Антоний Странджев: Срам ме е от състоянието на службите

Антоний Странджев: Срам ме е от състоянието на службите
Сашо Диков: Вие сте герой на един от последните разговори с Ваньо Танов, става дума за разговор с Ваньо Танов, който ви звъни и ви казва, ви цитира следното, че премиерът му е казал: „Аз какво ти казах на теб, аз не съм Първанов, аз като съм поел ангажимент към един човек, изтегли хората и извикай Мишо утре и се разбирайте”. Това е част от разговора между вас и г-н Танов, спомняте ли си този пасаж? Антоний Странджев: Господин Диков, аз го пуснах (бел. ред. – да го чуя) като звуков файл в интернет и както пред ваши колеги досега имах възможност да споделя, така и на вас ще кажа, че разговора и диалога, който чух лично аз, звукът на гласа е мой, диалогът  е мой, аз съм провеждал този диалог и този разговор с г-н Танов, спомням си добре цялата ситуация и си стоя зад думите, които тогава съм казал, позицията ми е била ясна и сега позицията ми е също толкова ясна.
<strong>Искате да кажете, че вие добре си спомняте как Ваньо Танов ви казва, че Бойко Борисов е поел ангажимент пред Мишо да извадите вашите хора от проверката?</strong><br /><br />Да, точно така, разговорът, който е публикуван, е действително проведен от мен. Аз участвам в този диалог и действително това са думи, които съм казал, и това са думите, които аз съм чул. <br /><br /><strong>От страна на Ваньо Танов?</strong><br /><br />Да, от страна на Ваньо Танов. <br /><br /><strong>По-нататък Ваньо Танов ви казва: &bdquo;Просто да ни заведат, защото вече няма да може нищо да се направи и Мишо ще му каже: &bdquo;Ами те нарочно го правят&rdquo;. Предния път, като идва, на асансьора каза: &bdquo;Аз съм се разбирал с &ndash; става дума за Мишо Бирата &ndash; аз съм се разбирал с всички власти и съм си плащал и сега съм изненадан защо така се процедира с мене&rdquo;. </strong><br /><br />Така.<br /><br /><strong>И вие допълвате: &bdquo;Той нека да си е плащал на предишните&rdquo;. </strong><br /><br />Така.<br /><br /><strong>Потвърждавате, че този пасаж е на Ваньо Танов и това той ви го е казал?</strong><br /><br />Да, г-н Диков, целият разговор е истина, няма смисъл да ги караме изречение по изречение... Всичко това, което ми го казвате вие, и това, което е публикувано, да, това е точно така. <br /><br /><strong>Добре, как се развиха нещата с тоя случай там, с Мездра, &bdquo;Леденика&rdquo; и т.н.?</strong><br /><br />В какъв смисъл как се развиха?<br /><br /><strong>Защото Ваньо Танов е поискал от вас материалите от проверката да ги задържите при вас?</strong><br />&nbsp;<br />Имате предвид в конкретния случай ли как се развиха по-нататък?<br /><br /><strong>Да, да.</strong><br /><br />Най-добре е органите, ако искат да проверяват случая, да извършат проверката. Мога да ви кажа, че има документи, налични в агенция &bdquo;Митници&rdquo;, които удостоверяват, че най-общо казано, ние не сме изпълнили разпореждането на министър-председателя. Ние си продължихме проверката по случая, съставихме съответните протоколи, които са изведени и са депозирани в деловодството на агенция &bdquo;Митници&rdquo;. Действително на следващия ден началника на &bdquo;Митници&rdquo; ми звънеше... тези протоколи, видях се... Проверката приключи някъде през нощта около 1,30&ndash;2,00 ч. Така че не са изведени хората веднага, както беше разпоредено. Всичко е документирано и това е, оттам нататък вие си знаете &ndash; имаше и съдебна процедура, в която Административният съд е преценил, че митницата правомерно е отнела лиценза на въпросната фирма, решение, което аз няма как да коментирам. <br /><br /><strong>Това го разбирам, вие искате да кажете, че въпреки желанието на премиера вие не сте изпълнили желанието на премиера, което звучи някак, не знам, някак си абсурдно ли, не знам как да го кажа?</strong><br /><br />Господин Диков, аз съм държавен служител, аз не изпълнявам желание, ние и г-н Танов винаги сме се ръководили съгласно законите и разпоредбите. Аз не мога, при положение че мои служители са изпратени от мен и са искали разрешение да влязат в завода и аз съм им дал това разрешение, и те да влязат вътре и да констатират един куп нередности и в един момент, видите ли, защото някой имал някакво желание, аз да им се обадя и да кажа: &bdquo;Момчета, съжалявам, сбъркахме, тръгвайте си и забравете какво сте видели&rdquo;. Това нещо аз не мога да го направя и никога не съм го правил и няма да го направя за в бъдеще, ако имам възможност.<br /><br /><strong>Да, но този някой е Бойко Борисов. </strong><br /><br />Ама какво значение Бойко Борисов, в случая. Ние говорим за някакви имена, няма никакво значение кой е Антоний Странджев, кой е Бойко Борисов. Има си закони в тая държава и тези закони според мен трябва да се спазват от всички. Аз толкова години и господин Танов винаги сме били на страната на законите. Ние не може в един момент да станем закононарушители. И най-малкото, което е, ние сме поели някакъв ангажимент пред тези хора. Мисля, че нещата в митниците трябваше да бъдат по съвсем друг начин поставени. В един момент те какво ще си кажат, това, което в някои от разговорите &ndash; вече съм забравил в кой, тъй като станаха много &ndash; е споделено: &bdquo;Ние пак като ония ли ще бъдем&rdquo;. Аз не искам да съм като ония. <br /><br /><strong>Добре, тъй като разговорът между вас и г-н Танов завършва с вашето желание да звъннете на Мишо, на Мишо звъннахте ли и как продължиха нещата?<br /></strong><br />Не, въобще не съм звънял на Мишо. А не го познавам въпросния господин. Единственото, което от разговора, което си спомням, е, че г-н Танов трябваше да му звънне. Нито той, нито аз му имахме телефона. Оказа се, че телефона го има... даже и шефа на митницата в Лом нямаше телефона, доколкото си спомням, но той се свърза с шефа на охраната, който в тоя момент беше в завода, та чрез него взехме телефона на г-н Михайлов (бел.ред. &ndash; явно има предвид Михов), който впоследствие го пуснах като SMS на г-н Танов, и вече г-н Танов дали е разговарял с него, нямам идея, но след като има толкова много СРС-та, това нещо трябва някой да го е документирал в края на краищата.<br /><br /><strong>Вие сте казал тука: &bdquo;Абе какъв е този нещастник, че сега ще му звъниме по телефона&rdquo;. <br /></strong><br />За мен в момента той е един закононарушител. <br /><br /><strong>Извинявайте, ама първо, това, което сега говорите, и този разговор, според вас автентичен ли е разговорът между Бойко Борисов и Ваньо Танов?</strong><br /><br />Аз не съм присъствал на този разговор. Как мога да кажа дали е автентичен или не?<br /><br /><strong>Ама вие опосредствено го потвърждавате.</strong><br /><br />Аз потвърждавам това, което аз съм разговарял с г-н Танов. След като то е автентично, то трябва да си олигофрен да не се сетиш, че и предишните разговори, както и следващи разговори, които днеска (б. ред. &ndash; вчера) ги чета като продължение, публикувани в пресата и в интернет, трябва да не съществуват.<br /><br /><strong>Искате да кажете &ndash; разговорът между Ваньо Танов и Симеон Дянков?<br /></strong><br />Ами да. <br /><br /><strong>Като продължение.<br /></strong><br />Да, точно така. Сега, дали някой е манипулирал или не, има си истински служби, които трябва да кажат, но смисълът и всичко останало си потвърждава, че тия разговори са действителни.<br /><br /><strong>Само че след като вие потвърждавате това, значи досега Ваньо Танов е лъгал, и то е лъгал нагло, че премиерът 100% е заставал зад него. Ето го случая, когато очевидно не застава зад него, а застава на обратната позиция. </strong><br /><br />Е, аз не мисля, че Ваньо Танов е лъжец, ни най-малко, в никакъв случай. Това е човек, на който вярвам безприкословно и съм работил с него. Това не е точно така. Но в края на краищата, от разговора, който чуваме, действително премиерът е точно зад него.<br />&nbsp;<br /><strong>Как зад него, като премиерът го кара да извърши нарушение? Да, премиерът на практика покровителства един алкохолен бос, който е в нарушение? <br /></strong><br />Г-н Диков, нека да не ги смесваме нещата, какво кара премиерът г-н Борисов Танов, е едно, какво г-н Танов е извършил, е съвсем друго.<br /><br /><strong>Не, искам да кажа, че досега г-н Танов се кълнеше и се кле пред &bdquo;Канал 1&rdquo;, че 100% и винаги зад него е стоял премиерът, само че този случай опровергава тези негови думи.</strong><br /><br />Е, не бих казал. Защо? Премиерът е заставал зад него тогава, когато е било необходимо да се направят някакви законови промени или някакъв друг начин. Може би той най-добре ще ви обясни. Но тука в случая става въпрос за някакъв вид разпореждане, което той е получил, което чрез него получавам и аз, но както разбирате, нито аз, нито той сме изпълнили в цялост разпореждането, което сме били получили, просто защото трябваше да си свършиме работата. И мисля, че си я свършихме. <br /><br /><strong>Добре де, съгласете се, за мен е толкова абсурдно и непонятно как е възможно Бойко Борисов заради някакъв все пак не особено крупен бизнесмен, така да се каже, да плюе на всичко онова, което е най-важното, което винаги е декларирал сега през годините, че никакви компромиси, никаква, никаква аванта, всички са под един аршин?</strong><br /><br />Господин Диков, какво ви е чудно, вие не сте от вчера във вашия бизнес, както и аз не съм от вчера в моя си &bdquo;бизнес&rdquo;. Няма нищо чудно, най-малко това, което се случва в държавата, е нещо уникално, аз просто съм изумен какво ви е чудно! <br /><br /><strong>Чудно ми е, първо, да бъде подслушван премиерът, това ми е първото чудно, което...&nbsp; и той да се хване на тая въдица. И второ, заради някакъв си Мишо Михов не си струва да си взривява имиджа директно, направо.</strong><br /><br />Аз мисля, че тогава, когато се касае за пари, няма &bdquo;някакъв си&rdquo;, няма имидж и т.н. <br /><br /><strong>Искате да кажете, че Мишо Михов е платил и на сегашните.</strong><br /><br />Аз не мога да кажа дали е платил и на сегашните. Става въпрос, че агенция &bdquo;Митници&rdquo; в края на краищата по някакъв начин, чрез отнемането на лиценза, му нанася някакъв финансов ущърб, нали, на тази фирма?<br /><br /><strong>Е, да, ама виждате, че съдът взе обратното решение.</strong><br /><br />Е, сега друг взима решение, нали. Сега не знам, може и някой друг да се е вслушал, може да е имало и други разговори, казва ли ти някой какво става в тая държава.<br /><br /><strong>В доклада до Бойко Борисов казвате: &bdquo;Голяма част от политическите дейци, особено тези, които са депутати първи мандат, при своето избиране са поели съответните финансови ангажименти към лицата, които ги поддържат и финансират, но сега заради финансовата криза и заради неовладените митници това не се случва и всички са много изнервени&rdquo;. </strong><br /><br />Да, ето този разговор, който го водим в момента, е доказателство. <br /><br /><strong>Вие &ndash; депутати първи мандат &ndash; очевидно в най-голяма степен имате предвид депутатите от ГЕРБ? <br /></strong><br />Не само депутатите от ГЕРБ, защо, има и други политически сили, които също имат депутати от първи мандат. Но тук ще отворя една скоба, да ви кажа като специалист &ndash; би трябвало всеки един разумен човек да е достигнал до този извод. Организираната престъпност не само в България, но и във всяка една държава върви заедно с управляващите, независимо кои са те. Няма организирана престъпна група от мафиотски тип, каквито са групите в България, която да работи заедно с опозицията. Това е смешно.<br /><br /><strong>То е очевидно, да, явно.</strong> <br /><br />И при това положение естествено, че хората, които имат някакъв интерес, финансов и друг, ще работят с хората, които са управляващи.<br /><br /><strong>Добре, вие сте знаели за разговорите на Искра Фидосова и на Менда със съответните там и съответно с Ваньо Танов?</strong> <br /><br />Разговорът на Менда с Ваньо Танов ли?<br /><br /><strong>Да, да.<br /></strong><br />Аз не съм присъствал на въпросния разговор.<br /><br /><strong>Знам, че ви е казал Ваньо Танов за тоя разговор. </strong><br /><br />Е, ние много неща сме си казвали.<br /><br /><strong>Добре де, как си го обяснявате, че Менда лобира за... или поне говори за милионера, човек с някаква огромна хасиенда в Марково. Въобще явно е, че вие го познавате този... милионер.</strong><br /><br />Е, познавам го, разбира се. Познавам го. Хасиендата не е чак толкова голяма, първото, което е, и доходите му са многократно проверявани. При него всичко е наред. Така че да не правим такива квалификации.<br /><br /><strong>Да не би пък човекът да си е кадърен и да умее да ги прави нещата. Не знам, аз не го познавам и нищо не мога да кажа за него.</strong><br /><br />Да, това искам да кажа. А що се отнася до това, което г-жа Менда Стоянова е казвала, аз няма как да коментирам... В края на краищата тя е политик от съответния регион, нормално е да лобира за съответните кандидатури. Въпросът е дали това се е осъществило впоследствие. <br /><br /><strong>А Ломската митница?</strong><br /><br />Ломската митница, както разбрахте от разговора, който вече беше публикуван, самият конкурс беше спечелен от сегашния шеф на митниците. <br /><br /><strong>А момчето, за което тя лобира &ndash; 2,90?</strong><br /><br />Е, момчето Ваньо Танов добре го описа.<br /><br /><strong>Добре, ама в същото време обаче сегашният шеф пък, Искра каза &ndash; къща за един милион в най-скъпата част на Берковския балкан.</strong><br /><br />Едва ли това е така, познавам го Володя, не е такъв човек, а пък и в края на краищата нали си има органи, които си проверяват тези неща, че се декларират така, както ние си декларираме...<br /><br /><strong>В крайна сметка би трябвало да знаете този Володя с какво е неудобен на Фидосова. </strong><br /><br />Не знам с какво е неудобен на Фидосова. Аз г-жа Фидосова не я познавам. И нямам идея какви партийни събрания са правили и какво са проучвали, но това няма никакво значение. Аз съм бил председател на комисията, в която се е избирал шеф на митницата, и трябва да ви кажа, че си стоя зад всички протоколи, които съм подписал. <br /><br /><strong>И за този Володя?</strong><br /><br />Да, разбира се.<br /><br /><strong>Това е Володя с тази къща за един милион, за която говори Искра.</strong><br /><br />Да, точно така. Ако къща има за един милион, аз сега го чувам от вас и от нея.<br />&nbsp;<br /><strong>На съвещание, проведено под ръководството на министър Цветанов в присъствието на ръководни служители от министерството, от ДАНС, ВКС, г-н Цветанов е споделил: &bdquo;Танов и Странджев не оправдаха гласуваното доверие&rdquo;. Това е по повод среща, за да се разследват контрабандни и корупционни схеми в митница Свиленград. Защо така Цветанов е свалил доверието си от вас?</strong><br /><br />Е, аз мисля, че трябва да наберете телефона на г-н Цветанов, за да питате него.<br /><br /><strong>Натискаше ли ви Цветанов да не разследвате някои фирми?<br /></strong><br />Аз г-н Цветанов не съм го чувал по телефона никога и никога не съм разговарял с него, никога не ме е викал в министерството или пък той да е идвал в нашето министерство, говоря за Министерството на финансите и респективно агенция &bdquo;Митници&rdquo;.<br /><br /><strong>Ваньо Танов казва, че скандалите са започнали заради две-три фирми, които са проверявани от митниците.<br /></strong><br />Ами сигурно е така. Г-н Танов има негова теория, аз си имам моя теория за себе си и така.<br /><br /><strong>Вашата каква е?</strong><br /><br />Моята е такава, че ние не сме били хората, които са били най-подходящи за тези места. И за да може по някакъв начин г-н Танов да бъде освободен, е трябвало да освободят първо мен, че да може чрез мен, примерно, и г-н Танов да бъде освободен.<br /><br /><strong>Демек, че вие сте неправилните хора, които не слушат каквото им се казва?</strong><br /><br />Е, аз за г-н Танов, както за мен, със 100% мога да ви кажа, че аз нито съм член на ГЕРБ, нито съм член на някоя друга политическа сила или някакъв вид движение. Аз имах ангажимент, който бях поел пред г-н Танов, и единствено се отчитах на г-н Танов. Така че аз не работя за дадена личност, за дадена политическа сила. Работя съгласно законите в тая държава. <br /><br /><strong>Откъде дойдоха тия 12 милиона, които &bdquo;Лукойл&rdquo; е платил, които Симеон Дянков каза на прословутата среща на тримата тенори в Гоце Делчев, за които 12 милиона се изтърва като че ли Симеон Дянков и те така и май че не бяха оповестени? Аз ги чух по &bdquo;Канал 1&rdquo;.</strong><br /><br />Не съм гледал тази пресконференция, нямам точната идея, мога само да предполагам откъде са тези 12 милиона. Имаше там едно разминаване за едни лихви, които се дължат за едни вземания, които изплатиха към Агенция &bdquo;Митници&rdquo;. Предполагам, че може би са оттам. Мога само в случая да гадая, не съм сигурен.<br /><br /><strong>Но, предполагам, знаете и другите две фирми, за които става дума, които не е трябвало да проверявате или където сте набъркали, където не трябва?</strong><br /><br />Ами аз трябва да ви кажа, че аз ги знам фирмите, разбира се, кои са, но не е казано, че ние не сме ги проверявали. Ние сме ги проверявали. Това, което и г-н Танов съобщи, аз също мога да го потвърдя, че това ръководство &ndash; ние бяхме първите, които направихме ревизия, като митници става въпрос, в &bdquo;Лукойл Нефтохим&rdquo; и &bdquo;Лукойл България&rdquo;, които досега не бяха проверявани по този начин. И тук искам само да отбележа, тъй като в някои медии се спекулира с проверки, които сме започнали и към една петролна фирма от Пловдивския регион, ние не сме започнали тази проверка, проверката е стартирала от предишното ръководство на Агенция &bdquo;Митници&rdquo;. Ние просто заварихме тази проверка и екипа, който беше сформиран като проверяващ. Ние не сме натискали никой и никой не е разпореждал да започва такава проверка. Става въпрос &ndash; нито аз, нито Танов. Просто ви го казвам това в интерес на истината и да не се злоупотребява с това.<br /><br /><strong>А какво установихте в &bdquo;Лукойл&rdquo;?</strong><br /><br />Аз, доколкото знам, ревизията още не е приключила, нали сам разбирате, че едни такива фирми, които са едни от най-големите данъкоплатци в държавата, проверката не може да приключи за 4&ndash;5 месеца или за една година. Това е огромен обем с информация.<br /><br /><strong>Добре, има ли чадър от страна на МВР или на определени хора от МВР? Това е основният въпрос, на който въпрос упорито не се дава отговор.</strong><br /><br />Знаете ли, може би защото въпросите не ги адресирате към правилните хора.<br /><br /><strong>Вие би трябвало да знаете.</strong><br /><br />Отговорите на тези въпроси трябва да ви ги дадат специализираните служби в тази държава. Ако МВР има чадър над контрабандата, то тогава колегите от ДАНС трябва да информират за това премиера и респективно главния прокурор. Те са хората, които трябва да разпоредят съответните проверки. И обратното, ако ДАНС има чадър над контрабандата, то тогава колегите от МВР трябва да го направят. Аз сега, нали разбирате, че каквото и да ви кажа, изразявам някакво собствено виждане.<br /><br /><strong>Именно, мен ме интересува вашето собствено виждане, защото в докладната казвате: &bdquo;Въпреки, че врагът &ndash; наркотрафикантите, контрабандистите на стоки &ndash; е един по ред причини, някои от тях от субективен характер, съвместното противодействие на този вид престъпност е на ниско ниво основното поради липса на доверие между МВР и митническата администрация&rdquo;. </strong><br /><br />Да, да това е така.<br />&nbsp;<br /><strong>А защо няма доверие между МВР и митниците?</strong><br /><br />Нямам идея, трябва да питате колегите от МВР, те ни познават и двамата, ние сме не от вчера в системата. Сега, ако някой е издавал някакви разпореждания, трябва те да ви кажат, аз нямам идея. Просто ви казвам как се работеше тогава. <br /><br /><strong>Как?</strong><br /><br />Всеки работеше за себе си и никой не обменяше информация, въпреки че ние бяхме готови на абсолютно всичко. Аз още от септември месец молих МВР да се вържат към интегрираната система.&nbsp; <br /><br /><strong>Какво да вържат?</strong><br /><br />Да се вържат към нашата система, на митниците. Те не го направиха до февруари следващата година. <br /><br /><strong>Защо?</strong><br /><br />Ами питайте ги тях, нямам идея защо, това щеше да улесни страшно тяхната работа, а доколкото знам, колегите от ДАНС все още даже не са се вързали, въпреки че и на тях им предлагахме това. Нещо, което щеше страшно да ги подпомогне в тяхната работа.<br /><br /><strong>Добре, тук излиза абсурдният извод, че МВР и ДАНС умишлено не искат да улеснят работата си?<br /></strong><br />Е, сега не знам дали може да се направи точно тоя извод, че е умишлено, това си е въпрос вече на административно решение. <br /><br /><strong>Вас ви изработиха в един материал, че сте информатор на бандитите, доколкото си спомням?</strong><br /><br />Аз верно, че съм бил информатор на всички, доколкото разбирам. И на Румен Петков бях информатор, по едно време бях на &bdquo;Пещера&rdquo;, после бях на друга алкохолна фирма и някакви такива неща. Това са все фирми, които съм ги работил. Както и да е.<br /><br /><strong>Но ви изработиха в тоя материал, си спомням, с някакви смътни снимки, там някъде по границата сте ги предупредил за проверката, нещо такова беше.<br /></strong><br />Е, да, имаше и нещо такова, но аз в интервюто ви казах &ndash; аз трябва да съм един олигофрен, за да мога да правя тези неща, след като знам много добре какво става по границата. И както и сам се досещате, че още от март знам, че съм контролиран. <br /><br /><strong>В смисъл че ви подслушват и следят ли?</strong><br /><br />Казвам контролиран. <br /><br /><strong>Извинявайте, не знам какво значи, така, на прост език, наистина не знам какво значи.</strong><br /><br />Това значи, че те знаят какво аз правя, с кого го правя и как го правя. <br /><br /><strong>Вие тука казвате във вашата докладна до Бойко Борисов, че: &bdquo;Зачестилите материали в средствата за масова информация, както и телевизионни интервюта на &bdquo;капацитети&rdquo; ми дават да считам, че скоро предстои дискредитация пред обществото и прекратяване на митническата реформа&rdquo;. <br /></strong><br />Отворете интернет през този период и погледнете да видите. Почти всяка сутрин се събуждахме с изявленията на бивши капацитети счетоводители, които бяха много компетентни, и разни други лица, които говориха какви ли не глупости. Отворете вестниците и вижте за какво става въпрос. Това беше почти всеки ден. <br /><br /><strong>За да ви дискредитират вас и съответно Ваньо Танов? Вие бяхте ли на онази среща при Бойко Борисов, където не дойде Симеон Дянков? </strong><br /><br />Не, значи, да се върнем първо на това &ndash; не става въпрос някой да дискредитира мен или г-н Танов. Те дискредитират директор на митница. По този начин те дискредитират един ръководител, независимо от това Танов ли е, Иванов, Петров ли е или друг. По този начин как този директор ще има авторитет спрямо подчинените си. Това първо, и второ, аз никога не съм присъствал на срещите с г-н Борисов, на тези срещи присъстваше г-н Танов, тогава когато е канен. Имало е и срещи, които са проведени и без него, както знаете. Тогава, когато беше представен въпросният доклад.<br /><br /><strong>Именно, да, именно.<br /></strong><br />Но за някои от тези срещи, на които г-н Танов е присъствал, това, което е счел за необходимо, сме обсъждали заедно с него. <br /><br /><strong>Бойко Борисов от екрана на bTV ви отвърна по повод на вашето твърдение за докладната, че не й е обърнато внимание, че след тая докладна той направил няколко срещи и т.н. </strong><br /><br />Ами той първо, доколкото си спомням, въобще омаловажи това, което е написано в докладната, а след това е казвал, че е правил срещи по това, което е написано в докладната. Аз не мога да разбера къде е истината. И ако действително някой е изпълнявал стриктно служебните си задължения и сме били контролирани така, както трябва, дори и разговорът, който цитирах, с неговата секретарка би трябвало да е налице. Аз никога не съм си позволявал лукса да лъжа или да споделям неща, които не са истина. <br /><br /><strong>Добре, как ще продължи оттук нататък, каква е вашата прогноза, как виждате цялата тая истерия?</strong><br /><br />Аз много бих искал да приключат нещата, защото в никакъв случай те не са от полза за обществото, ама в никакъв случай. Просто нямам, нямам никакво нормално... и действително нема такава държава, както се пее в една известна песен. А и още повече, като служител бивш на службите за сигурност в тази страна, просто ме е срам от състоянието, в което принуждаваме моите бивши колеги в момента да работят. Това абсолютно всичко, което беше някакъв вид оперативно майсторство, някакви техники, прийоми, абсолютно всичко излезе в публичното пространство. Как след това тези хора действително ще се борят срещу истинските престъпници?<br /><br /><strong>Бившите ви колеги, имате предвид ГДБОП, ДАНС и т.н. от службите?<br /></strong><br />ГДБОП, ДАНС и т.н., абсолютно всички, ние сме едно. <br /><br /><strong>Наистина ли МВР ще изхвърли Цветанов, ако Бойко Борисов не го изхвърли?</strong><br /><br />Не мога да ви кажа. Нямам идея, аз не знам какво става в МВР. Наистина не знам какво става в МВР. Аз от няколко месеца умишлено не контактувам с бившите си колеги. Просто съм, как да ви кажа, като заразно болен, не искам да пренеса вируса на някой друг. <br /><br /><strong>В крайна сметка да ви питам накрая, все пак защо си подадохте оставката?</strong><br /><br />Той господин Борисов го каза, Борисов го каза, той сам го каза в интервюто на bTV: &bdquo;Въпросът беше поставен ребром: или Странджев си отива, или Танов си заминаваш и ти&rdquo;. А това беше два месеца преди края на годината, в което ние трябваше в края на краищата да докажем, че Агенция &bdquo;Митници&rdquo; не се управлява от тъпи милиционери, както някои внушаваха в публичното пространство, че действително можем да изпълним задачите и да довършим започната реформа, която единствената държавна администрация е извършила в тази страна. За това мога да се подпиша и с двете ръце. И естествено, че беше необходимо да дам възможност и глътка въздух на г-н Танов да довърши нещата. Аз съм по-лесен, можех да си позволя лукса да напусна. Аз не бих казал, че това е било мечтата в живота ми, да бъда митничар. <br /><br /><strong>Не е ли ставало дума Ваньо Танов и той да каже &ndash; ако не ви оставят вас, и той си тръгва, нещо такова?</strong><br /><br />Той на няколко пъти заставаше с тези думи, но както виждате, нещата започнаха да загрубяват, излязоха неща за сина му, за семейството му, това са неща, които са лични в края на краищата. Едно е някой да говори за нас, да ни нанася&nbsp; удари на нас, ние сме големи мъже, работили сме в тия системи и знаем как стават нещата, но в края на краищата, когато нападнат семейството ти, нещата вече стават прекалено лични. Аз мисля така.<br /><br /><strong>Добре, те дори и мафията има закони &ndash; жените и децата не се пипат.<br /></strong><br />Никъде не оприличаваме управлението с мафията, това е много тежко обвинение. Други са хората, които трябва да кажат дали това е така, и аз мисля, че изборите наближават и тогава ще стане ясно.<br /><br /><strong>Само да ви питам, фактически излиза, че след като Ваньо Танов твърдо застава зад вас и казва, че няма да позволи вие да си тръгнете, едва тогава започват да работят сина му?</strong><br /><br />Аз ви казах, след като се опитаха чрез мен да ударят него и това не можа да стане, явно че са потърсили другия начин. <br /><br /><strong>И едва тогава той клекна и ви накара да си подадете оставката, така ли?<br /></strong><br />Е, не бих казал, че е чак така. И аз му помогнах. Просто го убедих, че действително ще е по-добре и за него, ако му дам тази възможност.<br /><br /><strong>Но вече след като стана ясно за тая готвена провокация спрямо сина му...</strong><br /><br />Е, на нас ни беше ясно малко преди това за тази провокация, ние знаехме за нея доста отдавна.<br /><br /><strong>Службите ли бяха в основата на подготовката?</strong><br /><br />Мога само да гадая, единственото, което мога да потвърдя, тъй като съм виждал материалите &ndash; те са направени от професионалист. Само това мога да кажа. Дали това е сега действащ професионалист или бивш професионалист, но те са направени от професионалист.<br /><br /><strong>И синът му отиваше на кино по същия начин, по който навремето прокурор Николай Колев отиде на кино &ndash; пред очите му подхвърлиха наркотиците.</strong><br /><br />Тука не, нали сам се досещате, че целта не е сина му. <br /><br /><strong>Ясно, то е повече от ясно.<br /></strong><br />Целта беше той, нали...<br /><br /><strong>Ясно. Добре, хубаво, господин Странджев, много ви благодаря за това интервю, не знам какво да кажа.<br /></strong><br />Най-добре и най-здравословно е нищо да не казвате.<br /><br /><strong>Да, ама нали, чувствам се все пак човек с макар и малко някакво достойнство, ненавиждам да ме правят на глупак, на завършен дебил, както се опитват някои да ме правят, и то от...</strong><br /><br />Не ги приемайте нещата толкова лично. Няма страшно, не сме единствените, не се притеснявайте. Цял народ 20 години ни правят на дебили, така че не го приемайте лично. <br /><br /><em><strong>Интервю на Сашо Диков с Антоний Странджев, излъчено по Канал 3 на 15 януари</strong></em>

Коментари

  • медиатор

    17 Яну 2011 7:21ч.

    Сашо,защо не попиташ В.Танов дали е автентичен разговора му с премиера и той стои ли зад това,което е чул и което е казал,така както задаваш тези въпроси на А.Странджев и той без страх отговаря.Това е най-простия и най-евтин начин за автентичност.Защо е нужно да се дават пари на &quot;Чужди&quot; служби да доказват това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • службите подслушват Бойко , не Танов

    17 Яну 2011 7:47ч.

    отворковци, защо не слушате аудиозаписите внимателно . при третият разговор е подслушван телефонът на Бойко , не на Танов.телефонът звъни и отсреща се обажда Танов.скандалното е , че службите са качили на подслушване Бойко.това става по предложение на министъра на МВР с решение на председател на окръжен съд при тежко престъпление или при заплаха за националната сигурност.това е нечувано самозабравяне. на Бойко са му нарправили кур-капан.ако има сили и не са го приклещили с компромати , би следвало да направи чистка в МВР и ДАНС моменталически.ако не го направи значи вече е кукла на конци и от него нищо не зависи-ще слушка и ще изпълнява каквото му наредят , а ние ще си мислим , че имаме премиер. готов съм да се обзаложа , че подслушват и президента.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • един

    17 Яну 2011 8:56ч.

    До медиатора - защото е най-лесно за тарикатите от ДС да приклещят 2-ма като въпросните Т.и Стр. и да ги накарат да лъжат и то така ,че да се закълнат и в децата си и пак да излъжат,глупчо! До този под мене - А защо ти отворко не си помислищ,че не е никак трудно за специалистите да ти изфабрикуват и запис,който почва именно така -за да те подтикнат към съответните изводи.Това се нарича контра-дезинформация. Имай предвид,че батБойко е гърмян заек и много печен и ако можеха да му спретнат досега нещо щяха отдавна да го направят,още преди да им дръпне килимчето изпод краката.Това сега е последна битка вече от немай къде.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гичо

    17 Яну 2011 20:17ч.

    Службите може да не са подслушвали Борисов, а той да е говорил по телефона на кякой друг бандит, който е бил на подслушване. Или някой от аверите му да е извадил сим-карта на свое име за него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • idiot

    17 Яну 2011 21:52ч.

    vse po-jasno stava - Tanov e mafiot i preduprejdava borisov . Borisov e tap i zatova se izlaga . Stava duma za miliardi , zatova Tanov i toja tapunger sa si slojili glavite v torbata i igrajat va bank . VSASTNOST TANOV PODSLUSHA BORISOV !!! ETO TVA E !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Nadya

    18 Яну 2011 5:59ч.

    Az pak viarvam na gospodin Strandjev,Koito ne mu viarva e tap kato galosh

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Znaesht

    19 Яну 2011 5:16ч.

    Shte me razplachesh, TONI /Strandjev/!!! Vyarvash li si? I spish li spokoino? To biva, biva naglost, ama tvoita e bezgranichna!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи