Възможността за ново прекъсване на доставките на газ за Европа тази зима е „доста голяма”. Това заяви в интервю за белгийското издание „Еурактив” директорът на австрийската регулаторна комисия по енергетика Валтер Болц. Според него европейските институции трябва да действат с презумпцията, че газова криза ще има, така както се случи през януари миналата година, когато Русия прекрати доставките на газ за Украйна, в рамките на конфликт около цените на ценния ресурс.
<p><strong>„В основата си, отношенията между Русия и Украйна не са се променили много”</strong>, припомни Болц, „а споровете около плащането стават факт почти всеки месец”. <strong>Допълнителни фактори за нова ескалация на напрежението между Киев и Москва са предстоящите избори в Украйна през януари</strong>, както и финансовата ситуация в държавната енергийна компания „Нафтогаз”.<br />„Ситуацията е непредсказуема, макар че бих казал, че има възможност подобна криза да се случи отново”, допълва експертът.</p>
<p><em>(По агенция Фокус)</em></p>
<p> </p>