Високите цени на тока в Германия – неоснователни

Високите цени на тока в Германия – неоснователни
Енергийните концерни ще приберат през тази година един милиард евро в повече от своите клиенти, пише в. „Саарбрюкер Цайтунг”. До този извод стига ново изследване, осъществено от експерта по пазара на тока Гунар Хармс по поръчение на фракцията на Зелените в Бундестага. От години цената на тока се движи единствено нагоре. По данни на Федералната статистическа служба тази за крайните потребители се е покачила с поне 7% от януари 2008 г. насам. От 1 август е факт поредното повишаване на цената на тока с 1,5 евроцента на киловатчас за около 2 милиона домакинства, клиенти на енергийния гигант RWE.
<p><strong>Реални ли са цените на тока?</strong></p> <p>Отдавна се подозира, че германските граждани плащат неоснователно високи цени за ток. И според това ударно вдигане на цената от страна на RWE е, меко казано, съмнително. Хармс изготвя анализ върху развитието на крайните потребителски цени на RWE в сравнение с пазарната цена на тока. Резултатът от изследването е, че повишаването на цената на тока с 1,5 евроцента няма реални основания.</p> <p>Трудно е да се определят надеждни критерии, на които да се базира ценообразуването на електричеството. Нито един от използваните модели не отразява прецизно развитието на цените на тока. Още повече че предприятията пазят в тайна детайлите в своята пазарна политика &ndash; остава загадка кой, кога и колко ток купува и с каква печалба го препродава. Но че RWE ограбва своите клиенти, се доказва несъмнено от изследването на Хармс. Защото обосновката на RWE за повишаването на цената е непълна. Два са аргументите на концерна: повишените разходи за доставка и увеличаването на отчисленията за финансиране на възобновяеми енергии (ВЕ).</p> <p>RWE твърдят, че отчисленията за възобновяеми енергии, които се доплащат към цената на тока, значително са се повишили. Чрез тях потребители и предприятия се включват в изграждането на алтернативни енергийни източници като слънчева и вятърна енергия. Всеки, който захранва мрежите с ток от такива източници, получава за това пари, предоставени чрез отчисленията за ВЕ. Към 1 януари 2010 г. отчисленията са уеднаквени на федерално равнище и са определени на 2,05 евроцента за киловатчас. В резултат от това по собствена информация на RWE техните допълнителни разходи са се повишили с 0,73 евроцента на киловатчас, т.е. почти с половината от повишението на цената на тока сега (1,5 евроцента). RWE обясняват, че при актуалното повишение на цената на тока те не са взели предвид предстоящото и през 2011 г. увеличение на отчисленията за ВЕ съгласно закона.</p> <p>По-високите разходи заради отчисленията за ВЕ не са аргумент за скритото покачване на цените, защото те се компенсират от спестените средства на токовата борса.</p> <p>За останалите 0,77 евроцента, с които вдигат тока, RWE се аргументират с това, че разходите за доставката на електричество са се повишили.</p> <p>Хармс обаче опровергава това твърдение. Съгласно неговите изчисления доставчици като RWE, които изкупуват ток за 3 години напред, е трябвало да плащат през 2009 г. средно в зависимост от бранша по 6,0 евроцента на киловатчас. През 2010 г. тази стойност е паднала на 5,8 евроцента, а през 2011 г. ще е 5,7 евроцента. Експертът изчислява тези разходи въз основа на базисната тарифа на токовата борса EEX. Макар и не съвсем точни, получените резултати показват ясно основната тенденция, че на фючърсната борса от 2009 г. насам цената на тока пада, а не се покачва. На Лайпцигската токова борса например през последните 2 години цената на електричеството е паднала между 30 и 40%, което по-скоро трябва да доведе до понижаване на крайната потребителска цена. Уви, случва се точно обратното.</p> <p>Въпреки че от по-ниските разходи за доставка на енергия са спестени средно по 0,8 евроцента на киловатчас, това не се отразява по никакъв начин на цената за крайните потребители. При общ разход за Германия от около 131 милиарда киловатчаса това прави сумата от 1 милиард евро, които потребителите заплащат без основание. Следователно, заключава Хармс, повишенията на цените на тока не са били законни.</p> <p>Конкретно за RWE Хармс казва, че или концернът е купил своя ток прекалено скъпо и сега натоварва клиентите си, за да компенсира високата цена, или го е купил изгодно и сега си увеличава печалбата, вдигайки цената за крайните потребители.</p> <p><strong>Тежки упреци към RWE </strong></p> <p>В резултат от изнесените от Хармс данни енергийните концерни са призовани най-сетне да позволят на клиентите си да спечелят от силно падналите покупни цени на токовата борса. Парламентарната комисия за защита на потребителите заяви, че ще разследва сигналите и ако предприятията, доставчици на енергия, са извършили нещо нередно и са използвали за целта монополни структури, ще трябва да върнат парите на гражданите.</p> <p>Говорителката за енергийно стопанство на Зелените Ингрид Нестле нападна остро енергийния концерн RWE в началото на седмицата пред в. &bdquo;Ханделсблат&rdquo;, защото злоупотребява с ВЕ като аргумент за повишаването на цените на тока. От друга страна, по-високата цена на тока само прави производството на енергия в атомните електроцентрали по-изгодно. Фиксирането върху атомната енергия блокира изграждането на ВЕ. Според Нестле с последното увеличаване на цената на тока RWE ще осъществи допълнителни печалби от 100 милиона евро, възползвайки се от силните си позиции. Затова монополът на големите концерни трябва да бъде прекратен с цел избягване в бъдеще на необосновани повишения на цените.</p> <p>От Федералното сдружение за енергийно стопанство (BDEW) протестираха срещу отправените обвинения.</p> <p>Предприятията се борели в условия на жестока конкуренция за клиенти и затова никой от тях не можел да си позволи да определя непозволено високи цени. Самото изследване на Хармс обаче до момента остава без коментар от страна на доставчиците. Явно изводите от него са притеснителни.</p> <p><strong>Олигопол на пазара на тока</strong></p> <p>На въпрос каква пазарна политика следват, RWE обясняват лаконично, че изкупуват предварително големи количества ток, &bdquo;за да избегнат ценови скокове нагоре или надолу&rdquo;. Който е недоволен от цената, да ходи при конкуренцията. &bdquo;Всеки клиент може да избере доставчика си свободно сред многобройните посредници&rdquo;.</p> <p>Тези изявления всъщност сочат най-важния проблем. Наистина в Германия има повече от 700 посредници, които предлагат ток, но голямата част от потребителите продължават да имат договорни отношения с големите енергийни концерни. На германския пазар на ток доминират 4 олигополисти. Учудващото е, че дори при шокови ценови удари клиентите им остават верни. Всеки път, когато E.on, RWE, EnBW или Vattenfall вдигнат цените, защитници на потребителите се оплакват, че на пазара липсва конкуренция, защото прекалено малко клиенти се възползват от правото си да прекратят своите договори с големите концерни и да си потърсят по-изгодни оферти за енергийни доставки. Федералното сдружение за енергийно стопанство (BDEW) твърди обратното.</p> <p>Според данни, с които то разполага, до пролетта на 2010 г. половината от всички германски домакинства са избрали нова тарифа при своя доставчик на ток, а 21% са преминали към изцяло нов доставчик. Но тези цифри са измамни, защото се отнасят за времеви отрязък от около 12 години. По-достоверно звучи твърдението на Федералната агенция за мрежите, според която годишно 5% от потребителите сменят тарифата си.</p> <p><strong>Твърде малко потребители сменят доставчиците </strong></p> <p>Потребителите биха могли да се спасят от увеличението на цената чрез смяна на доставчика. По данни на Федералната агенция за мрежите обаче годишно само 5% от потребителите го правят. Енергийните концерни тълкуват този факт като знак за собствената си конкурентоспособност. В действителност просто потребителите са твърде инертни, за да си потърсят по-изгодни оферти. При това е изключително лесно да се смени доставчикът на ток. В интернет има няколко безплатни портала, в които за минути човек може да се ориентира кои са най-изгодните за него тарифи в района, където живее &ndash; самата смяна на договора и другите технически детайли се извършват изцяло от новоизбрания доставчик. Въпреки това все още много потребители се плашат от тази стъпка, смятат, че смяната на доставчика е бюрократичен и продължителен процес. Действително в настоящия момент процедурата отнема между 6 и 8 седмици. И е налице страх, че домакинството може да остане в този период без ток. Такова нещо няма как да се случи, законът го забранява. Хората трябва да разберат, че смяната на доставчика има своите предимства, но очевидно все още подценяват една такава възможност за икономии. Не са убедени, че си струва усилието, въпреки че едно домакинство с годишно потребление от 4000 киловатчаса средно може да спести по 200 евро на година от смяната на доставчика.<br /><br /><em>По материали от германски медии</em></p>

Коментари