Д-р Диана Инджова: Организации на хора с увреждания са притискани да спрат с критиките срещу предавания като "Байландо" и "Великолепната шесторка"

Д-р Диана Инджова: Организации на хора с увреждания са притискани да спрат с критиките срещу предавания като "Байландо" и "Великолепната шесторка"
"Имаше създадена една мрежа от наши национално представени организации, които през март или април тази година са били заплашени от „Уницеф” да спрат натиска срещу тези медийни кампании, в противен случай щели да им прекъснат финансирането на малките проекти, които правят с помощта на „Уницеф”. Дори са им изпращали проверки от НОИ, били са притискани да престанат да повдигат в публичното пространство темата. А трябва да се каже съвсем ясно, че парите, които идват от „Уницеф”, са български пари, те не са международни пари." Това заявява за glasove.com председателят на Центъра за психологически изследвания д-р Диана Инджова. И още: "Парите изопачават и корумпират системата. Даването на пари или изпращането на есемеси успокоява съвестта, чувала съм политици да казват: „Нали съм платил, нали съм участвал в благотворителност, значи съм чист пред Господ”. Какво всъщност означава милосърдие? Милосърдието не е пари."
<p><strong>- Циничната благотворителност в образа на поредните две телевизионни продукции на bTV и Нова телевизия &ndash; &bdquo;Великолепната шесторка&rdquo; и &bdquo;Байландо&rdquo;, предизвика критики и възмущение. Преди две седмици Красимира Обретенова, майка на три деца, едно от които с увреждания, изпрати до медии и институции гневно писмо, в което говори за експлоатацията на човешкото милосърдие чрез такива скъпо струващи кампании, с които се наливат &bdquo;пари в пустиня&rdquo;. Какво е вашето отношение към подобни медийни акции?</strong></p> <p>- Още от &bdquo;Биг Брадър&rdquo; започна събирането на пари на гърба на каузата на хората с увреждания. Още тогава създадохме една група от национално представените организации на хората с увреждания. Толкова години ние правим клипове &ndash; никога по никакъв начин в тях не сме призовавали да се събират пари. Като национално представени организации, имаме право да участваме в заседанията на СЕМ, имаме право на становище и дори да спираме съответни мероприятия или предавания, които нарушават правата на хората с увреждания. Изпращали сме редица гневни писма до СЕМ, в които сме протестирали срещу клипове с призиви за събиране на пари. Ще обясня защо: самата система води до корупционна практика, от една страна, а от друга, не води до равнопоставеност &ndash; има облагодетелствани хора. Много пъти при нас са идвали телевизии с предложение да ни правят кампании за събиране на средства. Но с моите колеги сме отказвали, защото не може да обясниш в един момент защо те са взели едни пари, а не някой друг. Това не може да бъде принцип за подпомагане, няма критерии, по които да се преценява защо точно едни хора ще получат пари, а други няма. В тази посока трябва да се търси цялостна политика. Ние тогава по повод &bdquo;Биг Брадър&rdquo; се обърнахме и към парламента и към други институции, наред със СЕМ, с тезата, че не може една бизнес структура да се възползва от каузата на хората с увреждания, не може да събира пари на гърба на тази кауза, която е защитена от хиляди международни конвенции и регулаторни актове. Освен това нашите национално представени организации се разграничиха и не влязоха в подобен тип отношения като други поканени организации, с които бяха разделяни по неясни критерии събраните пари. Това много ни беше смутило. Имахме дори няколко срещи със Силва Зурлева, която много разгневена ни обясни, че никой нямал право да я притиска, тя правела, видите ли, такива хубави неща! В крайна сметка всеки може да си създаде някаква фамилна фондацийка &ndash; така наричаме тези организации, които не се контролират по никакъв начин и се отчитат само пред себе си. Добрите бизнесмени усещат, че от хората с увреждания могат да се правят сериозни пари. Дори има случаи, когато някои от тях използват собствените си деца с увреждания, за да правят бизнес. Излязохме с много ясно становище от нашите експерти, което беше представено от единствения в Европа благословен свещеник в инвалидна количка &ndash; Людмил Велчев. С това становище доказахме, че има нарушение на Наказателния кодекс (НК), защото в контекста, за който говорим, това се тълкува като склоняване към просия. Без значение дали родителите се съгласяват да дадат децата си например да пеят или танцуват в подобна кампания, съгласно НК това се тълкува като склоняване към просия. А ако си спомняте, накрая излезе едно становище на Нова телевизия, че събраните пари са разпределени от комитета на самите участници. На някакво свое събрание те са взели решение за това разпределение.<br /><strong></strong></p> <p><strong>- Но това не е ли наистина прекалено субективно?</strong></p> <p>- Разбира се, именно поради това ние сме категорични, че не може частни институции да събират пари. Ако ме питате дали държавните институции имат право &ndash; в контекста на това, че те се проверяват от Сметната палата и има някакъв финансов контрол, нямаме законова основа да бъдем против. Но със сигурност имаме основание да бъдем против правото на частни фондации да пускат клипове за събиране на средства или да участват в подобни предавания.</p> <p><strong>- В някои от тези кампании участва и &bdquo;Уницеф&rdquo;. Дори бяха изпратили в отговор на писмото на г-жа Обретенова едно скучно чиновническо обяснение как със забавни формати техните послания стигали до по-голям брой хора и пр. общи фрази.</strong></p> <p>- &bdquo;Уницеф&rdquo; участваха и в предишни такива кампании &ndash; мисля, че в &bdquo;Танцувай с мен&rdquo;. В този контекст от предишното правителство се бяха изпуснали пред нас по време на гневните ни дебати за едни много милиони, които са били събрани и дадени на &bdquo;Уницеф&rdquo;. А това не е работа на тази организация, тя има съвсем други функции &ndash; не да извършва събирателна дарителна дейност и участие в частни проекти. Би трябвало държавата да създаде регламент, чрез който, като се изчислят всички разходи за едно дете с увреждания, тези пари да отиват към семействата. Става дума за суми между 350 и 600 лева на дете. Разбира се, е необходим контрол те наистина да бъдат използвани от родителите за нуждите на детето. В крайна сметка е известно, че в домовете по-голямата част от децата имат родители. Те са оставени на държавно отглеждане поради стария комунистически принцип на прехвърляне на отговорността на друг и най-лесно е в случая при дете с увреждания отговорността да се прехвърли на държавата. Имаме разкрити казуси, в които майката е оставила детето си в дом, отишла е например в Германия, но е изискала от дома документ, че има дете с увреждания, за да може от германските служби да получава помощи. Това, което искам да подчертая относно телевизионните кампании, е, че конкуренцията, да речем, сега между &bdquo;Байландо&rdquo; и &bdquo;Великолепната шесторка&rdquo; е за пари. Кой ще може да разпредели повече пари. Имаше създадена една мрежа от наши национално представени организации, които през март или април тази година са били заплашени от &bdquo;Уницеф&rdquo; да спрат натиска срещу тези медийни кампании, в противен случай щели да им прекъснат финансирането на малките проекти, които правят с помощта на &bdquo;Уницеф&rdquo;. Дори са им изпращали проверки от НОИ, били са притискани да престанат да повдигат в публичното пространство темата. А трябва да се каже съвсем ясно, че парите, които идват от &bdquo;Уницеф&rdquo;, са български пари, те не са международни пари.<br /><strong></strong></p> <p><strong>- Следователно това е един порочен кръг за обогатяване на частни институции, а не за подпомагане на деца с увреждания?</strong></p> <p>- Да, картината е страшна. Гражданският сектор е рекетиран, бизнесът е взел надмощие. Примитивното обяснение, че така проблемите на тези деца стигат до по-голяма аудитория, е просто арогантен и циничен. Често питам: хора, защо пускате есемеси? Защо не станете доброволци? Ние сме против да се дават пари, смятаме, че е много по-ценно, когато има пряк контакт и отношение, ако искате, помощ в домакинството на такова семейство. Намерете една майка на дете с увреждане и й помогнете в къщната работа, отменете я за два часа да излезе, постойте с детето... Парите изопачават и корумпират системата. Даването на пари или изпращането на есемеси успокоява съвестта, чувала съм политици да казват: &bdquo;Нали съм платил, нали съм участвал в благотворителност, значи съм чист пред Господ&rdquo;. Какво всъщност означава милосърдие? Милосърдието не е пари. Колко хора се спират на улицата да помогнат на възрастен човек или на човек с увреждания да пресече? Да не говорим, когато има видимо ментално увреждане. Тогава просто се гледа в другата посока и се бяга на другия тротоар. Хората се увреждания не са заразни... Циничен в този смисъл е и отговорът на регулаторния орган СЕМ във връзка с телевизионните кампании. И предишното, и сегашното ръководство при нашите протести заявиха: &bdquo;Ами ние нямаме право да се намесваме, това е въпрос на саморегулация&rdquo;. Каква саморегулация в една, не бих казала посткомунистическа, а направо комунистическа държава. Още повече да се очаква бизнесът, който е жаден да прави пари, да се саморегулира. Всъщност нещата са ясни. Добрите отношения с влиятелните оператори предопределят комфорта на СЕМ и обезсмислят неговото съществуване. Говоря всичко това и като човек, който е член на Експертния съвет на СЕМ. Като член на този съвет, аз играя ролята на някаква украса, защото съм безсилна. Давам отрицателно становище, изразявам несъгласието на национално представените организации на и за хората с увреждания. На заседанието казват: &bdquo;Да, права сте, д-р Инджова&rdquo;, след това обаче отговорът на ръководството е: &bdquo;Няма нарушение, това е благородна кампания&rdquo;. И тези отговори означават единствено, че става въпрос за пари и за интереси, които нямат нищо общо с каузата на хората с увреждания. И исканията ни да се забрани събирането на пари на гърба на децата и хората с увреждания остават глас в пустиня. И това, че България е подписала Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания и Протокола към нея, няма никакво значение. Идеята ни е, че ако не се спре с тези кампании за събиране на пари, ние още повече ще изолираме и маргинализираме хората с увреждания. Те се превръщат в нещо като свещени крави: &bdquo;Дайте да им дадем по 10 лева, за да нямат повече основание да си търсят правата&rdquo;.<br /><br /><em>Д-р Диана Инджова е председател на Центъра за психологически изследвания, който е национално представена организация на хора с увреждания, и ръководител на Националния съвет за интеграция на хора с увреждания от страна на гражданските организации, орган към Министерския съвет.</em></p> <p><em>С д-р Диана Инджова разговаря Мария Дерменджиева</em></p>

Коментари

  • Атанаска Пеева

    06 Окт 2010 21:58ч.

    Жестока статия,защото е истина.И щом дори организации като Уницеф използват фалшивото &quot;милосърдие&quot;,скоро няма да има надежда за хората с увреждания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ta-da!

    06 Окт 2010 23:51ч.

    Vreme e za oplakvane niakyde po-nagore v UNICEF!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Снежана Кръстева

    07 Окт 2010 4:25ч.

    Аз съм майка на дете с увреждане. Това което се пише е напълно истина, но какво да правят родителите които вече са загубили всякаква надежда!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Варя Ясникова

    07 Окт 2010 20:14ч.

    Това е истина, превърнахме се на мечки, които трябва да танцуват по панаирите, за да се осигурят средства за болните ни близки. Съпругът ми е инвалид със 100% инвалидност от 15 години. Само мъка има през тези години, в които сама отглеждах децата си. Опитах се да запазя достойнството си и тяхното. Повече такива гласове!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гого

    08 Окт 2010 2:20ч.

    Извинете, но нещо коментара на тази жена е в стила &quot;Не давайте парите се на телевизиите, а ги дайте на центъра за психологическо здраве&quot;. Хората били луди че си давали парите за СМС. Благодаря за диагнозата, но ако всички са като вас и просто теоритизират доста нуждаещи се ще останат без нищо. Тогава вече ще ви е спокойно, че не сме си дали парите, та нали не сме бунаци! Аман от психоложки

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • davidoff

    27 Окт 2010 8:42ч.

    САМО КАТО ИМ ВИДИШ РАЗЛИЧНИТЕ ТОАЛЕТИ,ОБУВКИ, ПРИЧЕСКИ И МАКИАЖ НА ВОДЕЩИТЕ ВСЯКА ВЕЧЕР, ТИ СТАВА ЯСНО, ЧЕ НЕЩО НЕ Е ЧИТАВО В ТАЗИ РАБОТА! С КАКВИ ПАРИ СЕ ПЛАЩАТ И КОМУ СА НУЖНИ!?! И ТОВА Е САМО КАПКАТА, КОЯТО ПРЕЛИВА ЧАШАТА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи