ сценарий, осъществен не от сценаристите , а от кукловодите от задкулисието. Ясно личи почерка на ДПС, на библиотекарите, а и на Борисов! Браво! Който депутат гласува за този пъклен сценарий, да се извини на избирателите си ! Не искам да бъда лош пророк но този сценарий прави много проблематично избирането на Радев, който засега е единствения стожер на нормалността и почтеността, въпреки че и той си има кусури като всеки политик. Отново на протест " Народът срещу всички партии" ! Няма друг начин!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • майска

    03 Авг 2021 8:41ч.

    "България не е имала министър-председател като мен". Това остана у мен след първите му думи при президента...Когато си фукльо, не знам колко други фукльовци би дишал около себе си? И още нещо за Пл. Николов. Той до такава степен следи одобряването на казаното от него, че съм сигурна, че при първата по-ярка критика пръв ще си подаде оставката...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи