Строежът на газопровода „Южен поток” ще започне още през 2010 г. в случай на провеждане на успешни изследвания, заяви днес министърът на енергетиката на Русия Сергей Шматко, цитиран от ИТАР-ТАСС. Той припомни, че „преди два дни в Москва се е състояла среща с министъра на икономиката и енергетиката на България”. „В момента вече е получено разрешение от Турция за провеждане на изпитания и изследвания по маршрута на полагане на подводната част на тръбопровода.
<p>На среща в Милано с представители на Турция и Италия още веднъж подчертахме готовността си за най-скорошно реализиране на проекта”, съобщи Шматко.<br /><strong>Той подчерта, че „Южен поток” не е конкурент на „Набуко”. „Следващата година ще покаже, кой от тези два газопровода има право на лидерство”</strong>, заяви Шматко и припомни, че „Южен поток” „има потвърдена ресурсна база и единно мнение от всички страни".</p>
<p><em>(По агенция Фокус)</em></p>