Меглена Кунева: Историята не започва с правителството на ГЕРБ

Меглена Кунева: Историята не започва с правителството на ГЕРБ
Мисля си, какво би станало, ако например България сега бъде приета в Шенген, а следващият министър на МВР каже, че тя незаслужено е била приета? Държавата не е пунктирана линия от правителство до правителство. Общото ни име е това на страната, а не на едно или друго правителство, това каза пред ГЛАСОВЕ Меглена Кунева. И още: Нямаме право на извинения и позоваване на някакви национални несъвършенства. Впрочем заради преценката кога сме готови – България и Румъния бяха приети 2 години след 10-те европейски страни. И още не сме членове на еврозоната и Шенген.
<strong>Г-жо Кунева как ще коментирате думите на вътрешния министър и вицепремиер Цветан Цветанов на дискусия за реформите на ГЕРБ, организирана от немската фондация &bdquo;Ханс Зайдел&rdquo; в представителството на Бавария в Брюксел, че, цитирам: &bdquo;България не беше готова да влезе в ЕС през 2007 година. Беше взето политическо решение... Съжалявам, че България беше лош пример в разширяването на ЕС, но се надявам, че такива грешки няма да бъдат правени занапред&rdquo;. Наистина ли не бяхме готови за присъединяването си към ЕС, а бяхме приети само на основата на политическо решение?</strong><br /><br />Изказването е не само невярно, но и обидно за много хора, които не проспаха тези години, а поддържаха оптимизма на &bdquo;правещите&rdquo;. Обида е към усилията и условно казано, жертвите, свързани с тях, които направиха бизнесът, студентите, работниците, администрацията &ndash; всички, които градиха и влагаха сили и средства в европейска България. Условно казвам за жертвите &ndash; защото да има коркуренция на пазара или чиста околна среда е прекрасно като переспектива, но мина през затваряне на неефективни предприятия, много и тежки капиталовложения. Всичко това е минало през живота на хората, които направиха страната да излезе различна след преговорите. Второ, това е обида към всички политици, които с консенсус взеха и изпълниха решение, което гражданите искаха. Трето &ndash; обидно е заради пренебрежението към всички реформи, които се случиха, и България днес е различна отпреди 10 години.&nbsp; <br /><br /><strong>Със сигурност Цветанов прави това изказване на базата на последващото развитие на отношенията ни с ЕС, т.е. той визира нашата неподготвеност по прилагане на европейското законодателство и усвояване на средствата от ЕС. Допустимо ли е твърдението, че през 2007 г. е изглеждало, че сме готови, но после да е станало ясно, че сме неподготвени?</strong><br /><br />Няма как да е така. Има ясни и точни критерии. И не е допустимо, защото това го преценява ЕК и 25 страни членки. Нали след пет разширявания няма точно България да ги обвини, че не знаят как да си вършат работата.<br /><br /><strong>Министър Цветанов вероятно разбира под политическо решение някакви геополитически съображения или вътрешноинституционални проблеми на ЕС, които са наклонили везните за това да бъдем приети в Съюза, без да сме съвсем готови, както например при случая с Гърция. Възможна ли е такава гледна точка?</strong><br /><br />Гърция се присъедини по време на Студената война, в съвсем различен политически и международен контекст. Ние също имаме такъв &ndash; възстановяване на историческата справидливост за Източна Европа. Но преговаряхме 10 години. <br /><br /><strong>Все пак трябва да признаем, че например централноевропейските страни изглеждаха много по-подготвени от нас. В този смисъл еднакви ли са критериите за прием за всички страни? </strong><br /><br />Напълно еднакви. И това е тежестта и вчера, и днес. Нямаме право на извинения и позоваване на някакви национални несъвършенства. Впрочем заради&nbsp; преценката кога сме готови &ndash; България и Румъния бяха приети 2 години след 10-те европейски страни. И още не сме членове на еврозоната и Шенген.<br /><br /><strong>От гледна точка на ЕС грешка ли беше приемането на България? Има гласове, че страната ни действително носи само негативи на Съюза?<br /></strong><br />Не, няма такава оценка на нито една институция и на нито едно политическо семейство. Напротив, отлично си спомням гласуването в Европейския парламент, изказнето на неговия председател Пьотеринг тогава, на двама председатели на ЕК &ndash; Проди и Барозу, на Жан Клод Юнкер, под чието председателство се подписа договора. Да цитирам Бойко Василев, които го чух в едно предаване &ndash; за пръв път България е от правилната страна на историята. Това чувство е споделено политически. <br /><br /><strong>Цветан Цветанов направи това изказване в представителството на Бавария в Брюксел, така че думите му едва ли са предназначени за вътрешнополитическа консумация и имат за цел само да омаловажат усилията на предишните правителства. Но как ще бъдат разбрани от европейските ни партньори и какъв ефект биха могли да имат? Може би той смята, че такова &bdquo;признание&rdquo; би могло да ни помогне за Шенген?</strong><br /><br />Трудно ми е да си представя как. Уважава се увереният в себе си партньор, способен да представи направеното и да даде ясни гаранции за следващите стъпки. Мисля си какво би станало, ако например България сега бъде приета в Шенген, а следващият министър на МВР каже, че тя незаслужено е била приета? Държавата не е пунктирана линия от правителство до правителство. Общото ни име е това на страната, а не на едно или друго правителство. Бавария впрочем е била винаги последователен застъпник за приемането на България в ЕС и съм сигурна, че би&nbsp; подкрепила за пореден път проява на последователност и действия. Това е, от което се интересуват партньорите ни. Действия днес.

Коментари

  • Quest

    30 Sep 2010 0:36ч.

    Червената кучка лъже. Какво е това безумие: &quot;Не, няма такава оценка на нито една институция и на нито едно политическо семейство&quot;. Какви политически семейства, какви бели гащи - това да не ти е комунистическото семейство, където си продаде задника като снаха? Масово политици на Запад твърдят, че приемането на България в ЕС е грешка. Ако се стигне дотам да го заяви някоя от политическите институции, с България е свършено. А че на България не е и е мястото в ЕС стана очевадно и покрай кризата с ромите. Тази държава, която е в състояние на пълен разпад не може да осъществи каквато и да е интеграция - ромите са предпоследната капка. Преди това бяха всички специалисти и нормални хора, които се махнаха. Сега е ред на децата. Втрещен съм как мои познати &quot;изнасят&quot; синовете и дъщерите си в чужбина още от гимназията. За студентите да не говорим. Ужасната истина е, че България беше приета в ЕС по втория начин поради назрелия конфликт с фанатиците от изток. ЕС а и НАТО решиха да си укрепят източната граница и погълнаха територията България, а не приеха равноправна държава. За тях беше ясно, че не покрива никакви критерии и за двете организации, но се прецени, че ще е по-малък проблем в съюза отколкото извън него. И сега си плащат да имат този боклук ПОД КОНТРОЛ. Решението беше СТРАТЕГИЧЕСКО И ПОЛИТИЧЕСКО. Всичко останало беше парлама за данъкоплатците в съюза, включително и преговорите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ##########

    30 Sep 2010 1:45ч.

    Quest: *Ужасната истина е, че България беше приета в ЕС по втория начин поради назрелия конфликт с фанатиците от изток. ЕС а и НАТО решиха да си укрепят източната граница и погълнаха територията България, а не приеха равноправна държава. За тях беше ясно, че не покрива никакви критерии и за двете организации, но се прецени, че ще е по-малък проблем в съюза отколкото извън него. И сега си плащат да имат този боклук ПОД КОНТРОЛ. Решението беше СТРАТЕГИЧЕСКО И ПОЛИТИЧЕСКО. Всичко останало беше парлама за данъкоплатците в съюза, включително и преговорите.* това е точно така, както Quest го е написал. и се знаеше още от срещата на върха в Люксембург 1997 и Хелзинки 1999 ###############

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dcm

    30 Sep 2010 4:51ч.

    Е те тази продаде за собственното си добруване всички национални интереси!!! Ама курвата си е курва макар и политическа.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до долните писачи

    30 Sep 2010 6:23ч.

    Кунева е умен и почтен човек, истински европеец по дух и манталитет. Жена, която показва висока класа и достойнство. Впрочем единствена в българската политика. А нещастникът който си позволява да нарича една дама &quot;кучка&quot; заслужава само презрение. Тя единствена в момента защитава достойнството на нацията навън. Така беше и по въпроса с изгонването на българските роми от Франция. Затова я уважават и в Европа и у нас. А разни нелепи писачи писачи по форумите нека си изливат фрустрациите и злобата, те са и ще си останат никой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Quest

    30 Sep 2010 8:16ч.

    Една комунистическа продажница не може да бъде дама по дефиниция. Тя дори не принадлежи към човешкия род. Самите комунисти твърдяха едно време, че са замесени от друго тесто. Напълно съм съгласен с тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пак ли

    30 Sep 2010 9:12ч.

    Престанете вече, за комунистите е вярно, че и отгоре. Но това, което пишете за Кунева е срамота за Вас и клеветничество с гнусни епитети към нея. Вие на всичкото отгоре сте и невежа. Меглена Кунева е от семейство много пострадало от комунягите. Баща й е бил в Белене. На нея й личи, че е от добро семейство, докато за Вас личи обратното. Едва ли ще се засрамите от гнусния език, който използвате срещу една наистина интелигентна и достойна българка. Няма да Ви чета повече. Защо ли въобще се занимавам. Защо сме на такъв хал-включително и заради безмислената злоба помежду ни, за нападките към хора, които не ни заплашват с нищо и сервилното и страхливо поведение към мачкащите ни. Колко жалко наистина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    30 Sep 2010 17:42ч.

    Това не е безсмислена злоба срещу Кунева. Това е озлобление срещу децата на Политбюро. Именно като такава снаха тя е на този пост, а не от някави лични умения. Да беше само тя, някак си щяхме да я преживеем. Всичко около нея е фалшиво - преговорите води без изобщо да разбере интереса на България в тях, отношението и към всичко българско е с някава тъпа поучителност, изобщо несъответстваща на мисията и в Брюксел. Тя не е оттук и е за малко, но чак и европейска дама. Това идва множко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ерос

    30 Sep 2010 18:44ч.

    Историята наистина не започва с правителството на ГЕРБ, нито с това на НДСВ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • gost

    30 Sep 2010 19:09ч.

    Кунева е изключително почтен човек.Бих и препоръчал да започне политическа кариера.В България има все още много свестни хора,които биха подкрепили еди политически проект започнат от нея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Quest

    01 Окт 2010 0:31ч.

    М, да, кога червените снахи станаха дами? Като си помисля как едно време комунистите направо обожаваха да изпращат дъщерите на старата буржоазия на преподготовка в лагерите да чукат камъни, за да изтрият и най-дребните елементи на цивилизовано поведение и класа. Жалко, червените свине не просто оцеляха, а надделяха и сега се ПРАВЯТ на капиталисти, дипломати, меценати, но за съжаление продължават да вонят на обор дори от екрана на телевизора. Уви, работническо-селската власт си остана СЕЛЯНДУРСКА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    03 Окт 2010 5:40ч.

    i swprugwt na Kuneva, A. Prwmov, e redoven avtor tuk

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • `

    03 Окт 2010 19:10ч.

    Тази беше юрист в казионният Комитет за правата на човека с шеф Константин Теллалов преди 1989. Там беше и Велко Вълканов. Кунева, която е католичка по вероизповедание отива тогава - по времето на тоталитарния режим във финландския институт за правата на човека в град Турку. После в Джорджтаун и Лондон. Кариерата и не е никак случайна - както и на повечето социалистически морди, начело на ЕС и комисията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • drSubev

    04 Окт 2010 0:22ч.

    Тази католичка и снаха на комунистическо гнездо, както и еврейката Надеждз Михайлова заслужават доживотни присъди! Най-малкото, че открито лобираха в ЕС за преждевременното затваряне на блоковете нъа АЕЦ&quot;кОЗЛОДУЙ&quot;. Те са българофобки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванов.

    06 Окт 2010 0:18ч.

    Quest, ти бе говедо. Кой да знай от какво кал с помия си омесен. Глей го Катила му, с Катил. И тоя софийски шоп претендира за родовитост и синя кръв. Кой те знай, на кой ганьосан Прасчо си незаконното отроче. Оно пази Божке, кьорова свиня да прогледне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Angel

    21 Окт 2010 8:12ч.

    Quest, много не ме е грижа за теб и твоите терзания.Но те съжалявам. Ти си виновен да си нещастен и ревлив.Много си злобен,мразиш,навярно си с язва и окапали зйби.Трудно и с дефекти мислиш. Така е от омразата, лошото , злобата у теб.Ще паля по някоя свещ за теб и подобните...Но си много зле, да си знаеш..Бог да ти прости !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Атила Български

    28 Ное 2010 3:41ч.

    Продажноеврейскоамерикансканоменклатурношестародесарска мафиотска мутро- трябва да миете всяка вечер краката на Бойко Борисов на смени, защото той е вашият неволен спасител пред покровителите ви зад Океана с политиката, която води за спасяване на България от невиждания погром в историята Й, в който Я вкараха такива като теб, които за една нощ от влюбени в КПСС се превърнаха във влюбени в САЩ. Народен съд за такива като теб- невиждани национални предатели!!! Върнете веднага стотиците милиарди във валута, заграбени от нас българите!!! И си затваряйте миризливите ненаситни уста!!! Разбра ли ме правилно- другарко бившеврокомисар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи