Венцеслав Димитров: Фалитът на КТБ може да се окаже най-скъпият вариант

Венцеслав Димитров: Фалитът на КТБ може да се окаже най-скъпият вариант
"Фалитът на Корпоративна търговска банка ще струва минимум 5 млрд. лева на държавата. Това заяви в ефира на БНР икономистът Венцеслав Димитров. Той бе категоричен, че държавните и общинските дружества, които имат пари над гарантираните от държавата 196 000 лева, ще ги изгубят безвъзвратно
<p><em>Оценката на загубите от един евентуален фалит мисля, че ще възлезе на около 5 милиарда, отделно от това колко безработни ще излязат, как ще се отрази на икономиката, отделно как ще се отрази на финансовото поведение на вложителите в банките &ndash; дали няма да почнат масово да теглят парите си и да си ги държат, като ги хване страх, разбира се, тези, които имат депозити над гарантираните. Пък и тези, които имат гарантирани депозити, тази европейска директива не е транспонирана правилно в българското законодателство и за 20 дена никой не може да си вземе депозита. Така че това ще бъде един извънредно неблагоприятен старт за каквото и да е ново правителство, </em>заяви Димитров</p> <p>Според него има варианти за спасяване на КТБ.</p> <p><em>Чудя се защо Иван Искров предлагаше само един вариант, ядоса народните представители, те отхвърлиха това предложение. Ако бях аз, щях да предложа няколко варианта: вариант несъстоятелност, вариант одържавяване &ndash; 100 процента, вариант 50 процента одържавяване и онова предложение, което беше направено. Може да се окаже, че несъстоятелността ще е най-скъпият вариант. Първо, трябва да се види каква е дупката, защото предполагам, че не е 4 милиарда</em>, коментира Венцеслав Димитров.</p> <p>По въпроса за спорното дружество, изразило интерес към КТБ, Димитров каза: <em>Надеждно или не, нали дават пари. Щом искат да управляват банката и дават толкава пари, защо пък не. А беше ли надежден Цветан Василев да му дават толкова години почти еднолично да управлява банката? Аз винаги съм застъпвал тезата, че акционерите в една банка трябва да са минимум 20 души, с не повече от 5 процента и по този начин ще се контролират.</em></p> <p><em>След изплащането на всички гарантирани депозити на вложителите в Корпоративна търговска банка финансовите услуги ще поскъпнат</em>, категоричен бе Венцислав Димитров.</p>

Коментари

  • HARI

    03 Ное 2014 19:53ч.

    Венцеслав Димитров: \&quot;\&quot;Фалитът на КТБ може да се окаже най-скъпият вариант\&quot;\&quot;\&quot; Може да се окаже, а може и да не се окаже.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Васил

    04 Ное 2014 15:47ч.

    коня и той като Костов има пари в КТБ, затова такава песен пее много време не съм го чувал, ама ето че изведнаж пропя

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи