Шефът на Световната банка разкритикува Ангела Меркел заради кризата в еврозоната

Шефът на Световната банка разкритикува Ангела Меркел заради кризата в еврозоната
Президентът на Световната банка (СБ) Робърт Зелик разкритикува косвено канцлера на Германия Ангела Меркел, като изрази съжаление за липсата на далновидност на Германия относно кризата в Еврозоната.
<p>Преди повече от двадесет години, когато източният блок се разпадна, канцлерът Хелмут Кол изложи визия как биха могли да се развият нещата. Такова нещо жестоко липсва днес и колкото повече това продължава, струва все повече пари, а възможностите ще намаляват, заявява Зелик в интервю за списание "Виртшафтс Вохе".</p> <p>През последните дни проличаха разногласията между Германия и Франция за рекапитализирането на европейските банки. В неделя предстои среща на френския президент Никола Саркози с Ангела Меркел в Берлин за търсене на съгласие по въпроса.</p> <p>Досега европейците се опитваха да решат проблемите си с помощта на ликвидности. Не искам да критикувам това, но то не решава проблема, а само помага да се печели време, добави Зелик, който се срещна преди два дни с Ангела Меркел в Берлин.</p> <p>Президентските избори във Франция наближават, Италия преминава през турбулентна зона, а Великобритания не е част от Еврозоната, откъде тогава ще дойде решението, запита Зелик, визирайки Германия, която по думите му играе голяма роля в Европа заради размерите си.</p> <p>Засягайки нежеланието на населението на Германия да плаща за други страни, президентът на Световната банка изтъкна, че германските данъкоплатци съжаляват преди всичко, че политическите водачи не им казват в каква посока трябва да върви Европа.</p> <p>Според Зелик фундаменталният въпрос е дали гражданите и правителствата в Европа искат да изградят политически и финансов съюз, който да допълни валутния съюз.</p>

Коментари