За АЕЦ „Белене“ пари от бюджета за догодина не се предвиждат

За АЕЦ „Белене“ пари от бюджета за догодина не се предвиждат
През 2010 година не предвиждаме ангажирането на средства от държавния бюджет или от европейските фондове за АЕЦ „Белене". В зависимост от проявения инвеститорски интерес ще се избере форма на по-нататъшно финансиране. Това заяви министърът на икономиката , енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на парламентарния контрол. Предишното правителство целенасочено е пропуснало етапи във фазата на реализация на проекта, подчерта Трайков.
<p><br />&nbsp;<strong>В бюджета за тази година са били предвидени 300 милиона лева за централата.</strong> С правителствено решение парите са били отпуснати на енергийния холдинг, за да се увеличи капитала на НЕК и да бъдат внесени като вноска за 51-процентното участие в съвместното дружество с RWE, както и за поемането на първите разходи на това дружество. Такова дружество обаче не се създава, защото не се стига до подписване на договор с германската компания, която както е известно, вече официално се отказа от проекта. Така 300-те милиона са похарчени за АЕЦ &bdquo;Белене&ldquo;. По случая има доклад на Агенция "Държавна финансова инспекция" от октомври, който министърът вече е дал към инспектората.</p>

Коментари