Очакваме предложенията на българското правителство относно участието в проекта "Белене", заяви говорителят на руската държавна корпорация "Росатом" Сергей Новиков. Така отговори той на въпроса дали Русия е готова да участва в проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" на мястото на оттеглилия се германски енергиен концерн RWE. Президентът на "Росатом" Сергей Кириенко заяви в началото на октомври за интереса на руските компании за участие в акционерния капитал на АЕЦ "Белене", припомни Новиков.
<p><strong>Русия има шанс да получи контрола в бъдещата българска АЕЦ - от проекта се оттегли германската </strong>RWE<strong>, </strong>коментира руското издание "Ведомости". Атомната централа трябваше да превърне България в главния износител на ток на Балканите. Но след неотдавнашната смяна на правителството проектът спря.<br />Първоначално България обяви, че прекратява проектите с Русия (главният изпълнител е руската "Атомстройекспорт"). След това заяви, че заради кризата не може да финансира проекта. Сега - оттеглянето на RWE.<br /><br /><strong>Предишната схема на проекта предполагаше, че цената ще бъде 4 млрд. евро</strong> (включвайки инфраструктурата - до 10 млрд. евро), 51% в АЕЦ ще държи България, 49% - RWE. Германският концерн трябваше да внесе в уставния капитал на планираното смесено предприятие 1,275 млрд. евро, да изплати 550 млн. евро допълнителни премии и да осигури привличането на кредит от 300 млн. евро за започване на работата.<br />Но от България също бяха необходими гаранции. RWE ги чакаше до октомври, но така и "не ги видя", заяви представителят на компанията. Сега България ще обяви търг за участие в проекта. През септември българските чиновници говореха, че страната е готова да запази само 20-22%. А това означава, че 78-80% може да получи нов играч.<br /><br /><strong>За интерес към проекта вече говори генералният директор на "Росатом" Сергей Кириенко, а финансовият министър Сергей Кудрин отбеляза, че България може да получи кредит за АЕЦ</strong> (страната искаше 3,8 млрд. долара), ако към строителството бъдат привлечени "руски специалисти". Интересът на "Росатом" остава в сила, заяви вчера представителят на държавната корпорация, но не разкри подробности.<br />Разглеждането на молбата за кредита е прекратено, заяви представител на министерството на финансите.<br /><br /><strong>Русия очаква официалната позиция на България по проекта.</strong> Преди страната възнамеряваше да пусне в експлоатация "Белене" през 2013-2014 г., сега забавянето ще бъде минимум 1-1,5 години, смятат българските експерти. Въпреки това "Атомстройекспорт" не вижда заплаха за проекта.<br />Площадката е готова, строителството ще започне, когато България изясни въпроса с финансирането, отбеляза той. Дали ще има неустойка за забавянето не е ясно: за момента изпълнителят не я обсъжда, проектът върви по график, заяви представителят на "Атомстройекспорт".<br /><br /><strong>Още един бъдещ контрагент на АЕЦ е "Силови машини":</strong> "Атомстройекспорт" сключи с него договор за доставката на енергийните блокове. Дали може да има глоби по този договор, компаниите не коментират.<br /><br /><em>(По Вести.бг и БГНЕС)</em></p>
<p> </p>