Георги Кадиев: Управлява ни правителство от контрабандисти

Георги Кадиев: Управлява ни правителство от контрабандисти
След като министри и депутати са оказвали натиск за кадрови назначения, нали разбирате защо се прави това – за изграждане на контрабандни канали и за събиране на пари. Чувам за бивши колеги от митниците и НАП, сега депутати, които са особено активни в тези назначения. За мен е абсолютно категорично, че държавата участва в този процес на канализиране на контрабандата. И като казвам държавата, тя си има конкретни имена и постове – МВР и неговото ръководство, заяви пред glasove.com бившият зам.-министър на финансите Георги Кадиев*. И още: Изявленията на Дянков и Танов, че не помнели за тези разговори, са типичното “мрънкане” на политици, които разбират колко навътре са във фекалиите и се чудят какво да направят. Защо трябваше да плащаме масрафа на двама министри и един шеф на агенция да бият път до Гоце Делчев? Някой може ли да каже колко струва на бюджета тази тяхна братска снимка пред камерите? Освен това няма никакво значение колко са заловените цигари, защото те са все транзитни цигари за Западна Европа. Да сте чули да са заловили нещо сериозно на вътрешен пазар?
<strong>Каква е истината за нивото на контрабандата през 2010 г. &ndash; вашият съпартиец Румен Петков твърди, че през изминалата година контрабандата на цигари е нараснала рязко (цитирайки изследване на Международната агенция за пазарни проучвания), а премиерът Бойко Борисов контрира, че резултатите от задържаните количества незаконен алкохол и цигари са рекордни и са четири пъти повече от задържаните количества през цялото управление на тройната коалиция"?</strong><br /><br />Нивото на контрабандата много ясно личи от количествата цигари, продадени с валиден бандерол. През 2009 г. те са 17,4 млрд. къса цигари, през 2010 г. са 10,9 млрд. къса. Това е спад от 38% и очевидно хората не са спрели да пушат толкова масово, просто са минали на контрабандни цигари. В този смисъл колко са заловените цигари няма значение, защото те са все транзитни цигари за Западна Европа. Да сте чули да са заловили нещо сериозно на вътрешен пазар? <br /><br /><strong>Какво ни казват публикуваните разговори между Ваньо Танов и Симеон Дянков и Ваньо Танов и Владислав Горанов за отношението на властта към контрабандата?</strong><br /><br />Записите ни казват едно просто нещо &ndash; управлява ни правителство от контрабандисти. След като министри и депутати (в множествено число) са оказвали натиск за кадрови назначения, нали разбирате защо се прави това? За изграждане на контрабандни канали и за събиране на пари. Гарантирам, че през 2005&ndash;2007 г. нямаше такова нещо. И за миг нито депутат, нито министър би си представил, че ще нарежда на мен или на агенция &bdquo;Митници&rdquo; какви да са кадровите назначения. Пък дори и това да е министър на вътрешните работи или председател на важна комисия в парламента, с които работиш всеки ден. Сега очевидно е друго. За съжаление чувам и за бивши колеги от митниците и НАП, сега депутати, които са особено активни в тези назначения. Очевидно много бързо са забравили откъде са тръгнали. <br /><br /><strong>Да, но финансовият министър Симеон Дянков обяснява, че контрабандата се е увеличила във всички европейски страни заради икономическата криза.</strong><br /><br />Търсят под вола теле. Като ти спаднат приходите, всичко може да извадиш. Истината е, че приходите от акциз на цигари са с 250 млн. лева по-малко от 2009 г. и с 400 млн. лева по-малко от предвиденото в първия Бюджет 2011. Това са страшно много пари, загубени за държавата и очевидно влезли в нечии джобове. За мен е абсолютно категорично, че държавата участва в този процес на канализиране на контрабандата. И като казвам държавата, тя си има конкретни имена и постове &ndash; МВР и неговото ръководство. Пълна отврат, както казва и самият Танов. До вчера едно говореха, сега друго правят. Парите промениха ГЕРБ. <br /><br /><strong>Политически скандал ли е последният скандал с подслушаните разговори между Ваньо Танов, Симеон Дянков и Владислав Горанов? Какво целят неговите инициатори? Как ще коментирате твърдението на управляващите, че той е свързан с кандидатурата на страната ни за Шенген?</strong><br /><br />Няма значение какво твърдят управляващите. Факт ли е, че има проведени такива разговори? Факт ли е, че Танов говори за 2&ndash;3 фирми под чадъра на Цветанов, заради които става всичко? Факт ли е, че Странджев говори за депутати и министри, кадруващи в агенция &bdquo;Митници&rdquo;? Защо не отговорят просто кои са тези фирми, кои са депутатите, кои са министрите, кои хора са предлагали. Аз знам за част от тези депутати и за техните предложения и те са направени с очевидна корупционна цел. Като видиш кандидата за пост, и всичко е ясно... Къде е премиерът в цялата ситуация? Има ли го, или всеки прави каквото си иска? Като е получил доклада на Странджев през март, защо нищо не е предприел? Скандалът очевидно е политически и финансов. Той трябва да има политически последствия и финансови последствия. Премиерът Борисов ще направи грешка, ако предаде Цветанов, защото му е &ldquo;важен&rdquo; за партията. И ще направи още по-голяма грешка, ако не го предаде. Защото ще повлече цялата партия ГЕРБ. Ще направи грешка, ако предаде Дянков, защото му е важен пред международните партньори. И още по-голяма грешка, ако не го предаде. Защото очевидно не се справя със задълженията си. А като ще сменя двамата си вицепремиери, моето предложение е да ходим направо на предсрочни избори, преди да са провалили държавата съвсем.<br /><br /><strong>Как ще обясните атаката на БСП срещу управляващите (най-вече в лицето на Румен Петков), която започна броени дни преди избухването на скандала със СРС-тата и бе насочена именно към контрабандата, която (пак според Петков) е истинската причина за отлагането на членството ни в Шенген?<br /></strong><br />Атаката на БСП е срещу лошото управление и ширещата се полицейщина. Контрабандата с участието на държавата е едно от най-уродливите явления, но не единствено. Добавете липса на икономическа политика, водеща до продължителна криза. Добавете грешна данъчна и финансова политика, сбъркана пенсионна реформа, нарастваща битова престъпност, скандалът с Калина Илиева и много други. Немощта в икономиката избива в полицейщина. Те са такива и толкова могат. За пръв път от 20 години хората вече физически ги е страх от ГЕРБ и от това, което лъха от поведението им. Утре всеки може да е &bdquo;Октопод&rdquo;, всеки може да е на колене, всеки може да е &ldquo;абсолютен престъпник&rdquo;. Вие искате ли да живеете в такава държава? <br /><br /><strong>Как оценявате реакциите на министър-председателя и на замесените в скандала със СРС-тата след публикуването на подслушаните разговори. Какъв ще е ефектът от PR акцията на двамата вицепремиери и шефа на агенция &bdquo;Митници&rdquo; на митническото бюро &bdquo;Гоце Делчев&rdquo;?<br /></strong><br />Министър-председателят не е взел адекватни мерки за осъзнаване на размера и овладяване на контрабандата. Фактът, че не е предприел действия по писмото на Странджев &ndash; а вероятно е имало и други такива &ndash; означава, че или не разбира за какво става въпрос, или пряко участва в толерирането му. Сега, каквито и реакции да има, е късно, поне един милиард лева вече бяха изгубени от контрабанда. Тази PR акция, както и изявленията на Дянков и Танов, че не помнели за тези разговори, са типичното &ldquo;мрънкане&rdquo; на политици, които разбират колко навътре са във фекалиите и се чудят какво да направят. Защо трябваше аз и вие да плащаме масрафа на двама министри и един шеф на агенция да бият път до Гоце Делчев? Някой може ли да ми каже колко струва на бюджета тази тяхна братска снимка пред камерите? <br /><br /><strong>Как да си обясним факта, че още на следващия ден след избухването на скандала със СРС-тата, който разкри, че има политически чадър над контрабандата, Цветанов, Дянков и Танов дружно заловиха три ТИР-а с контрабандни цигари?</strong><br /><br />Нямам обяснение освен чиста случайност. Ако имаха акъл, да са ги заловили по-отдавна и да са ги държали на склад именно за такива случаи. Но чак дотолкова да мислят напред, не вярвам.<br /><br /><strong>Коментирайте готовността, с която министрите приемат да бъдат следени и подслушвани.<br /></strong><br />Всъщност всеки министър и зам.-министър се съгласява с ползване на СРС срещу него още когато подава искане за достъп до класифицирана информация. Нормална практика и никой не те пита приемаш ли, не приемаш ли. Проблемът е от другата страна, при подслушващите &ndash; те със съдебно решение ли действат, става ли въпрос за потенциално престъпление с наказание над 5 г. затвор, както е по закон, или просто МВР решило да ги държи под контрол за кефа на премиера и министъра си? <br /><br /><strong>Как ще се отрази върху работата на правителството (напр. необходимостта от извършване на реформи) управленският стил, който налага правилото, че &bdquo;всеки министър, зам.-министър, началник на служба, всички са и ще бъдат подслушвани&rdquo;, че министрите не трябва да се обичат, а трябва да се мразят и да са скарани, за да е сигурно, че никой и отникъде няма да покровителства нищо?</strong><br /><br />За мен правителството вече е компрометирано, защото са компрометирани двама ключови вицепремиери, да не говорим за другите министри от типа на земеделския или министъра на културата. Мисля, че най-правилният изход е предсрочни избори вместо агония и скандал след скандал. Вижте, още няма една седмица от новата година и се тресем от скандали. Що се отнася до министрите, те според мен трябва да са политически лица със собствена тежест в политиката. Да имат дълга история и да знае избирателят какво може да очаква от тях. Ако са минали през тази цедка на времето, едва ли ще има нужда от толкова подслушване, страх, тормоз. <br /><br /><strong>Според вас какво ще последва след скандала с подслушаните разговори &ndash; митниците и МВР ще заработят по-добре и ще ударят контрабандата, някои министри ще си подадат оставките, всичко ще затихне след броени дни без каквито и да последствия...?</strong><br /><br />Съдейки по това какво се е случвало досега, ще преминем към следващия скандал. И пак, и пак, и пак. Докато на всички ни омръзне, включително и на управляващите, и отидем на избори. <br /><br /><em>*Георги Кадиев е завършил Московския държавен институт по международни отношения. Има магистърска степен по &bdquo;Дипломатически науки и проблеми на сигурността&rdquo; от университета Лестър, Великобритания. Завършил е и магистратура по публична администрация в Харвард. В периода 2005&ndash;2007 г. е заместник-министър на финансите, а от 2007 г. е общински съветник в Столичния общински съвет. Член е на НС на БСП.</em><br /><br /><em><strong>С Георги Кадиев разговаря Димитрина Чернева</strong></em>

Коментари

  • Бойко Борисов

    11 Яну 2011 18:04ч.

    А ти Кадиев си педал!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бойко Борисов

    11 Яну 2011 18:35ч.

    А ти какъв си?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Симеон Дянков

    11 Яну 2011 18:36ч.

    Да, ама ама Бойко е по-умен от Цецо. Но пък аз съм по-умен от Бойко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    11 Яну 2011 18:45ч.

    Детето на Партията говори в общи линии правилно, но забравя нещо твърде сериозно - ако това правителство се занимава с контрабанда на цигари, то миналото си беше направо от бандити. То се занимаваше не само с контрабанда на цигари, а и с наркотици, оръжие, проститутки и пр. Изобщо не защитавам това правителство, и за мен е видно, че повишеният интерес на министри и парламентарни босове към митническите назначения е изключително нездрав. Така че, комуноидни престъпници да критикуиват други такива не е с цел оздравяване на държавата, а с цел интересите на Москва и собствената им мафия. Това е все едно да признаем кучето на мафията Дачков за морален съдник в българската политика и най-вече за Костов. Мафиоти и техните кученца, търчете при Гоце и се съединявайте !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • pepi

    11 Яну 2011 21:27ч.

    Седерастията е усмърдяла навсякъде. Радвайте се на тиквата жалки седераси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Величка

    11 Яну 2011 22:22ч.

    По този начинот ГЕРБ назначиха Кирцата Пологов за заместник шеф на НАП Бургас! Пияница, крадец и пройдоха!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жана

    11 Яну 2011 22:37ч.

    Уважавам Ви г-н Кадиев, но Вие сте от белите лястовици. Ако не бяха грешките на тройната коалиция, тези &quot;чудеса&quot; на майката природа нямаше да помиришат властта. Жалкото е, че няма кой да ги смени и те знаят това.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чавес Венецуелски и Дилма Бразилска

    12 Яну 2011 1:10ч.

    @Sin Добре дошли в лудницата герберова България. За наша радост &quot;синият &quot; отбор беше гарант на тази гербериада и това ше му изяде главата. Жалко!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ацетон

    12 Яну 2011 1:24ч.

    Брей, кой какво прави, дачков виновен, че костов и очилатото чудо подкрепят ББ? Синчо, голяма си тиква, мама, но верните партийни синове са такива - дори когато ги лъжат, те вярват!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БС2003

    12 Яну 2011 1:33ч.

    Вероятно Кадиев е прав за всичко освен за заловените тирове с цигари-вероятно става дума за инсценировка с цел да се отклони вниманието от криминалната ситуация в митниците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • koki

    12 Яну 2011 15:25ч.

    заловените три тира с цигари, са минималното количество, което всяко денонощие преминава контрабанда.Просто подхвърлиха на обществото малко &quot;СЕИР&quot;.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БИВШ БЕСЕПАР

    13 Яну 2011 22:19ч.

    КАДИЕВ Е ЗАБРАВИЛ ЧЕ ТЕ КОНТРАБАНДИСТИТЕ ОТ БСП НЕ СА НА ВЛАСТ-СЕГА НИ УПРАВЛЯВА КОМПЕТЕНТНО И ЧЕСНО ПРАВИТЕЛСТВО-ЯСНО! КРАДЕЦО НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ !!!!!! 75% СМЕ ЗАД ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО ОСТАНАЛИТЕ СА МАФИОТИТЕ ОБЛАЖИЛИ СА ОТ ВАС -БСП

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • адвокат7

    14 Яну 2011 23:00ч.

    Няма ли най-после тоя народ да стане далтонист, да престане с примитивното цветоусещане за управлението - синьо или червено!Народа си има поговорка - ДОКАТО МЪДРИТЕ СЕ НАМЪДРУВАТ, ЛУДИТЕ СЕ НАЛУДУВАТ! Не е важна кой е Явор Дачков, Георги Кадиев, с каква цел ни информират, важното е ,ЧЕ ТОВА СЕ СЛУЧВА ОТНОВО И С УПРАВЛЕНИЕТО на ГЕРБ, ЧЕ НАС ОТНОВО НИ ЛЪЖАТ И ОГРАБВАТ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи