През 2010 година не предвиждаме ангажирането на средства от държавния бюджет или от европейските фондове за АЕЦ „Белене". В зависимост от проявения инвеститорски интерес ще се избере форма на по-нататъшно финансиране. Това заяви министърът на икономиката , енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на парламентарния контрол. Предишното правителство целенасочено е пропуснало етапи във фазата на реализация на проекта, подчерта Трайков.
<p><br /> <strong>В бюджета за тази година са били предвидени 300 милиона лева за централата.</strong> С правителствено решение парите са били отпуснати на енергийния холдинг, за да се увеличи капитала на НЕК и да бъдат внесени като вноска за 51-процентното участие в съвместното дружество с RWE, както и за поемането на първите разходи на това дружество. Такова дружество обаче не се създава, защото не се стига до подписване на договор с германската компания, която както е известно, вече официално се отказа от проекта. Така 300-те милиона са похарчени за АЕЦ „Белене“. По случая има доклад на Агенция "Държавна финансова инспекция" от октомври, който министърът вече е дал към инспектората.</p>