Д-р Фърънджъ: Можем да спасим стотици човешки животи чрез ранна профилактика на инсулта

Д-р Фърънджъ: Можем да спасим стотици човешки животи чрез ранна профилактика на инсулта

Д-р Айлин Фърънджъ. Снимка: Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост

Автор: Анелия Николова, dnes.dir.bg

29-ти октомври е световният ден в борбата с мозъчните инсулти. Това е важна дата, на която още веднъж използваме случая се напомни на пациентите за значението на първичната профилактика на мозъчно-съдовите болести, с което може значително да се намали смъртността и инвалидизацията от тези тежки, социално-значими заболявания.

Инсултът е едно от най-сериозните заболявания, засягащи нервната система, и е водеща причина за инвалидизация и смърт в световен мащаб. Този внезапен мозъчен инцидент възниква, когато се наруши притокът на кръв към част от мозъка, което води до загиване на мозъчни клетки. Голяма част от инсултите се причиняват от лошо оросяване, поради голямо стеснение или запушване на кръвоносни съдове (исхемични инсулти), а за по-малка част в основата стои мозъчен кръвоизлив (хеморагични инсулти).

По данни на СЗО един от всеки четирима възрастни е застрашен от инсулт. Около 15 милиона души по света всяка година претърпяват инсулт. В България това число е около 30 000 случая годишно.

Ранното разпознаване на симптомите и навременната диагноза са ключови за минимизиране на уврежданията и подобряване на прогнозата на пациента. А каква е ролята на ангиолога и как специалността може да спомогне в тези процеси, специлно за "Здравето ни" отговаря Д-р Айлин Фърънджъ, ангиолог в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост.

- Д-р Фърънджъ, каква е ролята на Ангиологията в превенцията на инсулта?

- Високостепенна стеноза на сънни артерии е едно прединсултно състояние, което чрез модерна апаратура и висококвалифициран специалист ангиолог може да се диагностицира веднага по време на преглед. Нерядко по време на доплеровото изследване регистрираме аритмична сърдечна дейност, за което пациентът не подозира.

Ежедневно може да спасим стотици човешки животи чрез ранна профилактика и доплерово изследване на съдовете, но ние достигаме до единични случаи, при които предотвратяваме тези инциденти. За разлика от останалите държави в Европа и Америка, в България достъпът до високоспециализираната дейност - доплерово изследване на съдовете е много по-бърз и лесен, но една част от пациентите продължават да не знаят за нашата специалност и за изследванията, които правим.

- Разкажете ни малко повече за вашата тясна специалност?

- Ангиологията е една съвременна, изпреварваща съдовите инциденти специалност. Ролята ни не е да кажем на пациента, че е реализирал инсулт, а да изчислим индивидуално мозъчно-съдовия риск, да изследваме всички достъпни съдове на тялото, при нужда да направим по-подробни изследвания, в това число и генетични, за да получим информация за съдовото му състояние и да предотвратим инсулта.

В нашата специалност изключително широко приложение намира цветно-кодираната дуплекс сонография или т. нар. ехо-доплерово изследване, което е напълно безвредно, без болка, без рентгеново облъчване и без контраст, за което не се изисква специална подготовка от страна на пациента преди изследването. Прилагаме го при всички групи пациенти - от новородени и бременни до тежко болни. Това го прави едно уникално изследване на съвременната медицина, с която получаваме детайлна информация за кръвотока в организма, без да навредим на пациента.

- Кои са рисковите фактори за инсулт?

- Основни рискови фактори, които са в основата на мозъчните инсулти са високо кръвно налягане, атеросклероза, аритмия (предсърдно мъждене), висок холестерол, диабет, лошо качество на съня (сънна апнея), тютюнопушене, наднормено тегло, употреба на алкохол, стрес. Напредналата възраст и семейна история за инсулт многократно увеличават риска от мозъчно- съдови инциденти.

- Преди да възникне инсултът, чувства ли пациента някакво неразположение?

- Коварното на съдовите заболявания, е че не болят, не създават оплаквания, ако не са в крайна фаза. Единствено разширените вени могат да дават симптоматика, преди да е настъпило запушване. Всички останали съдови заболявания - атеросклеротични плаки, стеснения, разширения на артерии (аневризми), артерио-венозни малформации в 90 % от случаите не създават никакви оплаквания, пациентът се чувства напълно здрав, докато не стане твърде късно и не настъпи голямо стеснение, запушване или спукване на съд.

При една голяма част от пациентите мозъчните инсулти идват внезапно. Стесненията на артериите се дължат на плаки, които нарастват постепенно с месеци и години. Това дава време на мозъка да се адаптира и да се справя с по-малко количество кръвоток, до момента, в който не се прекъсне изцяло кръвотока. Едва 15% от рисковите групи могат да получат предупредителен знак под формата на микроинсулт (т.нар транзиторни исхемични атаки) преди предстоящ голям инсулт.

- Как можем да разберем дали сме в рискова група? Бихте ли ни дали няколко практични съвети?

- Започнете с най-елементарното - да си измервате кръвно налягане у дома, за да се уверите, че не е високо. Ако сте с електронен апарат, обърнете внимание дали сърдечна дейност е ритмична или има паузи/прескачания. Към рутинните кръвни изследвания добавете изследване на липиден профил - общ холестерол, LDL, триглицериди, HDL. Преустановете пушенето, прекомерната употреба на алкохол и редуцирайте телесното тегло, изграждайте хигиена на съня, избягвайте стреса. Ако има отклонения в горепосочените или сте със семейна история за инсулт, атеросклероза, високи холестероли, обърнете се към специалист.

- Към какъв точно специалист трябва да се обърнем за ранна профилактика на инсулт?

- Мултидисциплинарен екип от специалисти (ангиолог, кардиолог, невролог, специалисти по образна диагностика) участват в ранната профилактика на инсулта. Ангиолозите сме съдови специалисти, които чрез доплерово изследване получаваме подробна оценка на съдовата система от глава до пети - мозъчни артерии, сънни и вертебрални артерии, коремни артерии, както и такива на горни и долни крайници.

- Какви са признаците на инсулта?

- За да се разпознае бързо инсулта може да се използва следният алгоритъм: FAST (FACE, ARM, SPEECH, TIMЕ)

ЛИЦЕ (FACE) - увисване на лицето. Накарайте пациента да се усмихне, обърнете внимание за асиметрия.

РЪКА (ARM)- слабост на ръката. Помолете пациента да си повдигне двете ръце нагоре. Проверете дали успява еднакво или едната ръка се спуска надолу.

ГОВОР (SPEECH)- ако пациентът има затруднения в говора това може да е признак на инсулт.

ВРЕМЕ (TIME)- Aко пациентът има отклонения в първите три точки незабавно се обадете на 112. Действайте бързо при първите признаци на инсулт. Времето спасява живот!

 

 

 

Коментари

  • аз до

    29 Окт 2024 10:13ч.

    нещо за палмовите масла

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доплерово изследване - получаваме подробна оценка на съдовата система от глава до пети!

    29 Окт 2024 11:37ч.

    Чрез доплерово изследване получаваме подробна оценка на съдовата система от глава до пети - мозъчни артерии, сънни и вертебрални артерии, коремни артерии, както и такива на горни и долни крайници! .... Чудесно ВСЕКИ БЪЛГАРИН ТРЯБВА ДА НАПРАВИ ЕХО-ДОПЛЕРОВО ИЗСЛЕДВАНЕ на съдовата си система. Колко струва изследване с Доплер и има ли всеки българин до това достижение на медицинската наука и техника?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Плаката по тръбопроводите на кръвоносната система е основно от палмовото масло!

    29 Окт 2024 11:41ч.

    Ако беше полезно и напълно безвредно палмовата мазнина - южноевропейските държави щяха залесени с Палми! Но не са - имаме маслининови дървета и слънчоглед. България и на ВТОРО място след Румъния по добив на слънчоглед в Европа! Защо и кой точно (поименно) реши и разреши в хранителните продукти да се влага нещастната "палмова мазнина"?! По-евтина и животозастрашаваща за българската нация е тази палмова мазнина, позор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Очаквам съвети

    29 Окт 2024 12:36ч.

    как да избягаме от палмите. За кои продукти да внимаваме и кои да избягваме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха-ха

    29 Окт 2024 13:57ч.

    Купете си един уред за измерване на кръвното налягане и го следете редовно. Човек на възраст след 40 г трябва да се ограничава с храненето и да вземе мерки за отслабване. В България над 70% от мъжете са с наднормено тегло. Пълно ограничаване на алкохол и цигари. Редовен спорт. Здравето изисква много усилия и труд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    29 Окт 2024 15:59ч.

    Това е нещо като да посъветваш детето, че ако се научи да бута едно камионче, един ден може да кара голям, релен камион ;-) . Помага но не особено. Особено ако проспиш токсичната среда около себе си. Което прокарано през призмата на големия град, мола и т.н. превръща задачата която поставяте в кошмар. Казвам го от опит. Нскоро ходих с един приятел да пазаруваме в Костко, и докато ходехме по рафтовете му показвах това онова. Накрая на касата резултата беше много на нула за мен. Въпреки, че седях до него. И през повечето време си слагаше в апа на телафона цената а не нещо друго. И аз още не съм си решил проблемите. Повечето хора дори не знаят от къде да започнат. Ето ви материал за разсъждение от друга група заинтересувани лица ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=KdhHO9HBZvc https://www.youtube.com/watch?v=v7D_t3RW3M4 Наднорменото тегло не е проблема а резултата. Ама с такива като кирето "курелацията", дето бърка Корелация и Казуация нямате голям шанс. Не само за вас физически а и за децата и внуците ви !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    29 Окт 2024 16:14ч.

    Ако не сте чували за "фастинг инсулин" се поинтересувайте колко медицински практики го препоръчват за мерене, дори няма да ви повдигам проблема каква е ползата от мерене на ей1си хемоглобин и другите неща, като "фастинг глюкоза за която има метри, при това така наречените сиджиеми, които няма да ви казвам колко струват и колко застраховки ги покриват. За сравнение, сядате в един ресторант и решавате да пробвате екзотична кухня, оставяме цената на страни, за сега да допуснем сте си платили сметката с пари назаем ;-) . Как ще разберете дали храната е полезна за вас и не си давате парите на вятъра ;-) ??? CGM-а помага да видите какво не трябва дори да докосвате, поне ;-) ! https://www.youtube.com/watch?v=pcU0eEkV7Eg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Краят на 70-те и началото на 80-те...

    29 Окт 2024 15:16ч.

    ...между България и Турция се сключва споразумение български медицински специалисти да обучават турските си колеги в азбуката на болничното лечение и хигиена. Деградацията на раята ни до там го докара, че онези, които се учеха от нас сега не само ни лекуват, но и използват с голяма радост ресурса на Здравната ни касае, не ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    29 Окт 2024 15:45ч.

    Както обяснява г-н професора, когато не разбирате, нищо не помага. Освен това проблема е на такова ниво, че никакъв модерен уред не мож ви помогна. И възраста няма значение. Дори децата се раждат с метаболичен проблем. От който произлизат другото ветрило от проблеми. А тук в това жидео професорите са двама. :-) https://www.youtube.com/watch?v=H3PulV5mBek Просто яжте "реална" храна и редовно постете. Тия текстове в религиите по повод постенето не са случайни. Макар и днес да имаме наука. Тя е изкривена от "интереса" на "корпорацията" . Без значение дали е химическа(завода), медицинска(болницата), хранителна(магазина) или отбранителна. За финансовата няма да повдигам тема, щото там проблема е много тежък. Но с парите си гласувате всеки ден, в магазина. Политическия цирк поне е един път на няколко години. Докато финансовия ви вот е всекидневен . И вие го проспивате практически във всяко отношение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ха-ха-ха /13:57ч. - Я по-сериозно! Имаме 8-годишни деца с високо кръвно, какви над 40 години те гонят

    29 Окт 2024 22:23ч.

    Българската нация е застрашена от пълно заличаване, проблема е досигнал критични нива, вие се смеете и елементаризми ръсите. Ето четете тук от БНТ1 и косите ви ще щръкнат - https://bntnews.bg/news/vse-poveche-deca-sa-s-visoko-kravno-zaradi-nadnormeno-teglo-1248038news.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • деца на 10 години със същите заболявания както при големите! Причината е в храната, лекарите го знаят.

    29 Окт 2024 22:28ч.

    "Факт е, че в днешно време сме свидетели на това метаболитният синдром с всичките му заболявания - затлъстяване, диабет, хипертония, висок холестерол. Това заболяване се подмладява, т.е., ако преди години е характерно за 40-50-годишна възраст, към момента виждаме деца на 10 години със същите заболявания както при големите. В днешно време има подмладяване на затлъстването и на съпътстващите го заболявания", каза д-р Мария Калинкова – ендокринолог." ... КОГА БЪЛГАРСКИТЕ ЛЕКАРИ ЩЕ СЕ ВДИГНАТ В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРИТЕ И ЗА ЗАБРАНА НА ПАЛМОВАТА МАЗНИНА В ЧОВЕШКАТА ХРАНА?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    30 Окт 2024 10:59ч.

    в аптеката в кауфланд люлин3 всеки месец идва доктор и сестра и ни мерят холестерола и захарта това е много удачен вариант на профилактика на възрастното население в люлин което е над 50 години има мед център в 1 мраион може да се използва и тои с уговорка със собственика удобно и за нас че е близо в 26 дкц е пълен провал никаква техника никаква превенция за нищо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    30 Окт 2024 18:43ч.

    Меренето на холестерола е важно, но какво от това :-) . Знаете ли колко е здравословната стойност. Т.е. нито да е твърде ниско, нито твърде високо. И т.н. и т.н. технически детайли с които доста от докторското съсловие е на "вие". Не за друго ами докато новите знания дойдат до главите на докторите, особено практикуващите, минават десетилетия :-( . Но за ваш късмет има интернет ;-) . И там има доста доктори . Мен ако питат, си е направо какофония, ама нищо не е безплатно в тоя свят. Най-малко времето прекарано с купчини бизнесмени в бели престилки ;-) . Ето ви детайл, https://www.youtube.com/watch?v=jy3c6wQ_kKg . И както чувате сами, добавките не променят играта, просто ви дават време за реакция. Но и там има толкова ментален шум, че не е за приказване :-) . За магазините доктори, безплатните, не ми се отваря дума. Не, че не са такива. Като минимум са сертифицирани като такива ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    30 Окт 2024 18:54ч.

    Ето ви сиджием. И какво прави. Не е точен, като уред, но не това е целта ви а да следите реакцията на различните въздействия върху вас на фастинг глюкозата, не захарта. Захарта бива много видове, например фруктоза и глюкоза са захари, ама ефекта им върху вас е доста различен ;-) . Като например писане по форуми и каране с неврачни хорица с големи претенции, неправилна храна, лоши съседи и т.н. и т.н. списъка на токсичната среда е тема за купчини дисертации на медиците. :-) . https://my.clevelandclinic.org/health/articles/continuous-glucose-monitoring-cgm

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    30 Окт 2024 19:28ч.

    Казваш и дишането е вредно. Кажи сега за ползата от чесъна и ракията. Ясно е че вероятността да живеем повече от 100 години не е голяма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hякой

    30 Окт 2024 20:37ч.

    Ракията, алкохола, ви уврежда черния дроб, това е именно друга форма на захар. Така, че спирайте ракията ;-) . Чесъна е полезен само като се накълцва суров. А не обработен като добавка и т.н. Ама миришеш като селянин, а граждането са с чувствителен нос ;-) . Дишането е вредно, особено ако вдишваш обеднен уран. Да не отварям тая тема, че има и зони на България засегнати от бомбардировките в Югославия . Там и стандартен противогаз не помага, защото при взрива на снаряд със сърдечник с обеднен уран се разпада на наночастици и отива направо в клетките ви. Така , че ако започне реална война с използване на обеднен уран в снарядите на танковете се учете да не дишате докато сте около тях. Праха от тях има обеднен уран и противогаз не помага .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hякой

    30 Окт 2024 20:53ч.

    По въпрос за годините, когато момци и моми на 20 почнат да имат проблеми които не са имали нашите дядовци и баби живяли над 80 години следва да се замислите сериозно. Никой даже и не мечтае за 100 в тая токсична среда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    30 Окт 2024 23:27ч.

    Опитвам се да се шегувам. Всичко е божа работа. Повечето сме грамотни и уж спазваме някакви норми. Ама и аскетизмът не дава гаранция, а пък животът е доста кратък, че да го разваляш с ограничения. Ние ядем месо в събота и неделя. Някаква салата - на всеки обяд. Телешко - много рядко, намаляваме постепенно и свинското с тенденция към пилешко и риба/морски дарове. Увеличаваме плодовете. Аз си позволявам алкохол все още, без да меря капките. Но и движението е важно. И аз не мисля, че баш докторите живеят най-здравословно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    31 Окт 2024 0:07ч.

    Проблема е в това с какво са хранени животните. Ако са с разни добавки за бърз растеж, типична корпоративна политика на агробизнеса, пиши бегало и месото :-) . А там проблема е омега3, което за сега основно е в рибата от океана, не от развъдници. При мен тая година гледах всичката сьомга от океана са я забранили. Ше ставаме бракониери, нема изход :-) . Или по студовете нагоре по реката, но си си иска един ден път. Та само дивата риба има достатъчно омега 3 в месото, другото месо е омега 6/9 и това удри директно в кръвоносните съдове и т.н. За сосовете забрави изобщо, там химията е монументална . Ресторанти, забрави, дори Антъни Бордейн си го признава, мир на душата му. Па си е и по е"ф"тинко. Ама всички си го признават като наближи срока, иначе ... :-) . Т'ва тирамису, мирамису и подобни. Еле па течната захар, секакви сокове, мокове, коли, моли, фанта, шманта. Да не говорим за айскриме и подобия. Тропичните плодове, са за Тропика . О-фф то май не остана много в листа ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    31 Окт 2024 0:16ч.

    Обаче млъквам, че ше ме намразят докторите. Не за друго ами ще останат без работа с такива "съветници", като мен. Така, че 'секи си носи кръста. https://www.youtube.com/watch?v=SYwVVHtQ3NM - а теста при бенегесеритска майка не преминава без преглед от сук доктор ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    31 Окт 2024 0:42ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=x3SjBZx3VDM

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    01 Ное 2024 7:18ч.

    Удри ваксини и после бори инсулта

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи