Тр.Трайков: Не подкрепям НЕК и „Булгаргаз” да станат мажоритарни собственици на „Кремиковци"

Тр.Трайков: Не подкрепям НЕК и „Булгаргаз” да станат мажоритарни собственици на „Кремиковци"
Не мога да подкрепя НЕК и „Булгаргаз” да станат мажоритарни собственици на „Кремиковци. Това каза по време на дискусия за бъдещето на „Кремиковци” министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Ако двете държавни предприятия станат собственици на „Кремиковци”, това означава, че те трябва да плащат всички задължения на завода, при условия, в които нямат разрешително за работа и не биха имали следващите десет месеца, каза министър Трайков. Освен това означава да плащат всички публични искания на министерството на финансите.
<p>Трите хиляди работници са факторът, заради който водим тези дискусии, каза той. Министър Трайков посъветва репортерите да се поставят на мястото на данъкоплатците, за да видят дали този план е печеливш.<br />&nbsp;<br /><strong>По време на дискусията синдикът на &bdquo;Кремиковци&rdquo; Цветан Банков подкрепи оздравителния план за завода, който е внесен в съда.</strong> Председателят на българската асоциация на металургичната индустрия Антон Петров каза, че &bdquo;Кремиковци&rdquo; трябва да мине програма на оздравяване, а не на ликвидация. "Шанс за &bdquo;Кремиковци&rdquo; има, но това не е шанс в размера, формата и структурата, която е днес. Защо смятаме, че проблемите на &bdquo;Кремиковци&rdquo; свършват със затварянето", попита той и добави: "Тогава проблемите започват." През подобна процедура е преминал и &bdquo;Стомана&rdquo;-Перник, даде за пример той като припомни, че предприятието е било в ликвидирано, но днес според него е проспериращо. Петров призова да не се вземат кабинетни решения за бъдещето на &bdquo;Кремиковци&rdquo;.</p> <p><strong>Главният архитект на София Петър Диков каза, че станал най-лошият сценарий за &bdquo;Кремиковци&rdquo;, но изходът е в обявяване на процедура на несъстоятелност.</strong> Всичко останало е отново &bdquo;превъртане на спиралата&rdquo; и наливане на пари, каза още Диков. Той даде пример, че сега в общината инвеститор е заплатил 3,514 млн.лв. за разрешително за строеж.</p> <p><strong>Независимо от кризата, има инвеститори, за които София е атрактивно място</strong>, каза Диков. Той не подкрепя приемането на оздравителен план, защото за него това означава преговоря с неясна група от собственици, с неясен състав и цели и разпродажба на акцизите на &bdquo;Кремиковци&rdquo;. За нас една от основните ценности е монолитността на територията, каза Диков. При оздравителен план няма да се разрешат проблемите с работниците, добави той. Според него, ако се прекъсна водопроводната и електроснабдителната мрежа на комбината това би намалило ценността на &bdquo;Кремиковци&rdquo; за бъдещия инвеститор. Диков посъветва да се инспектира дали ролоните стомани, закупени за нуждите на държавния резерв са на мястото си.</p> <p><strong>Според Георги Прохарски, представител на кредиторите на предприятието, осребряването на активите на &bdquo;Кремиковци&rdquo; е дълъг период, без ясни резултати.</strong> Повече от десет години ще се разпродават акцизите и няма да влязат в нов икономически период, допълни Прохарски. <br />Общинският съветник от НДСВ и икономически експерт Владимир Каролев каза, че задълженията на &bdquo;Кремиковци&rdquo; към НЕК са 56 млн. лв., към които има 4 млн. лв. лихва, а към &bdquo;Булгаргаз&rdquo; - 69 млн. лв., с лихва - 11 млн. лв. Може да остане един минизавод от &bdquo;Кремиковци&rdquo; и трябва да се реши по какъв начин това да стане по-бързо, каза още Каролев.</p> <p><em>(По БГНЕС)<br /></em></p>

Коментари