Великобритания вдига максималната скорост по магистралите, за да стимулира растежа

Великобритания вдига максималната скорост по магистралите, за да стимулира растежа
Британското правителство планира да увеличи максимално допустимата скорост за колите, движещи се по магистралите, от 112 км/ч на 128 км/ч, като се надява, че това ще се отрази положително на икономическия растеж.
<p>"Време е да поставим Великобритания на бързия път на световната икономика и да преразгледаме ограничението на скоростта, което вече е на близо 50 години и е остаряло, имайки предвид напредъка в областта на сигурността и автомобилните технологии", заяви министърът на транспорта Филип Хамънд в интервю за в. "Таймс".</p> <p>"Увеличаването на максимално допустимата скорост по магистралите на 128 км/ч ще ни позволи да спечелим стотици милиони паунда, като ограничим продължителността на преходите", увери министърът. Той уточни, че в края на годината ще започне консултация по плана, за да може новото ограничение на скоростта да бъде въведено през 2013 г.</p> <p>Според министъра на транспорта близо половината автомобилисти в момента надвишават позволената скорост. "Ако 50 на сто от населението нарушава закона ежедневно, законът трябва да бъде променен", категоричен е Хамънд. Но подобна мярка ще има последици върху екологията и броя на загиналите на пътя, предупредиха асоциации.</p> <p>"Автомобилистите, движещи се с 10 км/ч по-бързо, ще могат да стигат по-бързо до дестинацията си, но ще използват 20% повече гориво и ще произвеждат 20% повече въглеродни емисии", заяви Стивън Глайстер от Кралския автомобилен клуб, независима фондация за изследване на автомобилните проблеми.</p> <p>"Възможно е да се стигне и до леко повишаване на броя на жертвите на пътя", предупреждават от фондацията.</p>

Коментари