Найден Зеленогорски: В Русе работим добре с ВМРО, в Плевен с „Атака”

Найден Зеленогорски: В Русе работим добре с ВМРО, в Плевен с „Атака”
С ВМРО сме постигали съгласие и сме работили заедно. В Русе вече е формирана „Синята коалиция плюс” за предстоящите местни избори. Не сме направили компромис, защото ситуацията по места е различна – местните лидери имат своя политическа биография, имат своя политическа история, така че не виждам причина да не се водят подобни преговори. В Плевен, в Русе, в Пловдив нещата са различни. В Русе работим добре с ВМРО, а в Плевен работим добре с партия „Атака” и тя е част от управляващото мнозинство, така че нещата си имат различни измерения. Това заяви в интервю за glasove.com заместник-председателят на СДС и кмет на Плевен Найден Зеленогорски. И още: Предстои обсъждане между СДС и ДСБ по отношение на президентските избори и в тези преговори ние ще коментираме всички вероятни партньори включително и ВМРО за евентуална обща кандидатпрезидентска двойка.
<p><strong>- Г-н Зеленогорски, как ще се разширява Синята коалиция във връзка с предстоящите местни и президентски избори? Вече постигнахте вариант на тройна коалиция заедно с ВМРО в Русе. Всъщност какви партии ще приобщавате в новия формат &bdquo;Синята коалиция плюс&rdquo;?</strong></p> <p>- По отношение на местните избори нашият устав позволява на СДС на общинско ниво да преговаряме с партньори в дясно-център политическия спектър и според нас най-логичното и най-нормалното е да се търси разширяване на Синята коалиция. Вече беше направена една подобна стъпка в Русе. В Плевен продължават преговорите. Идеята е всички дясноцентристки политически сили да бъдат част от един политически субект, който да издигне кандидатури за кметове и общински съветници в общините. Съвсем нормално и съвсем естествено би било и на национално ниво да търсим допълнително партньори за издигане на обща кандидатпрезидентска двойка. Но всъщност сега основните процеси, които текат, са в общините, където местните политически ръководства водят преговори за осигуряване на сериозна дясноцентристка коалиция. <br /><strong></strong></p> <p><strong>- На какъв принцип ще бъдат подбирани политическите ви партньори? Дадохте определението дясноцентристки политически сили. ВМРО такава партия ли е?</strong></p> <p>- С ВМРО сме постигали съгласие и сме работили заедно. Както казах, в Русе вече е формирана &bdquo;Синята коалиция плюс&rdquo;. Ние смятаме, че не може да има обща формула и обща рецепта за всички общини. Във всяка община ситуацията е различна, тъй като някои политически сили не съществуват на някои места. Има местни регионални политически сили, които се позиционират вдясно и които имат необходимото влияние, и съвсем логично и нормално е СДС и Синята коалиция да преговарят с тях. Има формати, които не съществуват във всички български общини и не са част от големия политически спектър, но имат силна традиция в местните общности и съвсем логично е да преговаряме с тях.</p> <p><strong>- А как приемате факта, че лидерът на ВМРО е бил агент на Държавна сигурност? Това не беше ли едно от правилата на СДС и ДСБ &ndash; да не подкрепяте сътрудници на бившата ДС? Не направихте ли напоследък твърде много компромиси в това отношение?</strong></p> <p>- Не сме направили компромис, защото знаете в какъв формат участвахме на президентските и на евроизборите. Що се отнася до ситуацията по места, там нещата са различни &ndash; местните лидери имат своя политическа биография, имат своя политическа история, така че не виждам причина да не се водят подобни преговори. <br /><strong></strong></p> <p><strong>- Това означава ли, че на национално ниво за предстоящите президентски избори няма да преговаряте с ВМРО? </strong></p> <p>- Предстои обсъждане между СДС и ДСБ по отношение на президентските и на местните избори и в тези преговори ние ще коментираме всички вероятни партньори, включително и ВМРО за евентуална обща кандидатпрезидентска двойка, но що се отнася до местните организации, уставът на СДС е ясен &ndash;местните организации имат право да разширяват своите стратегически цели и имат право да преговарят с политически субекти, които отговарят на нашите цели.</p> <p><strong>- Тоест приемаме, че ВМРО отговаря на вашите цели?</strong></p> <p>- В Плевен, в Русе, в Пловдив нещата са различни. В Плевен мога да ви кажа, че ВМРО издигна кандидат срещу мен на предишните избори. Така че аз имам причина да не разсъждавам обективно по темата, но истината е, че в Русе работим добре с ВМРО. Няма как с решение на централно ниво да се вменят определени задължения. <br /><strong></strong></p> <p><strong>- Засега са твърде неясни намеренията ви във връзка с предстоящите президентски избори. Eдинственото, което чухме, е, че ще се търси човек, който е непряко обвързан със СДС и ДСБ. Ще ни кажете ли нещо по-конкретно?</strong></p> <p>- Мога да ви кажа, че ние от СДС със сигурност ще издигнем кандидат за президент. Да, ние ще издигнем кандидат и съм сигурен, че партньорите от ДСБ и Синята коалиция като цяло ще подкрепят единна кандидатура за президент и за вицепрезидент.</p> <p><strong>- Кой ще бъде вашият кандидат?</strong></p> <p>- Ех, не мога да ви кажа кой е нашият кандидат, при положение че още не е обсъждана тази тема и още не са правени номинации. Със сигурност ще има кандидат за президент &ndash; дали ще бъде обвързан със СДС или с ДСБ, или ще бъде необвързан, това са различни становища на различни колеги народни представители, колеги от политическите ръководства на партиите, които са членове на Синята коалиция. Мисля, че имаме достатъчно време, за да можем до края на тази година или в началото на следващата вече да имаме ясна кандидатура. <br /><strong></strong></p> <p><strong>- Напоследък прави впечатление засилената публична активност на бившия президент Петър Стоянов. Да не би да обсъждате издигане на неговата кандидатура?</strong></p> <p>- Петър Стоянов е един от забележителните политици на СДС и мисля, че е съвсем логично и съвсем нормално да има и периоди, в които и той, и Филип Димитров, и останалите големи политици от СДС, които са били начело на държавата, да имат публични изяви. За мен е изненада това, което ми задавате като въпрос, тъй като подобна тема не е обсъждана, но по принцип мисля, че уставът на СДС е ясен &ndash; за подобни кандидатури се говори в местните организации, издигат се от местните организации, а след това следват всички процедури вътре в партията и в края на краищата става ясен кандидатът. Естествено, когато говорим за Синята коалиция, това означава, че трябва да изберем кандидат, който да бъде ясно подкрепен от всички членове на коалицията, а надяваме се, и от разширената &bdquo;Синя коалиция плюс&rdquo;.&nbsp; <br /><strong></strong></p> <p><strong>- А как да разбираме заявката, че на предстоящите избори Синята коалиция ще бъде силен конкурент на ГЕРБ? На последните избори в София подкрепихте кандидата на Бойко Борисов. Откога ГЕРБ се превърна във ваш конкурент? Не сте ли все още партньори?</strong></p> <p>- Аз не съм използвал подобен израз. Вие го използвахте.</p> <p><strong>- Аз цитирах Иван Костов.</strong></p> <p>- Аз подобен израз не съм използвал. Ние сме разумен коректив и подкрепяме добрите решения на правителството, даваме алтернативи, критикуваме лошите решения и смятаме, че хората, които са ни подкрепили, разбират смисъла от нашите усилия да дадем шанс на държавата да върви напред.</p> <p><strong>- Напоследък обаче разривът между Синята коалиция и ГЕРБ май доста се задълбочи. Всъщност вие в управлението ли сте, подкрепяте ли го, или сте негова опозиция? </strong></p> <p>- Очевидно е, че Синята коалиция не е в управлението, защото Синята коалиция няма нито едни политически представител в правителството.</p> <p><strong>- Това не е точно така.</strong></p> <p>- Напротив, точно така е. Ако има личности, те са там като експерти, а не като политически представители на Синята коалиция. В противен случай трябваше да има коалиционно правителство, да има разписани съответните процедури и ред по отношение на главните цели и стратегии, които си поставя правителството. Това, което мога да кажа, е, че ние сме част от мнозинството, подкрепяме разумните решения и ще продължим да ги подкрепяме, когато те са в полза на хората. А тези решения, за които смятаме, че се разминават с нашите виждания, критикуваме.</p> <p><strong>- Как ще коментирате тезата, че зад последните атаки срещу Синята коалиция от страна на Волен Сидеров и неговата партия всъщност стоят управляващите и ГЕРБ?</strong></p> <p>- Предпочитам да не коментирам. Честно казано, понякога в България се развива един политически театър. Това е част от политическия театър. Аз пък мога да ви кажа, че ние в Плевен работим добре с партия &bdquo;Атака&rdquo;. Тя е част от управляващото мнозинство, така че нещата си имат различни измерения.</p> <p><strong>- Абстрахирайте се от ситуацията в Плевен. Този политически театър, който се разиграва на национално ниво, би следвало да има някакви причини и цели. Какви са те според вас?</strong></p> <p>- Не мога да коментирам, освен това той не засяга СДС. Честно казано, мисля, че в момента има доста по-важни неща за България и би било добре да погледнем големите проблеми на страната. Например да поговорим малко за бюджета или за това каква е визията за следващите избори.</p> <p><strong>- Тогава кажете какво мислите по по-важната тема за бюджета?</strong></p> <p>- Според нас този бюджет се нуждае от много сериозни корекции. Ние смятаме, че трябва да бъдат стартирани реформи, които да дадат шанс за много по-нисък бюджетен дефицит, че държавата и финансите не бива да бъдат оставени в рискове. И силно се надяваме, че нашите предложения ще бъдат чути, за да може наистина България да има един бюджет, който е съобразен със ситуацията в страната и в Европа. Хората трябва да са с ясното съзнание, че реформите са необходими. Надяваме се на силна политическа воля за това от страна на правителството.</p> <p><strong>- Кое е онова, което ви кара да се надявате, откъде идва този оптимизъм? Не стана ли видно и не е ли достатъчно ясно вече, че подобна политическа воля от страна на правителството липсва? Мина повече от една година от началото на този мандат, кое ви кара да мислите, че управляващите тепърва ще се вслушат в предложения за реформи? </strong></p> <p>- На мен ми се струва, че все по-често те ще трябва да се вслушват в нашето експертно становище. Смея да твърдя, че в това отношение Синята коалиция има сериозен потенциал. Нашата експертиза при всички случаи може да бъде полезна. Виждам опитите на правителството да води един нормален диалог и с работодателските организации, и със синдикатите, и с експертната общност &ndash; надявам се и със Синята коалиция. Тогава ще може да се стигне до един по-добър бюджет.</p> <p><strong>- Оставам с усещането, че по отношение на това как върви диалогът между ГЕРБ и Синята коалиция впечатленията ни са доста различни. Чудя се с илюзии ли живеете, или причините са от друго естество?</strong></p> <p>- Аз живея с един нормален оптимизъм, защото в противен случай не си заслужава да полагаме усилия. В края на краищата, ние трябва да положим всички възможни усилия, за да убедим колегите от ГЕРБ, че определени реформи трябва да се направят и няма да се сърдим, ако едно или друго наше експертно решение не бъде прието. За нас по-важно е да се реализира една ясна стратегия за бъдещето.</p> <p><strong>Тоест вашата политика е политика на компромиса? </strong></p> <p>Нашата политика е пътят на разумния компромис.<br /><em></em></p> <p><em>С Найден Зеленогорски разговаря Димитрина Чернева</em></p>

Коментари