Зам.-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов се срещна с швейцарска мисия, която е на посещение у нас по повод подготовката за стартиране на „Програма за швейцарско–българско сътрудничество”. По нея българската страна ще получи финансиране в размер на 76 млн. швейцарски франка, съобщиха от пресцентъра на МЗХ.
<p><strong>Настоящата визита има задача да подготви рамката на споразумението за отпускане на средства от страна на правителството на Конфедерация Швейцария</strong> с цел да допринесе за намаляване на икономическите и социални различия между България и останалите европейски страни, както и различията между динамичните градски центрове и структурно слабите периферни райони на страната ни.<br /><br /><strong>Направленията, по които ще се предоставят средства в размер на около 76 млн. швейцарски франка,</strong> са свързани със сигурността, стабилността и подкрепата за реформи, както и опазването на околната среда и развитието на инфраструктурата, частния сектор и в областта на човешкото и социално развитие.<br />Финансирането ще е за 5-годишен период, със срок на усвояване – 10 години, като ще бъде под формата на субсидии, кредитни линии, гаранционни схеми и заеми. Кандидатстването по програмата ще може да става със съдействие от страна на държавните институции.<br /><br /><strong>Зам.-министър Костов запозна представителите на Конфедерация Швейцария с 19 идейни проекта, които Министерство на земеделието и храните в момента подготвя за кандидатстване по програмата</strong>. Той подчерта, че един от най-значимите за ведомството ни проекти е този за национална инвентаризация на горите в Република България, като негова цел е интегрирането на многофункционалното лесовъдство и регионалното планиране на развитието на горския сектор. С разработването на този проект ще стане възможно създаването на методически, организационни и законови предпоставки за провеждането на Национална инвентаризация на горските екосистеми.<br /><br /><strong>От швейцарска страна бе припомнен успешният опит, който двете страни имат при прилагането на съвместни проекти в областта на горското стопанство.<br /></strong>Другите проекти, по които ведомството ще работи, са в областта на опазването на околната среда и развитието на селищната и горска инфраструктура, както и по безопасността на храните и експорта на български земеделски стоки.</p>
<p> </p>