Д-р Кожухаров се съмнява: СРС-тата са допълнени

Д-р Кожухаров се съмнява: СРС-тата са допълнени
Д-р Миролюб Кожухаров е на 53 г. Завършил медицина в Плевен. Специалист акушер-гинеколог с над 25-годишна практика. Има магистърски степени по здравен мениджмънт и психология. Управител на МБАЛ "Св. Иван Рилски" в Горна Оряховица от 1998 г. Женен, с една дъщеря.Д-р Кожухаров, днес, ден след оповестяването на СРС-тата, бяхте ли на разпит? Какво ви питаха?Не са ни разпитвали. Поканиха ни да се явим на детектор на лъжата, защото случаят има много широк обществен отзвук. Ходихме в полицията, но не се подложихме на детектора, защото то е по желание и няма никаква доказателствена стойност. Аз бях съгласен, но адвокатът ми ме убеди, че в това няма смисъл.
<p>Продължавам да съм убеден обаче, че е хубаво да се явим, защото не знам някой от моя екип да има скрити помисли. Бяхме с д-р Гецова и д-р Милатович. Разговаряхме с експерта, който обслужва полиграфа, много ерудиран и компетентен човек, но и той не може да проумее ситуацията. Пита ме: "Добре де, като е мъртво бебето, един труп може ли да мърда?". Ако не е загинал, значи при всички случаи е жив, но при нас не е така. И оттам идват всички тези спекулации.<br /><br />Въпреки че аз не съм толкова наивен, че да си мисля, че този случай е проблемът.<br /><strong><br />С кои от колегите ви са разговорите, прочетени вчера?</strong><br /><br />Първият е с шефа на АГО д-р Сотиров, а следващите с д-р Милатович, но това са 24 часа след като бебето се е родило. Но то не е бебе, то е зародиш и е починал още в майката. Резултат от това, че той е загинал, е спонтанният аборт, той не е случаен.<br /><br /><strong>Вие ли казвате по телефона "То е живо, ние не му даваме никакъв шанс"?</strong><br /><br />Затова се съгласих на този разговор днес, за да го обясня. В момента, в който аз водя този разговор, не знам, че след като майката е изхвърлила плода, д-р Дончева е извикана от д-р Лазаров и е реанимирала това бебе. Гинекологът не е отговорен за бебето, той е длъжен да извика педиатър, а той не го е извикал. И от това аз вече съм в паника. На 17&ndash;18-ия час след раждането.<br /><br /><strong>И вие говорите за нещо, което е живо.</strong><br /><br />Не, за мене не е живо, но нали разбирате, че на д-р Милатович няма да му кажа: "Бебето има вегетации или фибрилации", ние така си говорим помежду си.<strong><br /></strong><br /><strong>Даже в един момент се чува реплика "дали да му дадем да яде или да пие".</strong><br /><br />Такова нещо не съм казвал, много добре помня думите си. Вече се съмнявам да не би нещо да има вмъкнато. Заклевам се, че да се храни или да му се дава вода, не съм казвал. Как ще го кажа, като то няма сукателен рефлекс. Никой не е споменавал подобно нещо. Искам да чуя гласовете, а не да ми четат разпечатки от СРС-та.<br /><br /><strong>Защо в разговора с колегите си тогава обсъждате, че сте съучастници в умишлено убийство?<br /></strong><br />Това нещо мърда, аз съм го видял. Ако остане в коридора и го видят някакви санитарки и акушерки, те излизат в такситата и си говорят и казват: "Едно мърдаше, ама никой го не погледна". Това стига до вас и вие го поемате, и става страшно, както сега. Само и единствено лекарите знаят, че то е абсолютно мъртво и няма никакъв шанс за нищо.<br /><br />За мене жизнените показатели са дишане, сърдечна дейност, тургур на кожата, тонус. А то има и мацерации по кожата, което показва, че е умряло вътреутробно. Аз се притеснявам от това, че д-р Лазаров не е извикал педиатър, който да потвърди, че бебето е мъртво. Не знаех, че д-р Дончева е присъствала на раждането и затова го провеждам този разговор. Ако знаех, изобщо нямаше да се води. Но аз оставам с впечатлението, че детски лекар не го е гледал това бебе, защото на видеозона пише 20&ndash;21 гестационна седмица, което си е аборт. Педиатър за аборт не се вика.<br /><br /><strong>Но вчера министър Цветанов каза, че бебето е било в 23-та седмица и 5 дни?</strong><br /><br />Те са го сложили на видеозон след нас. Той обаче дава приблизително 20-а седмица плюс-минус 10 дни. На техния видеозон било много по-точно, но и да е 23-а, шансът му е никакъв в България. Само допреди 6 месеца 28-а седмица се водеше аборт.<br /><br /><strong>Защо 24 часа по-късно обсъждате дали да викате неонатолог от Плевен, като сте категорични, че бебето е мъртво?</strong><br /><br />Точно затова, за да го потвърдят. Но те пак ще кажат "защо чак сега ни викате". Тогава Сотиров каза, че сме в ситуация, в която всяко решение е грешно. Да не забравяме основното &ndash; за нас то е мъртво. Ние обсъждаме някой да потвърди, че е мъртво. А те нямаше и да дойдат, защото д-р Гецова ще опише ситуацията по телефона, а те ще кажат: Ами за какво ни викате тогава?<br /><br /><strong>Тогава защо Милатович се надява то да си отиде в неговата смяна?<br /></strong><br />Защото мърда. Няма кой да го сложи във фризера мърдащо.<br /><br /><strong>От разговора става ясно, че то вече е било там и е извадено?<br /></strong><br />Това е било още след аборта. Тогава това дете не е мърдало, не е шавало, нищо. Нямало е сърдечна дейност. Д-р Дончева го показва на майката мъртво. Започнало да мърда чак когато са го увили в пелени. Това е първосигнална система. Там няма мозък, ако има, ще умре моментално. Това са редки движения, които за съжаление продължават дълго време. От наша гледна точка няма кой да го потвърди. И мен знаете ли колко пъти ме питаха дали да го слагат във фризера. Казах им категорично, след като мърда, да не се месят в божиите работи.</p> <p><strong>А идеята да го давите в кофата?</strong><br /><br />Това не съм го казвал. Забраних на всички да не пипат, докато не си замине напълно. Виж колко грозно звучи сега, като го обсъждаме.<br /><br /><strong>Направо потресаващо.</strong><br /><br />Обаче при нас това е ежедневието. В медицината ние живеем в един съвсем друг свят. И аз сега чак разбирам защо полицаите така се отнесоха с нас. Ами за тях ние сме убийци.<br /><br />Като чух тези разговори, аз се засрамих от себе си. Питах се даже това аз ли съм. Разбирам, че имаме професионална деформация, която не ни прилича. Като се чух отстрани, чак ми щръкна косата.<br /><strong><br />А тези 900&ndash;1000 лв. на майката ли искахте да дадете, за да си мълчи?</strong><br /><br />Не, момичето няма нищо общо. Ние с него не сме имали контакт. Неонатоложката от Плевен д-р Атанасова идва и ни изнудва, защото ние не сключваме договор с болници, а с нея. Извикаме ли национален консултант, болницата трябва да плати 1000 лв. Като вземат това бебе, те вземат и клиничната пътека от 3500 лв., а аз трябва да дам 1000 лв. само защото е дошла да го вземе.<br /><br /><strong>Забранили ли сте им да викат консултанти?<br /></strong><br />Няма никакви забрани за нищо.<br /><br /><strong>А защо обсъждате да местите ли майката в родилното?</strong><br /><br />Лазаров е много страхлив. Нищо че не носи отговорност за бебето, тя се носи от неонатолога, той пак си се интересува. Обадил се на Сотиров, а той ми звъни на мене да обсъждаме варианти. Това е в резултат на стреса, който ние търпим, че бебето все още има някакви движения вече 24 часа, след като се е родило.<br /><br /><strong>Обвиняват ви, че не сте му дали шанс.</strong><br /><br />То нямаше шанс. 100% съм убеден. Ще се уверите, когато излезе експертизата. Нямам угризения, въпреки че тези простотии са потресаващи. Защото, като го чуя отстрани, изглежда съвсем по друг начин.<br /><br /><strong>Имате ли отговор за себе си какъв е вторият план на този скандал?<br /></strong><br />Убеден съм, че не проблемът с абортивния плод е водещ. И си мисля, след като толкова се акцентира точно на него, целта не е то. Става дума за схема за унищожаване на болницата в Горна Оряховица и за 55 дка имоти в центъра на града.<br /><br /><strong>Кой има апетит към тях?</strong><br /><br />Няма да коментирам.<br /><br /><strong>Със здравния министър разговаряхте ли, след като чу СРС-тата?<br /></strong><br />Не, като го гледам как се тюхка, и той повярва във виновността ни. Но и като слушам разговора, го оправдавам. СРС-тата са денонощие след раждането на този недоносен плод.<br /><br /><strong>А защо са ви подслушвали?</strong><br /><br />Това пък е другият проблем &ndash; доколко е законно подслушването. Защото срещу мен няма никакво досъдебно производство. Мислех, че новият закон се отнасяше само до отявлени престъпници, а то се оказа, че всеки може да е подслушван.<br /><br /><strong>Какви икономически престъпления сте извършили?<br /></strong><br />Няма такива. Прокурорска проверка срещу мен имаше за едни 240 000 лв. през 2008 г., но приключи с липса на престъпление. Сега никой не ме проверява.</p> <p><strong>За какъв европроект става дума?</strong><br /><br />Нямам никакъв европроект. Тепърва започвам с предложение до общинския съвет да даде разрешение да кандидатстваме пред МЗ, за да ни включат в програмата за регионално развитие. Става въпрос за енергийна ефективност на болницата &ndash; смяна на покрив, изолация. Но проект не е носен никъде и още не е остойностен, няма как да ме подслушват заради това. Дограмата на болницата я сменихме още преди 7 г., но нямаше никакъв европроект, а с наши пари. Заделяхме си от заплатите. Оттогава обаче са минали 100 проверки и не са открити нарушения.<br /><br /><strong>Значи съвестта ви е чиста?</strong><br /><br />Абсолютно. Това дете не съм го убил, нито пък някой от нас е способствал с нещо то да загине. Аз съм толкова прецизен, че не мога да си представя дори да е имало някаква искрица живот и да не се опитам да помогна.<br /><br />Не изпитвам вина. Ако имам такава, ще се самоубия. Толкова отговорен човек съм.<br /><br /><strong>Какво очаквате да се случи оттук нататък?<br /></strong><br />Ще бъда снет от поста управител. В понеделник ме махат като директор. Свикана е извънредна сесия на общинския съвет с една-единствена точка.<br /><br />Ще бъде унищожено отделението, защото след това кой ще отиде там да ражда. И от лекарския съюз, и отвсякъде ще претърпим жестоки санкции. Може би ще ни отнемат лекарските права.</p> <p><em><strong>Интервюто е публикувано във в. "24 часа".</strong></em></p>

Коментари

  • вени

    07 Дек 2010 2:56ч.

    тежък кръст.и като си представя,че учението 3 пъти повече от др.висши образования...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи