Германската компания RWE – партньор на НЕК в проекта за втората атомна централа „Белене”, официално е уведомила с писмо Българският енергиен холдинг (БЕХ) за намерението си да се оттегли от проекта. Това съобщи изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Галина Тошева. Ние сме поставени в нова ситуация и имаме възможност да преосмислим и преструктурираме проекта, да го поставим на нова основа. Всичко това ще отнеме около година и половина, добави тя. Замразяват се дейностите на площадката на АЕЦ „Белене" с изключение на работата по лицензирането на проекта. Новината хвърли в ужас социалистите и от „Позитано“ 20 поискаха „незабавна оставката на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заради неспобността му да реализира и провежда националната политика в сектора.
<p><strong>Като мотив за решението от RWE изтъкват финансово-икономическата криза в световен мащаб и непостигането на два от етапите по проекта</strong>, залегнали в споразумението - окончателен договор с изпълнителя и финансово структуриране на проекта. От германската компания заявяват желание за участие в бъдещи съвместни проекти.</p>
<p><strong>В момента се изготвят критерии за избор на консултант, с чиято помощ да бъде направено ново финансово структуриране на проекта.</strong> RWE като стратегически инвеститор досега притежава 49 % от АЕЦ „Белене", а мажоритарният дял от 51% е на българската държава в лицето на Националната електрическа компания.</p>
<p><strong>Оттеглянето на RWE не е провал за „Белене", а дори отваря нови възможности за по-добрата му реализация</strong>, заяви заместник-министърът на енергетиката Мая Христова. Дарик радио съобщи, като се позова на Българския енергиен холдинг, че в момента има чуждестранен интерес към проекта. По силата на договора RWE не дължи неустойки на България за оттеглянето си.</p>
<p><strong>От БСП обаче са на обратното мнение</strong>. Според социалистите с неясната си политика в енергетиката българското правителство проваля стратегически национални интереси. Разнопосочните и негативни сигнали за неефективността на АЕЦ Белене доведоха до оттеглянето на партньора на НЕК в проекта RWE. Забавянето или провала на изграждането на АЕЦ Белене ще доведе до финансови негативи от милиарди евро. В условията на икономическа криза това ощетява националния интерес и отблъсква потенциални бъдещи инвеститори. Това е изключително тежък удар за българската икономика и енергетика.</p>
<p><strong>Още преди месец и половина немската компания RWE са обяснили, че се оттеглят от АЕЦ "Белене", обясни от своя страна премиерът Борисов.</strong> В писмото на компанията е отбелязано, че са направени всички опити да се спаси проектът, но понеже в миналото не са направени икономически разчети, <strong><em>компанията не иска да купува „котка в чувал” и затова се оттегля</em></strong>. Премиерът обясни какво означава да се даде държавна гаранция за проекта – „ако дадем гаранция децата ни трябва да я плащат”.</p>
<p><strong>Клин в позицията на БСП изрази не кой да е, а бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.</strong> "Няма нищо драматично в това, че RWE излиза от проекта АЕЦ "Белене". Не е фатално, ако проектът се забави с година. Единственият проблем е, че това ще оскъпи проекта и ще продължат разговорите: "Ще го има ли няма ли да го има "Белене", каза Овчаров, цитиран от БНР.</p>
<p><strong>Очакваме предложенията на българското правителство относно участието в проекта, заяви говорителят на държавната корпорация "Росатом" Сергей Новиков</strong>, цитиран от БГНЕС. Той бе запитан дали Русия е готова да участва в проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" на мястото на оттеглилия се германски енергиен концерн RWE. Припомняме, че президентът на "Росатом" Сергей Кириенко заяви в началото на октомври за интереса на руските компании да участват във Втора АЕЦ.</p>