Харалан Александров: Живеем като роби и това ни харесва

Харалан Александров: Живеем като роби и това ни харесва
"Има консенсус да бъдем несвободни. По всичко личи, че свободата е на последно място в йерархията на ценностите и вече сме я прежалили. Мярката за индивидуален успех не е свободата, а богатството и властта. Мярката за успеха на управлението не е колко свободна среда осигурява за инициативните и предприемчивите, а колко километра магистрали са построени. Безпомощно да постигне морална саморегулация, обществото се обедини около тезата, че единственият начин да бъде въведен някакъв порядък е репресивният – властта трябва да те следи и да те контролира. Маса народ, вкл. и образовани хора, живели в чужбина, се изредиха да ме убеждават, че само полицейско управление ще ни оправи. Окей, получихме си каквото искахме. Сами си произнесохме присъдата, сега ще си я излежаваме". Това казва в интервю за в. "Труд" социалният антрополог Харалан Александров.
<p>&ndash;<strong> Как се чувствате днес в държава, в която най-важните събития са поредната доза подслушани разговори на властта, г-н Александров? На какво ви прилича днес България?<br /></strong></p> <p>&ndash; Усещането ми за българското общество днес е като за занемарен аквариум, силно замърсен и зле оросяван с кислород. За обществото кислородът, който го държи живо, е свободата на мисълта и етичният дебат. В нашия аквариум рибките са недохранени, болни, опърпани и все по-вяли, на дъното се търкалят доста поизгнили трупове. Пълзят слузести охлюви, по-тлъстите риби ядат по-малките и се канибализират помежду си.</p> <p>&ndash;<strong> Песимистично и доста мрачно сравнение.</strong></p> <p>&ndash; Всъщност не се е случило нищо драматично. Просто продължаваме да живеем в агонията на една патриархална култура, която е несъвместима с модерния глобализиран свят. В нея базисните ценности на съвременния човек, свободата, активността и предприемчивостта, не са на почит. Ние регулираме отношенията си според патриархалната етика на клановите лоялности и се опитваме да управляваме държавата със селски мурафети, при което е важно кой на кого е човек, приятел, роднина. Или с кого рита топка. Резултатите са налице.</p> <p>&ndash;<strong> Едва ли хората искат да живеят непрекъснато в ченгеджийница?</strong></p> <p>&ndash; Напротив. Общество, в което хората избират да са жертви, приемат да бъдат подслушвани и контролирани, е абсолютно нормално да прилича на ченгеджийница. През последните седмици чухме как десетки публични фигури, сред които министри, заявиха верноподанически готовността си да бъдат подслушвани. Нямало нищо лошо в подслушването, ако си невинен! След като хората с почти сексуална наслада се отдават на нахлуването на властта в личния им живот, какво друго да очакваме освен полицейщина? Ситуацията е трагикомична, защото поради липса на административен капацитет никой не е в състояние да контролира контролиращите. Няма правила, не е ясно кой дърпа конците, кой кого подслушва и защо. Ние живеем в пародия на полицейска държава.</p> <p>&ndash;<strong> Обществото няма ли днес консенсус за нещо?</strong></p> <p>&ndash; Има консенсус да бъдем несвободни. По всичко личи, че свободата е на последно място в йерархията на ценностите и вече сме я прежалили. Мярката за индивидуален успех не е свободата, а богатството и властта. Мярката за успеха на управлението не е колко свободна среда осигурява за инициативните и предприемчивите, а колко километра магистрали са построени. Безпомощно да постигне морална саморегулация, обществото се обедини около тезата, че единственият начин да бъде въведен някакъв порядък е репресивният &ndash; властта трябва да те следи и да те контролира. Маса народ, вкл. и образовани хора, живели в чужбина, се изредиха да ме убеждават, че само полицейско управление ще ни оправи. Окей, получихме си каквото искахме. Сами си произнесохме присъдата, сега ще си я излежаваме.</p> <p>&ndash;<strong> Докога Държавна сигурност ще бъде виновна за всичко? Уж от 1990 г. не съществува, а още се размахва като плашило от политиците?</strong></p> <p>&ndash; Държавна сигурност е овеществен колективен мит, който имаме нужда да поддържаме, за да можем да продължим да живеем в спарения уют на зависимостта, неистината и несвободата. Призракът на ДС ще се разсее в момента, в който спрем да го подхранваме в мрачните си конспиративни фантазии, в който изберем да живеем като свободни и порядъчни хора. Ние обаче не искаме. ДС е идеалното алиби за нашата колективна безотговорност и морален мързел.</p> <p>&ndash;<strong> В Брюксел хиляди младежи демонстрираха </strong>&ndash;<strong> причината е, че политиците от 200 дни не могат да се разберат и Белгия няма правителство. Може ли у нас да се случи такава гражданска проява?</strong></p> <p>&ndash; Това се случва там, защото в Белгия правителството означава подреденост, нормалност и предсказуемост. В България властта означава хаос и злоупотреба, в най-добрия случай &ndash; забавление. Трябва да се признае, че това управление е едно от най-забавните, а премиерът си е направо звезда. Затова народът му гледа сеира, пие си ракийката и си наляга парцалите. Културата на оцеляване ни е научила да имаме минималистични очаквания към властта и към живота изобщо &ndash; вземаме, каквото ни се предложи, на най-ниска цена. И, разбира се, ни пробутват брутални ментета, но ние сме им свикнали.</p> <p>&ndash;<strong> Вижда ли се спасение отнякъде?</strong></p> <p>&ndash; Единственото ни спасение е либералното образование на следващите поколения. Въпросът е как несвободни и аморални хора могат да научат децата си да бъдат свободни и почтени? Младите поколения живеят в развалините на мрачния затвор, който са обитавали техните родители. При това родителите неспирно оплакват загубата на любимия си затвор и се опитват да го ремонтират с подръчни средства. Моралният пейзаж на българското общество напомня сцена от постапокалиптичен филм &ndash; изгубени сред развалините деца слушат рап (или чалга), скупчени около запалена боклукчийска кофа.</p> <p>&ndash;<strong> Агресията продължава да е отпечатък на живота ни. Тези дни жестоки двойни убийства в Кърджали, в русенско село и още др. потресоха хората. Какво става?</strong></p> <p>&ndash; Става това, че поради липса на морална среда и добро лидерство, които да удържат и опитомяват агресията, примитивните разрушителни тенденции правят пробиви през най-уязвимите и най-девиантните членове на общността. Поставени са на изпитание и минималните стандарти за порядъчност. Най-видно е това по върховете, където всичко е възможно и допустимо. Сега там се колят със СРС-та. Същото се случва и на най-ниските нива, където поради мизерията конфликтите се разрешават с подръчни средства. Тъй като не разполагат със СРС-та, хората на село се колят с брадви и ножове. В морално отношение няма голяма разлика, въпрос на технически средства. Оскотяването и освирепяването са повсеместни, демонът на себеунищожението е скъсал синджира и вилнее по света.</p> <p>&ndash;<strong> Обществото ни не иска ли да направи избор как да живее?</strong></p> <p>&ndash; По-лошо е. Ние въобще не сме стигнали до ситуация на избор. Всичките тези години сме се лъгали, че правим избор. Изборът е направен от предишните поколения в условия на тоталитарна репресия. Това е изборът на оцеляването &ndash; важното е да оцелееш тук и сега, на всяка цена, независимо какво се налага да пожертваш &ndash; свобода, съвест, достойнство, бъдещето на децата си. Именно този избор прозира ясно от социалния свят, който постоянно възпроизвеждаме в десетилетията на прехода &ndash; свят на насилници и жертви, на грабители и ограбени, на подслушващи и подслушвани, на полицаи и престъпници. Ние още живеем в този робски, кошмарен свят, не сме избрали да го напуснем.</p> <p>&ndash;<strong> Няма ли добро лидерство в България?</strong></p> <p>&ndash; Доброто лидерство е умението да партнираш на хората, като изтанцуваш с тях танца на развитието и промяната. Ролята на лидера е да води в този танц, да задава ритъма и посоката, като се старае да не настъпва партньора си. Никой в България обаче не умее да танцува този танц. Хората, завзели лидерски позиции, или се големеят и не искат да играят с народа, или друсат само чалга &ndash; танца на упадъка. Безспорно към момента най-ловкият политически танцьор е премиерът Борисов, той поне е артистичен и не се гнуси да се отърка в обикновените хора. Проблемът при него е, че не може да смени музиката, оставя се да го води обичайният ориенталски ритъм.</p> <p>&ndash;<strong> Във вашето описание политическият живот напомня ту кошмар, ту комикс.</strong></p> <p>&ndash; Не само политическият, целият обществен живот сякаш се развива в комикс, и то нарисуван от художник с размътен ум, затова е едновременно смешен и страшен. В този комикс не само главните персонажи са карикатурни, цялата реалност е някак нелепа, уродливо изкривена и усукана.</p> <p>&ndash;<strong> На кои комиксови герои ви приличат главните герои в политиката днес?</strong></p> <p>&ndash; На анимационните персонажи Том и Джери, но доста по-зловещи. Сюжетът е прост, като за деца &ndash; котката гони мишката да я набие, тя се изплъзва, идва кучето и набива котката, която бие мишката. Тъжно е, че нашата застаряваща инфантилна публика наблюдава този сюжет от 20 години с нестихващ възторг. И за разлика от анимационните герои, които са безсмъртни, жертвите в нашия комикс умират окончателно.</p> <p>&ndash;<strong> Като герой в политическия комикс често се появява и посланикът на САЩ Джеймс Уорлик. Неговата роля каква е?</strong></p> <p>&ndash; Опитва се да играе голямото добро куче, което закриля бедното мишле. На него му е лесно, защото е герой от друг филм и винаги може да си тръгне. Това поставя въпроса за морала на външните актьори, които чудесно се забавляват на наш гръб. Но е важно да си даваме сметка, че абсурдният сценарий на нашия живот не е написан от дългата ръка на Вашингтон, Кремъл или някаква всемирна конспирация &ndash; всички ние, с житейските избори, които правим или не правим, ежедневно дорисуваме страниците на страшния и смешен комикс, наречен български преход.</p> <em>С Харалан Александров разговаря Мариела Балева.</em> <p><em>Интервюто е публикувано във <a href="../../www.trud.bg" title="/www.trud.bg"><span style="text-decoration: underline;">в. "Труд"</span></a>.</em></p>

Коментари

  • Life is beautiful

    31 Яну 2011 16:57ч.

    На мен пък ми омръзна социолози, политолози, антрополози и всички ози да правят разрези на българското общество като ценности, или липса на такива, народопсихология, турско робство, комунизъм, Държавна сигурност, наобразованост, оскотяване и прочие. А Харалан конкректно направо действа депресиращо със своите ръзсъждения. Според мен той има по-големи лични проблеми, отколкото народът ни български. Все едно само при нас се подслушва. Всеки ден има скандали с подслушване у Еуропата и света. Всеки ден някой някого някъде убива. И само за това се говори. Но стига толкова, че Харалан ще вземе да развие теорията, че светът като цяло е психиатрия от ХІХ век. Айде малко Ренесанс. Малко смях. Какво е това средновековно мислене?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • No Comment

    31 Яну 2011 17:08ч.

    За първия коментар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аманзаман

    31 Яну 2011 17:51ч.

    Прав си е човека за това, което е написал. Истината горчи г-н/г-жа Life is beautiful. Това, че карината не ви харесва не означава , че художника не може да рисува. Гледайте си турските сериали, слушайте си чалгата и току виж живота си минал покрай вас без да сте разбрали, че сте живяли в матрицата на собствения ви разум. Пожелавам &quot; Лека нощ &quot; на всички , които разсъждават като вас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ели

    31 Яну 2011 17:52ч.

    Съгласна съм напълно с коментара към първия коментар! Ако написалият първия коментар е млад човек, много много жалко!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До коментара на Life is beautiful

    31 Яну 2011 18:11ч.

    Платените клакьори на ГЕРБ са окупирали всички сайтове с коментарни форуми под статиите! Явно приемат нещата насериозно щом хвърлят толкова усилия за информационно противопоставяне в Интернет! Май ще се стигне до ограничаване на достъпа до Мрежата като цяло! Защо ли? Ами защото в учебниците на спецовете по манипулация пише следно: &quot;Едно събитие не се е случило, ако никой не знае за него!&quot;

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Горда

    31 Яну 2011 18:25ч.

    &quot;При това родителите неспирно оплакват загубата на любимия си затвор и се опитват да го ремонтират с подръчни средства...&quot;! Тоя Харалан, защо казва на бялото черно ? Защо коментира с този циничен изказ, носталгията на хората за уреденият им и спокоен живот по времето на бай Тошо? Аз съм в момента на 44г, когато дойде 10 ноември бях на 23г. Смея да кажа, че съм от така наречените природно интелигентни хора, не особено образовани( нямам визше образование), но съм достатъчно начетена, с добър произход и възпитание, както се казва, за да направя сравнение за живота тогава и сега. В момента живеят по добре единствено тези които имат повече пари. А не е правилно, само хората, които могат да печелят добре да заслужават добър и уреден живот. Навремето младежите слушахме песни, които бяха класиката на световните музикални постижения, благодарение на спуснати &quot;директиви от горе&quot; да не се слуша какво да е по дискотеките. Всички работехме, ниски заплати вярно, но стигаха за нормален живот. И да се облечеш добре, и домът си да обзаведеш и да излезеш, като всеки начетен човек на заведение или театър. Няма да изпадам в подробностти, много може да се приказва. В момента , като жизнена база имам само това което ми е останало от това време: огромен апартамент, добре обзаведен, купища книги и т.н. Като френските аристократи сме, имаме удобства, живеем на пъпа на града, а трудно свързваме двата края за храна и развлечения. А има хора, които нямат и база и възможностти ! Какво ще ми говори тоя Харалан, било затвор преди ! Айде бе, парите ли са най важното, или спокойният живот? Новобогаташите в момента са се изолирали в своите добре охранявани жилища далече от хората, които изнемогват и са изпростели (защото битието определя съзнанието)...сега е време на изключителна девалвация на ценностите и комерсиализация на обществото! Върни ми го тоя затвор едновремешния, къде го !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вожд Бял Полуовес

    31 Яну 2011 18:30ч.

    Харалан е анализатор и си върши добре работата. Трудно някой би опонирал на изводите му. Необходим е този разрез, дори и той да представлява жестока вивисекция. Все пак трябва да се знае каква е болестта, за да се назначи съответното лечение. А че нещата никога и никъде няма да са идеални е неизбежно. Утопистите са най-вредни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Горда утопистка

    31 Яну 2011 18:50ч.

    Думата &quot;вивисекция&quot; къде я научи , предходний реалисте и на кому е нужно да я изговаряш ! Чиста утопия са високопарните слова, изговорени от сития към гладния ! Последният не иска зрелища, а иска хляб и достоен живот ! Това е реалността, а не това което се ражда в мозъците на безчуствените бюрократи, така наречените драскачи работещи в разни вестници и агенции. Само на хора, като Росен Миленов свалям шапка ! Това е истинския затвор в живота, това което той описа, че става в момента! Нищо не е постигнато за 21г, само дето безброй социологически агенции и вестници се пръкнаха, пълни с разсъдливи подлизурковци и властолизци !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • от улицата

    31 Яну 2011 18:52ч.

    винаги има недоволни...и такива с&quot;визше&quot;и без такова.само с оплакване не се получава.Който иска да се образова може да го направи стига да положи малко усилие,не случайно оцеляват силните-останалите все на някой се надяват - на дядо иван,на америка и кой знае още но кого...може и на социалните служби.Трагедията е ,че все в чуждата паничка надничаме,а забравяме собствената

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Във война сме!

    31 Яну 2011 18:56ч.

    В момента практически се намираме в състояние на гражданска война! Само дето не се води с обичайните средства и по познатите начини! От няколко години се води войната между Разумът и Чалгата! За момента чалгата побеждава, а надеждите за Разумът са все по-малко ..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Янки дуднал

    31 Яну 2011 19:01ч.

    Харалан Александров е прав в много отношения, но като всички подобни нему страда от две основни болежки - склонността към драматизъм и склонността към обобщения във/на/за всичко. И двете гарнирани с дежурната суета на говорещия отстрани. Но е особено прав за едно, за което е рядко точен: &quot;Доброто лидерство е умението да партнираш на хората, като изтанцуваш с тях танца на развитието и промяната. Ролята на лидера е да води в този танц, да задава ритъма и посоката, като се старае да не настъпва партньора си. Никой в България обаче не умее да танцува този танц. Хората, завзели лидерски позиции, или се големеят и не искат да играят с народа, или друсат само чалга - танца на упадъка...&quot;

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • курвата на Нейтли

    31 Яну 2011 19:05ч.

    Гордата/&quot;природно интелигентна&quot;/ е типичен персонаж от разказа на Х.Александров-комплексар на ентастепен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Горди и необразовани

    31 Яну 2011 19:17ч.

    За ниско просветеният човек, който по някакъв начин се е сдобил с диплома, казват &quot;има високо самочувствие и нисък интелект&quot; ! Такъв човек и депутат да стане, пак се оаква, както се казва!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ади

    31 Яну 2011 19:40ч.

    До Горда. Не знам колко купища книги имате, но явно не сте прочела нито една. Проблемът ви не е в липсата на виЗше образование, а в тоталната липса на ценности.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колчо Слепеца

    31 Яну 2011 19:41ч.

    това е 2008 година https://www.balkanleaks.eu/gamizov-bg.html Необходимо е да се отбележи, че при събиране и систематизиране на информацията е експлоатирано СРС &quot;Камчия&quot; per.номер 2430/29.07.2008 г. От тел. 088XXXXXX чийто ползвател и абонат е Харалан Александров Александров ЕГН 67XXXXXX, Стефан Гамизов е предупреден, че телефонните разговори на двамата се подслушват и са оперативно наблюдавани от ДАНС. В тази връзка съществува опасност Стефан Гамизов да предприеме мерки за укриване на престъпната си дейност. Като какъв социологът и борец за човешки и граждански правдини Харалан Александров знае кои телефони се подслушват и следеят?! \тогава 2008\ Щото иначе прави впечатление на задълбочен и отвеян, но точно тези точно такава информация нямат, пък и май не им пука да се сещат. В обобщение - интервюто е още едно лично излияние, на човек без сериозно занимание (освен ако манипулацията не му е професионално занятие), в което истина, лъжа, полуистина и полулъжа така са се умешали, че е станала манджа с грозде. Неизползваяма гозба. После готвачът се чуди що няма ефект и всички продължават гладни да ходят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВЕНИ

    31 Яну 2011 20:02ч.

    НА ТАКАВА БРИЛЯНТНА СТАТИЯ КАК И НАМИРАТЕ КОСУР?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДОНИ

    31 Яну 2011 20:12ч.

    ВЕНИ, ИЗВИНЯВАЙ, ЗА КАКВА СТАТИЯ ГОВОРИШ, НИЕ ПИШЕМ ПОД ИНТЕРВЮ! в нея двама възрастни, един пита, друг отговаря, поради липса на доводи се замерят с метафори (приятелски), том и джери, патето яки, кучето и прочие. Всеки който продължава да си събира и играе с войничета ще разбере за какво иде реч.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • духовна и горда

    31 Яну 2011 20:35ч.

    До: Ади Незнам откъде реши че ми създава проблем липсата на визше образование, и че от поста ми лъха липса на ценностна система! Може би интелекта ти не е на необходимото ниво. Аз съм от хората, дето слушат, четат и разсъждават! А, тази способност природата до голяма степен я залага генетично! Липсата на визше образование не е непоправимо нещо, тъй като човек винаги може да завърши някой нов или свободен университет или да си осигури фалшива диплома като Калинчето ! И още нещо, не се притеснявай за четенето на чуждите книги, а гледай дали ти имаш достатъчно за четене!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Духовна

    31 Яну 2011 20:44ч.

    Не лоша статията, оригинални и верни разсъждения, но чак пък като роби да живеем, много моля!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Редактор до &quot;Духовна и горда&quot;

    31 Яну 2011 21:37ч.

    Ама наистина има проблем с &quot;ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ&quot; .......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВЕЧЕН ПРЕХОД!

    31 Яну 2011 21:41ч.

    Не роби, а крепостни. И не правителството, а режимът е такъв. И не е от вчера,а от близо 70г. Някой да ми каже една неототалитарна партия(създадена след 1989г.), която да не е резултат от конспиративната дейност на номенклатурците на БКП, ДКМС и с оперативното участие на ДС служители и сътрудници? Ами държавноорганизираната орестъпност, ами номенклатурният бизнес, ами казионните синдикати, ами медиите, ами представителите на неототалитарната пропаганда - журналисти, политолози, социолози...? Ами представителите на правоохранителни и правораздавателни органи? ЗАКРЕПОСТЯВАНЕ, откъдето и да го погледнеш. Отваряйте всички видове държавни документи и досиета за последните 70г! Веднага! Няма да спрете деградацията (физическа и морална), ако посочите ясно причините за падението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кьосев

    31 Яну 2011 21:48ч.

    Злостните, банално мръсни коментари на противниците на Харалан Александров само потвърждават хирургическата точност на твърденията му. Повръщат с наслаждение мръсотията, която са погълнали, докато самоотвержено лизаха задниците на комунистите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЧОЧО

    31 Яну 2011 22:37ч.

    Харалане ,като знам кой ти е приятел и съдружник-Гамизов ,просто сте от един дол дренки !Само малоумни неща от вас !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • моят коментар...

    31 Яну 2011 22:45ч.

    Хараланчо и той е шуробаджанак. Ето какви са му връзките: син е на акад. Александър Александров министър на околната среда в правителството на Андрей Луканов. През 1991 г. правителството на Луканов отпуска за &quot;Отворено общество&quot; 13, 6 млн. лева. От друга страна основателя на НБУ и на &quot;Отворено общество&quot; е проф. Богдан Богданов, който е бил агент на 6-то на ДС. Сега стана ли ви ясно защо Александров не казва истинските причини за дереджето у нас? Дали могат да се приемат мислите му за чиста монета?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Life is beautiful

    31 Яну 2011 23:25ч.

    Аманзаман, не гледам турски сериали, дори телевизия рядко гледам. Не слушам чалга - обичам класическия американски блус. Не познавам Харалан, не съм му от гилдията и обкръжението, така че нямам лично отношение. Не мога да разбера, обаче, защо ми отнемате правото да изразя критика към изказванията му. И не само към неговите, а и към другите ози, които гледат на себе си като на лекари диагностици на българина. Ясно съм казала в първия пост, че ми е омръзнало от мантри. Аз отговарям за себе си - на мен ми е омръзнало от мантри. Не съм богата и материално &quot;ощастливена&quot;, за да не разбирам и чувствам болката и проблемите на обикновения българин. И какво от това - да се самодепресирам ли? И да позволя да ме депресират ли? Паралелно с нашата сриза с подслушването имаше криза с подслушване в Англия и Албания. Не казвам, че това е правилно и ми харесва. Но защо трябва ние, българите, се квалифицираме по този повод като най-тъпата нация. Във всяка една друга страна има убийства и други криминални престъпления, а от горното интервю излиза, че ние сме единствените &quot;психопати&quot; в света. Че ни се набива и в гловите. Сори, но моята визия за нещата от живота не е такава. Това не е елиментарно критикарство на Харалан. Просто мисля, че на българите им е необходим повече оптимизъм и самочувствие, а не непрекъснато да му показват кусурите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 9

    31 Яну 2011 23:29ч.

    Демек жертвата е виновна а палачите са невинни, ето това повтарят такива като Александров - типичните клишета на слугите на мафията! Събитията в БГ бяха решени от външни сили с помоща на слуги като другаря Александров свързани с БКП и ДС. С думите си Харалан (какво име само!?) оправдава истинските виновници за събитията у нас. Защо Луканов спонсорира такива като тебе Хараланчо а не някой друг? Нали няма външна намеса?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Life is beautiful

    31 Яну 2011 23:51ч.

    Освен това, Аманзаман, мисля че на хора с моя светоглед животът не минава покрай тях. Животът минава покрай онези, които търсят оправдания за сивотата на настоящия си живота в миналото и в действията на другите. Иначе всеки човек живее в матрицата на собствения си разум и ценностна система, но много са онези, които позволяват да вкарват живота им в матрицата на чужд разум и ценностна система.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВИЗЗЗШИСТКАТА

    01 Фев 2011 0:56ч.

    До: висшистката-редактор Дребнавостта е признак на ограничена душевност! А, мнителността и злопаметността: на нисък интелект!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Quest

    01 Фев 2011 2:15ч.

    Най-жестоката обида, която можеш да отправиш към българина е да кажеш, че сам си е виновен. Ако една слънчева сутрин изчезнат Москва и Вашингтон, а също така турците и циганите, в България абсолютни нищо няма да се промени. Българите ще се прегръщат и поздравяват с радостната новина до обяд, а след това отново ще се хванат за гушите. А вечерта уморени от тежкия ден ще си налеят по сто грама от кой каквото има и ще се изкефят на Преслава по телевизията, но само на нея, защото Азис ще е изчезнал вече с циганите и турците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • persi

    01 Фев 2011 2:29ч.

    Отлични разсъждения Г-н Александров,но тълпата няма да ви разбере.Това не са роби!Това са стадо овце,които вървят покорно след ОВЧАРЯ.А той не е в час и няма представа ,къде ги води.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кьосев

    01 Фев 2011 4:52ч.

    Харалан, Лумпените са особено чувствителни на тема, какво не са поискали да постигнат. Защо бъркаш в раните им. Те няма да се променят и са отмъстителни, макар че им мислиш доброто. Не настройвай лумпените срещу просветените, защото са в еуфория и могат да стигнат до крайност. Просветените те разбират от половин дума. Трябва ли да станеш изкупителна жертва. Каквото ще става, ще става.Първо ще има представление &quot;The twilight of democracy&quot; по Патрик Кенън. Жал ми е за Бойко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 06067

    01 Фев 2011 5:45ч.

    Точно тълпата се кефи на такива номенклатурчици като Александров дето ги лъжат и си взимат парите за това! Най-смешното е, че смятат себе си за просветини:)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • имигрант

    01 Фев 2011 7:40ч.

    Ние сме смачкан, обезверен и ограбен народ! И си мисля, че протестът на хиляди от нас се състои в това да напуснат България, подобно на хилядите германци през 1989 година, поели към изходните гранични пунктове носейки плакати с надпис &quot;Народът си отива&quot;... Ние никога няма да тръгнем на бунт като народа в Тунис, Египет колкото и да сме ограбени, гладни и изтерзани,защото ми се струва, никога повече няма да повярваме на нови лъжеводачи...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    01 Фев 2011 8:14ч.

    от лидери и приоритети не сме прокопсали,животът ни ще потръгне прилично с водачи(който внимава с приказването на майчиния си език и го може,е способен да мисли умно и да прави нещата като както трябва)(в германия всяка година се изпозастрелват в училищата като на курскта дъга,но понеже са им пометени улиците и гладки аутобаните картинката изглежда розова)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Освалд Шпенглер

    01 Фев 2011 13:51ч.

    Харалан-ката е посткомунистически ъндърграунд полуинтелигент; да напише там, че е роб и че така му харесва, пък да върви да си дрънка синджирите. Словосъчетането &quot;социален антрополог&quot; означава нещо смислено само в Лондон. Но ако там някой истински социален антрополог започне да дрънка глупостите на Харалан-ката, англичанитеще го хвърлят в Темза барабар с балтона му, бомбето и чадъра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вени.

    01 Фев 2011 16:42ч.

    от форума разбирам ,че е син на акад.ал.александров-кристално чист ,арийски тип и ас в лесовъдската наука.водил ми е упражнения по генетика-с дверъце се подписвам. през 2001г. случайно го видях на спирката в дървеница-скромно облечен.попитах го-имат ли добри намерения новото правителство?отговори ми -имат,канят за консултанти,но горите вече са в клещите на силните пари,трудно ще се справят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Gorda

    01 Фев 2011 18:45ч.

    Прочетох статията на Иво Христов от 21.01 и мога да кажа, че това е по добрият коментар за ситуацията у нас. Няма и капка обиди за манталитета и овчедушието на народа ни. Посочени са конкретните недостатъци на истинските виновници за &quot;робското мислене&quot;! Слугинските телевизии и малодушните им журналисти, които ни баламосват от екрана и ни показват как да бъдем роби, като тях самите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Одобряващ

    01 Фев 2011 19:29ч.

    Тоз народ поробен да мисли за слава не беше способен; игото тежеше на неговий врат, без да предизвика гордия му яд. Той беше спокоен. С позор на челото безропотно, хладно живейше в теглото. Яремът му беше и родствен, и мил, понеже се беше със него родил; от люлката с него в живота бе тръгнал и на труда беше като вол обръгнал. Народът бе мирен и почти засмян, сред робството тежко ходеше пиян, защото теглото — и то е пиянство и прави по-мило злото окаянство, и разумът мъти на простий народ, и държи го в дрямка, и прави го скот. Той ядеше, пийше, жнеше по Петровден, срещаше Великден, чакаше Гергьовден, по Коледа весел колеше прасето…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Даа

    02 Фев 2011 8:24ч.

    Хараланката е типичен поръчков манипулатор,с една дума мишок.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • манипулатур е

    02 Фев 2011 22:21ч.

    Доста са манипулативни констатациите на Александров! Истината е ,че в БГ много добре ще си живееш ако си БКП и ДС номенклатура. Другия вариянт е да си мутра или проститутка. Кадърните и талантливи българи получават признание в чужбина. Такива като Харалан им плащат организации които им интерес България да е на сегашното си дередже.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • miro

    04 Фев 2011 0:44ч.

    от къде се пръкнахте толкова много анализатори.всички дават акъл,а кой ще работи.има много замърсени реки и язовири има нужда ог почистване на обществото от всякаква плява.едни и същи нещастници разсъждават,че ни е виновно турското робство,социализма и космоса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христов

    06 Фев 2011 7:12ч.

    Добра статия и ето реакцията-злоба,комплекси и андрешковшина.Така е нашето поколение е трето поколение с обувки.Преди това цървули и налъми.Този народ не е лъган той иска да го лъжат,за да избива комплекса за неграмотност-някой друг винаги да му е виновен за положението.Такъв е и в къщи-това е видял това знае.Важното за него е келипира-шамар да е аванта да е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Д. Денев

    08 Фев 2011 19:52ч.

    Харалaмбене му е майката, давай Александров, ах, летете ескадрони от червени кончета...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Free crypto soft

    09 Фев 2011 22:18ч.

    Фрий Софтуер за Криптиране / шифриране, кодиране / на SMS http://baibradyr.data.bg/files

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВЕЧЕН ПРЕХОД!

    12 Фев 2011 19:53ч.

    Христов, цървулите не са виновни. Не си криви душата! Сега става дума за тотална деградация - морална и физичевка. Много пъти се говори за манталитет, за &quot;турско робство&quot; за история. Да погледнем накратко историята. През &quot;турското робство&quot; оцелява българкият етнос. Една част стават българомохамедани. От Освобождението до сега са изминали около 130г. Периода на първите 65г. е период на изграждане ,утвърждаване, войни, въстания...и все пак нацията и държавата прогресират. Какво става през втория 65г. мирен период? Катастрофа! Създават се 5 етнически групи - българоНЕкомунисти (НЕсвързани или слабосвързани с БКП и ДС) българокомунисти(призхождащи от и здраво свързани БКП и ДС),българомохамедани, български турци и български роми. Тоталитарнонеототалитарния режим води политика на закрепостяване спрямо българоНЕкомунистите. Но това не го е имало и през турско. И не само политическо , но и икономическо. От социализъм към феодализъм. Това изкуствено разделение на българите води до загиване на нацията. Трябва да се гарантира участие на българоНЕкомунистите в обшественополитическия и икономически живот на страната. При този тоталитарномафиотски режим не е възможно българоНЕкомунистите да се сдружават и да отстояват правата си. Неоходима е чужда помощ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Киро

    28 Фев 2011 4:57ч.

    От всичко, което прочетох до тук най-верни и точни са думите на &quot;Gorda&quot;. Напълно ги споделям, нещо повече: Не подценявайте българският род!Ще дойдат хора, които могат да сложат ред в държавността.Трябва наистина да се научим да бъдем по-критични към медиите, защото те заиграват с пошлото, но могат и да налагат истинските ценности в съзнанието на хората.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • mist

    07 Март 2011 17:44ч.

    Харалан е прав за това с танца на лидерството,но във всяко негово интервю, основни точки са драмата,иронизирането.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станимира

    14 Март 2011 17:06ч.

    Никога не съм гласувала за БСП, но написаното от Харан Александров винаги ме впечатлява с верността и безстрастността на наблюденията. Не бих нарекла изразът му драматичен, а по-скоро цветист. Много ясно и визуално описва комиксът, в който живеем. Не знам от коя прослойка на обществото трябва да е човек, за да не забележи трагикомичния характер на действителността ни. Той не го измисля, а просто го изрича по най-добрият начин. Оттук нататък, дали ще се промени картинката зависи от нас. Всякакви обвинения в пристрастност, ама как пишел и не знам какво си е бягане от проблема, а не крачка към решаването му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • весела

    07 Апр 2011 4:10ч.

    Добри размисли и добре поднесени.Почти мога да се съглася с Миро, защото се оказа, че българина много разсъждава по форумите, но не и когато гласува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евлоги

    29 Май 2011 23:26ч.

    Айде стига с тия простотии, ще му кажа на господина, че несвободния , т.е. роба се стреми към свобода, а тези , които не се чувстваме такива, а напротив - свободни - просто не вярваме , че има смисъл да търсим свободата си основно в &quot; мъдър политически избор или няква такава щуротия&quot;, кво да ви кажа друго.....?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айсиктир

    30 Sep 2011 9:27ч.

    Що не вземете да свършите нещо полезно, вместо да се дърляте? Излезте и си почистете около блоковете например...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи